Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
31-10-2007, 09:24
Ludzka znieczulica
Autor Wiadomość
Zmartwiony
Gość
Wysłany: 30-10-2007, 18:24   Ludzka znieczulica

Własnie wracałem z dziećmi z miasta.
Zaraz za górka na ulicy czarnochowskiej na chodniku leżał mężczyzna.
Przejchało koło niego pewnie ze 30-40 samochodów.
Ja zatrzymałem się zadzowniłem na 112, straż pożarna przekierowała zgłoszenie do straży miejskiej.Czekałem czy się zjawią dla pewności.
Nie mineło 3-4 minuty byli, zaraz po nich przyjechała karetka i zabrali tego młodego człowieka.

Konkluzja czy ludzie naprawde boją się pomoc ?
Każdy mijając ślepił się niesamowicie, ale stanał na chwile tylko samochód z wodociągów ( pokazałem ze jest ok i zgłoszone i pojechał ) , aaa i młody człowiek w fiacie seicento z wielka antena CB.
Chwała tym co chcą pomagać oraz służbą miejskim za organizacje akcji !
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-10-2007, 20:07   

Znieczulica ludzka skąd to sie bierze próbuję odpowiedzieć sobie na to pytanie. Sama wielokrotnie byłam świadkiem podobnych zdarzeń. W biały dzień w centrum Wieliczki (dokładnie na przeciwko Kingi) leżał starszy człowiek a inni przechodzili koło niego.
Takich przykładów mogę podać Wam całe mnóstwo. Najbardziej mnie wkurza to że Ci ludzie przechodzący obok ...co niedziela biegają do kościoła uważają się za symbol cnót a tak naprawdę są nikim.
Czy boją sie pomóc ? hmm... nie raczej to że spóźnia się do domów , pracy ,sklepów.
W obecnych świecie kiedy na co dzień oglądamy tv widzimy masę tragicznych zdarzeń i nikt nie chce wdrażać tego tragizmu do swojego życia.... a szkoda
Pozostaje mi tylko podziękować Tobie anonimowy gościu.

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 30-10-2007, 21:49   

agga napisał/a:
Znieczulica ludzka skąd to sie bierze próbuję odpowiedzieć sobie na to pytanie. Sama wielokrotnie byłam świadkiem podobnych zdarzeń.

agga napisał/a:
Najbardziej mnie wkurza to że Ci ludzie przechodzący obok ...co niedziela biegają do kościoła uważają się za symbol cnót a tak naprawdę są nikim.

To nie jest zwykła znieczulica tylko typowe zjawisko społeczne - psychologiczne związane z konformizmem i zachowaniem w tłumie. Zostało już dosyć dawno temu opisane w badaniach psychologii społecznej.

Wśród ciekawszych przykłądów jest jeden z Nowego Jorku, gdzie w biały dzień zaciągnięto kobietę w krzaki i zadźgano nożem. Nikt nie "zauważył".
Chodzi o to, że ludzie nie mają pełnej wiedzy o sytuacji, nie pomagają bo
- może zrobi to ktoś inny,
- może ktoś już to zgłosił,
- może to pijak i sobie na to zasłużył,
- może to wreszcie akcja "ukrytej kamery".


Dlaczego ja mam się wychylać, niech inni bardziej kompetentni pomogą. Może jakiś lekarz podbiegnie? Podbiegnę i wyjdę na głupka. Każdy przechodzień zadaje sobie te pytania.

Jaka jest na to rada? Jeśli taka sytuacja się zdarzy to zapomnij o dylematach i podbiegnij. Jeśli nie jesteś w stanie sama udzielić pomocy to zatrzymaj przechodnia, popatrz mu w oczy i powiedz wprost "proszę mi pomóc". W takiej sytuacji mało kto pozostanie obojętny.

Gwoli wyjaśnienia - nie usprawiedliwiam obojętności tych ludzi. Pokazuję mechanizm który to w jakiś sposób wyjaśnia.
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
perl 
Kopacz



Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 7
Skąd: Wieliczka
  Wysłany: 30-10-2007, 23:44   

Tak niestety jest a najgorsze moim zdaniem jest „to” - może zrobi to ktoś inny
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 07:19   

Cytat:
może zrobi to ktoś inny
i to mnie właśnie przeraża
_________________
Pozdrawiam
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 07:48   

a ja doznałam to na własnej skórze! 20-30 min czekałam na karetkę na naszej kochanej K4 E4 czy tam A4 koło HERZ'a pani na pogotowiu kazała zrobić opatrunek (przyłożyć coś do rany) godzina 22 3 dziewczyny 1 ranna samochody jadące w stronę Krakowa.. żaden się nie zatrzymał dopiero po chwili gdy koledzy sprawców weszli na ul i przymusem zatrzymali kogoś okazało się ze nie ma apteczki i tak na prawdę jest zbędny...

wiele osób widzących kogoś leżącego który jest zazwyczaj czerwony czy tam purpurowy na twarzy uważa że ta osoba jest pijana.. i zazwyczaj myślą że pijany zawsze sobie da rade...

na krakowskich plantach często SM i policja sobie patrolują w wakacje jakoś jak wracałam z pracy facet leżał na ławce w sumie normalne ale SM go chyba chciała spisać albo coś facet się nie budził.. wezwali pogotowie i został zabrany do szpitala..
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 20:23   

oseczka napisał/a:
wiele osób widzących kogoś leżącego który jest zazwyczaj czerwony czy tam purpurowy na twarzy uważa że ta osoba jest pijana.. i zazwyczaj myślą że pijany zawsze sobie da rade...
trafiłaś w sedno. W naszym społeczeństwie pokutuje wyobrażenie że skoro leży na ulicy, w rowie, na chodniku to na pewno pijak i nikt się nim nie przejmuje.
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 22:45   

a ogólnie to ludzie się boją nie każdy ma ubezpieczenie ja sama byłam świadkiem sytuacji na moim osiedlu gdzie do faceta który miał atak epilepsji dzieci (1 gim) wezwali karetkę pogotowia i co sie okazało że za przyjazd karetki nie ma kto zapłacić bo pan (ofiara zdarzenia) nie życzyła sobie pomocy medycznej...
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 22:55   

Wiecie co.. nie do konca zgodze sie z ta znieczulica..

jak widze jakiegos obdartusa z czerwona geba, ktory w dodatku chrapie (a takie przypadki sa w wiekszosci) to nie dziwie sie ze ludzie nie chca potem pomagac, jak pare razy natna sie na kompletnie nawalonego menela..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
ruda 
Warzelnik



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2007
Posty: 28
Wysłany: 01-11-2007, 10:01   

Nie jest tak tragicznie. Jakiś czas temu w drodze do pracy (spóźniona byłam, jak zawsze ;) ) nadwerężyłam sobie nogę w kostce (takie mamy chodniki) i generalnie raczej kuśtykałam niż szłam. Parę osób zwróciło uwagę i pytało czy pomóc.

Różnica wydaje mi się taka, że kobieta, normalnie ubrana, trzeźwo wyglądająca nie budzi podobnych skojarzeń co brudny chłop w rowie. Obdartus w rowie stanowi niejako naturalny element krajobrazu. Gdyby leżał elegancik, w czarnym płaszczu z neseserkiem, pewnie mógłby liczyć na szybszą reakcję.
 
     
wicked 
Skarbnik


Dołączyła: 12 Wrz 2007
Posty: 81
Wysłany: 01-11-2007, 14:04   

ruda napisał/a:
Nie jest tak tragicznie....

dokładnie tak, nie jest źle. wczoraj wracałam z koleżankami autkiem /po 0.15 w nocy/z zasianka i na przeciwko stacji LOTOS, tzn bardziej na przeciw MOTELu po prawej str ulicy, pod jakimś starym budynkiem /chyba/ mieszkalnym leżał sobie pijak, nogi wystawały mu na ulice, szczerZe to prawie mu te nogi przejechałam bo było ciemno i ślisko na drodze, w dodatku był lekki przymrozek. zatrzymałam sie i z kolezankami zaczęłyśmy delikwenta budzic /przeciez jakby przełożył sie na drugi bok, leżałby całkowiecie na ulicy/ ale na szczęście podszedł do nas jakis pan i powiedział, ze juz zadzwonił na policje, i ze widział jak pijaczyna padł ...no cóż za duzo alkoholu;) nie wiem w koncu czy policja przyjechała czy nie, bo ja grzecznie odjechałam z miejsca zdarzenia, w koncu pijaczyna miał juz "opiekuna" - także nie jest tak źle u nas w kraju. generalnie wydaje mi sie, ze ludzie boją sie podchodzic do takich osób, szczególnie nocą...pewnie sama jakbym tamtędy szła na nogach i to jeszcze o późnej porze , nie zatrzymałabym sie - tylko i wyłącznie dla własnego bezpieczeństwa, natomiast wezwałabym np policje.
 
     
brzeziniak
Poprzecznia


Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 132
Wysłany: 01-11-2007, 18:47   

Kilka lat temu stałem w kolejce po frytki w małej miejscowości górskiej. Za mną stała młoda kobieta z pijanym mężem. W pewnym momencie kobieta dostała od męża w twarz. Nic nie powiedziała. Po pewnej chwili leciał drugi cios, więc złapałem faceta za rękę. Od kobiety usłyszałem;co się pan w.........la w nieswoje sprawy. A wydawało mi się że pomagam.
Później dostała jeszcze kilka razy. Nikt już nie interweniował.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 17