Poprzedni temat «» Następny temat
Powiat po wyborach
Autor Wiadomość
Pretekst 
Bałwan solny


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 222
Wysłany: 01-12-2010, 21:35   

Carlos napisał/a:
wie ktoś kiedy będzie następny odcinek telenoweli


już jutro :-) . Gazeta ta sama.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-12-2010, 10:31   

Serialu ciąg dalszy:

http://www.dziennikpolski...d-powiatem.html

Dziennik Polski napisał/a:
Czarne chmury nad powiatem

KONTROWERSJE. Legalność wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu zbadają prawnicy wojewody. Groźba zarządu komisarycznego pozostała.


Radni powiatowi z PO oraz ugrupowania Ponad Podziałami przesłali wczoraj do Biura Prawego Wojewody odwołanie dotyczące wyniku głosowania nad wyborem przewodniczącego powiatowego samorządu.
- W statucie RP jest zapis, że przewodniczący wybierany jest bezwzględną większością głosów. Nie dopełniono tego, Wiesław Bobowski został wybrany zwykłą większością głosów, tym samym głosowanie to powinno być unieważnione - uzasadnia ten ruch opozycji Zbigniew Wojas, szef powiatowego koła PO.

Jak informowaliśmy wczoraj: podczas wtorkowej sesji inaugurującej nową kadencję Rady Powiatu Wielickiego szefem tego gremium został Wiesław Bobowski. Wybrano go 11 głosami "za", o dwa mniej zdobył Józef Duda kandydat opozycji na to stanowisko, a dwie "karteczki" - głosowanie było tajne - okazały się nieważne. Na wniosek radnych opozycyjnych sprawą zajmą się prawnicy wojewody, a kluczem do stwierdzenia, czy nowy przewodniczący jest "legalny" będzie zdefiniowanie pojęcia - większość bezwzględna głosów.

- Z informacji radców prawnych starostwa wynika, że w polskim prawie nie sprecyzowano znaczenia terminu bezwzględna większość głosów i szczegóły tej kwestii powinny być regulowane aktami prawa miejscowego. W statucie Rady Powiatu Wielickiego sprawę tę reguluje paragraf 52, który brzmi "Za zaaprobowany bezwzględną większością głosów wniosek, uznaje się ten, który zyska co najmniej jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów". W świetle tego zapisu wyboru przewodniczącego dokonano prawidłowo. Ważnych głosów było 20, czyli w bezwzględna większość wynosi tu 11 - wyjaśnia Bogdan Pasek, rzecznik prasowy starostwa. Dodaje, że statut powiatowego samorządu - nim zaczął obowiązywać - był opiniowany przez Biuro Prawne Wojewody i opublikowano go w Dzienniku Ustaw Województwa Małopolskiego.

Wicedyrektor Wydziału Prawnego i Kontroli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Artur Słowik potwierdza, że termin bezwzględna większość głosów nie został prawnie zdefiniowany. - Powszechnie przyjmuje się jednak, że podstawą do takich wyliczeń są wszystkie oddane głosy, i ważne, i nieważne (w takim przypadku przewodniczący wielickiej Rady Powiatu powinien być wyłoniony większością 13 głosów - przyp. Jol.) - mówi Artur Słowik. Wyjaśnia, że kiedy do jego urzędu dotrze "odwołanie z Wieliczki", starostwo zostanie poproszone najprawdopodobniej o przesłanie statutu Rady Powiatu, protokołu z sesji itp. Analizą sprawy zajmą się prawnicy, którzy zdecydują "co z tym fantem zrobić".

Komisarz w Sztygarówce?

Prawnicy wojewody wyjaśniają, że wybór przewodniczącego Rady Powiatu - niezależnie od tego, czy głosowanie to okaże się legalne - nie znaczy, że nie ma już groźby wprowadzenia w tym rejonie zarządu komisarycznego. - Przewodniczący rady to nie władza wykonawcza, a taką jest zarząd powiatu. Wedle prawa, jeśli do trzech miesięcy od pierwszej sesji w wielickim samorządzie powiatowym nie zostanie powołany organ wykonawczy, który będzie mógł realizować zadania wynikające z przepisów prawa, wojewoda będzie musiał wydać zarządzenie o rozwiązaniu Rady Powiatu. Kolejne kroki w takiej sytuacji to zwrócenie się do premiera o wprowadzenie zarządu komisarycznego, a potem ogłoszenie ponownych wyborów do samorządu powiatowego - tłumaczy Artur Słowik.

Radni opozycyjni z klubów PO i Ponad Podziałami zapowiadają, że nie odpuszczą. Jeśli koalicja PiS i Przyjazny Powiat, która chciałaby mieć dla siebie wszystkie miejsca w zarządzie powiatu, nie zgodzi się zrezygnować z kilku funkcji na rzecz drugiej strony (mowa jest o stanowiskach: starosty i jednego z członków zarządu oraz szefa Rady Powiatu lub - wicestaroście, dwóch osobach w zarządzie oraz wiceszefie RP), opozycja będzie zachowywać się wedle dotychczasowego scenariusza, czyli blokować podejmowanie jakichkolwiek uchwał w Radzie Powiatu. Może to czynić, ponieważ dysponuje 11 głosami; tyle samo mandatów ma koalicja.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że "blokada" ma być prowadzona także w innej wersji. Radni opozycyjni nie będą przychodzić na sesje, a bez nich nie będzie quorum, a tym samym mowy o tym, by móc głosować nad jakimikolwiek uchwałami. - Owszem przewidujemy takie działania. Może nawet bardziej to, niż obecność na sesjach i głosowanie przeciwko wszystkim uchwałom - potwierdza Zbigniew Wojas.

Sytuacja jest patowa. Opozycja może trzymać w szachu koalicję - blokując wprowadzenie do samorządu następcy Henryka Gawora (PiS), który został wójtem Biskupic, czyli dwunastego, w tej sytuacji bezcennego dla koalicji głosu - jeszcze przez cztery miesiące. Wedle prawa radni mają bowiem trzy miesiące na podjecie uchwały o wygaszeniu mandatu, potem wojewoda ma jeszcze 30 dni, by wezwać ich do podjęcia takiej decyzji, a jeśli to nie skutkuje wygasić mandat na mocy zarządzania. Tymczasem groźba wprowadzenia komisarza może spełnić się już w pierwszych dniach marca przyszłego roku.

Rozmów nie było

Od 21 listopada zarówno koalicja, jak i opozycja prowadziły rozmowy z pojedynczymi radnymi, nakłaniające do zmiany klubowych barw. Wszystko wskazuje jednak, że na razie oba ugrupowania stanowią monolity. Z nieoficjalnych informacji wynika też, iż do tej pory nie doszło do żadnych klubowych debat pomiędzy skonfliktowanymi ugrupowaniami. Potwierdzają to zarówno Mirosław Mrozowski (Przyjazny Powiat), pełniący funkcję wielickiego wicestarosty, jak i Zbigniew Wojas. Ten mówi: - Próbowałem umówić się telefonicznie na spotkanie ze starostą Jackiem Juszkiewiczem jeszcze przed pierwszą sesją Rady Powiatu. Powiedział mi, że na razie nie widzi potrzeby takich rozmów, ponieważ koalicja ma większość w samorządzie.

- Negowanie zaistniałych faktów - mówię tu o braku zgody radnych PO i Ponad Podziałami na wygaszenie mandatu Henryka Gawora - nigdzie nie prowadzi. Takie działanie nie sprzyja budowaniu dobrej atmosfery do rozmów o podziale stanowisk. My jesteśmy otwarci na poważne i rzetelne rozmowy z opozycją. Musi być to jednak spotkanie całych ugrupowań, wszystkich zainteresowanych, a nie jakieś indywidualne próby ustaleń, bo to nic nie daje - tak o stanowisku PiS i Przyjaznego Powiatu mówi Mirosław Mrozowski.

- Wierzę w porozumienie i w to, że sprawa ta skończy się pomyślnie. Rozmowy z koalicjantami chcemy rozpocząć na początku następnego tygodnia - twierdzi szef powiatowego koła PO.
JOLANTA BIAŁEK
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
kwapin
Żupnik


Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 74
Wysłany: 02-12-2010, 14:02   

Doszły mnie słuchy jakoby , ugrupowanie Artura Kozioła zaczęłło przygotowywać własną listę wyborczą do ewentualnych wyborów do Powiatu , a z tego co się orientuję to skasują i Pis i PO razem wzięte , nie mówiąc o Przyjaznym Powicie i Ponad Podziałami . Może to nauczy trochę pokory i szacunku dla tych co zagłosowali na listy radnych którzy są w obecnej radzie . Stanowiska i profity to są hasła wyborcze i cele , a gdzie tu dobro powiatu czy też mieszkańców . A kto zapłaci za następne wybory ???? Może radni zrzucą się z e swoich diet i pokryją koszty następnych wyborów . Zresztą uważam że należy zbojkotować wszystkich obecnych radnych tak z jednej jak i drugiej strony w następnych - ewentualnych wyborach !!!!
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 02-12-2010, 15:13   

kwapin napisał/a:
a z tego co się orientuję to skasują i Pis i PO razem wzięte , nie mówiąc o Przyjaznym Powicie i Ponad Podziałami .

I będa sobie mogli założyć nowe ugupowanie: Ponad Przyjaznymi Dietami
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-12-2010, 17:36   

Szkoda, że w Krakowie partyjniactwo wygrało:
http://krakow.gazeta.pl/k...na_Kracika.html
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 02-12-2010, 22:32   

Pojęcie bezwzględnej większości głosów nie jest wystarczająco i jednoznacznie uszczegółowione ani w statucie rady, ani w ustawie o samorządzie powiatowym, ani nawet w wyroku trybunału konstytucyjnego. Szkopuł w tym, że nikt nie przewidział wielickiego scenariusza.
Do rozwiązania jest problem, czy w głosowaniu decyduje większość:
    - głosów oddanych (12 z 22);
    - ważnych głosów oddanych (11 z 20);
    - biorących udział w głosowaniu (12 z 22);
    - uprawnionych do głosowania (12 z 22 lub 23);
    - ustawowego składu rady (12 z 23).
Dziwi mnie w tym wszystkim niefrasobliwość radnych wszystkich ugrupowań, a nade wszystko radców prawnych, którzy przewidując możliwy przebieg głosowań - nie byli do debaty należycie przygotowani.

Kuriozalne jest oddanie przez ludzi, którym powierzono mandat zaufania, głosów nieważnych.
 
     
asiamala1
Szyb


Dołączył: 08 Lis 2010
Posty: 163
Wysłany: 03-12-2010, 07:17   

Problemów w Powiecie dopiero przybędzie tzn jeśli wojewoda Kracik przegra w niedziele gdzieś będzie musiał się zawiesić pewnie będzie Starostą kolejny gość który wiele może stracić to Andrzej Masny który już czuje oddech swoich przełożonych w Sejmiku i może lada moment spaść z krzesła i też będzie chciał stanowisko. Szkoda że jak zwykle wszystko opiera się na korzyściach dla wybranych osób lub małych grupek osób związanych
_________________
Asia
 
     
Igor Wierzbicki
Kopacz


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 8
Wysłany: 03-12-2010, 08:29   

Cytat:
Pojęcie bezwzględnej większości głosów nie jest wystarczająco i jednoznacznie uszczegółowione ani w statucie rady


chyba nie do końca, bo w tekście Dziennika Polskiego jest podana wykładnia ze statutu powiatu i opinia radców prawnych starostwa.

master7 napisał/a:
W statucie Rady Powiatu Wielickiego sprawę tę reguluje paragraf 52, który brzmi "Za zaaprobowany bezwzględną większością głosów wniosek, uznaje się ten, który zyska co najmniej jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów".


czyli w tym co podałeś wariant drugi.
 
     
maciejsporysz 
Groty kryształowe
Maciej Sporysz


Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 100
Wysłany: 03-12-2010, 09:22   

Szanowni Państwo. Dziwi mnie problem, który w moim odczuciu jest dość posty. Bezwzględna większość głosów oznacza większość bez względu na okoliczności. Skoro było 22 głosujących, to bezwzględna większość oznacza więcej niż połowę. Czyli w tym wypadku 12.

Ps. Może warto by było takie zadania pokazywać dzieciom w podstawówce?
_________________
http://www.maciejsporysz.eu
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 03-12-2010, 11:05   

Wypis z ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.):
Cytat:
Art. 14.1. Rada powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Art.15. 2. Rada powiatu może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Art. 27. 2. Rada powiatu wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Art. 30. 1a. Uchwałę w sprawie absolutorium rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu.
Tak więc, ustawa rozróżnia:
- bezwzględną większość głosów ustawowego składu rady, od
- bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.


Tymczasem Statut Powiatu Wielickiego, będący pochodną ustawy, wymienia tylko jeden przypadek głosowania bezwzględną większością głosów:
Cytat:
§27 2. Rada powiatu może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Za to bardzo szeroko rozważa głosowanie bezwzględną większością głosów:
Cytat:
§ 52. 2. Głosowanie bezwzględną większością głosów oznacza, że przyjęty zostaje wniosek, który uzyskał co najmniej o 1 głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów - to znaczy przeciwnych i wstrzymujących się. W razie parzystej liczby ważnie oddanych głosów bezwzględną większość stanowi 50% ważnie oddanych głosów plus 1 ważnie oddany. W razie nieparzystej liczby ważnie oddanych głosów bezwzględną większość głosów stanowi pierwsza liczba całkowita przewyższająca połowę ważnie oddanych głosów.
i głosowanie tajne (§ 48, § 49, § 50, § 51).


Uważam, że statut, posiłkując się prawdopodobnie interpretacją T.K., rozszerzył zapis, który jest niezgodny z aktem wyższego rzędu, jakim jest ustawa.
Prawdopodobnie sprawa nie zakończy się na rozpatrzeniu problemu przez prawników U.W.
 
     
Igor Wierzbicki
Kopacz


Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 8
Wysłany: 03-12-2010, 11:50   

maciejsporysz napisał/a:
Ps. Może warto by było takie zadania pokazywać dzieciom w podstawówce?


Jako składową zadania podaj jeszcze dzieciom paragraf 52 statutu rady powiatu, bo może to wpłynąć na wynik.

Cytat:
Uważam, że statut, posiłkując się prawdopodobnie interpretacją T.K., rozszerzył zapis, który jest niezgodny z aktem wyższego rzędu, jakim jest ustawa.
Prawdopodobnie sprawa nie zakończy się na rozpatrzeniu problemu przez prawników U.W.


Może tak jest, ale to właśnie prawnicy UW zaopiniowali go pozytywnie, inaczej powiat otrzymałby go do poprawki.
 
     
maciejsporysz 
Groty kryształowe
Maciej Sporysz


Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 100
Wysłany: 03-12-2010, 17:53   

Samo zagadnienie bezwzględnej większości jest zagadnieniem prostym. Bez problemu powinno je rozwiązać dziecko z podstawówki. Powstaje pytanie komu ma służyć prawo? Ma pomagać ludziom, czyli w moim przekonaniu ma być proste, jasne i klarowne, bez możliwości interpretacji.
Ktoś kiedyś powiedział, że jak nie potrafisz czegoś wyjaśnić małemu dziecku, to znaczy, że sam tego nie rozumiesz...
_________________
http://www.maciejsporysz.eu
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 03-12-2010, 18:49   

maciejsporysz napisał/a:
Powstaje pytanie komu ma służyć prawo? Ma pomagać ludziom, czyli w moim przekonaniu ma być proste, jasne i klarowne, bez możliwości interpretacji.


Podzielam Twoje zdanie. Innego zdania są rzesze prawników tworzących prawo po to, by je później interpretować. Za ciężkie pieniądze. Nie ma ustawy, nie ma aktów wykonawczych, które jak piłeczka pingpongowa nie wracałyby do ich twórców. Język prawniczy w Polsce jest sztucznie zagmatwany, jest wrogi ludziom, dla których jest tworzony. Nieprędko doczekamy czasów, by wzorem choćby Niemców, tworzyć prawo zrozumiałe dla ucznia podstawówki, w zgodzie z
maciejsporysz napisał/a:
Ktoś kiedyś powiedział, że jak nie potrafisz czegoś wyjaśnić małemu dziecku, to znaczy, że sam tego nie rozumiesz...
Przykładem niech będzie były wiceminister finansów Wiktor Modzelewski, profesor prawa, obecnie naczelny doradca podatkowy, autor wielu aktów prawnych z tego podwórka, który został alfą i omegą ich interpretacji.
 
     
Niktwazny
Kopacz


Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 3
Wysłany: 05-12-2010, 20:31   

A starosty jak nie było tak nie ma... Dzięki panu Ficowi! ;)
Ostatnio zmieniony przez Niktwazny 10-12-2010, 15:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Debris 
Bałwan solny



Dołączyła: 02 Mar 2007
Posty: 236
Wysłany: 05-12-2010, 23:57   

to uwazasz,ze lepiej,zeby rzadzil byle kto i dac monopol na wladze PiSowcom? jezu, przeciez to chyba logiczne i uwazam,ze akurat chodzi o dobro mieszkancow, zeby PiS nie mial monopolu na wladze i jakos nie uwazam, by bylo to niezdrowe i szkodliwe. Wrecz odwrotnie - zdrowy samorzad, to taki, gdzie nie jedna partia uzurpuje cala wladze, ale gdy jest choc delikatnie zaznaczony udzial i mozliwosc wplywania na kluczowe decyzje, takze innych ugrupowań.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 16