Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana dowodu - porażka
Autor Wiadomość
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 13-08-2007, 22:33   

Im głębiej w las, tym bardziej się robi pesymistycznie. :<
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
janerad 
Kopacz


Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 1
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 14-08-2007, 01:27   

gość napisał/a:

40 numerków jest wydawane osobom z wymiany tz. "ustawowej", osoby przemeldowujące się, 18-to latkowie, zmieniający nazwisko, są "załatwiani" poza kolejnością, nie muszą mieć numerków i takich osób jest średnio drugie tyle co z numerkami.


Niestety nie jest to do końca prawdą. Przemeldowałem się do Wieliczki pod koniec czerwca. Z przeprowadzką musiałem jednak poczekać na początek sierpnia. Po konsultacjach telefonicznych z urzędem poinformowano mnie, że nie jest konieczne zgłaszanie się w ciągu 14 dni z wnioskiem o wydanie nowego dowodu (musiałbym specjalnie w tym celu przyjeżdżać z Warszawy) - potwierdzenie meldunku ważne jest 2 miesiące i mogę się nim posługiwać wraz ze starym dowodem. W zeszłym tygodniu udałem się więc do urzędu z wnioskiem o wymianę dowodu. Dowiedziałem się o numerkach, przeczytałem informację o procedurze dla osób zmieniających dane. Po konsultacji z urzędniczką okazało się, że jednak muszę przyjść następnego dnia po numerek, ponieważ posiadam dowód papierowy (chciałem wymienić w zeszłym roku, ale ze względu na planowaną przeprowadzkę nie miało to sensu). Numerki powstały ponoć jako swego rodzaju "kara" dla osób, które nie dopełniły obowiązku wymiany dowodu w terminie ustawowym. Problem w tym, że mój termin mija pod koniec tego roku, więc żadnego zaniedbania się nie dopuściłem... To jest jakaś paranoja, rodem z filmów Barei...


gość napisał/a:

W chwili obecnej jest sezon urlopowy i przyjmuje tylko 3 panie i dlatego wszystko idzie wolniej więc nie trudno sobie policzyć ile wniosków przyjmuje każda.

A zapomnieliście Państwo że jeszcze trzeba te dowody wydać i też to ktoś musi zrobić....


To wszystko można zrozumieć. Nie rozumiem jednak, jak można wpaść na tak niepoważny sposób, jak numerki? Dlaczego nie można umawiać się na termin załatwienia sprawy? Dlaczego zmusza się obywateli do conajmniej 3 wizyt, połączonych z kilkugodzinnym oczekiwaniem w kolejkach, w celu załatwienia sprawy dowodu? To jest kwestia tylko i wyłącznie złej organizacji i braku szacunku dla czasu petentów.

Pozdrawiam

janerad
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 14-08-2007, 08:16   

gość napisał/a:
Odnośnie nowych pracowników, to z tego co sie orientuję to mają być zatrudnieni na czas określony.


No i bardzo słusznie. Mam nadzieję, że tak będzie
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
jerzy.jan 
Bałwan solny


Osiedle: MARDIMEX
Wiek: 74
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 283
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-08-2007, 10:49   i po temacie?!

Cytat z http://www.rzeczpospolita.pl/index.html

"Według danych z początku sierpnia dokumentów tożsamości nie wymieniło jeszcze siedem milionów osób -mówi Patrycja Hryniewicz,
rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
-Nie potrafimy oszacować, ile osób zostanie bez dowodów osobistych na początku przyszłego roku.
Jeśli ich liczba będzie znaczna, ministerstwo przygotuje nowelizację ustawy, przedłużającą termin ważności tzw. zielonych książeczek".
 
     
miki 
Zawalisko


Wiek: 48
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 702
Skąd: gm. Wieliczka
Wysłany: 16-08-2007, 17:12   

Powiem, iż osobiście jestem przeciwko przedłużaniu terminu. Jak tak zawsze będą robić, to przyzwyczają ludzi, że zawsze jest czas, bo i tak przedłużą. :|
 
     
miki 
Zawalisko


Wiek: 48
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 702
Skąd: gm. Wieliczka
Wysłany: 16-08-2007, 22:30   Re: i po temacie?!

jerzy.jan napisał/a:
Cytat z http://www.rzeczpospolita.pl/index.html

[i]"Według danych z początku sierpnia dokumentów tożsamości nie wymieniło jeszcze siedem milionów osób -mówi Patrycja Hryniewicz,


Ale nasi forumowicze chyba stanie w kolejkach mają już za sobą ;)
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-08-2007, 22:37   

Właśnie, Panie Gość. Dlaczego skoro numerki kończą się tak błyskawicznie, nie możecie od nich odejść? Wystarczyłoby każdemu petentowi wyznaczyć termin - chociażby na 10 października, ale jednak wyznaczyć, a nie zmuszać do urywania się z pracy, aby załatwić w końcu numerek. Nie każdy pracuje w Urzędzie i może sobie wyskoczyć z pracy, a i urlopu nie jest za wiele.

W normalnym kraju, gdyby rządowi przyszło na myśl unieważniać ważne dowody, to przysłałby je każdemu do domu. U nas trzeba latać n razy i jeszcze za to bulić.

Ja po 2 podejściach doszedłem do wniosku, że paszport i zaświadczenie o zameldowaniu mi wystarczy, pójdę sobie po dowód może w czerwcu 2008.
 
     
miki 
Zawalisko


Wiek: 48
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 702
Skąd: gm. Wieliczka
Wysłany: 16-08-2007, 22:44   

Ja wymieniałem dowodzik prawie 2 lata temu. Pustki w Urzędzie. Ale teraz z tymi numerkami to faktycznie zamieszanie. Można nerwowo ..................... :zly:
 
     
jerzy.jan 
Bałwan solny


Osiedle: MARDIMEX
Wiek: 74
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 283
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 17-08-2007, 00:06   

miki napisał/a:
Powiem, iż osobiście jestem przeciwko przedłużaniu terminu

Ja również, ale ... jeżeli mam wymienić D.O. do końca roku i mam na to przewidziany termin 1 m-ca,
to ja jestem temu winien, że jestem jednym z 8 milionów?
To urząd powinien stanąć na wysokości zadania i zagwarantować mi przyjęcie wniosku np. 15 listopada tak, abym
15 grudnia miał nowy dowód w kieszeni.
Przecież ta zabawa trwa przy każdej tego typu akcji.
To obywatel, czy urząd winien być przygotowany na taką okoliczność?.
Urlop wypoczynkowy, jak sama nazwa wskazuje, ma mi zapewnić wypoczynek, a nie załatwianie spraw urzędowych.
A jeżeli nie mam już urlopu to co wtedy? Wiem, mam zagwarantowany 1 dzień obsługi w urzędzie w godzinach popołudniowych. :D

A może inaczej?
Jeżeli na urzędzie ciążą pewne obowiązki i terminy wynikające z przyjętych ustaw i rozporządzeń, to co stoi na przeszkodzie,
by urząd wysłał do swoich mieszkańców posiadających stare dowody zaproszenia na określony dzień i godzinę? Tak ciężko opracować szczegółowy harmonogram wymiany w poszczególnych gminach? Przecież ewidencję mają! Wtedy, gdy olejesz termin to się martw i zabiegaj o to, by zdążyć na czas. Wtedy też można stosować ewentualne sankcje za olewajstwo.
Jeżeli na obywatela został nałożony obowiązek wymiany dowodu w określonym terminie, to MSWiA winno mu to zapewnić ...również w określonym czasie.

Na szczęście ten problem mam z głowy.
 
     
Marcin1 
Gwarek


Osiedle: Mardimex
Wiek: 46
Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 16
Wysłany: 17-08-2007, 13:44   

Trochę nie rozumiem tego całego zamiaszania wokół kolejek do wymiany dowodu.
To było w 100% do przewidzenia, zawsze tak jest jeśli jest jakiś zakreślony termin to czekamy prawie do ostatniego dnia tak jest w przypadku, PIT-ów, było w przypadku praw jazdy itd... Skoro Państwo daje mi na wyminę dowodu określony czas (nie dyskutuję tu z zazadnością takiej wymiany) liczony raczej w latach to stam się w ciągu tych paru lat wygospodarować pół dnia - mi 2 lata temu zajęlo to 2 x po 15 minut a nie czekam na ostatnią chwilę. Raczej trudno sobie wyobrazić że nagle zatrudnienie w urzędzie wzrośnie o 500% żeby wszystkich bez kolejek załatwić. Poztym zaraz podniosły by sie protesty że "z moich podatków" są zatrudniane osoby tylko po to żeby maruderów w terminie obsłużyć :) Proponowane przez Jerzego rozwiązanie z wyznaczaniem terminu poszczególnym osobom jest może i dobre ale znajc nasze polskie realia i tak byśmy narzekali że URZĄD nam coś karze i wyznacza terminy ograniczając moje swobody :)
Obiektywnie patrząć nie ma dobrego wyjścia z zaistniałej sytuacji bo zawsze znjadzie sie krytyka działań. żyjąc w tm kraju tyle lat trzeba nauczyć się przewidywać, a wtedy jakoś tak ciut łatwiej. Pozdrawiam
 
     
dzaga 
Bałwan solny



Osiedle: Szymanowskiego
Pomogła: 3 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 02 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 17-08-2007, 14:48   

No i racja, ale zauważ tylko, że niektórzy mają termin wymiany dowodu do końca tego roku - i muszą stać wkolejkach razem z tymi, którzy sobie swoje wcześniejsze terminy olali, a to już nie jest fair nie?
 
     
Marcin1 
Gwarek


Osiedle: Mardimex
Wiek: 46
Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 16
Wysłany: 17-08-2007, 14:57   

no nie fair, ale jeżeli ustawa która nakłada obowiązek wymiany dowodu w określonym terminie nie zakałada jednocześnie kar za przekroczenie terminu to dzieje sie tak jak piszesz. W ten sposób premiuje sie cwaniactwo jednocześnie kręcąć bat na samego siebie. Nie znam tej ustawy ale jeżeli tak jest, jest to kolejny legislacyjny bubel jakich w naszym kraju wiele. Pozdrawiam
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 17-08-2007, 15:10   

Marcin1 napisał/a:
jeżeli ustawa która nakłada obowiązek wymiany dowodu w określonym terminie nie zakałada jednocześnie kar za przekroczenie terminu to dzieje sie tak jak piszesz


Ustawa zakłada kary.

Gazeta Prawna napisał/a:

Brak nowego dowodu osobistego po 1 stycznia 2008 r. będzie wykroczeniem, za które można zostać ukaranym grzywną. Proces wymiany starych dowodów trwa od 2001 roku, ale nadal aż 8 milionów Polaków nie ma nowych. Termin wymiany mija 31 grudnia. Od następnego dnia stare książeczki nie będą już honorowane w urzędach, bankach i na poczcie.

http://www.gazetaprawna.p...39.14.1.0.1.htm
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
Marcin1 
Gwarek


Osiedle: Mardimex
Wiek: 46
Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 16
Wysłany: 17-08-2007, 15:12   

a więc jest i kara :) zobaczymy jak to w praktyce będzie. Tardas dzięki za podpowiedź.
 
     
miki 
Zawalisko


Wiek: 48
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 702
Skąd: gm. Wieliczka
Wysłany: 17-08-2007, 18:31   

Mam tylko nadzieję, że nie scedują tego na policje, by miała odszukac i karać osoby, które nie wymieniły dowodu. Bo już faktycznie , nie będzie czasu by zająć się poważnymi sprawami.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 16