Poprzedni temat «» Następny temat
Powstanie krakowskie 1846 i udział Wieliczan
Autor Wiadomość
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 25-02-2008, 09:52   Powstanie krakowskie 1846 i udział Wieliczan

Właśnie teraz mija kolejna rocznica wydarzeń historycznych związanych z Powstaniem Krakowskim. Niewątpliwą chluba był w nim udział górników wielickich i wieliczan. Na czele z Dyzmą Chromym.
Po wycofaniu sie wojsk Austriackich górnicy opanowali miasto Wieliczkę i kopalnie, zasilając powstanie znaczną sumą pieniędzy z kasy salinarnej. W tym czasie w Wieliczce znalazł się Edward Dembowski, przebywał on u wspomnianego wyżej Dyzmy Chromego. Dembowski opierając się na oddziałach wielickich górników przybył następnie do Krakowa i objął stanowisko sekretarza dyrektora. W odezwie „Do wszystkich Polaków umiejących czytać” zapowiedział reformy społeczne (w tym zniesienie pańszczyźniany). Aby uratować powstanie Dembowski postanowił rozszerzyć je na teren całej Rzeczpospolitej Krakowskiej. Powstańcy w znacznej części składający sie z górników z Wieliczki wyruszyli w kierunku Bochni w ślad za oddziałami austriackiego gen. von Benedeka. Austriacy jednak sprytnie rozegrali wciągnięcie chłopów do walki przeciwko "polskim panom" stąd wydarzenia zwane "rzezia galicyjską". Ostatecznie doszło do "bitwy" pod Gdowem.
z wilkipedii:
Na wieść o wybuchu powstania wojska austriackie dowodzone przez pułkownika (później generała) Ludwiga von Benedeka ruszyły z Tarnowa. Ich niewielkie siły wzmocnili chłopi z Marszowic, Nieznanowic i Pierzchowca (późn. Pierzchowa), uzbrojonych w kosy, cepy i widły. Austriacy obiecali chłopom nagrodę za walkę ze zbuntowaną szlachtą.
Idące z Łazan wojska powstańcze (500 ludzi - mieszczanie, chłopi i szlachta), dowodzone przez pułkownika A. Suchorzewskiego (który sam jednak nie zjawił się na placu boju, a dowiedziawszy się o klęsce uciekł w kierunku Dobczyc, zabierając kasę powstańczą) zaatakowały idące od strony Bochni siły austriackie, wspomagane przez odzziały chłopów galicyjskich. Doszło do bardzo zażartej bitwy, w czasie której powstańcy ponieśli ciężkie straty. Tylko niewielka część oddziału zdołała ujść do Krakowa.
Polscy kosynierzy, otoczeni, zebrali się pod murem cmentarza, gdzie zostali wymordowani co do jednego - i to o zgrozo przez polskich chłopów.
Ogółem, podczas bitwy zginęło 154 Polaków, którzy zostali potem pochowani w trzech dołach na cmentarzu. Następnego dnia Austriacy zajęli Wieliczkę.

Samo powstanie krakowskie upadło 27 lutego.


Bardzo ciekawa jest postać Dyzmy Chromego
Gdy wybuchło powstanie listopadowe liczył niewiele ponad dwadzieścia lat i studiował prawo na uniwersytecie wiedeńskim. Jak wielu młodych Polaków przerwał studia, nielegalnie przeszedł granicę Królestwa Polskiego o zaciągnął się do wojska. Po upadku powstania – w którym dosłużył się stopnia oficerskiego - wrócił do Galicji. Gospodarował w rodzinnym majątku Łazany. Konspirował i brał bardzo aktywny udział w powstaniu krakowskim roku 1846. Po upadku rewolucji został skazany na 15 lat więzienia. Karę odbywał w najcięższym austriackim więzieniu, w Szpilbergu. Pozbawienie wolności znosił dobrze, pomagał słabszym towarzyszom niedoli. Uwolniony dzięki rewolucji roku 1848 wrócił do Galicji. W nowych warunkach z romantycznego bojownika o wolność zmienia się Dyzma Chromy w pozytywistę. Uczestnik dwóch polskich powstań i dawny zagorzały konspirator ogłasza drukiem „Objaśnienia co do hodowli bydła holenderskiego” oraz „O sposobie poznania mleczności krów”. Szybko zyskuje opinię wybitnego znawcy. Potwierdzi ją, gdy Potoccy powierzą mu administracje dóbr tęczyńskich. Zorganizowana przez Chromego wzorowa obora w Krzeszowicach jest w tamtym czasie jedną z najlepszych galicyjskich hodowli. Jednak nie tylko mleczność krów absorbuje dawnego powstańca. W dobrach Potockich zakłada Dyzma Chromy plantacje chmielu oraz wprowadza w administrowanych przez siebie majątkach płodozmian oparty na naukowych podstawach.
W roku 1876 fundację Dyzma Chromy powołuje fundację, dysponując wcale sporą jak na tamte czasy kwota 41.910 złotych reńskich. Kapitał ten, a jest to dorobek całego życia, postanawia przeznaczyć na „szerzenie oświaty miedzy ludem polskiem, wspieranie zakładów naukowych, powiększanie dotacyi nauczycieli, wydawanie dzieł polskich naukowych i utrzymanie pamiątek narodowych polskich”. Podstawą fundacji były obligacje węgierskich kolei żelaznych. Zgodnie z decyzją Dyzmy Chromego, zapisaną w akcie fundacji, „odsetki od funduszu zakładowego 41.910 złotych reńskich waluty austriackiej mają być tak długo kapitalizowane, aż fundusz ten zrośnie do 4.000.000 złotych reńskich austriackich”.
Niestety szlachetny pomysł byłego powstańca i mleczarza romantyka nie doczekał się realizacji. Pierwsza wojna światowa i dewaluacja austriackiej waluty zniweczyła jego zamiary, a kapitał i zgromadzone przez lata odsetki przypadły bezpowrotnie.

Mam nadzieje, że udało mi sie zaintrygować lokalną historią Państwa forumowiczów. Do tej pory nie na tu takiego wątku a przecież czasem Wieliczka i jej mieszkańcy znajdowali sie na kartach historii. A czy dziś ktoś pamięta o Dyźmie Chromym ?
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 25-02-2008, 11:20   

Nord, bardzo ciekawy opis. Faktycznie wiedzawiększości z nas o historii Wieliczki jest zapewne nikła, zdecydowanie popieram więc stworzenie tego wątku :)

Twój wpis zaintrygował mnie do rzucenia okiem na rzeź galicyjską. Do tej pory wiedziałem, tylko tyle, że chłopi podburzeni przez Austriaków mordowali panów. A tu faktycznie zasługuje to na nazwę rzeź, makabra. Więcej w wikipedii:

rzez galicyjska

Najbardziej intrygujące jest zdanie ostatnie :
Cytat:
Krawawe wystąpienia chłopskie miały miejsce tylko na tym obszarze, gdzie rozwinął się masowy ruch trzeźwości propagowany przez Kościół Katolicki
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 25-02-2008, 18:28   Re: Powstanie krakowskie 1846 i udział Wieliczan

Nord napisał/a:

Bardzo ciekawa jest postać Dyzmy Chromego

Cytat:

ogłasza drukiem „Objaśnienia co do hodowli bydła holenderskiego” oraz „O sposobie poznania mleczności krów”. Szybko zyskuje opinię wybitnego znawcy.
[...]
Kapitał ten, a jest to dorobek całego życia, postanawia przeznaczyć na „szerzenie oświaty miedzy ludem polskiem, wspieranie zakładów naukowych, powiększanie dotacyi nauczycieli, wydawanie dzieł polskich naukowych i utrzymanie pamiątek narodowych polskich”.

Faktycznie, bardzo ciekawa postać. Jestem przekonany, że gdyby nie kolejny grymas historii to cele tej Fundacji mogłyby zaiste przynieść wymierne rezultaty.
Ciekawe - może powinna powstać w Wieliczce ulica Dyzmy Chromego? Jest socjalisty Dembowskiego to dlaczego nie zrobić pozytywisty Chromego?
Nord napisał/a:

Mam nadzieje, że udało mi sie zaintrygować lokalną historią Państwa forumowiczów. Do tej pory nie na tu takiego wątku a przecież czasem Wieliczka i jej mieszkańcy znajdowali sie na kartach historii. A czy dziś ktoś pamięta o Dyźmie Chromym ?

Dziękuję za ten wątek, jak widać ciekawe rzeczy działy się na tych ziemiach :)
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
ciamajda
Gość
Wysłany: 28-02-2008, 13:38   

Nord napisał/a:
Bardzo ciekawa jest postać Dyzmy Chromego
Gdy wybuchło powstanie listopadowe liczył niewiele ponad dwadzieścia lat i studiował prawo na uniwersytecie wiedeńskim. Jak wielu młodych Polaków przerwał studia, nielegalnie przeszedł granicę Królestwa Polskiego o zaciągnął się do wojska.

Ze strony Miasta i Gminy:
Na wieść o wybuchu w Krakowie powstania załoga austriacka wycofała się również z Wieliczki. W tym momencie Dyzma Chromy, gospodarujący w rodzinnym majątku Łazany, powstaniec z 1830 roku i oficer wojsk polskich, zebrał górników i mieszczan.

Które jest prawdziwe?
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 28-02-2008, 21:39   

ciamajda
oba teksty są prawdziwe i podobnie przedstawiają postać Dyzmy Chromego
Nie wiem o co Ci chodzi ? Czytaj i pisz uważnie !
Być może o wiek Dyzmy ale wówczas to Ty pomyliłeś powstania
w 1830 r powstanie listopadowe Dyzma ma ok. 20 lat
w 1846 z powstanie krakowskie Dyzma już znacznie starszy ok 45-50 lat, jest przedstawiony jako oficer wojsk polskich i uczestnik powstania z 1830 roku

Zapewniam, że oba teksty są prawdziwe i mówią podobne treści o tej samej osobie
 
     
Belfer
Gość
Wysłany: 29-02-2008, 16:06   

ciamajda napisał/a:
Nord napisał/a:
Bardzo ciekawa jest postać Dyzmy Chromego
Gdy wybuchło powstanie listopadowe liczył niewiele ponad dwadzieścia lat i studiował prawo na uniwersytecie wiedeńskim. Jak wielu młodych Polaków przerwał studia, nielegalnie przeszedł granicę Królestwa Polskiego o zaciągnął się do wojska.

Ze strony Miasta i Gminy:
Na wieść o wybuchu w Krakowie powstania załoga austriacka wycofała się również z Wieliczki. W tym momencie Dyzma Chromy, gospodarujący w rodzinnym majątku Łazany, powstaniec z 1830 roku i oficer wojsk polskich, zebrał górników i mieszczan.

Które jest prawdziwe?


Ciamajda - masz aż tak elementarne luki w wiedzy historycznej - na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej ? Człowiecze, weź poczytaj trochę, bo obciach taki, że mi zabrakło skali ....
 
     
ciamajda
Gość
Wysłany: 01-03-2008, 17:53   

Belfer napisał/a:
Ciamajda - masz aż tak elementarne luki w wiedzy historycznej - na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej ? Człowiecze, weź poczytaj trochę, bo obciach taki, że mi zabrakło skali ....

Masz całkowitą rację a to z powodu złego nauczyciela z historii ( tego przedmiotu nie lubiłem). Już zacząłem uzupełniać braki.
Tardas napisał/a:
Ciekawe - może powinna powstać w Wieliczce ulica Dyzmy Chromego? Jest socjalisty Dembowskiego to dlaczego nie zrobić pozytywisty Chromego?

Świetne pytanie. Są jakieś Kubusie Puchatki, a takiej nie ma.
Ze strony miasta:
Chcąc rozszerzyć powstanie na dalsze obszary wysłano półkownika Suchorzewskiego z oddziałem powstańczym w celu zajęcia Bochni.
A autor powyższego chyba nie lubił lekcji z języka polskiego, ja uwielbiałem.
 
     
ciamajda
Gość
Wysłany: 01-03-2008, 18:04   

Nord napisał/a:
Być może o wiek Dyzmy ale wówczas to Ty pomyliłeś powstania

Mój błąd, pomyliłem powstania. Działaj : będą nowe ulice w mieście chyba nie powinno być przeciwników ulicy Dyzmy Chromego.
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-03-2008, 19:20   

jak już zeszliśmy na temat nazewnictwa ulic to nie ma w naszym mieście ulicy Przemysława II (no chyba że się mylę), jak by nie patrzeć władcy który dokonał lokacji naszego miasta w 1290r.

ciamajda napisał/a:
Są jakieś Kubusie Puchatki
Ciamajda czy masz coś przeciw Kubusiowi??? :-)
 
     
ciamajda
Gość
Wysłany: 04-03-2008, 12:43   

almayer napisał/a:
Ciamajda czy masz coś przeciw Kubusiowi???

Nie mam nic i myślę że z rozwojem Wieliczki kilka jego koleżanek i kolegów z bajek też doczekają się swoich ulic.

Podziękowania dla belfra za szybką interwencję w sprawie półkownika.

W sprawie Powstania Krakowskiego 1846 (cytat z książki historycznej):
"Chłopi stanowili w Galicji 85% ludności. Obowiązywał zakaz rugowania chłopów z ziemi, ale pańszczyzna i różnorodne świadczenia na rzecz dworu rodziły konflikty. W zaborze austriackim wszelkie decyzje administracji państwowej egzekwował wobec wsi dwór. Ściągał podatki, wyznaczał rekrutów oraz realizował inne decyzje władzy. Ten stan rzeczy pogłębiał konflikt między dworem a wsią. Władza centralna dystansowała się od następstw takiego układu administracyjno-społecznego.
Na losach Powstania Krakowskiego tragicznie zaważyły wystąpienia chłopskie w Galicji. System poddańczo-pańszczyźniany był tu wyjątkowo uciążliwy. Chłop musiał oddawać panu od 30 do 50% swego dochodu, a płacił jeszcze wysokie podatki państwu. Nędza i klęska głodu na tym obszarze w latach 1844-1845, spowodowane nieurodzajem i wylewami rzek zaostrzyły stary konflikt między dworem a wsią. Dołączyła się do tego nienawiść chłopów do szlachty, podsycana przez urzędników austriackich".
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 11-02-2009, 22:17   

Nadchodzi kolejna rocznica ... dlatego przypominam już dziś
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 16