Poprzedni temat «» Następny temat
Wieliczka: NIE dla sierpa i młota

Co sądzisz o propozycji utworzenia muzeum komunizmu w Wieliczce?
popieram
32%
 32%  [ 18 ]
popieram, lecz proponuję inny wystrój zewnętrzny
25%
 25%  [ 14 ]
nie mam zdania
5%
 5%  [ 3 ]
jestem przeciwna/y
30%
 30%  [ 17 ]
jedynie słuszną decyzję odmowną podjęły władze gminy poparte przez kombatantów, sołtysów i przewodniczących osiedli
5%
 5%  [ 3 ]
Głosowań: 55
Wszystkich Głosów: 55

Autor Wiadomość
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 19-03-2008, 22:54   Wieliczka: NIE dla sierpa i młota

Cytat:
Sierp i młot na wysięgniku, Lenin ze styropianu. W Wieliczce miało powstać muzeum historii komunizmu. Nie powstanie, bo inicjatywa zbulwersowała radnych, którzy zarzucali twórcom ekspozycji promowanie komunizmu.

Eksponaty planowanej wystawy
- Przecież poprzez takie wystawy ośmieszamy komunizm, a nie promujemy go. Czy pokazując kartki na mięso lub widelce z aluminium, zachęcimy kogoś do komunizmu? - broni się Andrzej Hankus, prezes spółki Wielart, która od lat gromadzi eksponaty dokumentujące rozwój techniki. W wakacje 2006 roku Wielart otworzył w Wieliczce wystawę techniki. Wśród ponad 500 eksponatów są m.in. telewizor z lat 50. z pilotem na kablu, elementy pierwszego polskiego komputera, projektor filmowy na korbę oraz stary bicykl z dwumetrowym przednim kołem. Odwiedzający wystawę mogli go przetestować. Teraz Wielart postanowił poszerzyć ekspozycję o muzeum historii komunizmu. - W osobnym budynku chcieliśmy odtworzyć autentyczne wnętrza z lat 1945-1990, np. łazienkę z tamtych czasów. Planowaliśmy też wystawę plenerową przed budynkiem, a na niej wystawienie m.in. popiersia Lenina ze styropianu oraz ciągnika Ursus z ogromnymi kołami przypominającego o słynnym przed półwiekiem haśle: "Dziewczęta na traktory" - objaśnia Hankus i komentuje, że Wieliczka nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z kopalnią soli.

Ponieważ historyczno-techniczna ekspozycja mieści się przy ul. Dembowskiego, głównym trakcie komunikacyjnym Wieliczki, dlatego wszelkie elementy zagospodarowania terenu wymagały uzgodnień z konserwatorem zabytków i służbami gminnymi. - Nasze pomysły zaakceptował już małopolski konserwator zabytków, a także wstępnie miejski architekt w Wieliczce. Problemy zaczęły się, gdy wystąpiliśmy do urzędu o uzgodnienie naszej inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - relacjonuje Hankus. Sprawą zainteresowali się wówczas radni, których o konsultację poprosił burmistrz.

- Mieliśmy bardzo wiele wątpliwości. Chcieliśmy się np. dowiedzieć, czy inicjatywa nie jest sprzeczna z zakazem promowania treści faszystowskich i komunistycznych - wyjaśnia Zbigniew Zarębski, przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce (również dyrektor Kopalni Soli w Wieliczce, a w przeszłości poseł AWS-u). Dodaje, że sam nie widzi nic zabawnego w komunizmie. - Nie podobało mi się hasło muzeum "Komunizm na wesoło". Z czego tu się cieszyć? Z Katynia? - pyta Zarębski, zaznaczając, że radni nie podejmowali w tej sprawie decyzji, a jedynie dyskutowali na ten temat. Wątpliwości w tej sprawie ma również Józef Lassota, były prezydent Krakowa, obecnie pełnomocnik ds. inwestycji w gminie Wieliczka. - Nie wydaje mi się słuszne, by przy głównym trakcie komunikacyjnym Wieliczki znajdowały się zawieszone na wysięgniku wielki sierp i młot lub podobizna Lenina. Nie wszyscy przejeżdżający obok mieliby czas na postój i zapoznanie się z ideą wystawy, w pamięci pozostałoby im jedynie to pierwsze wrażenie - wyjaśnia Lassota.

Ostatecznie Wielart otrzymał pismo, że Urząd Miasta w Wieliczce "nie uzgadnia" projektu zagospodarowania działki pod muzeum komunizmu. Hankus mówi, że wielokrotnie zwracał się do władz Wieliczki oraz do radnych z prośbą o spotkanie, na którym chciał porozmawiać o idei muzeum. Nie doczekał się jednak zaproszenia. Sprawą zajmuje się obecnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie. W tej chwili wystawa techniki jest chwilowo zamknięta. Dla zwiedzających ma być otwarta ponownie w kwietniu. Eksponaty o wyraźnie komunistycznych konotacjach pozostaną w magazynach.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków


Jeżeli muzeum komunizmu miałoby być atrakcją Wieliczki, to ja dziekuję za takie atrakcje. Pamiętam te czasy bardzo dokładnie i przypominanie ich w takiej formie jest pomysłem bardzo chybionym.
Ten okres naszej historii należy piętnować a nie promować.
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 08:45   

no coz.. moze pomysl troche bulwersujacy, ale gdyby efektem bylo osmieszenie tegoz ustroju..

w Krakowie na ten przyklad turysci sa wrecz zachwyceni mozliwoscia zobaczenia Nowej Huty, czy tez mieszkania w kotrym czas zatrzymal sie gdzies w tamtym okresie..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 20-03-2008, 09:42   

Wszystko zalezy od tego w jakiej formie miałoby byc to muzeum. Nie mozna zakladac ze to muzeum gloryfikowało by ustruj komunistyczny. Może być dwrotnie - moze pokazać jak było - a trochę humoru nie zaszkodzi. sami przecież nie raz smialiśmy sie z tamtej rzeczywistości.
 
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 09:44   

No według mnie muzeum ma na celu wyśmianie ustroju, przekazanie jego praw w zabawny sposób i ma nieść ostrzeżenie dla nowych pokoleń :)
_________________
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 12:12   

A szkoda że nie będzie muzeum ;)
Liczyłem na oddzielny dział pt. Kopalnia Soli w czasach PRL ;)
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 12:14   

hehehheeh
Oj było by co wystawiać :) Naprawde :)
I nawet możnaby przywrócić nazwę szybku Regis z czasów PRL - pamięta ktoś ??
hiihih
_________________
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 14:13   

Nie jestem za witaniem turystów bądź kogokolwiek sierpem i młotem być może organizatorów poniosła trochę wyobraźnia. Sam pomysł powstania takiego muzeum moim zdaniem jest bardzo dobry w jaki sposób mam pokazać swoim dzieciakom czarno biały telewizor. Jest to nie tylko czas komunizmu ale takiej a nie innej techniki. W dzisiejszych czasach młodzież nie ma pojęcia o kartkach na mięso itd pokazanie i obśmianie tego okresu przybliżyło by trochę tamte czasy..
A pamiętacie te zielone kubańskie pomarańcze .... jak mi wtedy smakowały :P
_________________
Pozdrawiam
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 20-03-2008, 14:33   

I pomarańczowy ser żółty, marmolada z 5kg puszki, "czekolada" Twardowska - to były wspaniałości. :D
 
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 14:46   

Taaa a papierosy jak sznurek bez filtra rzecz jasna i na wage pakowane do szarych papierowych toreb.
Buty relaxy :)
Echhhhh stare czasu :)
Ale czasami miło powspominać.
Pamiętam też że za PRL wieliczka miała reguralne połączenie z katwoicami ( jeździł o 6:00 pociąg ).

Które z dzieci nam uwierzy , że szynka była rarytasem, że banany to naprawde widziało się ze 2 razy w roku itd itp :)
_________________
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 14:59   

Jak dostałem banana w podstawówce to pół godziny go z dumą przed blokiem jadłem ;) żeby wszyscy kumple widzieli. Co do muzeum, to wszystko zależy jak by to było przekazane. Ale wydaje mi się, że żeby pokazać porządnie temat, trzeba by coś naprawdę dużego, bo w jednym małym pomieszczeniu to sobie można..
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-03-2008, 15:06   

Pablo od czegos trzeba zaczać :)
Lepij odrazu nie inwestowac kasy w 10 000 m2 bo jak nie wypali to co ?
Na galerie handlowa tego nie przeznaczy bo sie i tak WIG nie zgodzi i bedzie stal taki budynek nie uzywany.
_________________
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 20-03-2008, 15:16   

No, panowie dość tych wspomnień - rozmażycie się i bedziecie się chcieli cofnąć w czasie. I znowu bedziemy mlodzi i piękni.
 
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 20-03-2008, 15:28   

Tomek73,
Cytat:
I znowu bedziemy mlodzi i piękni.
no teraz mamy takie czasy i technologie że jak ktoś ma gruby portfel to można sie laserem u kosmetyczki wyprasować :D
A Ponowie naklejki z gum Donald to też zbierali ?? :diabel:
_________________
Pozdrawiam
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 20-03-2008, 15:44   

Sid napisał/a:
Jeżeli muzeum komunizmu miałoby być atrakcją Wieliczki, to ja dziekuję za takie atrakcje. Pamiętam te czasy bardzo dokładnie i przypominanie ich w takiej formie jest pomysłem bardzo chybionym.
Ten okres naszej historii należy piętnować a nie promować.

Każdy kraj, każdy naród ma swoje wzloty i upadki. Nie da się usunąć z historii lat zakłamania, terroru, miłości do sierpa i młota.

Muzeum to lekcja historii, historii z której jesteśmy dumni i tej wstydliwej, czasem przerażającej. Czy zwiedzającym obóz zagłady w Oświęcimiu kojarzy się to muzeum z propagowaniem nazizmu i ludobójstwa? A czymże innym, jak nie muzeum, tylko z ograniczonym dostępem, bez biletów i przewodników, jest IPN? Czyż dokumenty w nim zgromadzone propagują powrót do ciemnogrodu?

Kilkudziesięciu lat PRL-u nie da się wymazać ani wyrwać kart historii. Dwa pokolenia rodziły się, rosły, uczyły, pracowały, kochały, bawiły i cierpiały by dojżeć do wielkiego zrywu. To też jest historia.

Najłatwiej jest zburzyć pomniki, zmienić nazwy ulic, imiona patronów. Nie wydrze się jednak z pamięci doznań przykrych lub radosnych. Pod warunkiem, że pamięć nie pójdzie do piachu. Temu służą muzea.

I mam nadzieję, że proponując otwarcie w Wieliczce muzeum komunizmu pomysłodawca myślał głównie o przestrodze, by nie odrodził się kolejny wszechwładny wódz i czołobitni kacykowie.
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 20-03-2008, 15:46   

Oj nie - donaldów nie zbierałem. Bardziej praktyczne było zbieranie Kajka i Kokosza, Świata Młodych i Razem - można było wymienić na kilka rolek papieru toaletowego. :D
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 18