Poprzedni temat «» Następny temat
szambo
Autor Wiadomość
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
  Wysłany: 22-10-2013, 12:11   

Wszyscy tu biadolą na temat spalania liści w ogrodzie, że smierdzi, że się duszą, że sie trują.... A jak napisałam w innym wątku na temat spuszczania szamb tak popularnego w gminie i zagrożenia dla środowiska z tego płynącego (dosłownie), to jakos przez lata całe odzewu wielkiego nie było...najwyżej wyrazy umiarkowanego współczucia. To że czyjeś odchody zatruwaja wciąż czynne i używane studnie, że ziemia pod uprawę marchewki we własnym ogródku jest skażona (i tez g..ami śmierdzi) i że trzeba ja wymienić na przywiezioną ze sklepu ogrodniczego itd itp. to nikogo specjalnie nie obeszło. Dobrze że burmistrz postarał sie o odpowiednie dofinansowania bo Wieliczka i okolice to nadal byłaby strefa wielkiego smrodu!!!
Ja palę liście w ogrodzie , bo mam w nosie sąsiadów, którzy leja mi szambo w rów biegnący pod oknami (ja wywożę jako jedna z nielicznych w mojej okolicy). Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie...
Gdyby ludzie więcej troszczyli się o otoczenie w tym sąsiadów, a nie tylko o swoją d..ę i respektowali mądre ustalenia i przepisy, to nie byłoby smrodu ani szamb ani palonych liści i byłoby po prostu milej żyć.
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-10-2013, 13:01   

Cytat:
Ja palę liście w ogrodzie , bo mam w nosie sąsiadów

Masz w nosie tez siebie. Oddychasz tym samym syfem.

Czemu nie zgłosisz wylewania szamb? To dużo łatwiej ustalić niż palenie śmieci.
 
     
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 22-10-2013, 15:25   

pablo napisał/a:
Cytat:
Ja palę liście w ogrodzie , bo mam w nosie sąsiadów

Masz w nosie tez siebie. Oddychasz tym samym syfem.

Czemu nie zgłosisz wylewania szamb? To dużo łatwiej ustalić niż palenie śmieci.


Zgłosić? Mieszkałeś na wsi? Bo widzę, że teraz nie mieszkasz . Na wsi jeden drugiemu jak nie bratem to kuzynem, pociotkiem, powinowatym - ale napuszczają Cię jeden na drugiego, bo sami nie maja odwagi zgłosic jeden na drugiego. Dla jasności: ok 10 lat temu sprowadziłam się tam ze strefy "krakowskiego smogu", więc jestem "obca" i w razie czego mają na kogo zwalić. Gdybym to zgłosiła, to wszyscy wskazywaliby zgodnie na mnie, że to moja wina i miałabym kolejny dylemat - jak upilnowac dom przed dewastacją, albo i ogniem? Dodam tylko, że były komendant SM pochodzi z tej własnie wsi. I co - nie widzi, nie czuje? Znasz te klimaty? Chyba nie i nie życze kiedykolwiek. Polska wieś krajobrazowo to sielanka, ogródki z kwiatkami, pasący się konik czy krówka... ale z bliska ma zupełnie inny ludzko-smutny obraz - zmowa milczenia, kumoterstwo, kombinowanie, mielące ozory wścibskich sąsiadek, fałszywa życzliwość, wypinanie się na jakiekolwiek obowiązki, chyba, że narzucone odgórnie i słono karane za nieprzestrzeganie. A własnie obowiązek wywożenia szamba czy opadłych liści nie jest narzucany odgórnie jak np. zapłata podatku gruntowego. Od czego jest Gmina i jej urzędnicy i od czego maja SM? Od tego, żeby pilnowali przestrzegania prawa, a nie czekali na zgłoszenia w przypadkach kiedy "widać, słychac i czuć".... O zawsze obowiązuje na wsi jedna zasada - jak wszyscy tak robią to ja też!
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-10-2013, 17:52   

Znam te klimaty, mieszkałem jakiś czas pod Wieliczką. Jak zamówiłem szambodżeta to wszystkie dzieciaki ze wsi przyszły zobaczyć, co za zjawisko ;)

A w sumie to dziwne, że gmina zawsze z poświęceniem ścigała tych, co nie podpisują umów na śmieci, a faktur na wywóz fekaliów nie żądają.

Ale jakby nie to, że tutaj wszędzie bliżej, to i tak bym na wieś chętnie wrócił. Świeższe powietrze i cisza..
 
     
Bronek 
Zawalisko



Osiedle: Boża Wola
Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 717
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-10-2013, 19:00   

pablo napisał/a:
a faktur na wywóz fekaliów nie żądają.


A zdecydowanie przydałyby się wyrywkowe kontrole SM z prośbą o przedłożenie faktur bo nie raz wieczorem nie da się na spacer wyjść w niektórych miejscach w których bywam.
_________________
www.srodmiescie.wieliczka.eu
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 22-10-2013, 19:10   

Potrzeba Wielkiej Ustawy Szambowej, że każde gospodarstwo ma płacić czy ma szmbo czy nie i niewazne ile go produkuje, to wtedy znowu bogatsi i uczciwsi pokryją wywóz pozostałych.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 22-10-2013, 23:13   

Najgorsze jest nie to, że konkretne ustawy nie istnieją, ale że nikt ich ani nie respektuje, ani nie egzekwuje. A w okolicach Wieliczki arogancja jest wyjątkowa, bo bywam w innych terenach wiejskich i problem nie jest tak pobłażliwie traktowany zarówno przez społeczność jak i lokalne władze. Widać też, że nie brak pieniędzy dokucza wielickiej wsi, ale cwaniactwo i kombinowanie, jak nie zapłacić, bo wiedzą, że nikt ich nie ścignie za łamanie prawa. Tak jest z paleniem liści i wylewaniem szamb.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 23-10-2013, 09:50   

pablo napisał/a:
Ale jakby nie to, że tutaj wszędzie bliżej, to i tak bym na wieś chętnie wrócił. Świeższe powietrze i cisza..

Odwieczny dylemat :)
Albo masz wszędzie blisko i w kapciach idziesz do sklepu po świeże bułki - albo masz wszędzie daleko, ale za to cisza i spokój. Ja też bym przeniósł sie do miasta, gdyby nie ten smog.... :D
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 23-10-2013, 11:08   

pablo napisał/a:
i tak bym na wieś chętnie wrócił. Świeższe powietrze i cisza..

A wiesz, skąd to świeże powietrze i cisza? - Bo mieszkańcy nie otwierają okien.
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-10-2013, 11:58   

Cytat:
A wiesz, skąd to świeże powietrze i cisza? - Bo mieszkańcy nie otwierają okien.


Tam gdzie mieszkałem tak było. Ale to było mało zurbanizowany południowy stok tych wzgórz, które otaczają Wieliczkę od południa :) A i strefa klimatyczna inna, imho lepsza.

Cytat:
Albo masz wszędzie blisko i w kapciach idziesz do sklepu po świeże bułki - albo masz wszędzie daleko, ale za to cisza i spokój.

Ja to jak ja. Spory problem logistyczny pojawia się przy dzieciach. Ale jak będę miał Twoje 99 lat, może wrócę na wieś ;)
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 23-10-2013, 15:18   

pablo napisał/a:
Ale jak będę miał Twoje 99 lat, może wrócę na wieś


Być może wyglądam młodo, ale mam znacznie więcej. :P
W tym wieku (z tego co pamietam) - pojawia sie problem z praprawnukami.
Jak sięgne pamięcią za Franza Josefa było o tyle gorzej, że podróż wozem drabiniastym do Krakowa trwała 3 godziny - teraz to tylko niecała godzinka a i owsa dla konia nie trzeba ze sobą wozić :D

pablo napisał/a:
Spory problem logistyczny pojawia się przy dzieciach

Ten problem z reguły nazywa się "żona nie ma prawa jazdy" ;)
Jak sie go rozwiąże - to i problemy logistyczne mniejsze.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-10-2013, 16:47   

Żona prawo jazdy ma od zawsze, od kiedy może mieć :)
Jednak jeżeli dzieci są rozproszone po szkole, przedszkolu, mają dodatkowe zajęcia, oczywiście wszystko w różnych porach itp, to jedno z rodziców staje się taksówkarzem :)
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 23-10-2013, 16:57   

pablo napisał/a:
jedno z rodziców staje się taksówkarzem

To tylko i wyłącznie kwestia akceptacji zawodu jako takiego i uznania faktu pracy na drugą zmianę. W dobie kryzysu narzekac na nadmiar pracy - to chyba trochę nie halo ;) Czyżbyś miał coś przeciw taksówkarzom?
Aby nie było off-topic - pełniąc ten zawód masz wielką możliwość oglądania codziennie tytułowego smogu zjeżdżając do Wieliczki o różnych porach. Czasami jak mam włączony wewnętrzny obieg powietrza, to wysiadając w Wieliczce lub Krakowie - zaczyna mi przez chwilę brakować tchu po otwarciu drzwi. Autentycznie....
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 23-10-2013, 17:09   

Jest kilka takich dni w roku, że jak wyjeżdżasz z Wieliczki - gdzie wisza cięzkie chmury i deszcz - to kilka kilometrów za miastem czyste niebo i słońce.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 24-10-2013, 09:50   

solniak napisał/a:
Jest kilka takich dni w roku, że jak wyjeżdżasz z Wieliczki - gdzie wisza cięzkie chmury i deszcz - to kilka kilometrów za miastem czyste niebo i słońce.


Zależy w którą stronę pojedziesz ;)

Ale wracając do liści, to czy prostym rozwiązaniem nie byłoby podstawienie w okresie jesiennym na terenie każdej wsi jednego kontenera z przeznaczeniem tylko na liście i gałęzie? Mógłby byc opróżniany w miarę potrzeby w ciagu sezonu "liściopadowego". Jedna ciążarówka na parę dni a nie setki samochodów jadących w strone MPO, czyli mniej spalin w powietrzu, oszczędnośc czasu dla obywatela (zdawanie liści w MPO chwilę trwa) i czystsze powietrze dla każdego. Nie wiem, czy to takie trudne do wymyslenia, czy znowu ktos boi sie że stawka za wywóz śmieci będzie musiała iść w górę. A tu potrzebny jest dobry logistyk i dostosowanie do planu wywozu śmieci. Ja chętnie podrzucę do takiego kontenera kilka worków z liśćmi z mojej działki. Większośc osób ma w gospodarstwie samochód, a są tez tacy, którzy codziennie kilka razy dziennie wyjeżdżają spod domu i jadą gdzieś w świat, żeby po kilkunastu minutach wracać do domu i ... znowu wyjechać i tak potrafia przez cały dzień, a więc czemu nie mógłby taki "obieżyświat" podrzucić liści do kontenera ?
Kontener jednak pozostanie pusty jeżeli Straż Miejska nie weźmie się do kontroli i nie zacznie reagować sama (podobnie jak czasem Policja) na wykroczenia widoczne gołym okiem obywatela, a więc ich okiem także! Smród palonych liści, opon, palenie traw na wiosnę, spuszczanie szamba - tu nie trzeba zgłoszeń! Po jakie licho jeżdżą tymi swoimi autkami na patrole? Po to, żeby upominać kierowców za nieprawidłowe parkowanie i pijaczków bijących się czy nadużywających w miejscach publicznych? To chyba trochę za mało jak na zakres obowiązków całej organizacjii mundurowej, powołanej do pilnowania przestrzegania szeroko pojętego prawa? Muszą mieć zgłoszenie o naruszeniu prawa, choć sami widzą podczas patroli, że coś złego się dzieje - to jakiś absurd! Nie dziwię się tym, którzy chcą SM zlikwidować, choć ja osobiście uważam że jest potrzebna.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 16