Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: master7
22-02-2013, 08:24
KOLEKTORY SOLARNE
Autor Wiadomość
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-11-2009, 23:44   

Ocieplanie ściany powyżej 10-12 cm nie przynosi już praktycznie żadnych efektów.
Wziąłeś pod uwagę, że energia idzie cały czas do góry? Gaz od 2005r podrożał uwzględniając różne dziwne dodatki o około 50%...
Ja niestety nie mam możliwości instalacji tego, ale biorąc pod uwagę, że nawet latem na gaz schodzi z 250/mies, wydaje mi się, że zwróci się szybciej niż 20 lat.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 01-12-2009, 05:35   

250 na miesiac latem ??
Wędzarnie masz albo basen prawda ?
_________________
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 01-12-2009, 08:18   

pablo napisał/a:
nawet latem na gaz schodzi z 250/mies


25 stopni w lecie nie wystarcza? :P

pablo napisał/a:
energia idzie cały czas do góry?


Tak, to może zmienić obliczenia. Również rodzina większa niz 4 osoby. :)

Póki co, będę czekał na kolektory, które będą mogły przetwarzać energię słoneczną nie tylko na ciepło ale na prąd, aby wydatek pracował też w zimie.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 01-12-2009, 10:30   

pablo napisał/a:
Ocieplanie ściany powyżej 10-12 cm nie przynosi już praktycznie żadnych efektów.


Jest jeszcze ocieplanie poddasza i fundamentów i dobór okien - to też spore wydatki jak chce się wybrać energooszczędne.

osmosis napisał/a:
Moje przeliczenia sa takie ,ze system calkowicie zamortyzuje sie po 9 - 11 latach .


Przeliczenia wykonawców: bez uwzględnienia kredytu, zysku alternatywnego i pewnie przy zużyciu gazu do podgrzania wody i gotowania 250/mies jak u Pablo.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-12-2009, 10:49   

Cytat:
Jest jeszcze ocieplanie poddasza i fundamentów i dobór okien

Raczej miałem na myśli, że jeżeli już masz wszystko ocieplone, a chcesz obniżyć koszty.
Czyli masz dobre okna i właściwe ocieplenie ścian to dalsze docieplanie nie powoduje sensownego spadku rachunków.
Cytat:
250 na miesiac latem ??
Wędzarnie masz albo basen prawda ?

Nie, jedynie 5 osób, które wiedzą gdzie jest prysznic :)
Chociaż sprawdziłem teraz, w tym roku miałem w granicach 190-210, pewnie dlatego, że dzieci się starzeją :)
Cytat:
Póki co, będę czekał na kolektory, które będą mogły przetwarzać energię słoneczną nie tylko na ciepło ale na prąd, aby wydatek pracował też w zimie.

Tych chyba szybko nie będzie, z tego co ostatnio czytałem do przetwarzania fotonów na elektrony używa się jakieś rzadko spotykanego i drogiego pierwiastka, więc cena jest spora. Wydajność też nie porażająca.

Co do kolektorów dofinansowanych przez gminę, znając życie, osmosis może mieć rację, że okaże się iż za cenę dobrych instalacji będzie robić się kiepskie instalacje.

Prawda jest tak, że jak ktoś chce zaoszczędzić to budując np. nowy dom powinien iść w węgiel. Niestety :( .
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 01-12-2009, 20:47   

osmosis napisał/a:
To po ilu srednio latach to sie zamortyzuje ?


No to policzmy. Ale trochę inaczej:
Zużywam na miesiąc 100 zł na ogrzanie wody i kuchenkę gazową. Przez rok zatem 1200 zł, ale przez 4 miesiące zimowe i tak słońca jest tyle, że kolektory nic nie dadzą, więc przyjmę 8 miesięcy razy 100 zł = 800 zł na grzanie wody i kuchenka gazową / 1 rok.

Koszt kolektorów: 9000 zł.
Koszt alternatywny: Piszesz o banku, ale przy inwestycji na 20 lat pieniadze nie daje sie do banku, tylko na giełdę, gdzie dane statystyczne wskazują na 6-8% zysku rocznie. Policzę 6%, bo i tak wystarczy by udowodnić, że się mylisz.
20 lat razy 6% rocznie = 120 %, a 120% od kwoty 9000 zł to 10800 zł (Tak naprawdę, to nadal nie jest poprawne obliczenie, bo nie ujmuje, że każde 6% zarobione w danym roku, powinno się doliczyć do sumy kapitału w kolejnym roku, ale tak jak już wyżej napisałem, i tak wystarczy to co chcę udowodnić.)

Sumujemy zatem: 9000 zł. + 10800 zł =19800 zł, to gotówka, którą będziesz mieć jak nie wydasz na kolektory.

800 zł - a to gotówka, którą oszczędzisz rocznie, jeśli kolektory sobie fundniesz.

Podzielmy teraz 19800 zł : 800 zł = 25 - Inwestycja zwróci się po 25 latach.

Na korzyść kolektorów będą działać podwyżki gazu i amortyzacja pieca, lub to, że zużywasz znacznie więcej gazu niż te 100 zł/miesiąc
Na korzyść braku kolektorów:
- to, że nie dożyjesz 25 lat
- to, że wymyślisz jeszcze lepszy sposób zainwestowania tych pieniędzy
- to, że nagle będziesz potrzebował tych 19800 zł na jakikolwiek cel
- to, że się wyprowadzisz z tego domu prędzej niż myślisz
- to, że kolektory też się mogą psuć
- JEŚLI JESZCZE MUSISZ BRAĆ KREDYT, to jeszcze dodaj sobie odsetki.

Czekam na błędy w moim rozumowaniu.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-12-2009, 21:10   

Cytat:
No bo pisales ze za miesiac i sie przerazilem :)

rozwinę
wiem, że za 2 miesiące :) i dokonałem stosownych obliczeń, wychodzi 180-190 m-ąc ;)
 
     
Jaco 
Warzelnik


Osiedle: Środmieście
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 26
Wysłany: 04-12-2009, 20:02   korzyści z kolektorów słonecznych

Chciałem się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi oszczędności związanych z użytkowaniem kolektorów słonecznych.
W 2008 roku miałem osobny piec gazowy do co i piecyk przepływowy do cwu oraz kuchenkę gazową
Kolektory zamontowałem w lutym br więc poszukałem faktur za gaz z roku 2008 i obecnego za te same okresy. W tym okresie używana była tak samo:
- kuchenka gazowa
- nie byłem w obu latach na urlopie (niestety)
- liczba domowników nie uległa zmianie
wyniki w ilości zużytego gazu
lipiec - sierpień 2008 zużycie gazu 37 m sześciennych
lipiec - sierpień 2009 zużycie gazy 13 m sześciennych

Mogę powiedzieć że różnica w zużyciu to oszczędności dzięki solarom. Efekt ich działania w zużyciu gazu jest widoczny od kwietnia do września. Nawet w listopadzie w pogodne dni potrafiły zagrzać wodę (300 l) do temperatury 35 stopni a piec dogrzał tylko resztę.
 
     
manissan
Gość
Wysłany: 16-12-2009, 23:33   

Witam,
czy w tym momencie są jakieś dofinansowania w gminie na solary? Pamiętam, że jakiś rok temu były zapisy. Nie wiecie jak się ma sprawa teraz?
 
     
solar
Gość
Wysłany: 17-12-2009, 08:44   

Nabory chętnych na instalacje kolektorów z tzw. programu szwajcarskiego były w ubiegłym roku lista jest zamknięta, projekt przeszedł pozytywnie opinię w Polsce obecnie jest opiniowany przez Szwajcarów i ma bardzo duże szanse na realizację.
 
     
Jan17 
Gwarek


Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 13
Wysłany: 02-07-2010, 19:54   

Przychylam się do tej wypowiedzi.

Co gorsza w wydziale ochrony środowiska i rozwoju wsi siedzą osoby, ktore zupelnie nie naja calej sprawy. Robia wielkie oczy na kązde pytanie.
Jeśli chodzi o koszty to najtanszy zestaw bedzie kosztował 10 tys zl a może 15 tys zł. Dla nich jest to wszystko jedno. Przecież ktoś musiał jakiś prowizoryczny kosztorys zrobić.

Jeżeli dla nich koszty nie mają żadnego znaczenia to może można ich zatrudnic na najniższa pensje krajową i też bedzie to dla nich wszystko jedno!!!

Ps. Według mnie i to za dużo!!!! :mikolaj:
_________________
Jan17
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 02-07-2010, 20:05   

Po przeczytaniu wstępnych warunków dotyczących współfinansowania przez Gminę (ze środków unijnych) Przydomowych Oczyszczalni Ścieków powiedzieliśmy z sąsiadem pas. Absolutnie nikt nie wie jakiej klasy będzie to urządzenie i stwierdzono, że zrzutem wody mam się nie martwić, bo się zawsze gdzieś da (u mnie można tylko do sąsiada - nie ma innej możliwości, chyba że mu ekstrytorialnie napowietrzną rurę odprowadzającą zrobią) ). A! Badaniami geologicznymi (zleconymi przeze mnie, z których jasno wynika, że odpada budowa POŚ z drenażem na mojej działce) również się mam nie przejmować.
Z dokumentów od gminy wynikało, że mam oddać niewielki kawałek działki, do tego POŚ nie przechodzi na moją własność tylko dostaję w dzierżawie i płacę wybranej przez Urząd firmie za obsługę i coroczne inspekcje. Oczywiście pewna kwota płacona z góry. Dziękuję, postoję.
Nie mam solarów, bo nie było na to forsy przy budowie domu. Nie mam POŚ, bo geolodzy jasno wyrazili się w temacie a sąsiada zalewać z POSia nie będę.
Jak się kiedyś zdecyduję na jedno z tych rozwiązań to wezmę kredyt i zrobię tak, żeby długo i dobrze słuzyło całej rodzinie, przypilnuję materiałów i jakości wykonania a firmę zatrudnię sprawdzoną i doświadczoną a nie najtańszą, w przetargu wyłonioną, taką co to do wczoraj śnieg na drogach odśnieżała a dziś POSie robią.
 
     
Qwas
Kopacz


Dołączył: 07 Gru 2008
Posty: 1
Wysłany: 11-07-2010, 18:39   

A ja z początkiem lipca udałem się do tego wydziału ochrony środowiska i rozwoju wsi, bo naiwny myślałem że czegoś się tam dowiem odnośnie kolektorów.
Na ten temat nikt nic nie wie, (może inaczej na 4czy 5 pokoi w których państwo piastują swoje posadki czynny był tylko jeden z jedną bardzo zdziwioną paniusią), poza tym że każdy zainteresowany/zarejestrowany dostanie pisemko poleconym w którym WSZYSTKO BĘDZIE WYJAŚNIONE.
Ale ten liścik NIC NIE WYJAŚNIA poza tym ile mam zapłacić urzędowi, i jakie papierki im zorganizować.
Może komuś z forum udało się coś więcej do tej pory dowiedzieć?
Jaki sprzęt zamontują, kiedy, ile czasu bedą to montować, jaka firma czy ma doświadczenie?
to są przecież podstawowe informacje?

Choć nachodzi mnie coraz częściej myśl że jak zwykle urząd "da XXX" a później będzie się chciał ładnie ze sprawy wyłgać, tyle że wcześniej nas wpuści w koszty.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 13-07-2010, 08:33   

Ciekawe czy ten projekt wypali.

Wczoraj rozpoczęto powtórne przyjmowanie wniosków. Rano kolejka na ponad godzinę stania - to ci, którzy załatwili sobie odpowiednie dokumenty wcześniej.
Wkrótce jednak kolejka bardzo zmalała, a to za sprawą wielickiego sądu, gdzie z kolei zrobił się zator w księgach wieczystych.

Co zaś do samych solarów to zgadzam się z przedmówcami. Poza rzeczonym pisemkiem, rozsyłanym do tych którzy 1,5 roku wcześniej się zdeklarowali, żadnych informacji więcej.
Przy czym nie do końca to jest tak, że oni nic więcej tam nie wiedzą. Dla przykładu, jakiś miesiąc temu był artykuł w Dzienniku Polskim:

http://www.dziennikpolski...-na-solary.html

Dziennik Polski napisał/a:
Mniej pieniędzy na solary

DOTACJE. Zainteresowani montażem kolektorów słonecznych muszą ponownie złożyć deklaracje w urzędach. I przygotować gotówkę.

Drugi nabór wniosków od mieszkańców gmin: Niepołomice, Wieliczka i Kłaj, które otrzymają dofinansowanie z tzw. Programu Szwajcarskiego, na instalację kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych ruszy 1 lipca i potrwa do połowy tego miesiąca.


[...]

Według wstępnych wyliczeń odnawialne źródła energii będą mogły być zainstalowane na około 1 tys. domów w gminie Niepołomice (mieszkańcy złożyli ok. 2 tys. wniosków), 1,5 tys. budynków mieszkalnych w gminie Wieliczka (3,3 tys. wniosków) oraz na ok. 400 domach w gminie Kłaj (ponad 800 wniosków).

Fundusze zewnętrzne pokryją ok. 70 proc. inwestycji przyjaznej dla środowiska naturalnego, natomiast brakujące pieniądze muszą wpłacić właściciele domów chcący korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wiadomo już, że szacowana wstępnie na ok. 3 tys. zł kwota znacząco wzrośnie. Opłaty te (tzw. wkład własny) wyniosą od 4,05 tys. zł do 5,4 tys. zł i będą zróżnicowane w zależności od liczby lokatorów budynku. - To kwoty maksymalne, które w przyszłości - po rozstrzygnięciu przetargu na realizację inwestycji - mogą ulec zmniejszeniu. Wtedy różnica zostanie mieszkańcom zwrócona - zaznacza Roman Ptak.

O tym, na których domach pojawią się solary zdecyduje kolejność zgłoszeń, a podstawowym warunkiem udziału w ekologicznym przedsięwzięciu będzie nie tylko ponowne złożenie deklaracji, ale także spełnienie innych wymagań (m.in. właściciele budynków mieszkalnych nie mogą zalegać z podatkami i innymi opłatami wobec gminy). - Natomiast wpłaty na wyodrębniony dla tego przedsięwzięcia rachunek bankowy gminy, mieszkańcy będą zobowiązani uiścić po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie, przed podpisaniem umowy o montażu kolektorów - tłumaczy burmistrz Niepołomic. Szczegóły odnośnie zasad "przyznawania" kolektorów słonecznych pojawią się na dniach na stronach internetowych gmin uczestniczących w projekcie.

"Szwajcarskie" kolektory będą instalowane w latach 2010-2012, natomiast do 2013 roku wszystkie inwestycje wykonane w ramach tej dotacji muszą być rozliczone.

Ile za solary?

4,050 tys. zł - na tyle ustalono finansowy wkład mieszkańców dla domów, gdzie przebywa stale nie więcej niż trzy osoby. Na tych budynkach wykonane zostaną instalacje typu "A" (m.in. dwa panele słoneczne i zasobnik o pojemności 250 l)
4,5 tys. zł - dla domów zamieszkiwanych przez 3-5 osób, gdzie powstaną instalacje typu "B": 2 panele i zasobnik o poj. 300 l
5,4 tys. zł - dla budynków mających więcej niż 5 lokatorów. Potrzebne są tam instalacja typu "C": 3 panele i zasobnik o poj. 500 l


Jak widać w Dzienniku Polskim już miesiąc temu wiedzieli, i wiedzieli więcej bo nawet podano szacunkowe koszty. Z sufitu przecież nie wzięli tych informacji.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-07-2010, 10:37   

solniak napisał/a:
Jest jeszcze jeden wątek kolektorach na forum.

Słuszna uwaga. Scaliłem, więc jakby ktoś chciał to może się zapoznać z wcześniejszymi postami.

Na stronie urzędu pojawiła się informacja, mnie więcej ta sama, która poszła do ludzi na piśmie.

http://www.wieliczka.eu/p...lonecznych.html

Wieliczka.eu napisał/a:
Weryfikacja zgłoszeń na zakup i montaż kolektorów słonecznych

W lutym 2009 roku Gmina Wieliczka podjęła działania zmierzające do pozyskania dofinansowania z Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy na dofinansowanie kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej w budynkach prywatnych. Projekt przygotowany przez Gminę Wieliczka, w porozumieniu z Niepołomicami, Skawiną i Kłajem odniósł sukces i mieszkańcy w chwili obecnej mają realne szanse na otrzymanie dofinansowania w wysokości 70% wartości instalacji układów solarnych. Niestety, przewidziane dofinansowanie jest mniejsze niż pierwotnie zakładano, będzie można wykonać około 1500 instalacji, dlatego też zaistniała konieczność dodatkowej weryfikacji zgłoszeń. Osoby, które zgłosiły swój udział w projekcie i nadal go podtrzymują, proszone są o wypełnienie załączonego poniżej wniosku (który też został przesłany drogą pocztową do tych mieszkańców) i złożenie go na dzienniku podawczym w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, ul. Powstania Warszawskiego 1 od dnia 12 lipca do dnia 23 lipca 2010 r. w godzinach pracy Urzędu.

W ramach projektu przewidziano trzy rodzaje instalacji układów solarnych w domach należących do osób prywatnych, w zależności od liczby osób stale w nich zamieszkujących:

a) W budynkach mieszkalnych, które stale zamieszkuje nie więcej niż 3 osoby, zostanie wykonana instalacja typu A – instalacja 2 paneli słonecznych, zasobnika o pojemności 250 litrów oraz innych elementów wchodzących w skład układu solarnego.

b) W budynkach mieszkalnych, które stale zamieszkuje 3 do 5 osób, zostanie wykonana instalacja typu B – instalacja 2 paneli słonecznych, zasobnika o pojemności 300 l oraz innych elementów wchodzących w skład układu solarnego.

c) W budynkach mieszkalnych, które stale zamieszkuje więcej niż 5 osób, zostanie wykonana instalacja typu C – instalacja 3-5 paneli słonecznych, zasobnika o pojemności 400 - 500 litrów oraz innych elementów wchodzących w skład układu solarnego.

Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest spełnienie następujących warunków:
a) lokalizacja budynku mieszkalnego, stanowiącego stałe miejsce zamieszkania na obszarze objętym szczególną troską w kontekście ochrony powietrza;
b) uregulowany stan prawny nieruchomości, na której położony jest budynek;
c) budynek mieszkalny musi być oddany do użytkowania w myśl Prawa Budowlanego;
d) brak jakichkolwiek nie uregulowanych, a wymagalnych zobowiązań, w tym zalegania z zobowiązaniami podatkowymi, właściciela(i) budynku wobec Gminy;
e) złożenie przez właściciela(i) budynku prawidłowo wypełnionego wniosku,
f) podpisanie przez właściciela(i) z Gminą umowy regulującej prawa i obowiązki stron, związane z realizacją Projektu.
g) wpłacenie na konto Gminy kwoty zaliczkowej w wysokości 3.000,00 zł (słownie: trzech tysięcy złotych). Pozostała kwota do wysokości 30% wartości zostanie wpłacona po zakończeniu postępowania przetargowego na projekt, dostawę i montaż układu solarnego dla poszczególnego typu budynku, a przed przystąpieniem do realizacji.

Jeżeli wyrażają Państwo chęć udziału w projekcie prosimy o wypełnienie załączonego wniosku i złożenie go na dzienniku podawczym w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, ul. Powstania Warszawskiego 1 od dnia 12 lipca do dnia 23 lipca 2010 r. w godzinach pracy Urzędu .
O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Wpłaty na wyodrębniony w tym celu rachunek bankowy Gminy będą Państwo zobowiązani uiścić po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie, a przed podpisaniem umowy.

REGULAMIN I WNIOSEK uczestnictwa w realizacji Projektu pod nazwą "Instalacja systemów energii odnawialnej w Gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Kłaj na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych" - http://img.iap.pl/s/80/20...ow-aktualny.doc


Pytanie tylko, dlaczego ta informacja pojawiła się na stronie internetowej dopiero teraz :?:
Jest tam co prawda data 06 lipca, ale jak wiadomo to w systemach CMS można zmieniać, zaś mój czytnik kanałów RSS pokazuje datę publikacji na dzisiaj - patrz załącznik

Plik ściągnięto 69 raz(y)
108,95 KB
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 19