Poprzedni temat «» Następny temat
Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej
Autor Wiadomość
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 10-09-2008, 08:38   Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej

z D.P wywiad z Burmistrzem Arturem Koziołem

- Jaką ofertę zaprezentuje gmina w Krynicy?
Pokażemy pierwsze 60 hektarów w Kokotowie, w naszej strefie inwestycyjnej, które chcemy przeznaczyć w pierwszej kolejności do sprzedaży.
- Gmina Wieliczka debiutuje na takiej imprezie...
Będzie to nasza pierwsza prezentacja ale na pewno nie ostatnia. Chcemy uczestniczyć w możliwie dużej ilości takich spotkań by dobrze wypromować grunty w Kokotowie, zainteresować nimi atrakcyjnych inwestorów. Myślę, że damy sobie rok czasu, by pokazywać gdzie tylko można ten obszar i wtedy dopiero ogłosimy przetarg na sprzedaż znajdujących się tam działek. Większość z nich jest w rękach prywatnych są to głównie nieużytki i pastwiska, myślę jednak, że nie będzie problemów by właściciele gruntów wyrazili zgodę na ich sprzedaż. Wartość działek w Kokotowie bardzo wzrosła w związku z tym, że powstaje tam drogowa infrastruktura.
- Współfinansowana przez powiat wielicki i gminę Wieliczka budowa drogi dojazdowej do strefy w Kokotowie i Węgrzcach Wielkich ma zakończyć się w tym roku. Co dalej, jeśli chodzi o przedsięwzięcie przyjazne inwestorom?
Mamy już wstępną zgodę prezydenta Jacka Majchrowskiego na budowę drogi, która połączy węzeł Christo Botewa na Rybitwach, z nasza strefą. Ustaliliśmy, że wspólnie pokryjemy koszty budowy tego traktu. Kraków do granicy z Wieliczką, a kolejny etap finansowany będzie już z naszego budżetu. Planujemy też, że Wielicka Strefa Aktywności gospodarczej będzie promowana wspólnie z krakowskim obszarem przemysłowym na Rybitwach.
- Według zapowiedzi wielicka strefa ma ruszyć pełną parą w 2010 roku.
I tak będzie. Tereny w Kokotowie w rejonie określanym "za wiaduktem" juz zakupiło pięć firm, między innymi "Słoń Torbalski" z Krakowa. Planują one ruszyć z budową tam swych obiektów w tym i następnym roku. Tylko dzięki tej "5" przybędzie nam około 200 nowych miejsc pracy. Pojawienie się kolejnych inwestorów jest tylko kwestią czasu.


Tak trzymać !!!
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 10-09-2008, 09:29   

Coś mi tu nie gra.
Cytat:
Pokażemy pierwsze 60 hektarów w Kokotowie, w naszej strefie inwestycyjnej, które chcemy przeznaczyć w pierwszej kolejności do sprzedaży[…]

… damy sobie rok czasu, by pokazywać gdzie tylko można ten obszar i wtedy dopiero ogłosimy przetarg na sprzedaż znajdujących się tam działek. Większość z nich jest w rękach prywatnych są to głównie nieużytki i pastwiska, myślę jednak, że nie będzie problemów by właściciele gruntów wyrazili zgodę na ich sprzedaż.[…]

Tereny w Kokotowie w rejonie określanym "za wiaduktem" juz zakupiło pięć firm,[…]

Kojarzy mi się ten wywiad ze znakomitym „Sękiem” z kabaretu Dudka:

- Jakie ogłoszenie?
- No, że odsprzedaje…
- Kto?
- No ten, co pisze, że parceluje ten las. Słuchaj, tylko ten tartak to ja bym zatrzymał dla siebie.
- Kuba. Po co tobie ten tartak? Zleź z tego tartaka!
- No wiesz Rapaport, że ja ciebie nie rozumiem. Ty budzisz mnie w nocy. Pół godziny namawiasz mnie żebym kupił las. A teraz odmawiasz mnie od tego tartaka. To co to jest za interes?
- Kuba…
- Zaraz, chwileczkę, spokój. Owszem, dajmy na to ja daję dwa tysiące za las. To kto inny będzie miał tartak. Tak? Będzie mnie dyktował ceny. Będę jego dawał zarabiać na rżnięcie? To gdzie jest logika, to wolę kupić ten tartak. Mam rację?

Na jakiej podstawie burmistrz może wystawic do przetargu prywatną działkę?
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 10-09-2008, 12:50   

Tereny te obejmujące działki gminne i prywatne w przyjetym studium saprzeznaczone na PU przemysłowo-usługowe. Taki zapis jednoznacznie określa przeznaczenie. Gmina może szukać inwestora a następnie umożliwić mieszkańcom sprzedaż działek w Niepołomicach był w to zaangażowany MARR i MPP. Man w Niepołomicach też dokupywał część łąk od prywatnych właścicieli. W Małopolsce przy rozdrobnionej własności gruntów ciężko znaleźć kilkudziesięciu hektarowe grunty tylko 1 właściciela.
Burmistrz może zaoferować grunty jesli takie jest ich przeznaczenie, to stwarzanie możliwości, a nie arbitralne dysponowanie czyimis gruntami bez zgody właściciel duży inwestor liczy sie zwykle z koniecznością dogrywania sprawy. Zgoda na przeznaczenie bądź wniesienie uwag następuje przy zatwierdzaniu studium.
Oczywiście obśmiać można wszystko. Ale te "5" firm jest już faktem.
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 10-09-2008, 13:00   

Nord, słuszna jest Twoja wykładnia. Jednak Gmina przed ogłoszeniem przetargu winna, moim zdaniem, zawrzeć z właścicielami działek przynajmiej umowę przedwstępną. Nie trzeba złej woli, wystarczy, że właściciel newralgicznej działki uda sie do Irlandii lub na łono Abrachama i cała procedura jest zablokowana.
 
     
kokot
Gość
Wysłany: 10-09-2008, 17:06   

Z punktu widzenia mieszkańca i właściciela czytając ten tekst uważnie kto mowi o przetargu na prywatne działki, są tam tereny gminne i one pójdą pewnie w pierwszej kolejności.
 
     
Obserwator
Gość
Wysłany: 11-09-2008, 11:34   

Co tam, że prywatne - w końcu Zagłoba sprzedawał Inflanty to i Gmina może sprzedać nie swoje grunty w Kokotowie :D
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 11-09-2008, 14:58   

kokot napisał/a:
czytając ten tekst uważnie kto mowi o przetargu na prywatne działki

Był to wtwiad przeprowadzony z burmistrzem, który stwierdził:
Cytat:
... ogłosimy przetarg na sprzedaż znajdujących się tam działek. Większość z nich jest w rękach prywatnych ...

Z wypowiedzi jasno wynika, że ogłaszający przetarg chce decydować o prywatntch działkach.
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-09-2008, 14:37   

No wraca solidarne panstwo, kazdy musi solidarnie oddac 20 arów :)
A jak nie to burmistrz będzie zły i wyczyta z koplanianej ambony :)
_________________
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 12-09-2008, 19:56   

Jednym z punktów spotkania w II Forum Regionów był panel „Region jako organizator transportu publicznego”. […] W swoim wystąpieniu Burmistrz Wieliczki zwrócił uwagę na potrzebę organizacji transportu zbiorowego w ramach aglomeracji krakowskiej. Celem zarówno dla Krakowa, jak i Wieliczki i innych gmin powinno być umożliwienie mieszkańcom korzystania z komunikacji, w granicach aglomeracji krakowskiej, na podstawie jednego biletu. Doskonałym rozwiązaniem byłaby możliwość wykorzystywania biletu aglomeracyjnego również w komunikacji kolejowej.
- na podst.: http://www.wieliczka.eu/p...m_Regionow.html
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 12-08-2009, 06:59   

Zmieniam temat wątku bo on właściwie jednej sprawy dotyczy.
Nord napisał/a:
- Według zapowiedzi wielicka strefa ma ruszyć pełną parą w 2010 roku.


Coś chyba te zapowiedzi sprzed roku nie sprawdzą się.

Oto co czytamy w piątkowym Dzienniku Polskim
http://www.dziennikpolski...8e0ec815.0.html

Dziennik Polski napisał/a:

Pieniądze nie dla każdej strefy

OBSZARY PRZEMYSŁOWE. Wieliczkę i Kłaj z rywalizacji o unijne dotacje eliminuje brak praw własności. Szansę na pieniądze ma Gdów.

Strefy inwestycyjne w powiecie wielickim - z wyjątkiem niepołomickiej, będącej wizytówką nie tylko Małopolski, ale i kraju - są na etapie tworzenia. Wydawało sie, że ogłoszony niedawno nabór wniosków o dofinansowanie rozwoju obszarów przemysłowych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przyśpieszy tempo ich powstawania. - Nie możemy teraz złożyć wniosku do tego programu. Około 90 procent terenów, gdzie powstaje Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej, należy do prywatnych właścicieli, a warunkiem, by ubiegać się o dotacje, jest by był to obszar gminny - tłumaczy Łukasz Sadkiewicz, który w wielickim UMiG zajmuje się kwestiami związanymi z pozyskiwaniem funduszy unijnych.

W takiej samej sytuacji jak Wieliczka jest gmina Kłaj, gdzie strefa przemysłowa ulokowana jest na gruntach będących w większości własnością Zakładu Aklimatyzacji i Hodowli Roślin w Radzionkowie koło Warszawy. Unijny program dla stref może się natomiast okazać pożyteczny dla gminy Gdów. - Będziemy starać się o 0, 5 miliona złotych dofinansowania w kategorii stref liczących od dwóch do 20 hektarów (nabór wniosków na rozwój małych przemysłowych obszarów ogłoszono po raz pierwszy; wcześniejsze tego typu dotacje były przeznaczone tylko dla stref o dużej powierzchni - przyp. jol). Jeśli dostaniemy te pieniądze, będzie to zarówno refundacja części kosztów budowy drogi dojazdowej do strefy, którą wykonaliśmy w ubiegłym roku, jak i dofinansowanie na budowę kolejnego, około półkilometrowego odcinka tego traktu - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Wszystko wskazuje na to, że Wieliczce bardzo trudno będzie pozyskać unijne fundusze na rozwój strefy rozplanowanej w Węgrzcach Wielkich i Kokotowie także w przyszłości. - Na jakim etapie jest skupywanie gruntów od prywatnych właścicieli? Nic w tej sprawie się nie dzieje z prostego powodu - nie ma na to pieniędzy. Właściciele działek życzą sobie od 5 do 15 tysięcy złotych za jeden ar ziemi. By wykupić od nich ten obszar, potrzeba milionów złotych, nie ma szans na znalezienie takich pieniędzy w budżecie gminy. Dlatego nasza strefa będzie tworzona, można powiedzieć - okrężną drogą - tłumaczy Józef Lassota, pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. inwestycji.

Gmina postanowiła w pierwszej kolejności zadbać o budowę w strefie infrastruktury - drogi, wodociągi i kanalizacja - niezbędnej dla przedsiębiorców, natomiast firmy zainteresowane inwestowaniem w "prywatnej" części strefy, do gminy Wieliczka należy obszar o powierzchni ok. 80 hektarów w Kokotowie, natomiast cała Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej ma liczyć ponad 200 hektarów, będą wykupywać grunty bezpośrednio od ich właścicieli. - W tym roku gotowa będzie dokumentacja dla budowy drogi łączącej wielicką strefę z węzłem na Rybitwach. Ma ona powstać w 2010 roku. Kiedy obszary przemysłowe w Kokotowie i Węgrzcach Wielkich ruszą pełną parą? Tego nie da się dziś powiedzieć, na rozwój strefy ma wpływ wiele spraw. Uważam jednak, że wybudowanie drogi "na Rybitwy" będzie bramą, która otworzy Wielicką Strefę Aktywności Gospodarczej dla inwestorów - twierdzi Józef Lassota.

Pierwsza ważna droga w węgrzcańsko-kokotowskiej strefie powstała w 2008 roku. Szlak komunikacyjny Brzegi - Śledziejowice umocniono, poszerzono i dostosowano do unijnych wymogów dla przemysłowych traktów. Natomiast projektowana nowa droga łącząca obszary gospodarcze na Rybitwach w Krakowie i w gminie Wieliczka wpisana została, jako inwestycja strategiczna do Programu Rozwoju Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. Przemysłowy szlak komunikacyjny ma liczyć ok. dwóch kilometrów. Gminy Wieliczka i Kraków zamierzają wybudować ją z dofinansowaniem z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008 - 2011.

Jolanta Białek
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
raphalsky 
MinaDołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 12-08-2009, 09:21   

Jak ktoś kiedyś powiedział:
wszystko jest trudne nim nie stanie się proste
_________________
Przy okazji uprzejmie informuję, że wbrew temu co twierdzą użytkownicy przemo, nacomito i kszpakik nie jestem Burmistrzem Wieliczki.

Pozdrawiam,
raphalsky
 
     
obywatel
Gość
Wysłany: 16-08-2009, 10:57   

Nie wiem dlaczego o tym głośno sie nie mówi,ale największą przeszkodą w rozwoju jest wysoki ,bo 30 procentowy podatek planistyczny.A w innych gminach jest mniejszy bo 10 procent.I tam inwestorzy zakładaja swoje firmy,działki są tańsze.A gminę Wieliczka omijają. Opłatę planistyczną płaci właściciel po sþrzedaży swojej działki,30 procent nie od sumy uzyskanej od sprzedaży,ale od sumy ustalonej przez rzeczoznawcę wynajętego przez gminę,oczywiście po zawarciu kontraktu,kiedy już ze sprzedaży nie można się wycofać.Czyli właściciel decydując się sprzedać działkę tanio może nawet do sprzedaży dopłacić.Dlatego nikt nie decyduje się na sprzedaż,bo to jest duże ryzyko.Dopóki rada gminy nie zmieni tej procedury,to w gminie Wieliczka nie powstanie żadna strefa przemysłowa.
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-12-2009, 16:34   

http://www.dziennikpolski...inwestorow.html

Dziennik Polski napisał/a:
Trudna droga do inwestorów

INWESTYCJE. Skorygowano plan tworzenia Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Trzeba będzie poczekać dłużej, niż myślano.

Obszar przemysłowy gminy Wieliczka projektowany w Węgrzcach Wielkich i Kokotowie miał funkcjonować na pełnych obrotach już w 2011 roku. - Obecnie termin ten wydaje się mało realny.


Sądzę natomiast, że możemy liczyć na to, że do dwóch lat w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej pojawią się pierwsi inwestorzy - mówi Józef Lassota, pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. inwestycji.

Jako główne przyczyny korekty gospodarczego projektu wymienia: opóźnienie w uchwaleniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy oraz ogromne - jak się okazało - pieniądze, które trzeba byłoby wyłożyć z wielickiego budżetu na wykup od prywatnych właścicieli, przewidziane dla inwestorów gruntów w Węgrzcach Wielkich. - Na to potrzeba milionów złotych. Takich pieniędzy nie uda się znaleźć w gminnym budżecie. Stanęło więc na tym, że przyszli inwestorzy będą kupować działki z rąk prywatnych. Jest też projekt, aby wykupem i scalaniem części tych gruntów zajęła się na wzór niepołomickiej strefy przemysłowej - Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego lub inna tego rodzaju instytucja - twierdzi Józef Lassota.

Blokadą dla tworzenia strefy jest też nadal rolny status terenów, gdzie ma ona powstać. Gmina Wieliczka od ponad roku stara się o przekwalifikowanie ponad 230 hektarów gruntów znajdujących się w Węgrzcach Wielkich, Kokotowie i Brzegach na usługowo-komercyjne. - Nowy plan zagospodarowania miał być uchwalany na początku tego roku. Z powodu perypetii z ministerialną zgodą na odrolnienie gruntów - nie ma go dotychczas. To sprawa od nas niezależna, nic nie możemy w tej kwestii zrobić - tłumaczy pełnomocnik burmistrza ds. inwestycji.

W tej sytuacji gmina Wieliczka zdecydowała się postawić na budowę przemysłowej infrastruktury komunikacyjnej. - To podstawa. Jeśli nie będzie dróg, żaden inwestor nie będzie chciał budować tam swych obiektów. Założyliśmy więc, że zajmiemy się zapewnieniem dostępu do strefy - podkreśla Józef Lassota.

W ubiegłym roku gmina Wieliczka wyłożyła 900 tys. zł, by ulokowaną w rejonie strefy drogę Brzegi - Śledziejowice przystosować do gospodarczych parametrów. Natomiast w styczniu 2010 roku ma być gotowy projekt (wraz z pozwoleniem na budowę) nowej drogi, która połączy wielicką strefę z węzłem na Rybitwach w Krakowie. Projektowany szlak komunikacyjny o długości około dwóch kilometrów będzie odcinkiem drogi ekspresowej S7. Na przygotowanie dokumentacji dla tego traktu gmina Wieliczka wyłożyła ponad 0,5 mln zł; podobną kwotę na ten cel musiała znaleźć w swym budżecie także gmina Kraków. Nowy szlak komunikacyjny ma powstać w terminie do trzech lat.

JOLANTA BIAŁEK
wielicki@dziennik.krakow.pl

Odrolnienie na dniach?

Ministerialna komisja, zajmująca się sprawą odrolnienia łącznie blisko 1,3 tys. hektarów gruntów, które gmina Wieliczka zamierza przeznaczyć w nowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe i dla inwestorów, obradowała 8 grudnia. Do wielickiego magistratu nadal nie dotarła jednak oficjalna decyzja Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie. Z informacji nieoficjalnych wynika natomiast, że zgodę na odrolnienie wydano przynajmniej dla części działek.

- Nic na ten temat nie wiem. Dzwoniłem do ministerstwa, ale dowiedziałem się tylko tyle, że musimy czekać, aż dotrze do nas pisemna decyzja w tej sprawie. Miała być wysłana z Warszawy do końca ubiegłego tygodnia - twierdzi Józef Lassota.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł spodziewa się, że ministerialne stanowisko dotyczące odrolnienia gruntów otrzyma dziś lub jutro. - Jestem dobrej myśli. Wolałbym jednak nie wypowiadać się na ten temat, póki nie będę miał w ręce oficjalnej decyzji - zaznacza.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
pablo 
MinaOsiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-12-2009, 18:05   

Cytat:
Nowy szlak komunikacyjny ma powstać w terminie do trzech lat.

Dobre wieści.
 
     
MagnumSal 
ŻupnikOsiedle: Wieliczka
Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 78
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 09-03-2010, 13:18   sprawa w sądzie

Minister rolnictwa Marek Sawicki nie skorzystał z możliwości dokonania autokorekty w decyzji o braku zgody na przekwalifikowanie ponad 1,3 hektarów gruntów w gminie Wieliczka, z rolnych na budowlane itp.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Termin pierwszej rozprawy powinien być znany za 2-3 tygodnie. (JOL)
_________________
MagnumSal
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12