Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy Wieliczki
Autor Wiadomość
anhelli 
Kierat konny



Osiedle: Kshyshcovice
Dołączył: 26 Wrz 2007
Posty: 373
Skąd: znienacka
Wysłany: 28-02-2010, 09:06   Re: Problemy Wieliczki

Maggy napisał/a:
Hej! Mam napisać pracę dotyczącą problemów lokalnych, ze względów osobistych wybrałam Wieliczkę ;) . Suchymi danymi i statystykami, chcąc nie chcąc, się zajmę, ale "głos ludu" jest najważniejszy :)
Jakie problemy Wieliczki (i/lub gminy) wymagają najpilniejszego rozwiązania? Od kultralnych (np. za mało bibliotek) po społeczne (np. bezrobocie młodych ludzi).
Będę wdzięczna za każdą sugestię! Wielkie dzięki!!!


Nie wiem jaki jest charakter twojej pracy, jednak w mojej ocenie do głównych problemów Wieliczki zakwalifikowałbym tzw. wielicką KULTURĘ. Działalność kulturalna w Wieliczce jest w większym lub mniejszym stopniu związana z Kopalnią Soli. Otwiera się np. szlak pielgrzymkowy im. Jana Pawła II; robi się z tego wydarzenie kulturalne, ale... trzeba zjechać w dół i trzeba zapłacić. W Muzeum Żup Krakowskich zostaje odnaleziony podpis Fryderyka Chopina w księdze gości i znowu pomysł, aby zjechać w dół... do Kopalni. Solilandia - impreza dla dzieci, na którą każdy chciałby pójść, ale też trzeba zjechać i... zapłacić trzeba. Nie byłoby nic w tym złego, bo wiadomo za darmo nikt nie będzie pracował, ale na imprezy w kopalni mało kogo stać, a już na pewno zwykłego Kowalskiego z Wieliczki. Zaczyna się mieć dziwne wrażenie, że to Kopalnia steruje wielicką kulturą (instytucje, urzędy, kościół), która staje się coraz bardziej mniej darmowa, mniej powszechna.... (Może rozwiązaniem dla Wieliczki, byłaby duża sala np. widowiskowo-konferencyjna, zlokalizowana gdzieś "nad poziomem morza". Wtenczas można byłoby uniezależnić m.in. imprezy muzealne od Trasy Turystycznej).

Co do bibliotek publicznych, to cały powiat wielicki wypada nie najlepiej na tle Małopolski, np. jeśli chodzi o internetowy dostęp do zbiorów (wyjątkiem Niepołomice).
 
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 28-02-2010, 10:01   

anhelli napisał/a:
trzeba zjechać i... zapłacić trzeba. Nie byłoby nic w tym złego, bo wiadomo za darmo nikt nie będzie pracował, ale na imprezy w kopalni mało kogo stać, a już na pewno zwykłego Kowalskiego z Wieliczki.


Uważam, że dla mieszkańców Wieliczki powinny byc zniżki. W sumie to płaci się nie tylko za wystawę, ale tez za zjazd do kopalni. To jest chore, bo wychodzi - tak jak piszesz:
wielicka kultura = Kopalnia
i nie jest to równanie korzystne dla wieliczan.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 28-02-2010, 17:13   

Problemy Wieliczki moim skromnym zdaniem
Głownem problemem Wieliczki jest bliska lokalizacja Krakowa. Wielu inwestorów, restauratorów itd z góry wychodzi z założenia po co tu coś robić jak Kraków jest tak blisko. Dziś godzina 15 mam ochotę zjeść ciachoo z rodziną a tu nie ma gdzie do Krakowa nam się jechać nie chciało. Cała sieć restauracji, pabów omija to miasto hmm.. nie wiem może nie ma inwestorów. Życie nocne umiera tu z zamknięciem sklepów czyli po godz 17 i tu pojawia się kolejny problem. Jest to jedno z nielicznych miast dla których klienci są traktowani niepoważnie. Mianowicie większość sklepów typu mięsny, warzywniak jest czynna ciągle do 17. Smutne ale prawdziwe. To miasto nie nadąża za cywilizacją.
_________________
Pozdrawiam
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 28-02-2010, 17:29   

Cytat:
Agaa masz rację
Ja mam zawsze rację :P
Wielu inwestorów miało inwestować w Wieliczce- nie inwestują. Dlaczego ? Wybierają okoliczne miejscowości ani lepsze ani gorsze od naszej Wieliczki. Miała powstać galeria została oprotestowana przez lokalnych kupców i tak ze wszystkim w naszym mieście.
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez agga 28-02-2010, 17:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
:)
Gość
Wysłany: 28-02-2010, 20:53   

z kwestii, które przychodzą mi w tym momencie do głowy - Wieliczka zamiera tuż po godzinie 17 :zdziw: na szczęście bywam codziennie w Krakowie i z tym akurat tam nie ma najmniejszego problemu :] tj. czynnymi sklepami, punktami usługowymi etc.

jedyne dobre połączenie z centrum Krakowa - 304 - skutecznie ograniczane.

światła w centrum, w godzinach szczytu to masakra ;]

brak jakichkolwiek miejsc rozrywki dla młodych ludzi, noo oprócz basenu (?) ;-) chociaż jeśli przychodzi co do czego, to instynktownie wybiera się kluby w Krakowie, nawet nie myśląc o spędzeniu tego czasu w Wieliczce.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16