Poprzedni temat «» Następny temat
System informatyczny gminy
Autor Wiadomość
gebet
Siuda Baba


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 58
Wysłany: 21-08-2007, 13:25   System informatyczny gminy

Ponieważ pracownicy UMiG podobno czytają to forum, oraz gdzieś kiedyś usłyszałem/przeczytałem o potrzebie systemu informatycznego dla gminy, że nie wspomnę o załatwieniu wymiany dowodu osobistego, wiążąc to mam propozycje dla forumowiczów.
Kiedyś system informatyczny w naszym mieście musi być zmieniony czego byśmy oczekiwali od niego, jakie sprawy chcielibyśmy załatwić przez internet, (wiem wszystkie :-) ). Czy nie było by łatwiej np. wejść na stronę UMiG wypełnić sobie dokument wymiany dowodu wydrukować później "wszczelić" się z podpisem w ramkę, zdjęcie w garść i na dziennik podawczy gdzie ktoś po weryfikacji przyjmie podanie. Nie wspomnę już o centralnej bazie mieszkańców, gdzie pracownik po wklepaniu nr pesel nie musiał by wypełniać reszty danych na formularzach tylko automatycznie zostały by uzupełnione. Każdy z pracowników UMiG powinien mieć imienny mail (imie.nazwiski@wieliczka.eu) czy postawienie serwera pocztowego jest aż takie trudne, bo nawet nie aż tak kosztowne (nie musi to być M$).
Nasze propozycje może zawierajmy w punktach aby było przejrzyściej. Nie chodzi tu także o rozwiązanie sprzętowe czy konkretne oprogramowanie (że np. najlepiej to było by na linuksie, MySQL i Open Office) to raczej zbiór pobożnych życzeń to kogoś kto będzie pisał specyfikacje do systemu.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-08-2007, 13:41   

gebet napisał/a:
Każdy z pracowników UMiG powinien mieć imienny mail (imie.nazwiski@wieliczka.eu) czy postawienie serwera pocztowego jest aż takie trudne, bo nawet nie aż tak kosztowne (nie musi to być M$).


Z tego co wiem sporo urzędników ma takie maile. Swego czasu dostałem takie oto wyjaśnienie.

admin UMiG napisał/a:
Odnośnie maili urzędników, to większość z nich posiada własne adresy e-mail. Podawany wszędzie adres ug@wieliczka.eu jest podstawowym adresem Urzędu na który spływa cała korespondencja, która później jest rozsyłana do konkretnych wydziałów lub osób. Podyktowane to jest koniecznością rejestrowania wszelkiej korespondencji wpływającej do Urzędu


Więc nie tyle serwer pocztowy co rozwiązanie klasy CRM wspomagające zarządzanie obiegiem maili i np dokumentów przy okazji. To już jednak mogą być pewne koszty typu zakup, licencja, polisa serwisowa, szkolenie pracowników itp.
Bez tego rozwiązania faktycznie ciężko byłoby zapanować nad tym co, kto i kiedy i do kogo napisał.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
B.Czyżowska
Bałwan solny


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 258
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-08-2007, 13:46   myślence w głowie mamy jeszcze.

Witam
Serce mnie zabiło z radośći , że może być tak :

Wkraczamy w nową jakość funkcjonowania urzędu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta utworzyliśmy Salę Operacyjną, gdzie można wszystkie sprawy załatwić przy jednym okienku.
Wykorzystując również nową technologię informacyjną jaką jest internet, tworzymy bazę informacji z zakresu funkcjonowania i pracy urzędu.
Tu znajdziesz opisy wydziałów, gdzie i co możesz załatwić, wzory wniosków i podań z możliwością ich ściągnięcia. Wypełnienie wszelkich dokumentów już teraz będzie możliwe we własnym domu!
Wszystko to, by stworzyć przyjazny urząd, do którego będziesz przychodził z przyjemnością. Urząd Miasta i Gminy Myślenice - Urząd XXI wieku - to Twój urząd!
Cele:
zobrazowanie struktury urzędu
ułatwienie poruszania się po urzędzie
opisy wydziałów
przewodnik gdzie i co możesz załatwić
zbiór spraw i procedur przebiegu spraw
skierowanie do konkretnego urzędnika
informowanie o wymaganych dokumentach
informowanie o obowiązujących opłatach
informowanie o czasie trwania procedury
informowanie o regulacjach prawnych dotyczących konkretnej sprawy
informowanie o możliwościach odwoławczych
pobranie odpowiednich formularzy
wypełnienie wszelkich dokumentów w domu
 
     
gebet
Siuda Baba


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 58
Wysłany: 21-08-2007, 13:53   

To, że sporo no może, mnie raczej chodziło o normę i żeby każdy miał, jak dostaje stołek na którym ma usiąść tak żeby dostawał służbowy adres e-mail to jest narzędzie pracy. Co do rejestrowania korespondencji, jest to jakiś argument dlaczego nie ma adresów pracowników.
Ja pisałem o serwerze pocztowym. Rozwiązania CRM no to już jest raczej system na który czekamy a przynajmniej jego podstawowa składowa i właśnie o nasze oczekiwania do tego rodzaju systemu mi chodzi. Specjalnie nie pisałem o jakiś rozwiązaniach bo nie każdy z czytających może wiedzieć co to są systemy klasy CRM.
 
     
Piotr
Gość
Wysłany: 22-08-2007, 22:35   

gebet napisał/a:
Kiedyś system informatyczny w naszym mieście musi być zmieniony


Witam!
Jako iż jestem jedną z osób odpowiedzialnych za informatyzację Urzędu czuję sie w obowiązku udzielenia kilku wyjaśnień.
Zgadzam się z opinią, że system informatyczny musi być zmieniony i proszę mi uwierzyć od pewnego czasu trwają już prace nad jego zmianą. Jednak nie jest to takie proste jak niektórym osobom się wydaje. Urząd jest zobligowany przepisami prawa do posiadania pewnego rodzaju oprogramowania typu Wymiar i windykacje podatków gminnych czy prowadzenie księgowości budżetowej i sprawozdawczości do RIO (Regionalna Izba Obrachunkowa), Ewidencja Ludności, USC, Ewidencja Gruntów itd. Oprogramowanie to charakteryzuje się tak dużym stopniem komplikacji, że tak naprawdę na rynku jest tylko kilka firm mogących w pełni zaspokoić potrzeby i wymagania Urzędu w tym temacie. Część oprogramowania jest "narzucania z góry" np. system Płatnik, system sprawozdawczości budżetowej B@stia, czy sławetny system do obsługi dowodów osobistych, który tak a propos pracuje w fizycznie wydzielonej sieci, bez dostępu do sieci Urzędu. Takie są wymogi MSWiA.
Systemy te pracują na różnych bazach danych, trzeba nie lada sztuki aby to wszystko jakoś ze sobą "pożenić"
W chwili obecnej trwają prace przygotowawcze do uruchomieniem elektronicznego obiegu dokumentów i spraw. System ten będzie połączony z Cyfrowym Urzędem i dzięki temu część rzeczy będzie można "załatwić" przez internet. Jednak takich procedur nie będzie dużo, gdyż zgodnie z przepisami w większości przypadków konieczna będzie osobista wizyta w Urzędzie. Będzie można również sprawdzać stan sprawy przez internet.
Odnośnie adresów e-mail, myślę że sprawa została wyjaśniona powyżej.
Innym problemem jest również to, że Urząd jest rozmieszczony w 4 budynkach (Powstania Warszawskiego, Limanowskiego, Sienkiewicza, Pocztowa), nie muszę już chyba wyjaśniać w czym problem.... (uprzedzę pytania, wbrew pozorom praktycznie nie ma możliwości spięcia budynków światłowodami).
Kolejne etapy to wprowadzenie zintegrowanego systemu do obiegu dokumentów księgowo-podatkowych i spięcie go z obiegiem dokumentów. A ostatnią klamrą spinającą całość byłoby uruchomienie e-urzedu umożliwiającego mieszkańcom sprawdzenie np. swoich należności podatkowych, danych działki itd.
Jak więc Państwo widzicie "nie zasypiamy gruszek w popiele". Mając za sobą kilkunastoletnie doświadczenie w informatyzacji jednostek samorządowych, znając ich specyfikę działania (a zapewniam, że jest ona diametralnie różna od specyfiki działania firm), znając potrzeby mieszkańców, myślę że w pewnym okresie czasu będziemy w stanie zbudować sprawnie działający system. System który ułatwi życie nie tylko urzędnikom ale i mieszkańcom.

Pozdrawiam
Piotr

P.S.
W razie pytań podaję mój e-mail: pjarosz@wieliczka.eu
 
     
jerzy.jan 
Bałwan solny


Osiedle: MARDIMEX
Wiek: 74
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 283
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-08-2007, 23:01   

Piotr napisał/a:
Jako iż jestem jedną z osób odpowiedzialnych za informatyzację Urzędu czuję sie w obowiązku udzielenia kilku wyjaśnień.


I to mi się podoba. Dla Piotra duże jasne :564:
Następny głos z urzędu - to cieszy, że czytają i reagują.
Może doczekamy chwili, że przy ich wydatnej pomocy będziemy podchodzić do ich problemów (a tym samym naszych) z "odrobiną" szacunku.
Nie krzyczcie na mnie - popatrzcie tylko na zmianę naszego podejścia do pracy wielickich policjantów.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 24-08-2007, 17:51   

Ja dodam ze swojego podworka ze system marzen kosztowalby nie mniej niz 6-7 MLN PLN, i jego wdroznie nie potrwalo by krocej niz 1,5 roku.
Ciekawy jestem kto za to zaplaci ?
Pozatem nie majac ustawy o podpisie elektronicznym mozemy sobie taki system wlozyc do ....
 
     
lala
Skrzat


Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 39
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 24-08-2007, 18:27   

gratuluję Panie Piotrze, jak zwykle jestem pod wrażeniem – wyczerpująco, merytorycznie i konkretnie, a do tego w ujmujący sposób podane.
 
     
Piotr
Gość
Wysłany: 25-08-2007, 12:52   

przemo napisał/a:
Ja dodam ze swojego podworka ze system marzen kosztowalby nie mniej niz 6-7 MLN PLN, i jego wdroznie nie potrwalo by krocej niz 1,5 roku.
Ciekawy jestem kto za to zaplaci ?
Pozatem nie majac ustawy o podpisie elektronicznym mozemy sobie taki system wlozyc do ....


Witam ponownie!
Wbrew pozorom system taki nie kosztowałby nawet 1/6 kwoty wymienionej przez przemo. Nie zawsze to co najdroższe musi być najlepsze... A skąd środki....???? Na system elektronicznego obiegu dokumentów, platformę przetargów elektronicznych (wg ustawy o zamówieniach publicznych Urząd powinien posiadać coś takiego) oraz infrastrukturę podpisu elektronicznego, 3/4 przeznaczonych środków pochodzi z funduszy Unijnych. Więc już widać skąd mogą być środki.
Oczywiście wdrożenie trochę potrwa, zwłaszcza w odniesieniu do systemów finansowych, gdzie zmiana systemu jest możliwa praktycznie tylko na przełomie roku, gdy następuje zamknięcie jednego i otwarcie nowego roku. A praktycznie samobójstwem byłaby równoczesna zmiana wymiaru i windykacji podatków gminnych i systemów okołopodatkowych (dzierżawy i wieczyste użytkowanie, środki transportu itd.) oraz budżetu i księgowości budżetowej. Tak więc miany te muszą następować stopniowo, w jednym roku część w drugim część.
A odnośnie ustawy o podpisie elektronicznym, to ustawa jest, tylko jej wdrożenie zostało odłożone do 1 maja 2008r.
"... Art. 2. W ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.1)) w art. 58 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. W terminie do dnia 1 maja 2008 r. organy władzy publicznej umożliwią odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.".

Myślę że my będziemy gotowi wcześniej....

Pozdrawiam!
Piotr
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 26-08-2007, 20:41   

Piotr wszystko mozna szybko i tanio.
Ale uwierz mi jeszcze nei znam ani jednego meijsca gdzie sprawdzily sie rozwiazania freeware bez suportu ( a takie byly tu proponowane )
POdajac moj zakres cenowy wzielem pod uwage mozliwosc rozbudowy i dostosowywania systemu

Ale to off topic mozemy o tym prywatnie pogadac bo takimi systemai akurat sie zajmuje a obieg dokumentów to jeden z moich koników.


A co do zrodel finansowania :) Nawet zakladaajac ze sie uda i ze szybko to wdrozymy, to niestety globalnie w calej polsce "podpis elektroniczny nie dziala" i tu jestesmy w martwym punkcie , brak autentykacji 100 % uniemozliwa cokolwiek.


Jak bedziesz potrzebowal jakichs ciekawych rozwiazan zapraszam na priv.
 
     
Piotr
Gość
Wysłany: 26-08-2007, 21:00   

przemo napisał/a:
Piotr wszystko mozna szybko i tanio.
Ale uwierz mi jeszcze nei znam ani jednego meijsca gdzie sprawdzily sie rozwiazania freeware bez suportu ( a takie byly tu proponowane )
POdajac moj zakres cenowy wzielem pod uwage mozliwosc rozbudowy i dostosowywania systemu


przemo, ja nie mówiłem o rozwiązaniach freeware lub opensource. Dla samorządu takich rozwiązań po prostu nie ma. Oczywiście nie mówimy tu o platformach serwerowych czy bazodanowych, mówię tu o rozwiązaniach programowych ściśle dedykowanych do samorządu, o czym pisałem w pierwszym moim poście w tym wątku. I tak np. system do obsługi Ewidencji Ludności musi posiadać homologację MSWiA. Innego programu Urząd nie może użytkować choćby był najlepszy. Firmy produkujące tego typu oprogramowanie średnio raz do roku przechodzą testy homologacyjne w Ministerstwie. Nie mogą wypuścić nowej wersji bez wcześniejszego przedstawienia jej do testów i dopiero po akceptacji "puszczają ją w obieg".
Tak, że tak oto prezentuje sie informatyzacja samorządu, ale to jest tylko jeden program....

Przed podjęciem pracy w Urzędzie kilka ładnych lat zajmowałem się projektowaniem i wdrażaniem systemów dla samorządów, więc specyfikę znam "od podszewki". Oczywiście nikt nie jest alfą i omegą i z chęcią skorzystam z oferty.....

Odezwę się na priv,....
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 27-08-2007, 10:26   

W Gazecie Wyborczej pojawił się bardzo ciekawy wywiad z Krzysztofem Głombem, szefem stowarzyszenia Miasta w Internecie odnośnie informatyzacji administracji publicznej:

http://gospodarka.gazeta....85,4435806.html

Ciekawe fragmenty:
Cytat:

niezbędna rzecz to współpraca władz publicznych ze środowiskiem nauki i sektorem prywatnym. Bez wsparcia ze strony fachowców i naukowców takiej reformy cywilizacyjnej nie da się po prostu dziś przeprowadzić. Powiem więcej - przy obecnym zapleczu ludzkim w urzędach publicznych jest to niewykonalne. Kompetencje urzędników są za niskie. Urzędy potrzebują więcej wysoko wykwalifikowanych i dobrze opłacanych pracowników. Politycy o tym wiedzą, ale wolą nie narażać się wyborcom mówieniem o podwyżkach w urzędach.


Cytat:

Kilka lat temu w Danii minister odpowiedzialny za naukę i rozwój innowacyjności powiedział tak: "W najbliższym roku nie będziemy wdrażać żadnych systemów IT w administracji, poświęcimy go na refleksję nad informatyzacją, nad efektami gospodarczymi i społecznymi, jakie chcemy dzięki niej osiągnąć". Bo te cele są bardzo konkretne - np. jeśli ludzie mogą poświęcać mniej czasu na chodzenie do urzędów i stanie tam w kolejkach, to w tym czasie pracują i gospodarka idzie do przodu. Duńczycy zatrzymali się na rok, zrobili analizy i powstała zupełnie nowa koncepcja informatyzacji państwa, nakierowana głównie na potrzeby przedsiębiorców. Bo z badań wynikło, że to nie zwykły obywatel, ale przedsiębiorca ma największe potrzeby korzystania z IT w administracji.

Podobnie robił Tony Blair w Anglii. Postawił przed swoim rządem cele, które wcale nie dotyczyły IT - np. liczby komputerów w urzędach czy metrów kabli sieci teleinformatycznej - tylko efektywności administracji, skuteczności urzędników, szybkości obsługi, przejrzystości procedur urzędowych, unikania dublowania się czynności urzędniczych. Ale były to cele, których bez informatyki i bez ograniczenia obiegu papierowych dokumentów nie dałoby się osiągnąć. Wtedy Blair powiedział swoim urzędnikom: "Proszę teraz przełożyć te cele na konkretne projekty IT, które do nich doprowadzą". I co? Wielka Brytania uchodzi za wzór efektywności w wydawaniu pieniędzy na IT.


całość: http://gospodarka.gazeta....85,4435806.html
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
gebet
Siuda Baba


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 58
Wysłany: 31-08-2007, 14:51   

Wywołałem temat i go troche zaniedbałem. Chciałbym się dopisać do jerzy.jan odnośnie dużego jasnego dla Piotra.
a wracając do tematu, oczywiście wdrozenie czegokolwiek jest procesem mniej lub bardziej skomplikowanym, natomiast troche, nie wiem, wiary optymizmu wiekszym miastom się udało wdrożyć e-urząd więc i w Wieliczce się uda. Fakt iż nie ma za dużego wyboru może być w pewnym sensie plusem. Pracowałem przy wdrożeniu systemu bilingowego operatora telekomunikacyjnego (ponad milion abonentów), bazy banków maja po kilka tera bajtów danych. Nasz Wieliczka choć piękna nie dobije do tych danych.
Zakładając ten temat raczej chodziło mi o to aby mieszkańcy pomogli, precyzując drobne udogodnienia bo oczywiście nie ma co dyskutować o np. nazwach stanów obiegu dokumentów (do tego wszyscy sie wcześniej czy później przyzwyczaimy), ale np. sprawdzić swój podatek i móc wydrukować sobie dowód wpłaty na Poczcie. Czy było by to przydatne dla osób które nie płaca w kasie czy przez bank. To są drobne pomysły i najczęściej takie drobiazgi sprawiają że system jest przyjazny.
Pewne ramy e-urzędu są i na pewno Piotr z ekipą będą z nich korzystać.
 
     
brzeziniak
Poprzecznia


Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 132
Wysłany: 15-12-2007, 17:39   

Do informatyków UMiG.
Czy nie za mało uchwał w BIP (zakładka Uchwały) z XIII sesji Rady?
Nie zgadzają mi się rachunki.
 
     
piotr
Kopacz


Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 8
Wysłany: 15-12-2007, 23:43   

brzeziniak napisał/a:
Do informatyków UMiG.
Czy nie za mało uchwał w BIP (zakładka Uchwały) z XIII sesji Rady?
Nie zgadzają mi się rachunki.


Staramy się jak możemy, ale z uwagi na na koniec roku i prowadzonych kilku dość dużych projektów, m.in przygotowanie do uruchomienia elektronicznego obiegu dokumentów, mogą pojawić się pewne opóźnienia w publikacji, za co przepraszamy.
Jeśli rzeczywiście brakuje postaramy się to uzupełnić jak najszybciej.
Pozdrawiam!
Piotr
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 17