Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana dowodu - porażka
Autor Wiadomość
Kanth 
Sztygar
Szukam...



Osiedle: Lekarka
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 63
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 15:23   

oseczka napisał/a:
Kanth, w sumie ja tylko raz będę musiała lecieć żeby jej numerka zarezerwować a później ona po pracy sobie szybko podleci i wniosek odda :]


Szczęściara...
Jak będziesz już po tej numerkowej operacji to napisz tutaj jak sprawy wyglądają, czy jest lepiej czy wręcz przeciwnie.
_________________
Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje.
Benjamin Franklin
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 15:29   

Kanth, napisze :P na razie psychicznie się nastawiam na pobudkę o 3:30 żeby na 4 być pod budynkiem UMiG :P wezmę sobie termosik z kawusią skoczę po świeżutką prasę i okupacja :D
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Kanth 
Sztygar
Szukam...



Osiedle: Lekarka
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 63
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 15:50   

oseczka napisał/a:
Kanth, napisze :P na razie psychicznie się nastawiam na pobudkę o 3:30 żeby na 4 być pod budynkiem UMiG :P wezmę sobie termosik z kawusią skoczę po świeżutką prasę i okupacja :D


Co za paranoja żeby w wolnym, demokratycznym, należącym do UE, ONZ, NATO, WTO i wielu innych państwie przedstawianym przez rządzących jako Państwo nowoczesne działy się takie shizofreniczne sytuacje, że trzeba o 3 nad ranem wstać i czekać kilka godzin żeby dopiero dostać numerek z czasem w jakim dopiero będzie można złożyć dokumenty do odłożonego w czasie, bardzo odłożonego, załatwienia i wydania dowodu osobistego, na dodatek to wszystko jest wymuszone przez to właśnie Państwo, bo jak nie wymienimy dowodów to będziemy temu Państwu płacić za to kary... :zdziw:
_________________
Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje.
Benjamin Franklin
 
     
Kanth 
Sztygar
Szukam...



Osiedle: Lekarka
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 63
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 15:53   

Rozumiem że jeżeli ludzie zostawiają wszystko na ostatnią chwile to mogą być opóźnienia, ale cały pomysł z tymi numerkami jest zdecydowanie złym pomysłem, system powinien być bardziej przyjazny dla petenta
_________________
Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje.
Benjamin Franklin
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 16:42   

a tak ogólnie ktoś wie jak to jest z tymi numerkami? czy np jak dostane nr 1 to muszę od razu załatwić czy mogę np za parę godzin około godz. 13??:>
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Gość
Gość
Wysłany: 20-08-2007, 21:15   

oseczka napisał/a:
a tak ogólnie ktoś wie jak to jest z tymi numerkami? czy np jak dostane nr 1 to muszę od razu załatwić czy mogę np za parę godzin około godz. 13??:>


Oczywiście, można wziąść numerek i przyjść później i to jest nawet lepsze rozwiązanie, bo rano jest tłum, a po południu jest trochę lepiej.

A propos Oseczka w środy jest dzień wewnętrzny i nie wydają numerków, więc nie "wykręć" numerka i nie pojaw się około 4 rano pod UMiG bo się możesz o ósmej trochę zdziwić.... ;)
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 22:56   

oseczka napisał/a:
zy np jak dostane nr 1 to muszę od razu załatwić czy mogę np za parę godzin około godz. 13??:>
ja bym nie ryzykował, jakbym miał już numerek to bym stał do skutku

Tsubasa napisał/a:
no to ja chyba sobie zaczekam bo slyszalem ze i tak maja przedluzyc terminy skladania wnioskow..


jak jeszcze więcej ludzi tak pomyśli to się okaże że jak będzie się zbliżał koniec przedłużonego terminu, to ze względu na kolejki trzeba będzie przedłużyć, przedłużony termin i tak do us..ej śmierci.
A tak swoją drogą to chyba rzeczywiście przedłużą ten termin bo wybrańcy narodu sobie igrzyska chcą we wrzesniu za naszą kasę urządzić :kosci:
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 23:14   

Qrde a już myślałam że w środę to załatwię a to jutro albo w czwartek będę musiała ;((((
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-08-2007, 23:38   

Zostawcie cyrk cyrkowcom :) niech bawią się sami.

BTW
Dlaczego w Krakowie da się umówić telefonicznie na określony termin? Porąbani Ci urzędnicy w tym Krakowie, tak frontem do petenta...

Petent ma swoje miejsce znać. A i świt nie zaszkodzi jak w kolejce obejrzy :D
 
     
B.Czyżowska
Bałwan solny


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 258
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-08-2007, 10:42   ciekawy artykulik.

Witam
zródło:http://www.interia.pl/ z dnia 21.sierpień 2007rok

Kolejki przed świątyniami współczesnej biurokracji ustawiają się już o 4 rano. I po co?
Współczesne urzędy nieobyte z techniką komputerową przeprowadzają całą procedurę wymiany dowodów w sposób iście średniowieczny, ściągając każdego mieszkańca przed swoje oblicze. Nawet, gdy poprzedni dokument jest w całkiem dobrym stanie. Obywatel ten musi zmarnować co najmniej kilkanaście godzin, by zadowolić swojego urzędnika.

I to wszystko jedno czy roboczogodzina takiego obywatela kosztuje 20 czy 2 000 zł. Nikt mu pieniędzy nie zwróci, które by zarobił pracując. A dodatkowo musi wyciągnąć 30 zł, by dopłacić do tego co zabierają mu podatki. A i tak jest to luksusowo niska cena, bo otrzymanie paszportu kosztuje go ok. 150 zł.
Po co Ci dowód?
Dowód osobisty to coś, co świadczy o tym, że ty to ty. Rzecz czasem dość użyteczna. Gdy na przykład chcesz odebrać przesyłkę na twoje nazwisko. Albo pożyczyć od kogoś obcego pieniądze, udowadniając mu, że nie zamierzasz zwiać z kasą. Choć przy takim zamierzeniu, dowód niewiele daje. Identyfikator przydaje się też w paru innych przypadkach.

W zasadzie więc to użytkownikowi powinno zależeć, by był identyfikowalny. W jaki sposób? To powinno leżeć w polu zainteresowania potencjalnego użytkownika. W Polsce jest o tyle łatwo, że istnieje inny państwowy dokument w postaci paszportu. I np. on do odbierania przesyłek pocztowych w zupełności wystarczy.

Banki najwyrażniej nie mają zaufania do papierków wydawanych przez państwo i wymagają dwóch dowodów tożsamości ze zdjęciem. A jeżeli dwa, to dlaczego nie cztery? Byłoby jeszcze bezpieczniej. Każdemu sprawdzić książeczkę wojskową, prawo jazdy, paszport i dowód.

A dlaczego dowodów tożsamości nie miałyby wydawać prywatne firmy, działające podobnie jak audytorzy kontrolujący finanse spółek? Mam wrażenie, że konkurencja od razu sprawiłaby, że nikt nie musiałby stać w kolejkach rodem z PRL.

Niezbyt chlubna historia

Dowód osobisty w Polsce pojawił się w latach 20. ubiegłego wieku. Czyli niecałe sto lat temu. A i wtedy pełnił on funkcję bardziej paszportowe będąc całkowicie dobrowolnym dokumentem. Obowiązek pokazywania dowodu tożsamości wprowadził dopiero niemiecki okupant w czasie wojny. Gdy niemiecki zmienił się na radzieckiego, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Doszedł za to nr PESEL.

O dziwo w III RP też pozostało po staremu. Pomimo werbalnego odcięcia się od przeszłości. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że po dziś dzień, zmienia się jedynie narodowość władz okupacyjnych, a metody pozostają podobne.

Kraje bez dowodów

Choć obowiązkowe posiadanie dowodów osobistych istnieje w ok. 100 krajach na świecie, to są i takie państwa, gdzie pozostawiono decyzję w gestii obywateli. Skoro coś człowiekowi służy, to sam o tym będzie wiedział najlepiej.

Dowody są nieobowiązkowe m.in. w Danii, Wielkiej Brytanii, Australii, Irlandii Nowej Zelandii, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Choć z powodu antyimigranckiej fobii w wielu krajach tylko dla własnych obywateli.

Wielka Brytania

- Jak załatwiałam National Insurance to rzucili okiem na mój dowód osobisty i spisali coś z paszportu. Ale najważniejszy był "letter of employment", czyli dokument napisany w Wordzie, stwierdzający, że "Ewelina Blumicz u nas pracuje", wydrukowany i podpisany przez obojętnie kogo z biura - mówi Interii360 Ewelina Blumicz, mieszkająca od niedawna w Wielkiej Brytanii - Moja znajoma była poproszona tylko o jakąkolwiek korespondencję na jej nazwisko i adres. To taki angielski odpowiednik dowodu osobistego - dodaje Ewelina.

Jak otworzyć rachunek bankowy bez dowodu?

- Oprócz paszportu i letter of employment, który zawierał dodatkowo wysokość zarobków, prosili także o potwierdzenie zamieszkania. Najlepiej rachunek na moje imię i nazwisko i ten adres. Ale ponieważ byłam w Anglii tylko kilka dni wtedy wystarczył list o treści "potwierdzam, że Jan Kowalski wynajmuje ode mnie mieszkanie" - potwierdza nam osoba będąca za kanałem La Manche.

Jak widać praktycznych sposobów poświadczenia własnej tożsamości może być wiele.

USA

- Rożnica pomiędzy USA, a Polską tkwi w podejściu do "identyfikatora". W USA moze być to prawie wszystko, na czym jest twoje zdjęcie (czyli np. karta studencka). Dużo rzeczy można tez załatwić przez internet i telefon, gdzie zazwyczaj wystarcza podanie kilku faktów o sobie, np. panieńskie nazwisko matki czy numer ubezpieczenia (social security) - wyjaśnia nam Wojciech Jawor, programista od lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

- Od przybyszów te dane są pobierane przy pierwszym kontakcie z urzędem lub bankiem, a potem wprowadzone do specjalnej bazy. Tych baz jest kilka, a obslugiwane są przez firmy Equifax, Experian i TransUnion - dodaje Wojciech.

Potrzebny czy nie?

Skoro poświadczenie swojej tożsamości jest dla człowieka tak ważne to nie ma żadnego powodu, by go zmuszać do posiadania dowodu osobistego. Sam odczuje tę konieczność we właściwym momencie.

Wygląda na to, że państwo dla własnej - czyli urzędników - wygody zmusza każdego mieszkańca tego kraju do posiadania zestandaryzowanego dokumentu. Bo z pewnością nie dla wygody samych obywateli, którzy najwyraźniej nie odczuwają takiej potrzeby, w masowy sposób zwlekając ze złożeniem wniosków o wydanie kosztownego kawałka plastiku.
 
     
Kanth 
Sztygar
Szukam...



Osiedle: Lekarka
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 63
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-08-2007, 11:52   

Ciekawy artykuł, szkoda, że to my go czytamy a nie ktoś kto ma możliwość zmiany tego dziadostwa, a nawet jeśli to mu się nie chce... :|
 
     
jadu 
Żupnik



Osiedle: Krzyszkowice
Wiek: 43
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 71
Wysłany: 21-08-2007, 18:37   

pablo napisał/a:
Petent ma swoje miejsce znać. A i świt nie zaszkodzi jak w kolejce obejrzy :D



hehe niby tak,
ale sęk w tym, że się stoi nie w tą stronę co słonko wschodzi :D
_________________
:::::: Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku ::::::
 
     
miki 
Zawalisko


Wiek: 48
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 702
Skąd: gm. Wieliczka
Wysłany: 21-08-2007, 18:44   

Ciekawe czy jest rzecz z której Pani B. Czyżowska jest zadowolona :?:
 
     
Madafaker 
Mina



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1716
Skąd: Małopolska Rulez !!
Wysłany: 22-08-2007, 07:33   

Cytat:
EWIDENCJA LUDNOŚCI Dowody osobiste
Stare dowody osobiste prawdopodobnie pozostaną ważne do końca marca 2008 r. Termin wymiany na plastikowe dokumenty tożsamości zostanie więc wydłużony o trzy miesiące.


Źródło: Gazeta Prawna
_________________
Od 0 do 18 cm w 5.5 sekundy :-)
 
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 22-08-2007, 16:21   

A tak to wygląda obecnie w Wieliczce za wieliczka.eu

Usprawnienia w wymianie dowodów osobistych

Termin wymiany dowodów osobistych najprawdopodobniej zostanie przedłużony o trzy miesiące. Nie oznacza to jednak, że z wymianą dowodu można zwlekać. Już teraz liczba petentów chcących wymienić dowód osobisty jest bardzo duża, a przewiduje się, że z końcem roku zacznie lawinowo wzrastać. Dowody można było wymieniać już od 2003 roku. Niestety Wieliczanie, w porównaniu z mieszkańcami innych gmin powiatu, wyjątkowo późno zdecydowali się na wymianę dowodów osobistych. W naszej gminie do wymiany pozostało ok.8,5 tys. starych (książeczkowych) dowodów.
Dlatego w magistracie tworzą się kolejki. Urząd wychodząc naprzeciw mieszkańcom postanowił zatem zatrudnić dwie dodatkowe osoby, które rozpoczną pracę zaraz po przeszkoleniu, czyli początkiem września. Wzmocnienie zespołu Wydziału Spraw Obywatelskich pozwoli na przyjmowanie codziennie większej ilości wniosków. Dzięki temu we wrześniu będzie również możliwość przyjmowania pewnej liczby petentów również w środy, które były do tej pory dniem wewnętrznym przeznaczonym na obsługę ludzi chorych i niepełnosprawnych w ich domach oraz na prace dokumentacyjne.
Również od września zostanie wydłużony czas pracy Wydziału. W poniedziałki i czwartki będzie on czynny od 08:00 do 17:00. Aby mieszkańcy nie musieli tłoczyć się w wąskim korytarzu przed Wydziałem Spraw Obywatelskich, udostępniono salę „Magistrat”. Tam można spokojnie usiąść przy jednym ze stolików i wypełnić wniosek.
Aby usprawnić i zorganizować przepływ petentów wymieniających dowód, już w lipcu wprowadzono „numerki”, które znacznie ułatwiły obsługę. Posiadacz numerka ma pewność, że załatwi sprawę w danym dniu (do odbioru gotowego dokumentu nie ma konieczności uzyskania numerka). Poza systemem „numerkowym” dowód mogą wyrobić 18-latkowie. Posiadacze nowych (plastikowych dowodów), którzy się przemeldowali lub ich dokument został ukradziony lub zniszczony również zostaną obsłużeni poza kolejką. Numerki wydawane są od godziny 08:00.
Władze gminy apelują o szybką decyzję i nie zostawianie wymiany dowodów na ostatnią chwilę.
WYMAGANE DOKUMENTY
Ubiegający się o nowy dowód osobisty musi najpierw złożyć w Urzędzie Gminy:
1.Wniosek o wydanie dowodu osobistego,
2.dwie aktualne fotografie,
3.dowód uiszczenia opłaty za wydanie dowodu osobistego w wysokości 30 zł. (można zapłacić w kasie w Urzędzie),
4.odpis skrócony aktu urodzenia – w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński,
5.odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku.

SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
1.Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa sie i odbiera osobiście.
2.Stary dowód po odebraniu nowego jest unieważniany przez obcięcie lewego rogu i zwracany wnioskodawcy.
3.Posiadacz nowego dowodu jest zobowiązany powiadomić urząd skarbowy o serii i numerze dowodu przez przekazanie formularza NIP-3 lub NIP-1.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16