Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
26-01-2011, 13:32
Kącik kulinarny
Autor Wiadomość
atam 
Mina


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Lis 2008
Posty: 1021
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 27-01-2011, 17:44   

solniak napisał/a:
Jest gdzieś w Wieliczce sklepik gdzie można kupić małże lub inne owoce morze?

ja kupuję wyłącznie w makro... zdecydowanie wychodzi taniej... można tam dostać np. małże św.jakuba (drogie) albo sercówki, to jedyne miejsce gdzie w ogóle są... dobry sklep rybny jest na parkingu selgrosa...
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 27-01-2011, 19:38   

Cytat:
dobry sklep rybny jest na parkingu selgrosa...
Tak. Tylko trzeba kupowac jak najwczesniej po dostawie. Dawniej byla w czwartki.
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 27-01-2011, 20:00   

Bartek a jaki chleb chcesz robić na zakwasie czy drożdżach ?
Jeśli raczkujesz to polecę Ci zacząć od drożdży. Wkleję parę linków od których ja zaczynałam. Dla mnie fajne jest w domowych chlebie to że nareszcie robię jeden chleb dla całej rodziny ja lubię ze słonecznikiem, córka z pestkami dyni mąż z makiem. W jednym bochenku nawrzucam wszystkiego i każdy zadowolony. :): ) Gdy robiłam pierwszy bochenek to chleb nie zdążył wystygnąć a już go nie było.
Był to przepis z bloga pewnej dziewczyny karzystam z tych przepisów i Wam tez polecę
To był mój pierszy chleb
http://o-pysznym-jedzeniu...cznikiem,index.
Z tej literatuty korzystałam ucząc się chlebów na zakwasie.
http://www.chleb.info.pl/...leb-na-poczatek
Bardzo ciekawe przepisy ma też dziewczyna o nicku ekkore ja robiłam jej chleb pieczony w brytfance byłam miło zaskoczona
http://www.wielkiezarcie.com/recipe42631.html
Nie mogę znaleźć przepisu wg którego robiłam chleb na zakwasie ale doszukam się :): ) Był niezły coś ala żytni z piekarni Dobczyckiej
_________________
Pozdrawiam
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 27-01-2011, 20:06   

jest znalazłam go na forum poświęconym chlebom

Przepis na chleb na zakwasie

Pierwszy dzień - wieczór
5 łyżek mąki typ 550
pół szklanki wody przegotowanej, chłodnej
3 łyżki aktywnego zakwasu żytniego
Skladniki te dobrze wymieszać i odstawić na 12-14 godz
Drugi dzień
Do zakwaszonej porcji wsypać 450 g mąki ( u mnie jest różnie, np 300g typ 550, 100g razowej lub orkiszowej typ 1850, i 50g żytniej 720 lub 1850)
do tego dodać szklankę wody, ale taką raczej skąpą szklankę , tak ok 220-230 ml + 2łyżeczki soli.
Wyrabiam mikserem ok 8-10 min.Wyrobione ciasto przełóżyć do miski lekko wysmarowanej olejem. Po ok50 min wyjąć ciasto nablat , rozpłaszczyć i odgazować, złożyć i do miski.
Czynność odgazowania powtażac 3 razy. Po trzecim razie uformowac bochenek,i umieścic w koszu wyłożonym ściereczkąposypaną mąką,
Zostawic do wyrośnięcia na 4-5 godz.
Piekarnik rozgrzać do 250 st C. Rozgrzać rownież blachę ,na którą delikatnie wyłożymy wyrośniete ciasto.
Pierwsze 10 min - 240 st, następnie 25 min -200 st ( bez termoobiegu)
Koniec.
Każda zna swój piekarnik, więc czasy mogą być inne.
_________________
Pozdrawiam
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 27-01-2011, 20:14   

tak robiłam bez oleju w trzecim linku jest i chleby które robiłam na zakwasie też nie miały oleju po za wysmarowaniem foremki oczywiście :) Bardzo ciekawe przepisy na chley ma ta dziewczyna wiele się można nauczyć czytając komentarze.
Zakupy nasion do chleba robię w hurtowni przypraw na Goljana a jak ktoś się zabierze do pracy to jedyne miejsce gdzie obecnie można kupić mąkę orkiszową to są delikatesy Centrum.
_________________
Pozdrawiam
 
     
atam 
Mina


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Lis 2008
Posty: 1021
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 27-01-2011, 20:56   

agga napisał/a:
obecnie można kupić mąkę orkiszową

w Carrefour na zakopiance też jest i zdaje się w Auchan też... pewnie taniej niż w wieliczce
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 27-01-2011, 21:37   

Od pewnego czasu przerabiam temat "własny chleb". Używam automatu do chleba Moulinex OW 5020 Home Bread XXL - dwa mieszadła, można robić w nim konfitury i ciasta typu keks czy babka drożdżowa.
Mieszanki: trzy rodzaje są dostepne w Lidlu (w Wieliczce oczywiście) - są calkiem niezłe (1kg opakowanie starcza na dwa chleby po 750g, kosztują 5zł sztuka) - najbardziej lubię ze słonecznikiem.
Własny wyrób: z moim wypiekaczem dostępna jest książeczka z przepisami - nawet średnio rozgarnięte dziecko mogłoby z tym upiec chleb, bo przepisy to seria rysunków. Ważne jest precyzyjne odmierzanie składników oraz dobór odpowiedniego programu. I tyle. Mąka żytnia oraz mąka pszenna razowa przeznaczone do wypieków chleba (teoretycznie lepsza jakość) dostępne są w Lewiatanie w Pawlikowicach.
Chleb jest bardzo smaczny, najdłużej leżał trzy dni i był nadal całkiem dobry. Nie ma porównania z kupnym.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 27-01-2011, 22:40   

atam napisał/a:
ja kupuję wyłącznie w makro..


Jezu, toż to ok. 60 km tam i z powrotem...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
atam 
Mina


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Lis 2008
Posty: 1021
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-01-2011, 09:06   

solniak napisał/a:
Jezu, toż to ok. 60 km tam i z powrotem...

eee...ja liczę inaczej...25 minut obwodnicą w weekend... samochodem służbowym... :diabel:
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 29-01-2011, 22:38   

Czując się wywołany do tablicy przedstawiam. Spaghetti po sycylijsku wygląda tak:
weź
2 duże bakłażany (oberżyny)
pół opakowania makaronu spaghetti
dużą cebulę
dwa ząbki czosnku
pół kilograma mielonego mięsa wołowego
3 łyżeczki soli
łyżeczkę oregano
pół kilo świeżych, oparzonych pomidorów
dwie łyżki koncentratu pomidorowego
pieprz (dwie szczypty)
opakowanie mrożonego groszku
szklanka tartego parmezanu
oliwa (z oliwek)
natka z pietruszki
pół szklanki tartej bułki
2 łyżki masła
sposób wykonania wygląda tak:
potnij bakłażany na cienkie plastry (pół centymetra), obsyp 3 łyżeczkami soli i wstaw pionowo na godzinę na sitko aby obciekły;
na 1 łyżce masła obsmaż mięso na brązowo (maks. 10 minut);
dodaj posiekana drobno cebulę i czosnek (5 minut);
dodaj pokrojone drobno pomidory, koncentrat, pozostałą łyżeczkę soli, pieprz do smaku, oregano i na małym ogniu gotuj aż pół pół wyparuje;
w międzyczasie ugotuj makaron al dente;
wymieszaj ugotowany makaron z mięsem, mrożonym groszkiem a potem z serem;
bakłażany opłukaj i osusz na papierowym ręczniku, a następnie obsmaż na złoto na oliwie (minuta-dwie) i ponownie osusz na papierowym ręczniku;
małą tortownicę wysmaruj pozostałą łyżką masła i obsyp połową tartej bułki
wyłóż dno i boki tortownicy plastrami usmażonego bakłażana i do środka włóż spaghetti ubijając je łyżką;
wierzch przykryj pozostałymi plastrami bakłażana, posyp resztą bułki i zapiecz w 180 stopniach Celsjusza przez ok. 30-40 minut aż z wierzchu zbrązowieje;
po upieczeniu wyciągnij, odstaw na kilka minut, otwórz tortownicę i obsyp posiekaną pietruszką;
pokrój i podawaj z czerwonym wytrawnym winem :)
smacznego
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 29-01-2011, 22:41   

A jutro przedstawię zainteresowanym przepis na potrawę zwaną arros relende.
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 11:55   

dzięki Ygrek lubie takie smakołyki. Napisz jeszcze proszę na ile osób jest to przepis ?
_________________
Pozdrawiam
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 12:49   

Porcja, w zależności od apetytu i rozmiaru gości, może wystarczyć o 6 do 10 osób. A jako bonus mogę dorzucić przepis na szybkie i smaczne danie. :)
1,5-2 szklanki ryżu
puszka tuńczyka w sosie własnym
kilkanaście oliwek
Zagotować ryż lekko kleisty (nie na sypko), do ugotowanego ryżu wrzucić tuńczyka i pokrojone oliwki i dokładnie wymieszać. Podawać.
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 30-01-2011, 19:01   

ygrek napisał/a:
1,5-2 szklanki ryżu
puszka tuńczyka w sosie własnym
kilkanaście oliwek
Zagotować ryż lekko kleisty (nie na sypko), do ugotowanego ryżu wrzucić tuńczyka i pokrojone oliwki i dokładnie wymieszać. Podawać.


Ja to wolę w wersji spaghetti, czyli makaron zamiast ryżu. Tuńczyk na oliwe na patelnię na moment i gotowe.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 20:13   

od jutra w Lidlu tydzień azjatycki do kupienia wspomniany przeze mnie sos do kurczaka Sambal Oelek
http://www.lidl.pl/cps/rd...index_16288.htm
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 18