Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: master7
22-02-2013, 08:24
KOLEKTORY SOLARNE
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 22-03-2009, 21:37   

Jaco napisał/a:
Po wczorajszym spotkaniu w sprawie kolektorów mam przeczucie że jak zwykle skończy się na nadziejach.

A czy możesz podać parę szczegółów spotkania - dla tych którzy nie mogli przyjść?
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
jozef
Kopacz


Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 3
Wysłany: 26-03-2009, 10:03   

Jaco podaj parę szczegółów z tego spotkania.

Jakie koszty i czy z montażem ?

Na jaki metraz jeden kolektor wystarcza i kiedy realizaja ?


Złożyłem wniosek i jak do tej pory nic nie wiadomo a jestem zainteresowany i pomysł jest bardzo dobry
 
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 27-03-2009, 22:24   

jestem ciekaw kosztów sam mysle o czyms takim
 
     
Jaco 
Warzelnik


Osiedle: Środmieście
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 26
Wysłany: 29-03-2009, 18:21   

Spotkanie było z producentami kolektorów, prawdę mówiąc udałem się tam w celu uzyskania informacji o realizacji projektu jaki nasza gmina złożyła.
Zainteresowanych gmin jest bardzo dużo i możliwe jest że będzie losowanie gmin które uzyskają dofinansowanie. Realny termin podpisania umowy i realizacja to sierpień

Osobiście pod koniec roku w związku z trwającym remontem domu podjełem decyzje o instalacji solarów wspomagających cwu. Sfinansowałem w całości instalacje licząc, że otrzymam dofinansowanie i będę mogł zrobić resztę prac remontowych z których musiałem zrezygnować. Dlatego też mam jednak nadzieje ze Wieliczka będzie realizować ten projekt.

Instalacje z trzech solarów płaskich mam od miesiąca. W słoneczne dni (nawet te mroźne) solary zagrzały mi wodę w 300 litrowym zasobniku o 20 stopni. Na piecu mam ustawioną wodę ciepłą na 40 stopni a w zasobniku wczoraj (jak było słoneczne) woda w zasobniku miała 60 stopni ale nie sprawdzałem czy piec się włączał. Tak więc trudno powiedziec ile z tych 60 stopni to zasługa solarow a ile pieca.
Aby sprawdzić skuteczność samych solarów musiałbym wyłączyć w piecu obieg ciepłej wody użytkowej, na co z uwagi na małe dzieci jeszcze się zdecydowałem. Zrobię to jak będzie cieplej i wówczas napisze.

według informacji jakie posiadam od Pana Sadkiewicza z UMiG instalacje będzie można wykonać na dwa sposoby (takie podobno były założenia w złożonym wniosku) :
- samemu sfinansować instalacje i później ubiegać się o dofinansowanie lub
- wpłacić tylko udział własny firmie która otrzyma od gminy montaż instalacji.
 
     
Abrakadabra 
Zawalisko



Osiedle: Szymanowskiego
Wiek: 45
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 891
Skąd: Przemyśl / Wieliczka
Wysłany: 27-04-2009, 21:12   

Jak informuje www.wieliczka.eu:
Cytat:
Wniosek o kolektory złożony

17 kwietnia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przekazany został wniosek o dofinansowanie w zakresie realizacji projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Kłaj na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych". Budżet projektu wynosi 24 233 036 franków szwajcarskich.


Więcej na www.wieliczka.eu
_________________
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 28-04-2009, 06:10   

Wniosek na kanalizacje tez zostal przekazany i co ....
Jakos nic o jego losach nie slychac :<
Obawiam sie ze skonczy sie tak jak zwykle.
_________________
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 24-08-2009, 07:18   

http://www.dziennikpolski...e2ee2486.0.html

Dziennik Polski napisał/a:

Słońce dla powiatu?

DOTACJE. Wielickie wnioski o dofinansowanie na montaż kolektorów słonecznych zakwalifikowano do kolejnego etapu rywalizacji

By powalczyć o dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii na domach, gminy zjednoczyły siły. Wpływ na to miały zarówno zasady przydziału dotacji z programu nazywanego szwajcarskim, z którego mogą być dotowane projekty o wartości minimum 10 mln franków szwajcarskich (ok. 26 mln zł), jak i ogromne zainteresowanie mieszkańców odnawialnymi źródłami energii. Chęć montażu kolektorów słonecznych zdeklarowało łącznie ok. 8,5 tys. osób z powiatu wielickiego.


Niepołomice, Wieliczka i Kłaj złożyły wspólny wniosek ze Skawiną. Natomiast Gdów i Biskupice przyłączyły się do projektu pod hasłem "Słońce dla Małopolski", firmowanego przez Związek Gmin Dolnego Dorzecza Rzeki Raby. Wedle niego montaż solarów zaplanowano na prawie 53,5 tys. domach w 116 (!) gminach w województwach: małopolskim, świetokrzyskim i podkarpackim.

Oba "wielickie" projekty zyskały pozytywną ocenę (formalną i merytoryczną) komisji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ich autorów poproszono o dostarczenie dokumentacji (są to tzw. zarysy projektów) przetłumaczonej na język angielski. Te opracowania oceni teraz komisja w Szwajcarii. Decyzje odnośnie przydziału dotacji mają zapaść w przyszłym roku.

Samorządy zrzeszone w Związku Gmin Dolnego Dorzecza Rzeki Raby, starają się o dofinansowanie wyłączenie na "prywatne" solary, natomiast gminy Niepołomice, Wieliczka i Kłaj chcą zainstalować źródła energii odnawialnej także na budynkach użyteczności publicznej. Na razie w powiecie wielickim tak oprzyrządowanych placówek oświatowych, instytucji etc. jest tylko kilka. Najwięcej w gminie Niepołomice, gdzie kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody zamontowano na: Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego i dachu hali sportowej przy gimnazjum w Niepołomicach oraz w przedszkolu w Woli Batorskiej. Wedle planów solary mają przybyć także m.in. we wszystkich niepołomickich przedszkolach oraz na budynku krytej pływalni. Natomiast gmina Wieliczka, gdzie obecnie kolektory słoneczne są tylko na miejskim Ośrodku Zdrowia, zamierza wyposażyć w nie m.in. szkołę w Węgrzcach Wielkich.

Koszt montażu jednej solarnej instalacji na budynkach prywatnych, szacowany jest na 15 - 20 tys. zł. Z programu szwajcarskiego można otrzymać dotację pokrywającą 50 procent wszystkich kosztów tego typu przedsiewzięć. Natomiast mieszkańcy będą musieli wyłożyć 15 - 20 proc. kwoty potrzebnej na instalację solarnego systemu, czyli około 3 tys. zł). Gospodarze wielickich gmin zamierzają starać się o dotacje na ekologiczne inwestycje także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jolanta Białek
wielicki@dziennik.krakow.pl

Mapa solarnych potrzeb
Gmina Wieliczka - ponad 3,3 tys. deklaracji od mieszkańców
Gmina Niepołomice - 2 tys. deklaracji
Gmina Gdów - ponad 1 tys. deklaracji
Gmina Biskupice - 840 deklaracje
Gmina Kłaj - ponad 800 deklaracji
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 26-08-2009, 20:46   

Jaco a jak wyglada sprawa z serwisem i gwarancją ?
 
     
Jaco 
Warzelnik


Osiedle: Środmieście
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 26
Wysłany: 29-11-2009, 20:45   Solary

Długi okres czasu nie pisałem. Przepraszam Piotrex

Na solary mam gwarancje 3 lata. Jestem po pierwszym sezonie. Przez większość lata piec gazowy nie włączał mi się na cwu. Był okres, że miałem w całym zasobniku temperaturę 80 stopni. Obawiałem się o instalacje czy wytrzyma.
Ma przyszły sezon muszę pomyśleć o zabezpieczeniu przeciw przegrzaniu. Może ktoś ma pomysł i gotowe rozwiązania?.
Właściciel firmy wykonującej moją instalacje był dwukrotnie (chyba przejazdem) jednak żadnych realnych rozwiązań nie zaproponował nie mówiąc już o ich realizacji. Niestety jak większość nastawiony jest na ilość wykonanych instlacji
Myślałem o roletach na solary lub elektozaworze.

Odnośnie projektu jaki został złożony przez m.in. gminę Wieliczkę mam pytanie czy ktoś może powiedzieć jednoznacznie czy (oczywiście jeżeli dojdzie do skutku) osoby które wykonały i sfinansowały w całości instlacje będą mogły ubiegać się o dofinansowanie?
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 29-11-2009, 21:09   

slyszalem, ze ludzie wykorzystuja w tym celu baseny. przyjemne z pozytecznym
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-11-2009, 10:59   

Zaległy artykuł z Dziennika Polskiego:

http://www.dziennikpolski...701e7cae.0.html

Dziennik Polski napisał/a:
Solary będą, ale nie dla wszystkich

DOTACJE. Mieszkańcy gmin Wieliczka, Niepołomice i Kłaj mogą liczyć na montaż "szwajcarskich" kolektorów słonecznych od 2010 roku

EKOLOGIA. Wniosek złożony przez trzy wielickie gminy oraz Skawinę jest na liście projektów, które w pierwszym rozdaniu funduszy z programu zwanego szwajcarskim, otrzymają dofinansowanie na montaż ekologicznych źródeł energii na budynkach prywatnych oraz obiektach użyteczności publicznej.


Instalacja systemów solaranych w gminach Wieliczka, Niepołomice i Kłaj ruszy w przyszłym roku. Gorsza pod tym względem sytuacja jest w gminach Gdów i Biskupice. Tam kolektory "ze Szwajcarii", jeśli w ogóle będą, to nie wcześniej niż w 2011 roku, ponieważ wniosek nazwany "Słońce dla Małopolski", pod szyldem którego te dwie wielickie gminy starały się o ekologiczne pieniądze, umieszczono na liście rezerwowej.

- Wniosek był dobrze przygotowany. Rozpatrzono go pozytywnie, ale z powodu ganicznej puli pieniędzy przyznanych Polsce na ten rok z programu szwajcarskiego, trafił na listę rezerwową. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mamy bardzo dużą szansę otrzymać to dofinansowanie w przyszłym roku. Jeśli tak będzie, montowanie solarów rozpoczniemy w 2011 roku - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

O ulokowaniu wniosku nazwanego "Słońce dla Małopolski" na liście rezerwowej zdecydowała przede wszystkim ogromna kwota, na jaką oszacowano koszty realizacji tego projektu. Firmowany przez Związek Gmin Dolnego Dorzecza Rzeki Raby wniosek dotyczy bowiem aż 116 gmin w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano instalację solarów na blisko 53,5 tysiącach domów.

Ograniczona pula "szwajcarskich" funduszy sprawiała także, że gminy Wieliczka, Niepołomice i Kłaj otrzymają mniej pieniędzy niż wnioskowały. Z pierwszych informacji (szczegółowe ustalenia jeszcze trwają) wynika, że będzie to kwota mniej więcej o połowę mniejsza niż oczekiwana.

Przykładowo gmina Niepołomice, gdzie chęć montażu kolektorów słonecznych wyraziło dwa tysiące mieszkańców, otrzyma na ten cel ok. 28 mln zł. Według wstępnych wyliczeń, poczynionych na podstawie katalogowych cen kolektorów kwota ta wystarczy na ulokowanie na dachach ok. 1,5 solarnych instalacji, a i to pod jednym warunkiem.

"Szwajcarska komisja" musi zgodzić się na planowaną przez gospodarzy Niepołomic rezygnację z umieszczania ekologicznych źródeł energii na dachach budynków użyteczności publicznej (w ramach dofinansowania zamierzano zamontować je m.in. we wszystkich niepołomickich przedszkolach, na budynku krytej pływalni w Niepołomicach oraz na szkole w Węgrzcach Wielkich). Wtedy i pula pieniędzy zarezerwowanych na "publiczne" solary mogłaby zostać przeznaczona na tego typu inwestycje na budynkach prywatnych. W tej sprawie trwają rozmowy. Jeśli projekt "przeniesienia" funduszy nie powiedzie się, kolektory słoneczne w gminie Niepołomice pojawią się na jeszcze mniejszej ilości domów, niż jest to teraz zakładane.

Jednak niezależnie od tych starań funduszy przyznanych gminom Wieliczka, Niepołomice i Kłaj nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb mieszkańców w tym względzie. Partnerskie gminy zamierzają podpisać w tej sprawie porozumienie, w którym określone zostaną szczegółowe kryteria przyznawania dotacji na montaż słonecznych systemów na domach. Na razie nie wiadomo, co w tej kwestii będzie wyznacznikiem. By wszyscy mieli takie same szanse "na solary", rozważane jest m.in. wprowadzenie zasady, że o ich instalacji będzie decydować kolejność wpłat dokonywanych na ten cel przez mieszkańców, którzy - to wiadomo od początku starań o fundusze z programu szwajcarskiego - będą musieli pokryć ok. 1/5 kosztów montażu odnawialnych źródeł energii na swych budynkach.

W trzech gminach powiatu wielickiego kolektory będą instalowane w latach 2010 - 2012, natomiast do 2013 roku wszystkie inwestycje wykonane ze "szwajcarskiej" dotacji muszą być rozliczone.

Ile zapłacą mieszkańcy?

Koszt montażu jednej solarnej instalacji na budynkach prywatnych, szacowany jest na 15 - 20 tys. zł. Z programu szwajcarskiego można otrzymać dotację pokrywającą 50 procent wszystkich kosztów tego typu przedsięwzięć. Natomiast mieszkańcy będą musieli wyłożyć 15 - 20 proc. kwoty potrzebnej na instalację solarnego systemu, czyli około 3 tys. zł. Gospodarze gmin Wieliczka, Niepołomice, Kłaj i Skawina zamierzają starać się o dotacje na solarne inwestycje także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tysiące chętnych "na kolektory"

By powalczyć o dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii na domach, gminy zjednoczyły siły. Wpływ na to miały zarówno zasady przydziału dotacji z programu nazywanego szwajcarskim, z którego mogą być dotowane projekty o wartości minimum 10 mln franków szwajcarskich (ok. 26 mln zł), jak i ogromne zainteresowanie mieszkańców odnawialnymi źródłami energii. Chęć montażu kolektorów słonecznych zdeklarowało łącznie ok. 8,5 tys. osób z powiatu wielickiego. W minie Wieliczka zebrano ponad 3,3 tys. deklaracji od mieszkańców chcących instalować na domach solary, w Niepołomicach - 2 tysią-ce, w Gdowie - ponad 1 tysiąc, w Biskupicach - 840, a w Kłaju - ponad 800.

JOLANTA BIAŁEK
jbialek@dziennik.krakow.pl
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
raphalsky 
Mina



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-11-2009, 14:32   

O, kurczę!
A gdzież taki wniosek należy składać (i czy można jeszcze?)?
_________________
Przy okazji uprzejmie informuję, że wbrew temu co twierdzą użytkownicy przemo, nacomito i kszpakik nie jestem Burmistrzem Wieliczki.

Pozdrawiam,
raphalsky
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-11-2009, 14:53   

raphalsky napisał/a:
A gdzież taki wniosek należy składać (i czy można jeszcze?)?

Spóźniłeś się niemal rok ;)
Wnioski należało składać do 10-12-2008.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
raphalsky 
Mina



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-11-2009, 14:54   

A to pech!
_________________
Przy okazji uprzejmie informuję, że wbrew temu co twierdzą użytkownicy przemo, nacomito i kszpakik nie jestem Burmistrzem Wieliczki.

Pozdrawiam,
raphalsky
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 30-11-2009, 23:21   

master7 napisał/a:
Ile zapłacą mieszkańcy?

Koszt montażu jednej solarnej instalacji na budynkach prywatnych, szacowany jest na 15 - 20 tys. zł. Z programu szwajcarskiego można otrzymać dotację pokrywającą 50 procent wszystkich kosztów tego typu przedsięwzięć.


Siadłem kiedyś i policzyłem realne koszta instalacji solarnej dla 4-osobowej rodziny. Policzyłem zużycie wody, ceny jej ogrzewania, uwzględniłem to, że muszę wziąć kredyt na te 50% inwestycji (odsetki!), i uwzględniłem długoterminowy zysk alternatywny (giełda przez 20 lat - średnio 6% zysku wg danych historycznych, chyba że kupisz na szczycie.) :-)) .

Wyszło mi, że zacznę zarabiać na solarach po ... 20 latach. :)

Jeśli już wydać 10 tys. na dom, aby zarobić szybciej i więcej, to wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie dać grubszą izolację ścian lub wybulić na super kocioł.

Ale siła reklamy jest ogromna...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 17