Poprzedni temat «» Następny temat
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Autor Wiadomość
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 14-03-2011, 08:31   Uniwersytet Trzeciego Wieku

http://www.dziennikpolski...niwersytet.html

Dziennik Polski napisał/a:
Wieliczka ma uniwersytet

EDUKACJA. Uniwersytet Trzeciego Wieku ma być nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale także centrum nowych inicjatyw. To również sposób na integrację i promocję lokalnego środowiska.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku zostaje uruchomiony przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO w Wieliczce. Mam zaszczyt być również wychowankiem tego liceum, które wypuściło w świat wielu wspaniałych ludzi kultury, nauki i polityki.

Dobrze się stało, że właśnie "licealne" stowarzyszenie jest organizatorem UTW - mówił wieliczanin prof. Zbigniew Engel z AGH w Krakowie, przewodniczący Rady Programowej nowego UTW, podczas sobotniej uroczystości, inaugurującej działalność akademii dla seniorów. Dodał: - Pierwszy taki uniwersytet powstał w 1973 roku we Francji, w Polsce jest ich obecnie 110. Nasz jest drugim w powiecie wielickim - po niepołomickim, który powstał przed kilku laty.

Na wielickim UTW podjęło studia 69 osób. Wszyscy otrzymali indeksy podczas pierwszego wykładu, który odbył się w zamku żupnym . Sala gotycka była wypełniona do ostatniego miejsca. Uroczystość otwarcia uniwersytetu rozpoczął koncert chóru Camerata, który swój występ zakończył akademickim hymnem Gaudeamus Igitur. - Nie jesteśmy tu przypadkowo. Liczę na to, że nasz chór będzie wkrótce uniwersyteckim... - twierdziła Izabela Szota, szefowa Cameraty. Pragnienie to już po części się spełniło, jako że wielu chórzystów tego zespołu jest też studentami UTW.

- Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - to brzmi dumnie. Bardzo się cieszę, że ten projekt udało się zrealizować. To pierwsza szkoła wyższa w Wieliczce! Ten semestr jest testowy, natomiast od października rozpoczniemy już "porządny" rok akademicki - mówiła podczas inauguracji Elżbieta Achinger, wiceszefowa zarządu SAiPLOW, inicjatorka powstania UTW. Natomiast zastępczyni burmistrza Urszula Rusecka przypomniała, że pomysł uruchomienia tu UTW przewijał się w różnych środowiskach od kilku lat. - Dobrze, że wreszcie ktoś się zawziął i po prostu to zrobił - stwierdziła. W podobnym tonie wypowiadali się także inni goście specjalni uroczystej inauguracji wielickiego roku akademickiego - poseł Jarosław Gowin i senator Maciej Klima.

"Dyplom uczelni nie oznacza, że człowiek jest produktem skończonym. To przesłanka, że jest on gotowy do życia" - te słowa księdza Edwarda A. Malloy'a wybrano na motto wielickiej akademii. Celem UTW jest nie tylko pogłębianie i zdobywanie wiedzy w różnych dziedzinach, ale także kreowanie nowych inicjatyw (przy UTW mają być tworzone m.in. kółka zainteresowań o profilach oczekiwanych przez studentów) oraz konsolidacja i promocja lokalnego środowiska. - Już na wstępie, gdy trwały zapisy na UTW, apelowałam do ludzi, aby czynnie włączyli się w działalność uniwersytetu. By wskazywali osoby, które mają coś ciekawego do opowiedzenia - są specjalistami w danych dziedzinach, zwiedziły kawałek świata itp. Chętnie zaprosimy ich, by o tym opowiedzieli; naszymi wykładowcami nie muszą być wyłącznie ludzie ze świata nauki - mówi
Elżbieta Achinger.

Jolanta Białek

"Mózg i maszyna"

Tak zatytułowany wykład wygłosił na inaugurację wielickiego UTW prof. Ryszard Tadeusiewicz, szef Katedry Automatyki krakowskiej AGH. Kolejne wykłady w tym semestrze to m.in.: "Religie świata" (24 marca), "Zrozumieć siebie w wieku dojrzałym" (14 kwietnia), "Kryteria wyboru banków" (12 maja) oraz "Zabiegi lecznicze stosowane w leczeniu środowiskowym" (9 czerwca).

Informacje o działalności UTW, zdjęcia z wykładów itp., zamieszczane będą na stronie wielickiego ogólniaka w zakładce: www.wieliczka.pl/lo/saiplow.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Jarekcholewa 
Skarbnik


Wiek: 45
Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 80
Wysłany: 27-03-2011, 10:09   

Bardzo ciekawa inicjatywa :)
 
     
Tomek
Sztolnia


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Mar 2011
Posty: 145
Wysłany: 12-04-2011, 07:14   

miło przeczytać o UTW, jestem bardzo ciekawy ile osób uczestniczy w zajęciach ?
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 12-04-2011, 08:14   

Zadzwon do LO i sie dowiedz skoro jestes tak bardzo ciekawy
 
     
prezes 
Komora


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 25 Lis 2010
Posty: 185
Wysłany: 13-04-2011, 07:54   

Generalnie dobrze że coś się dzieje w kwestii zorganizowania czasu wolnego, rozwoju intelektualnego
_________________
PREZES
 
     
Radekorzech 
Groty kryształowe


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 117
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 13-04-2011, 08:25   

ważne że ktoś jeszcze pamięta o tych ludziach starszych
_________________
Radek
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 26-10-2011, 23:19   

Pięć podkrakowskich gmin, cztery uniwersytety, wielu studentów
Cytat:
W powiecie wielickim jest pięć gmin - Wieliczka, Niepołomice, Kłaj, Gdów i Biskupice. W czterech z nich, z wyjątkiem Biskupic, powstały Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW). I co najciekawsze, w żadnym nie brakuje chętnych do studiowania.

Nawet w małych miejscowościach jak Kłaj i Gdów jest spore zainteresowanie zdobywaniem wiedzy wśród emerytów. - Na pierwsze organizacyjne spotkanie przybyło ok. 50 osób! Nie spodziewałem się takiej frekwencji - cieszy się Zbigniew Strączek, wójt Kłaja. W Gdowie zajęcia ruszą w połowie października.

Wieliczka przoduje w tym "rankingu". Tam od niedawna funkcjonują aż dwa uniwersytety. Jeden powstał z inicjatywy działaczy Platformy Obywatelskiej, drugi - członków Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwszy UTW utworzony został z inicjatywy Elżbiety Achinger, radnej sejmiku (PO) i wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów wielickiego LO.

- Pomysł powstał na stulecie naszej szkoły. Zechcieliśmy zrobić coś dla naszych seniorów - zdradza Elżbieta Achinger. Mówi, że od razu zgłosiło się ponad 80 osób, teraz indeksy UTW ma już 120 studentów. Płacą za naukę 25 zł miesięcznie. Z tych pieniędzy stowarzyszenie płaci wykładowcom, kupuje kawę, herbatę na zajęcia.

- Organizujemy nie tylko wykłady, ale także wycieczki po synagogach, muzeach Krakowa, ćwiczenia z jogi, tai-chi, tańca towarzyskiego z elementami rehabilitacji, pilatesu. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, dlatego zachęciliśmy władze Kłaja i Gdowa do podobnych działań - zaznacza pomysłodawczyni.

Drugi wielicki UTW powstał z inicjatywy Artura Kozioła (PiS), burmistrza Wieliczki. Razem z ks. Janem Kabzińskim, szefem centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", podpisał list intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz utworzenia i rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II w Krakowie. Wykłady w ramach powstającego UTW odbywać się będą w krakowskim centrum "Nie lękajcie się!", a zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe (fitness, pływanie, joga, taniec) - w Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce.

- Cieszymy się, że razem z Centrum "Nie lękajcie się" realizujemy wspólny projekt, to oznacza, że jesteśmy dla diecezji krakowskiej poważnym partnerem - mówi burmistrz. Dodaje, że będzie się starał o zmiany w trasie autobusu nr 244 kursującego z Wieliczki do Borku Fałęckiego, aby seniorzy mogli podróżować wygodnie.

Zaznacza też, że dwa UTW dla Wieliczki to nie za dużo. - Nie należy tego traktować jako konkurencji - mówi burmistrz. Elżbieta Achinger zaś cieszy się, że ma konkurencję. - Ona zawsze podnosi jakość, a mieszkańcy na tym tylko zyskają - kwituje.
źródło: http://www.gazetakrakowsk...entow,id,t.html
 
     
nietopesh 
NadszybiePomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 26-10-2011, 23:31   

nacomito napisał/a:
Dodaje, że będzie się starał o zmiany w trasie autobusu nr 244 kursującego z Wieliczki do Borku Fałęckiego, aby seniorzy mogli podróżować wygodnie.


Hmm - ciekawe co miał na myśli.

Może 244 chce puścić koło basenu :P
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 26-10-2011, 23:36   

Zajęcia UTW bis będą odbywać się w:
    * Wieliczka - ul. Tadeusza Kościuszki 15, Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto”,
    * Kraków - ul.Kanonicza18, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
Burmistrz obiecuje dostosować kursowanie autobusu do potrzeb studentów - seniorów. Jak on sobie to wyobraża? Zamiast zająć się finansami gminy, znalazł sobie temat zastępczy.
Panie Burmistrzu, na szukanie potencjalnego elektoratu jest jeszcze za wcześnie.
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 27-10-2011, 07:58   

Cytat:
Dodaje, że będzie się starał o zmiany w trasie autobusu nr 244 kursującego z Wieliczki do Borku Fałęckiego, aby seniorzy mogli podróżować wygodnie.

Staram się postępować rozważnie i spokojnie wysuwać wnioski, biorąc pod uwagę, że nikt nie ma patentu na mądrość. Zawsze więc szukam pozytywów i tutaj widzę jeden lub nawet dwa. Fakt, że ludzie burmistrza akurat pomyśleli przy organizacji przedwsięwzięcia i poszukują rozwiazań wygodnych, sprzyjających rozwojowi pomysłu - to jest pozytyw.
Szkoda, że czasami, gdy grupa mieszkańców "z ulicy", nie związana z żadnym aktualnym "projektem" przychodzi z prośbami o zmianę (czegokolwiek: organizacji ruchu, trasy i częstotliwości MPK itd) to się dowiaduje od urzędników "NieDaSię".
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-10-2011, 07:25   

A swoją droga, nie uważacie, że to bez sensu z tymi dwoma UTW w Wieliczce :?:
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 28-10-2011, 08:03   

No pewnie. To kolejny przyklad upolityczniania zycia.
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 28-10-2011, 10:24   

Cytat:
A swoją droga, nie uważacie, że to bez sensu z tymi dwoma UTW w Wieliczce

Oczywiscie, że bez sensu.
Ale nasz burmistrz pomyslow nie ma na to co robic w miescie.
Sami zobaczcie :
- autobus nocny ( pablo )
- UTW ( PO )
itd itp :)

PS
Poza tym co to za UTW JPII , które wszystkie wyklady ma w krakowie.
Kto tam bedzie jezdzil ?
Kolejne wyrzucona kasa na nic :) , ale trend kościółkowy nadal na TOPIE
_________________
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 30-05-2012, 15:20   

Hucznie propagowany, promowany przez m.in. władze Wieliczki, mający swą stronę internetową http://www.utwjp2.pl/ Uniwersytet Trzeciego Wieku jest chyba w odwrocie. Oto jedyne zwiastuny jego działalności zamieszczone na wielickim portalu:

Cytat:
28 października, w czwartek, około 100 osób wzięło udział w uroczystej inauguracji działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II w Krakowie. Powstanie tego uniwersytetu to wspólna inicjatywa Gminy Wieliczka oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Opiekę merytoryczną nad instytucją sprawują profesorowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przedsięwzięciu patronuje ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, raz w Wieliczce (Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto”) i raz w Krakowie (Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, ul.Kanonicza18). [...]

21 stycznia 2012 r. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie po Mszyśw. koncelebrowanej Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz wspólnie z burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka Arturem Koziołem wręczył indeksy studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Pawła II w Krakowie. [...]
źródło: http://www.wieliczka.eu/p...Trzeciego+Wieku

Sądzę, iż przyczyną zawieszenia działalności tej, jakże pożytecznej, instytucji są intensywne prace nad doktoratem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 14