Poprzedni temat «» Następny temat
Budżet 2009
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 11-01-2009, 21:08   

Zadanie 254 z WPI definiuje: Budowa chodnika z Sierczy W KIERUNKU Koźmic Wielkich, a więc obawiam się, że w ramach tego zadania zostanie wybudowany chodnik w Sierczy, a nie w Koźmicach Wielkich. W tym kontekście dzielenie tych pieniędzy jako przyznanych Koźmicom jest nieprawdą - albo nieprawdą jest definicja zadania w WPI. W każdym razie cos tu nie gra, a dokumenty dostępne wykluczają się nawzajem. Mam nadzieję, że jest to "zwykły bałagan", a nie celowe działanie - tak aby nikt nie wiedział co, gdzie i za ile będzie budowane.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 11-01-2009, 21:10   

gość napisał/a:
Ze strony Powiatu:
W zakresie infrastruktury drogowej największą inwestycją będzie przebudowa drogi Siercza-Koźmice Wielkie. Jej koszt wyniesie 5,8 mln. zł. Na ten cel Powiat Wielicki pozyskał środki z tzw. „schetynówki” w wysokości 2,6 mln. zł.

To Schetynówkę dostał powiat - co ma do tego burmistrz? I gdzie tak naprawdę jest zdefiniowany zakres prac dla tego zadania i ile ma w tym partycypować Gmina? Pytam, bo po prostu mam prawo do tych wiadomości, a ze stron powiatu i gminy nijak nie można dojść do ładu o co chodzi.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
gość
Gość
Wysłany: 12-01-2009, 09:10   

kiotari napisał/a:
W tym kontekście dzielenie tych pieniędzy jako przyznanych Koźmicom jest nieprawdą

Podzieliłem środki na pół między Sierczą i Koźmice, nie twierdzę że mam rację. Ocena procentowego udziału będzie możliwa po wykonaniu inwestycji. Moim zdaniem po zakończonym każdym roku powinna być tworzona dokumentacja wydatkowania środków inwestycyjnych na poszczególne Osiedla miejskie i sołectwa. I na przestrzeni kilku lat (bo w jednym roku się tego nie da zrobić) podział środków powinien być sprawiedliwy. Ciągłe lobbowania polityków miejscowych widoczne także w zestawieniu o które się pokusiłem (nie twierdzę, że jest idealne ) powodują że jedni mają dużo a inni niewiele. Procentowy udział (na 1 mieszkańca) każdego osiedla czy sołectwa łatwy do obliczenia.
Od podzielenia środków a ich wydatkowania daleka droga. Za przykład może posłużyć Rynek wielicki.
Ze str Powiatu;
[i]Przebudowa drogi zostanie wykonana na odcinku 3.100 metrów, od skrzyżowania poniżej sióstr urszulanek w Sierczy do centrum Koźmic Wielkich, z wyłączeniem już wyremontowanych odcinków nawierzchni. Prace polegać będą na poszerzeniu jezdni do 6 metrów, na łukach drogi normatywnie do 7,5-8 metrów, po frezowaniu położone zostaną dwie warstwy asfaltu. Na długości 1 kilometra, od stacji benzynowej w Sierczy w kierunku Koźmic, będzie wykonany chodnik. W tym miejscu droga zostanie poszerzona do 6,5 metra. Na całość prac złoży się wykonanie zatoki przystankowej, poboczy, udrożnienie istniejących rowów, linie segregujące oraz przejścia dla pieszych.
Wartość szacunkowa przebudowy drogi wynosi 5.800.000 zł. Z czego Powiat Wielicki zapewni finansowanie zadania w wysokości 2.000.000 zł. 900.000 według deklaracji przeznaczy na ten cel Miasto i Gmina Wieliczka. Pozostałe środki pochodzić będą z
„Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”.
[/i]
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 12-01-2009, 09:19   

gość napisał/a:
Na długości 1 kilometra, od stacji benzynowej w Sierczy w kierunku Koźmic, będzie wykonany chodnik.

Czyli tak jak pisałem - chodnik będzie w Sierczy a nie w Koźmicach. Gmina partycypuje w 50% kosztów budowy chodnika, więc te 900 000 należy przypisać Sierczy. Koźmice bedąc największym sołectwem Gminy (prawie 3 tys.mieszkańców) otrzymują 90 000 na 2 drogi gminne - czyli w praktyce prawdopodobnie tłuczeń do utawrdezenia tych 2 dróg.
Zgadzam sie z Tobą całkowicie o konieczności podsumowywania kosztów na osiedla/sołectwa. Podobny problem był poruszany przy podziale budżetu w ubiegłym roku, a jak to komentują i jak liczą Koźmiczanie - można poczytac chocby tutaj: http://www.kozmice.pl/19.html#podatki
Jakoś dziwnym trafem od wyborów Koźmice - zarówno Małe jak i Wielkie dostają tyle co nic.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
gość
Gość
Wysłany: 12-01-2009, 09:43   

Czy całe 900 tys dla Sierczy tego nie wiem. Może pan Bogdan Pasek autor artykułu się odezwie i zaspokoi naszą ciekawość. Jedno mnie zastanawia. Dlaczego cała 966 w Gminie jest ochodnikowana, dlaczego takie duże dotacje na chodniki przy 964 Zabawa Sułków,
a na południu przy 964 i K 2027 w planach tylko krótkie odcinki? Jak to się ma do zapewnień włodarzy że bezpieczeństwo mieszkańców a szczególnie dzieci najważniejsze?
Nie znajduję odpowiedzi.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 12-01-2009, 10:22   

gość napisał/a:
dlaczego takie duże dotacje na chodniki przy 964 Zabawa Sułków,
a na południu przy 964 i K 2027 w planach tylko krótkie odcinki? Jak to się ma do zapewnień włodarzy że bezpieczeństwo mieszkańców a szczególnie dzieci najważniejsze?

Z ust mi Waść to pytanie wyjąłeś. W ubiegłym roku przy okazji budowy odcinka chodnika w Gorzkowie Pan Starosta Juszkiewicz rozprawiał jaka to ruchliwa droga i jak to potrzebna inwestycja. Przy całym szacunku dla Gorzkowian - uważam, że chodnik tam powinien być już dawno - ta sama droga przebiega przez Koźmice - a ruch pieszy na niej w okolicy obu szkół, przedszkola, ośrodka zdrowia, biblioteki jest nieporównywalnie większy. tymczasem Koźmicom odremontowano 150 m drogi - fakt, że we okolicy szkoły - ale tam gdzie CHODNIK JUŻ BYŁ. O nowym chodniku na razie cisza. A przeciez to ta sama niebezpieczna droga, jak powiedział starosta.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 12-01-2009, 10:51   

Drogi 966 na Gdów i 964 od Wieliczki do Jankówki są wykonywane w ramach tzw. programu krakowskich dróg promienistych. Oczywiście najłatwiej wykonać chodnik na 966 w Lednicy G. bo jest najkrótsza. Natomiast 964 wymienionym odcinku jest b. długa często biegnie przez krete rejony np. Raciborsko, Jankówka ponad 8 km długości, ułożenie chodnika na całej długości to olbrzymie koszty, dodatkowo kanalizacja, pozwolenia wodnoprawne, nadsypanie skarp, wejścia w teren. Dlatego pewnie zaprojektowano chodnik w miejscach dużej zabudowy i pewnie większość drogi będzie miała chodnik - czy ktoś widział projekt ?
Natomiast droga 964 od drogi krajowej nr 4 przez ul. Niepołomską w Wieliczce, Zabawę, Sułków, Małą Wieś to odcinek 2,5 km w większości prostej drogi, relatywnie tani do współfinansowania.

Przedstawione wyżej wyliczenia na podstawie opisów nazw zadań nie jest zgodne z prawda tylko co do kwot natomiast nazwy zadań nie zawsze dokładnie opisuja inwestycje w danej miejscowości np. wiele dróg jest granicą a zakwalifikowane są do 1 miejscowosci, czy też wspomniany wyżej chodnik na Niepolomice z nazwy ma tylko dwie wsie a biegnie jeszcze przez trzecią i miasto Wieliczkę.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 12-01-2009, 10:56   

Nord napisał/a:
Przedstawione wyżej wyliczenia na podstawie opisów nazw zadań nie jest zgodne z prawda tylko co do kwot natomiast nazwy zadań nie zawsze dokładnie opisuja inwestycje w danej miejscowości np. wiele dróg jest granicą a zakwalifikowane są do 1 miejscowosci, czy też wspomniany wyżej chodnik na Niepolomice z nazwy ma tylko dwie wsie a biegnie jeszcze przez trzecią i miasto Wieliczkę.


Pewnie masz racje ale akurat w wypadku rzeczonej drogi w Sierczy 1 km od stacji w Sierczy w strone Koźmic - to mniej wiecej 300 metrów od granicy Koźmic - jeszcze w Sierczy (w okolicach sklepu) - wiem, bo zmierzyłem. Więc prawdą pozostaje fakt, ze z budżetu Gminy w 2009 Koźmice Wielkie dostaną 90 000 na 2 drogi gminne, a Koźmice Małe nic.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Rumcajs
Gość
Wysłany: 12-01-2009, 11:11   

Zaiste to ciekawe - na drodze powiatowej będzie chodnik w Sierczy, jest w Gorzkowie, a w największych Koźmicach nie będzie. Czy ktoś to umie sensownie wyjaśnić?
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 12-01-2009, 12:31   

Jak widać w tym budżecie i w latach poprzednich najwięcej inwestycji jest przy drogach gminnych i wojewódzkich, mniej przy powiatowych.
Niestety dla mieszkańców Koźmic ich główna "autostrada" jest powiatowa a powiaty maja mało pieniędzy w stosunku do zadań. Zestawiając wydatki inwestycyjne powiatu 15 mln. (największa to właśnie ten kawałek chodnika w Sierczy-Koźmicach) na 5 gmin i gminy Wieliczka prawie 50 mln. to widać dlaczego chodnik i droga na Koźmice będą robione etapami przez długi czas.
W Radzie Powiatu Wielickiego jest 23 radnych z 5 gmin w tym 10 z Wieliczki i pieniądze na inwestycje tez sa dzielone.
Od Gorzkowa do Wieliczki na tej drodze chodnik jest potrzebny. Problem leży w pieniądzach i ich braku u właściciela - powiatu. Niech nikt nie mówi, że inny zrobiłby to szybciej niz teraz to sie dzieje, chyba, że namówi radnych z Gdowa i Wieliczki na przeznaczenie całych środków na Wieliczke i ten chodnik to wówczas za 12-15 mln całość sie zrobi. Teraz robią go etapami. Wyremontowali stary, bo to najłatwiej, robią od Sierczy w Kierunku Kożmic i od Gorzkowa, myślę, że jak ktos najmądrzejszy nie wymyśli nowości to zrobią następnie i przez Koźmice. W tym roku podobno ma byc do stacji benzynowej.
Mieszkańców nie interesuje kto włada drogą oni chcą chodnika i ich słuszne prawo ale jest tez niewesoła rzeczywistość powiatu.

Przyczyna jest prosta nie buduj na całej drodze bo jednorazowo na całość od Gorzkowa po Wieliczkę nie ma kasy dlatego robią etapami od początku drogi do środka na ile kasy starcza a Koźmice są w środku zrobią Siercza i Gorzków to kolejno zrobią Koźmice.

Koźmiczanie macie ładna szkołę i gimnazjum z hala i boiskami, przedszkole może troszkę małe, nowoczesny niepubliczny ośrodek, fajne boisko Wilgi z budynkiem klubowym i nowa drogą, napewno jeszcze wiele chcecie i wiele tez powstanie.
Nie ma sie co licytować, gdzie jest bardziej niebezpiecznie, bo każdy powie, że u niego, i każdy bedzie miał racje. Ja nigdy nie powiem, że chodnika gdzies niepotrzeba.
 
     
koźmiczanin
Gość
Wysłany: 12-01-2009, 13:03   

Nord napisał/a:
Koźmiczanie macie ładna szkołę...


Ładna, bo wyremontowana w dużym stopniu społecznie - siłami własnymi. Niestety i tak za mała - już dwie klasy nie mają się gdzie podziać, jedna kątem przesiaduje w gimnazjum druga korzysta z gościny w salkach katechetycznych. Szkoła podstawowa NIE MA sali gimnastycznej. Żadnej sali ani żadnego boiska !

Nord napisał/a:
gimnazjum z hala i boiskami


Gimnazjum służy nie tylko Koźmicom, jest to gimnazjum z którego korzysta młodzież z następujących wsi: Byszyc, Golkowic, Podstolic, Sygneczowa, Grabówek, Sierczy, Janowic, Gorzkowa, Koźmic Wielkich i Małych, Rożnowej, Raciborska i Jankówki.

Nord napisał/a:
przedszkole może troszkę małe


Troszkę małe... jakie piękne sformułowanie. Miejsc jest 60 a zapotrzezbowanie to drugie 60.

Wracamy do propaganda sukcesu ?
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 12-01-2009, 13:04   

Nord - jak widze z tonu Twojego postu zgadzasz sie że w ostatnich latach Koźmice były traktowane wyjatkowo po macoszemu przy podziale gminnych pieniędzy. Mam nadzieję - i mieszkańcy Koźmic również - że to sie niedługo zmieni. Głosy o oddzieleniu sie od gminy Wieliczka, które tu i ówdzie sie pojawiają wcale nie są pozbawione sensu, jakby sie mogło wydawać. Ciekawe byłoby tez zestawienie podatków z różnych sołectw - bo mam dziwne wrażenie że mieszkańcy Koźmic do najuboższych nie należą i wpłata z PIT-ów przypadająca na Koźmice jest niemała i wręcz wyższa niz srednia dla gminy - a stopień finansowania z gminy na poziomie kilkukrotnie (na głowę) nizszym niz dla innych części gminy. Radzę to wziąć władzom pod uwagę. Koźmice to nie jest biedne sołectwo rolnicze.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 12-01-2009, 13:32   

Do kiotari w poprzednch latach zebrania w niektórych sołectwach zaczynały się od stwierdzenia ... dlaczego u nas nic nie ma? bo wszystko idzie do Koźmic ... tam to maja i szkoły i drogi i burmistrza co chcą... ocencie sami poziom tych wypowiedzi i wyciagcie wnioski aby samemu tak nie krzyczec bez sęsu.

koźmiczanin napisał/a:


Gimnazjum służy nie tylko Koźmicom, jest to gimnazjum z którego korzysta młodzież z następujących wsi: Byszyc, Golkowic, Podstolic, Sygneczowa, Grabówek, Sierczy, Janowic, Gorzkowa, Koźmic Wielkich i Małych, Rożnowej, Raciborska i Jankówki.

Nord napisał/a:
przedszkole może troszkę małe


Troszkę małe... jakie piękne sformułowanie. Miejsc jest 60 a zapotrzezbowanie to drugie 60.

Wracamy do propaganda sukcesu ?


Golkowice maja swoje gimnazjum i Podstolice swoje to dla wyjaśnienia.
Nie licytujmy się co gdzie potrzeba bo ja powiem, że u mnie jest jeszcze gorzej i co - może mam większa racje niz Ty.
Poprzednio stosunkowo duże pieniądze szły na budowe gimnazjów w Koźmicach, remont szkoły, boiska nie płaczcie bo jak pogadacie z kimś z drugiej strony gminy też ze wsi to powie, że Koźmicom nic sie teraz nie należy bo poprzednio brały wszystko- pewnie się z tym nie zgodzisz ale takie jest tłumaczenie ludzi nawet kiedys na tym portalu była dyskusja mozna sprawdzić w historii. Dlatego trzeba rozmawiać rzeczowo.
To, że teraz w Koźmicach są wydatkowane takie kwoty nie jest przyczyną złości władz na tą wieś ale może inne sołectwa miały też zapaść. Czasem gdzies łatwiej realizować inwestycje, wielkośc sołectwa nie zawsze pomaga - np.mieliście 2 radnych teraz macie tylko 1.
Nie da sie ukryc, że priorytety obecnie to duże inwestycje miejskie basen-hala, rynek, kanalizacja strefa przem. chodniki przy drogach woj. bo woj. samo chce dopłacać, a powiat ma ograniczone środki. Kończono salę gimn. przy gimn. w Wieliczce, rozsypywała się szkoła nr2 w Wieliczce, brak sali przy szkole nr 3, rozgrzebano wczesniej remont szkoły wegrzcach brakowało sali w sierczy i podstolicach, buduje się nowe przedszkole w wieliczce i jeszcze wiele jest braków na tym tle w innych częściach. Ta kadencja pcha gmine w przód i to znacznie , wczesniejszych czasów nie chcę oceniać bo nie ma czego, to jak tłumaczenie, że komuniści odbudowali Polske po II wojnie.
Trudno jest wybrać na pewno nie ma kryterium, że jak cos z Koźmic to do kosza.
Oczywiscie
Starałem się wyjaśnić przyczynę braku chodnika w Koźmicach w rzeczowy sposób a nawet ślepy zauważy, że w kwestii chodników na wsiach dzieje się ostatnio więcej niż przez wcześniejsze 20 lat razem.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 12-01-2009, 13:45   

Nord napisał/a:
Starałem się wyjaśnić przyczynę braku chodnika w Koźmicach w rzeczowy sposób a nawet ślepy zauważy, że w kwestii chodników na wsiach dzieje się ostatnio więcej niż przez wcześniejsze 20 lat razem.

W Koźmicach tego nie widzimy - czy stąd wniosek że mieszkańcy Koźmic sa ślepi?
Niech będzie - to przynajmniej jakies pieniądze z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) na ten chodnik dostaniemy :-)
A ztym jak to było w poprzednich latach - to lepiej nie mów bo wtedy J.Duda bał sie cokolwiek zrobić "bo ludzie będą mówić" - a on pilnował aby byc wybrany na nastepna kadencje. Same Koźmice tylu głosów by mu nie przysporzyły. Efekt jest taki ze za Dudy dobrze nie było a teraz jest beznadziejnie, bo ludzie mówią "za Dudy mieliście dobrze więc teraz siedźcie cicho". Gdyby było tak dobrze za Dudy to te chodniki dawno w Koźmicach by juz były.
O kanalizacji nie wspomnę, bo tej nawet w planach do 2013 roku nie ma - co zresztą jest sprzeczne z prawem unijnym i daje nam pole do interwencji w tej sprawie - w końcu miejscowość ma więcej niz 2 tys. mieszkańców i kanalizacja ma być - tyle mówi prawo unijne.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
gość
Gość
Wysłany: 12-01-2009, 13:53   

Pieniądze w naszej Gminie zawsze dzielone były z klucza politycznego. Tak było za poprzedniej ekipy tak za za obecnej. Ponieważ mniej więcej orientuję się gdzie niektórzy mieszkają , układa mi się to w pewne logiczne uzasadnienie mojego twierdzenia.
A miało być tak pięknie (poczytajcie Panoramy 2002-2006), także z pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Obecny układ miał tyle wspaniałych recept, ustami swoich przedstawicieli wytykał wszystkie błędy i Dudzie i Kociołkowi. Widział piękną, sprawiedliwą, bogatą, królewską Gminę, coś na wzór ziemskiego raju.
A wyszło tak jak zawsze.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 16