Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa Domu
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 18-09-2013, 11:47   

solniak napisał/a:
duże okna w dużej liczbie - też niewskazane na Wichrowych Wzgórzach

Jeżeli natomiast przy duzych oknach na południe w zimie wychodzi słoneczko - to dom sie ogrzewa nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Czy taki efekt tez zauważyłeś? Bezwietrzny słoneczny dzień i minus 10 stopni i gazu idzie mniej niż przy pochmurnej dujawicy i plus 5 stopniach.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 18-09-2013, 13:37   

Zgadza się. Przy słońcu zimowym, temperatura w domu idzie o 1-2 stopnie do góry przy wyłaczonym gazie i kominku.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 18-09-2013, 15:16   

Popieram wyliczenia Solniaka co do circa 6k zl rocznie za gaz.
Sprawdzilem swoje rachunki za gaz; od sierpnia 2012 do sierpnia 2013, oplata co dwa miesiace i takie liczby zobaczylem:
264
1904
2538
2013
224
264

Okna tez mam od sufitu do podlogi :/
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 18-09-2013, 18:28   

Jeszcze odnośnie palenia w kominku przy jednoczesnym posiadaniu ogrzewania gazowego. W rachunkach za gaz uwzględnione są de facto dwie opłaty, tj. faktyczne zużycie oraz abonament. Jest kilka taryf, które w skrócie sprowadzają się do wzrostu abonamentu przy malejących kosztach metra sześciennego (lub na odwrót jeśli kto woli). Taryfę można zmienić raz w roku po otrzymaniu zgody od dystrybutora (o ile dobrze pamiętam regulamin). W efekcie można rzeczywiście oszczędzić na gazie pod warunkiem, że konsekwentnie ogrzewa się w zimie (sezonie) dom drewnem. Jeśli przy niskim abonamencie zabraknie drewna i zacznie się ogrzewać gazem to metr sześcienny kosztuje wtedy bardzo dużo.
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 18-09-2013, 18:49   

sprox napisał/a:
Popieram wyliczenia Solniaka co do circa 6k zl rocznie za gaz.
Sprawdzilem swoje rachunki za gaz; od sierpnia 2012 do sierpnia 2013, oplata co dwa miesiace i takie liczby zobaczylem:
264
1904
2538
2013
224
264

Okna tez mam od sufitu do podlogi :/


pytanie jaką powierzchnię grzejesz.. u mnie przy +- 180m2 i 10 kaloryferach w miesiącach grudzień-marzec wychodzi miesięcznie max 900pln przy temperaturze około 19-20 stopni w domu (na rok daje to około 4k w sumie za gaz) .. piec mam zwykły dwuobiegowy.. gdybym miał kondensat to dałoby się zejść na pewno niżej z opłatami..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 18-09-2013, 19:48   

ygrek napisał/a:
Jest kilka taryf, które w skrócie sprowadzają się do wzrostu abonamentu przy malejących kosztach metra sześciennego (lub na odwrót jeśli kto woli).


Istotne jest "lub na odwrót". Inaczej mówiąc tak to skonstruowali, że mniej zuzywasz, więcej za abonament bulisz, a mniej za abonament, towięcej za gaz ci przysolą. Wychodziło mi że tak czy siak, tak samo mnie złupią.
I olie sie orientuję, nie klient wybiera sobię tętaryfę, tylko automatycznie się w jakąś wpada tak by PGNIG było dobrze.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-09-2013, 00:30   

solniak napisał/a:
Wychodziło mi że tak czy siak, tak samo mnie złupią.
Mi wyszło inaczej :)
solniak napisał/a:
I olie sie orientuję, nie klient wybiera sobię tętaryfę, tylko automatycznie się w jakąś wpada
Jak napisałem można wnioskować o zmianę maksimum raz na rok.
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 19-09-2013, 08:10   

Tsubasa napisał/a:
pytanie jaką powierzchnię grzejesz.. u mnie przy +- 180m2 i 10 kaloryferach w miesiącach grudzień-marzec wychodzi miesięcznie max 900pln przy temperaturze około 19-20 stopni w domu

240m2 - mam ogrzewanie podlogowe na dole i 7 kaloryferow na gorze. Wydaje sie, ze w proporcji do Ciebie jest w miare OK - chociaz i tak drogo :/
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 19-09-2013, 10:16   

Tsubasa napisał/a:
pytanie jaką powierzchnię grzejesz.. u mnie przy +- 180m2 i 10 kaloryferach

Panowie - pamiętajcie, że nie ogrzewa się powierzchni, a kubaturę budynku. Przy różnych konstrukcjach typu antresole, klatki schodowe otwarte itd. różnica w kubaturze pomiędzy domami o tych samych powierzchniach może byc nawet 2-3 krotna.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-09-2013, 12:29   

kiotari napisał/a:
różnica w kubaturze pomiędzy domami o tych samych powierzchniach może byc nawet 2-3 krotna.
:?: Chyba coś przeoczyłem na geometrii albo coś przeoczyłeś w tłumaczeniu.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 19-09-2013, 13:29   

ygrek napisał/a:
Chyba coś przeoczyłem na geometrii

Chyba niestety tak ;)
Weźmy najprostszy przykład: 2 domy o podstawie kwadratu. jeden ma w części mieszkalnej wysokość 2,40 (bo tak lubi), a drugi ma 4,80 (bo tak lubi). Powierzchnia obu domów do ogrzania jest identyczna, a kubatura tego drugiego jest 2 razy większa. Na ogrzanie 2 krotnie wiekszej objetości idzie około 2 razy więcej gazu. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania z geometrii - pisz na priv, chetnie udzielę korepetycji (dla forumowiczów zniżka 20%). ;)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-09-2013, 13:58   

kiotari napisał/a:
Weźmy najprostszy przykład: 2 domy o podstawie kwadratu. jeden ma w części mieszkalnej wysokość 2,40 (bo tak lubi), a drugi ma 4,80 (bo tak lubi).
A 3 razy większa kubatura to 7,20 (bo tak lubi). Oczywiście co drugi dom tak lubi. Piszesz o przypadkach skrajnych, które są spotykane bardzo rzadko. Osobiście nie znam nikogo kto mieszka w hali o wysokości 7,20, a nawet jeśli dom mam przestrzeń otwartą i połączone kondygnacje to i tak ogrzewasz kubaturę budynku zamkniętą podłogą parteru, ścianami i dachem (te elementy są ocieplane). Jeśli nie ogrzewasz bezpośrednio strychu to i tak jest on buforem pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami a przestrzenią poza budynkiem i w sposób pośredni go ogrzewasz. Twoje przykłady sugerują, że można wydać na ogrzewanie domu (podobnie ocieplonego i o podobnej powierzchni) kwoty pomiędzy x a 3x co jest nieprawdą. Owszem są ludzie budujący wszystkie pomieszczenia mieszkalne o wysokości ponad 4 metry, ale ich raczej koszty ogrzewania mało interesują.
kiotari napisał/a:
Na ogrzanie 2 krotnie wiekszej objetości idzie około 2 razy więcej gazu.
Tu mamy raczej do czynienia z fizyczną interpretacją zjawiska rozchodzenia się ciepła w zależności od typu ogrzewania. W wysokich pomieszczeniach z ekonomicznego punktu widzenia lepsze zastosowanie ma ogrzewanie podłogowe. Wtedy dwa razy wyższe pomieszczenia nie generuje aż dwa razy wyższych kosztów. Jak mnie już nauczysz geometrii to Cię mogę podszkolić z fizyki :D
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 19-09-2013, 14:24   

ygrek napisał/a:
Piszesz o przypadkach skrajnych

Nieprawda. Jak przeglądałem projekty domów, aby cos wybrać to dla domu o powierzchni mieszkalnej 160-200 m kwadratowych kubatura wahała się w granicach od 500 metrów sześciennych do ponad 1200. wystarczy przejrzec kilka projektów i sprawdzic ze zrozumieniem cyfry tam zapisane. Różnice potrafią być 2-3 krotne - chyba, że mówisz o projektach kurników, które różnią sie jedynie wysokością posadowienia grzędy.

ygrek napisał/a:
Tu mamy raczej do czynienia z fizyczną interpretacją

Wiem - dlatego napisałem "około 2 razy więcej gazu". A nawiasem mówiąc ogrzewanie podłogowe jest bardzo niezdrowe dla dzieci bawiących sie głównie na podłodze.

ygrek napisał/a:
to Cię mogę podszkolić z fizyki

Obejdzie się, dziękuję. Moja wiedza mi wystarcza :P

ygrek napisał/a:
Owszem są ludzie budujący wszystkie pomieszczenia mieszkalne o wysokości ponad 4 metry

Owszem - każdy architekt XIX wieczny przewidywał takie wysokości dla mieszkań. Wystarczy przejść się po Krakowie, Paryżu, czy Pradze.

Miałem kiedys znajomego, który wmawiał, że zuzywa 2 razy mniej gazu ode mnie przy tej samiej powierzchni budynku. Po wizycie - wszystko się wyjaśniło. Na klarce schodowej, która była zamkniętą kubaturą zajmującą 30% domu miał 11 stopni. w pokojach było 19. Średnia dla całości wynosiła więc około 16. Gdybym tyle miał u siebie - tez wydałbym 3 tysiące zamiast 6 - tylko żona by sie wyprowadziła :)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
Ostatnio zmieniony przez kiotari 19-09-2013, 14:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 19-09-2013, 14:34   

kiotari napisał/a:
Nieprawda. Jak przeglądałem projekty domów, aby cos wybrać to dla domu o powierzchni mieszkalnej 160-200 m kwadratowych kubatura wahała się w granicach od 500 metrów sześciennych do ponad 1200. wystarczy przejrzec kilka projektów i sprawdzic ze zrozumieniem cyfry tam zapisane.
Tak się składa, że przed budowa domu przejrzałem kilkaset gotowych projektów i nigdzie nie widziałem takich różnic. To może zalinkuj jakieś, bo aż mi się nie chce wierzyć
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 19-09-2013, 15:00   

ygrek napisał/a:
Tak się składa, że przed budowa domu przejrzałem kilkaset gotowych projektów i nigdzie nie widziałem takich różnic.

ja tez przeglądałem - i widziałem. Może po prostu przeglądałes inny katalog? Poczytaj na forum muratora o tym jak się liczy zapotzrebowanie na ciepło - a potem dopiero wygłaszaj wnioski, że kubatura i powierzchnia to w kwestii ogrzewania to samo.
http://forum.muratordom.p...ra-a-ogrzewanie
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 16