Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: master7
22-02-2013, 08:24
KOLEKTORY SOLARNE
Autor Wiadomość
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 05-08-2014, 07:57   

Cytat:
Pytanie kto ci powiedział że po 10 latach trzeba będzie zmieniać panele ?

Taki jeden pan co siedzi w branzy od 1997 roku :)
Cytat:
W Szwajcarii, która jest prekursorem tych rozwiązań niektóre panele chodzą już 20 lat i nic się nie dzieje.

Oczwyiście, wyjątek potwierdza regułę :) Inny typ kolektora inne zanieczyszczenie powietrza itd itp.
Cytat:
Oczywiście jak ktoś kupi sobie chińskie próżniowe to może je wymieniać częściej niż 10 lat.

Taa a viessmann składany w DE ;)
Cytat:
Oczywiście kupno samodzielnie zestawu ( jeszcze tak wysokiej jakości a nie chińskiego ) jest zupełnie nieopłacalne, ale jeśli jest dofinansowanie to wygląda to zupełnie inaczej.

Zgadzam się, ale tak czy siak, nie doliczyłeś jeszcze kosztów remontu domu ( nie malowałeś ? nie gipsowałeś po kładzeniu rur ? ), nie można stwierdzić po tak krótkim czasie ile cały układ zużyje prądu itd itp. Moim zdaniem co najwyżej wyjdzie to na "0" ale zysku z tego nie będzie. Czas pokaże jak będzie, pogadamy za jakieś 5 lat :)
_________________
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 05-08-2014, 08:24   

Paneli nie mam, ale czytam uważnie ten wątek. Pewnie gdybym teraz zbudował dom od zera, albo robil generalny remont instalacji - zaprojektowałbym wszystko tak, aby dalo się i z solarów i z gazu czerpac korzyści. Choć dla mnie od zawsze bardziej interesująca była czysta energia (elektryczna) z solarów (czyli ogniwa fotowoltaiczne a nie kolektory). Technologia chyba jeszcze nie dojrzała na tyle, aby taka fotowoltaika sie przyjęła na szerszą skalę.
A co do kosztów i zwrotu? jak już mówimy o hipotetycznych zyskach i bierzemy pod uwagę wzrosty cen - to pamiętajmy o zachłanności naszych urzędników. A nuż ktoś wpadnie aby obłożyć panele podatkiem ("od korzystania z energii słonecznej") i jeszcze akcyzą na dodatek? Skoro tu iówdzie mówi się o podatku od wody, która rynnami spływa z dachu do gruntu (w niemczech juz jest) - to czemu nie od promieni słonecznych? ;)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 09-08-2014, 10:53   

Co do szmat na panelach - o ile pamiętam była o tym mowa na spotkaniu i pewnie ludzie się do tego stosują. Ja nie zamierzam, bo z moich obserwacji i z dokumentacji wynika że instalacja jest tak zaprojektowana, że płyn solarny musiałby osiągnąć temperaturę ponad 200 st. żeby zadziałal dopiero zawór bezpieczeństwa, a co dopiero uszkodzenie się całej instalacji.
To trochę takie na wyrost i oczywiście interes producenta i wykonawcy, żeby ludzie dbali o instalację, żeby nie musieli za dużo naprawiać. Podobnie zaobserwowałem ich sposób nastawiania temperatury maksymalnej w zbiorniku, tak żeby go za szybko nie wyeksploatować.
Ale jak ktoś ma trochę oleju w głowie to ściągnąl sobie instrukcje do sterownika ze strony Viessmanna. Tam są opisanewszystkie parametry, zakresy nastaw itd. Dostęp do zmiany ustawień nie jest zahasłowany, tylko monterzy jak i serwisanci nie wspominają o tym ani słowem, zapewne z przyczyn wspomnianych powyżej, aby ludzie za dużo w tym nie grzebali i żeby nie mieć kłopotów ;)

Co do kosztów to u mnie w rodzinie 2+2 wychodzi jakieś 100 zl oszczędności na miesiąc, ale jak pisałem wcześniej na podsumowania przyjdzie czas.
Przemo ty taki spec od wszystkiego, i nie wiesz że są zmywarki dostosowane do współpracy z systemami do cwu typu solary? Aż się wierzyć nie chce. U mnie woda 'solarna' idzie do zmywarki, oszczędnośc na prądzie jest widoczna i z naddatkiem niweluje koszt pracy pompy solarnej i anody (ztcw pompa jest wysokiej klasy i energooszczędna)
Pablo do pralki nie współpracującej zawsze możesz wlać taką ciepłą wodę wiaderkiem (oczywiście za wyjątkiem prania delikatnego), zawsze to jakaś kolejna oszczędność na kolejnej grzałce.
Oczywiście są już i takie pralki...
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
wieliczanin 
Siuda Baba


Dołączył: 09 Wrz 2011
Posty: 56
Wysłany: 09-08-2014, 12:42   

kiotari napisał/a:
dla mnie od zawsze bardziej interesująca była czysta energia (elektryczna) z solarów (czyli ogniwa fotowoltaiczne a nie kolektory). Technologia chyba jeszcze nie dojrzała na tyle, aby taka fotowoltaika sie przyjęła na szerszą skalę.

Podobne jest i moje zdanie. Jest to o wiele mniej skomplikowane technicznie. Niestety barierą są wysokie koszty ogniw (choć w Chinach są kilkakroć tańsze niż w Europie). Czy robił Pan jakąkolwiek symulację kosztów i zysków przy aktualnych cenach?
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 09-08-2014, 13:48   

Cytat:
Przemo ty taki spec od wszystkiego, i nie wiesz że są zmywarki dostosowane do współpracy z systemami do cwu typu solary?

No przecież się przyznałem :)
Jak widać z wiekiem staje się coraz mniej doinformowany :)
_________________
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 10-08-2014, 19:52   

Cytat:
A moje wyliczenia sa proste.
Miesięcznie na grzanie wody wydaje około 50 zł. Wy na instalacje wydaliście około 4500-5000.

Więc Tobie się nie opłaca.
Ja mam zupełnie inne wyliczenia, wydawaliśmy sporo na cwu.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 06-10-2014, 08:48   

http://www.dziennikpolski...olary,id,t.html

Dziennik Polski napisał/a:
Mało chętnych na solary
Jolanta Białek

Ekologia. Niepołomice przekazały część swej solarnej puli gminom Miechów i Skawina. Na półmetku realizacji szwajcarskiego projektu do podobnej sytuacji może dojść także w Wieliczce. [...]

Informacja o tym, że w solarnym projekcie są jeszcze wolne miejsca widnieje również na stronie internetowej gminy Wieliczka. Ten rejon dostał do dyspozycji także 1500 ekologicznych instalacji, a ich montażem zainteresowanych jest na razie ok. 1100 właścicieli gospodarstw.[...]

Dziś niektórzy mieszkańcy mówią o zbyt dużych kosztach instalacji kolektorów słonecznych (jako wkład własny trzeba zapłacić 4-5,7 tys. zł brutto; 70 proc. kosztów pokrywa dotacja). Inni zbyt długo czekali na rozpoczęcie projektu (opóźnił się on trzy lata) i zdążyli już zamontować solary z własnych pieniędzy
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 06-10-2014, 11:25   

Słabo :)
_________________
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 12-10-2014, 06:32   

Jak wygląda realnie ogrzewanie wody tzn. ile czasu na nagrzanie zbiornika 500 l i jaka temp. Ile stopni na zewn. by był efekt tzn. ciepła woda
Może skorzystałbym z tego programu.
Przynajmniej nie musiałbym palić w piecu w lecie... , wieczny dym.
Dzięki z góry za odpowiedź
_________________
markoantonio
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-10-2014, 11:40   

Cytat:
Ile stopni na zewn. by był efekt tzn. ciepła woda

TO raczej zalezy od zachmurzenia a nie temp na zewnatrz.
_________________
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 15-10-2014, 01:18   

markoantonio napisał/a:
ile czasu na nagrzanie zbiornika 500 l

Czemu 500 l? To jakas kosmiczna ilosc na c.w.u.
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 15-10-2014, 13:03   

Kosmiczna ?
150 litrów na osobę, tyle liczy się w projektach instalacji.
_________________
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 15-10-2014, 17:41   

Ilość nie kosmiczna tylko powyżej 5 osób baniak 500 l
_________________
markoantonio
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-10-2014, 08:01   

Przy październikowym słońcu dobijam do 55 stopni, niestety w moim przypadku przeszkadzają drzewa (przy niskim słońcu).
Od czerwca (wtdey miałem instalację) do października bez uruchamiania pieca do cwu.
 
     
Budująca
Kopacz


Dołączył: 20 Paź 2014
Posty: 2
Wysłany: 22-10-2014, 10:19   

Witam, czy może ktoś wie czy są jeszcze wolne miejsca w Wieliczce? Jak wygląda procedura? Na jakim etapie budowy domu starać się o dofinansowanie do solarów?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 17