Poprzedni temat «» Następny temat
Wieliczka - monografia miasta
Autor Wiadomość
TheNaturat 
Żupnik



Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 70
Wysłany: 21-03-2014, 22:11   Wieliczka - monografia miasta

Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej i mam następujący problem: czy istnieje jakaś nowa monografia Wieliczki? Jedyne znane mi wydawnictwo to Wieliczka dzieje miasta (do roku 1980) wydane w Oficynie Cracovia w 1990 roku czyli trochę latek już się uzbierało :) Większość literatury jaką udaje mi się znaleźć dotyczącą obszaru ogranicza się jedynie do przewodników turystycznych.
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 21-03-2014, 23:54   

Do biblioteki, do Dudowej, i będziesz wszystko wiedział.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 22-03-2014, 08:06   Re: Wieliczka - monografia miasta

TheNaturat napisał/a:
czy istnieje jakaś nowa monografia Wieliczki?


Nie. Są jeszcze nowsze "Dzieje powiatu wielickiego" z rozdziałem historycznym i monografie miejscowości okalających Wieliczkę. M.in. monografia Sierczy Piotrowicza i Krasnowolskiego. Jadwiga Duda to osoba bardzo zorientowana i życzliwa - warto ją zapytać.
 
     
jolakozaczka 
Kierat konny
usia



Pomogła: 1 raz
Wiek: 52
Dołączyła: 10 Gru 2009
Posty: 340
Skąd: tomaszkowice
Wysłany: 22-03-2014, 12:10   

Dział regionaliów w bibliotece polecam. Dodatkowo Małopolska Biblioteka Cyfrowa.
http://mbc.malopolska.pl/dlibra
A gdyby tak jeszcze sprawdzić poprzez katalog Biblioteki Narodowej to już szał zupełny
http://www.bn.org.pl/
_________________
nad wizerunkiem wrednej jędzy usilnie pracuję
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 24-03-2014, 08:25   

TheNaturat napisał/a:
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej i mam następujący problem: czy istnieje jakaś nowa monografia Wieliczki? Jedyne znane mi wydawnictwo to Wieliczka dzieje miasta (do roku 1980) wydane w Oficynie Cracovia w 1990 roku czyli trochę latek już się uzbierało :) Większość literatury jaką udaje mi się znaleźć dotyczącą obszaru ogranicza się jedynie do przewodników turystycznych.


Monografii jako takiej Wieliczka nie ma.
Wspomniana przez Ciebie książka to jedyne tak obszerne opracowanie, aczkolwiek, jak sam wspomniałeś lata lecą, więc i ono jest zapewne w wielu miejscach nieaktualne.
Oprócz wspomnianej monografii Sierczy możesz jeszcze zerknąć do ostatniej książki Żyznowskich o wielickich żydach.
Dudowa to dobry pomysł, choć wszystkie jej zeszyty są zamieszczane w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej - szukaj po haśle Biblioteczka Wielicka
W MBC jest jeszcze Panorama Powiatu Wielickiego, resztę trzeba szukać po innych głównie czasopismach...

Acha, żeby Cię ręką Boska broniła, pod żadnym pozorem nie sięgaj do "Wieliczka, Stare Miasto Górnicze" no chyba że chcesz ją podać jako przykład pseudonaukowego wydawnictwa... tam się roi od przekłamań, przeinaczeń, nadinterpretacji i naginania rzeczywistości pod potrzebę socjalizmu/komunizmu... niestety w Wikipedii artykuł o Wieliczce w wielu miejscach na niej bazuje...
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16