Poprzedni temat «» Następny temat
Prasa lokalna w Wieliczce
Autor Wiadomość
sal city 
Siuda Baba
.............


Dołączyła: 03 Sty 2007
Posty: 55
Wysłany: 01-06-2008, 00:09   

oj Przemo chyba uraziles samą panią dziennikarkę ^^
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-06-2008, 23:02   

sal city napisał/a:
oj Przemo chyba uraziles samą panią dziennikarkę ^^


Sęk jednak w tym że w Panoramie w każdym numerze można znaleźć różne takie pomyłki edytorskie.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
pogórzanin_wielicki
Gość
Wysłany: 05-06-2008, 11:08   

master7 napisał/a:
Sęk jednak w tym że w Panoramie w każdym numerze można znaleźć różne takie pomyłki edytorskie.


No to niedobrze. Z drugiej strony Panorama jest pisemkiem lokalnym, rozdawanym za free, gdzie w redakcji wszyscy zajmują się wszystkim. Chodzi mi o to, że nie ma co ustawiać w jej przypadku poprzeczki tak wysoko jak dla profesjonalnych, płatnych gazet, które mają na etatach np. korektorów. Jak Cię razi ten brak staranności to nie bierz do ręki następnego numeru.
Nie wiem, jakie masz doświadczenie edytorskie, ja niewielkie - ale mam. I wiem, że jak człowiek pracuje pod presją, to puszcza nieraz straszne błędy. A jak nie ma czasu to już nikt nie sprawdzi i ... pójdzie.
Chodzi mi więc o to, żeby widząc błędy edytorskie, nadawać im też właściwą miarę. Póki co konkurencja Panoramy jakoś nie może się przebić, niestety.
Inicjatywa Solniaka chyba padła całkiem ???
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 05-06-2008, 11:26   

pogórzanin_wielicki napisał/a:
Jak Cię razi ten brak staranności to nie bierz do ręki następnego numeru.
Nie wiem, jakie masz doświadczenie edytorskie, ja niewielkie - ale mam. I wiem, że jak człowiek pracuje pod presją, to puszcza nieraz straszne błędy. A jak nie ma czasu to już nikt nie sprawdzi i ... pójdzie.


Zgadza się dlatego ja generalnie nie narzekam na część edytorską.
Zasadniczo do ręki już jej nie biorę a to z racji tej, że wszystkie te newsy są na ich stronie a wydania drukowane są dostępne online w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej - www.mbc.malopolska.pl
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
gość
Gość
Wysłany: 05-06-2008, 12:24   

pogórzanin_wielicki napisał/a:
Inicjatywa Solniaka chyba padła całkiem ???

Nie miał kolegi Starosty, nie miał kolegi Burmistrza i co najważniejsze nie był dotowany ze środków publicznych.
 
     
gość_KM
Gość
Wysłany: 07-06-2008, 00:03   

gość napisał/a:
pogórzanin_wielicki napisał/a:
Inicjatywa Solniaka chyba padła całkiem ???

Nie miał kolegi Starosty, nie miał kolegi Burmistrza i co najważniejsze nie był dotowany ze środków publicznych.


A to jakiś powód - brak dotacji ze środków publicznych ? Czy Panorama jest dotowana ?
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 07-06-2008, 22:15   

gość_KM napisał/a:
Czy Panorama jest dotowana ?

Zależy co przez to rozumieć.
Ja tam nikomu źle nie życzę ale zastanawia mnie:

Sytuacja przed wyborami samorządowymi:
miesięcznik, który miał nakład około 2000 egzemplarzy i był płatny, z czego sprzedawało się niewiele, z siedzibą w obskurnym zaplecza szybu Regis.

Sytuacja kilka miesięcy po wyborach samorządowych:
Miesięcznik staje się bezpłatny w ilości 10 000 egzemplarzy, zmienia szatę graficzną na full-color i jednocześnie przenosi swoją siedzibę do różowej kamienicy której, zdaje się, właściciel zasiada w radzie fundatorów Fundacji Rozwoju Miasta i Gminy Wieliczka wraz z obecnymi Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miasta.

Skąd zaś się wywodzi redaktor naczelna łatwo wywnioskować: http://www.wieliczka24.in...3,195.htm#15003
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Gość

Wysłany: 09-06-2008, 11:44   

master7 napisał/a:
gość_KM napisał/a:
Czy Panorama jest dotowana ?

Zależy co przez to rozumieć.
Ja tam nikomu źle nie życzę ale zastanawia mnie:

Sytuacja przed wyborami samorządowymi:
miesięcznik, który miał nakład około 2000 egzemplarzy i był płatny, z czego sprzedawało się niewiele, z siedzibą w obskurnym zaplecza szybu Regis.

Sytuacja kilka miesięcy po wyborach samorządowych:
Miesięcznik staje się bezpłatny w ilości 10 000 egzemplarzy, zmienia szatę graficzną na full-color i jednocześnie przenosi swoją siedzibę do różowej kamienicy


Jak rozumiem - nie ma dowodów, że jest dotowana. Więc póki dowodów brak- trzeba przyjąć, że nie jest.
Ale niezależnie od tego- jest czy nie jest, chodziło o to, że pomysł Solniaka z komercyjną gazetą też nie wypalił. Dlaczego ?
Skoro - jak ktoś stwierdził - z powodu braku owych dotacji, o otrzymywanie których jest podejrzewana Panorama - to smutne, bardzo smutne. Bo to znaczy, że bez dotacji żadna gazeta tego typu się nie utrzyma w Wieliczce :zdziw:

Czy to znaczy, że nie ma w Wieliczce 2-3 tysięcy ludzi, którzy np. raz w tygodniu byliby gotowi wysłupłać 2-3 zł za porcję rzetelnych informacji ?
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 09-06-2008, 12:35   

Gość napisał/a:
Jak rozumiem - nie ma dowodów, że jest dotowana. Więc póki dowodów brak- trzeba przyjąć, że nie jest.

Z tego co wiem to nie jest. Ja tylko zwaracam uwagę na pewne "zależności" chronologiczne ;)

Gość napisał/a:
Ale niezależnie od tego- jest czy nie jest, chodziło o to, że pomysł Solniaka z komercyjną gazetą też nie wypalił. Dlaczego ?

Zapytaj Solniaka.

Gość napisał/a:
Bo to znaczy, że bez dotacji żadna gazeta tego typu się nie utrzyma w Wieliczce :zdziw:
Czy to znaczy, że nie ma w Wieliczce 2-3 tysięcy ludzi, którzy np. raz w tygodniu byliby gotowi wysłupłać 2-3 zł za porcję rzetelnych informacji ?

Zależy co rozumiesz pod pojęciem rzetelne.
Weźmy np taką panoramę z marca 2008, 36 stron
10 stron - reklamy
2 strony - okładki
3 strony - Gazeta muzealna, czyli dodatek redagowany przez Muzeum Żup Solnych
4 strony - Koplania Soli Wieliczka Trasa Turystyczna - dodatek redagowany przez kopalnię

17 stron - reszta, czyli właściwe informacje z życia powiatu czyli mniej niż połowa, przy czym, trzeba pamiętać że w wielu przypadkach teksty są bardzo podobne do tych z oficjalnych stron gmin czy starostwa. I trudno się dziwić bowiem często są opracowywane czy podpisywane przez osoby z tych instytucji.

Z tych 17 stron na Wieliczkę jako miasto przypada jakieś 4 strony a na powiat 3.
Dodając do tego jakieś informacje z Muzeum i Kopalni wychodzi w porywach do 14 stron na miesiąc - niewiele.

Oczywiście przy założeniu że nie przeredagowuje się tekstów a pisze bardziej od siebie to potrzeba kilka osób jakieś spore finanse na sprzęt i start do tego. Jak ktoś chce to niech się zapyta Solniaka to się dowie o jakich kwotach mowa.
Można próbować pozyskiwać pieniądze z reklam, ale do tego też trzeba kogoś mieć, kto to obejmie i na dodatek przekona potencjalnych reklamodawców, że jak się pisze teksty od siebie i niezależnie na dodatek, to to nie jest przeciw włodarzom.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Gość

Wysłany: 09-06-2008, 15:11   

master7 napisał/a:
Jak ktoś chce to niech się zapyta Solniaka to się dowie o jakich kwotach mowa.


To chyba nieważne - o jakich kwotach mowa.
Inicjatywa nie wypaliła więc skazani jesteśmy na Panoramę - bo jak widać konkurencja nie daje rady. Taki był sens - nieco pesymistyczny - mojej wypowiedzi.
Dlaczego konkurencja "daje radę" ? Ktoś sugerował że ze względu na dotacje.
Moim zdaniem, raczej ze względu na drastyczne cięcie kosztów - takie, które niestety odbija się na jakości produktu finalnego.


Ale trudno mieć o to pretensje, skoro jako Wieliczanie - najwyraźniej nie dojrzeliśmy do własnej, "papierowej" gazety - o czym miał świadczyć przytoczony przykład fiaska gazety Solniaka.
 
     
gość
Gość
Wysłany: 09-06-2008, 16:13   

Z obrad V sesji Rady Powiatu Wielickiego, która odbyła się w dniu 22 marca 2007r. w siedzibie Starostwa przy ul. Dembowskiego 2 w Wieliczce.
Marek Zadrożniak w imieniu Klubu Porozumienie Samorządowe zapytał, czy przedstawiony projekt po zmianach był opiniowany przez RIO, zwrócił uwagę, że zabrano 3.700.000,- zł. z oświaty, tym samym zakwestionował stanowisko Starosty, iż zarząd kładzie mocny nacisk na wydatki oświatowe. Wyraził opinię, że nie jest dobrym rozwiązaniem koncepcja budowy kompleksu szkół zawodowej i specjalnej. Zakwestionował także stanowisko zarządu, iż kładzie się nacisk zadania drogowe, gdy tym czasem rezygnuje się z dwóch poważnych inwestycji drogowych, przy tym realizuje się potajemnie nikomu nie potrzebną drogę przez puszczę za 400 tys. zł. Globalnie wygląda to tak, że 2 mln. zł. stanowią wydatki inwestycyjne, 4 mln. zł. to sztucznie zwiększone dochody, , jest wolna kwota o która powinno zmaleć zadłużenie a tak nie jest – „przejadamy te środki”. W projekcie zawarte są granty nie opiniowane przez komisje, na pytanie, czego dotyczą, padła odpowiedź, żeby środki otrzymali lokalni działacze. Zakwestionował, także dofinansowywanie gazet lokalnych.
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 09-06-2008, 23:08   

Nie wiem jak wygląda z dofinansowywaniem, przypuszcza,że wystarczy, że kopalnia dobrze zapłaci za swoje reklamy. Zależność staje się prosta.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 10-06-2008, 13:35   

gość napisał/a:
Zakwestionował, także dofinansowywanie gazet lokalnych.

Można prosić o źródło tej informacji :?:
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
gość
Gość
Wysłany: 10-06-2008, 16:26   

master7 napisał/a:
Można prosić o źródło tej informacji :?:

Strona Starostwa-Rada Powiatu- Sprawozdania z sesji.
Ciekawe rzeczy można poczytać w tych sprawozdaniach.
 
     
romanK
Gość
Wysłany: 07-09-2008, 17:10   Prasa Lokalna a Samorzad czy Firmy Państwowe

Zapraszam do dyskusji o tym jak prasa lokalna działa u nas.
zamieszczam ciekawy materiał który może być początkiem dyskusji:


Cytat ze strony internetowej
http://juliapitera.pl/wp-...nosci-slowa.pdf
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Rozmaitym próbą nacisku poddawana jest również prasa lokalna. A jest to bardzo ważne ogniwo systemu demokratycznego. Przekazuje przecież wszystkie te informacje, które pomijane są przez gazety ogólnopolskie, niemogące - co oczywiste - być nośnikiem
Wiadomości gminnych czy powiatowych.
Tymczasem lokalni politycy przywiązują równie wielka wagę do swojego wizerunku w prasie. Chcieliby, by był on jak najkorzystniejszy. Łatwiej, bowiem „wymusić” rozmaitymi
metodami przychylność lokalnej gazety, niż starać się dobrze rządzić i reagować na krytykę lepsza praca.


Dlatego wydawcy poddawani są naciskom i jest to zjawisko bardzo groźne. Bo jakość naszego życia codziennego zależy w największym stopniu właśnie od pracy tych polityków na rzecz swoich wyborców. Pozbawieni krytyki „czwartej władzy” rządzą poza kontrola społeczna.
Wiadomo, że istota wolności prasy jest niezależność od władzy publicznej. Tak wiec źródło finansowania nie może płynąć z budżetu publicznego. Istnieją jednak rozmaite sposoby nieformalnego wspomagania gazet lokalnych z budżetu samorządowego. Może to być bezpłatne udostępnienie lokalu gminnego dla redakcji z możliwością korzystania ze sprzętu biurowego, może to być regularne publikowanie na lamach takiej lokalnej „niezależnej”
gazety wszelkich możliwych płatnych ogłoszeń (uchwał, zarządzeń, informacji). W rewanżu wydawca chwali niezmiennie prace administracji samorządowej, zaś najbardziej kompromitująca afera opisywana jest jako spisek opozycji politycznej.

Jakie jest sens czytania takiej prasy, skoro jest to wyłącznie pas transmisyjny polityki ratusza? Na jakiej podstawie mamy wyrabiać swoje własne zdanie na temat otaczającej nas rzeczywistości?

Skąd mamy czerpać wiedzę na temat naszych reprezentantów w radach i pracy nadanych przez nich urzędników? Jak mamy dokonywać świadomych wyborów politycznych?
W jaki inny sposób wywierać presje na polityków lokalnych, jeśli zabraknie prawdziwie wolnej prasy lokalnej?

A można przecież wydawać gazetę niewspieraną pieniędzmi z budżetu samorządowego. I na szczęście są tacy wydawcy! Jest to trudne - to prawda. Osiągniecie niezależności to ciężka praca, lecz przynosi efekty nadspodziewane i bardzo satysfakcjonujące. Nie trzeba sie obawiać nadepnięcia „na odcisk” komuś, kto w odwecie odbierze płatne ogłoszenia, narzuci nierealna stawkę czynszu z wyrównaniem do tyłu i wystawi zaległe rachunki telefoniczne, likwidując w ten sposób jednym cieciem gazetę. Poczucie niezależności poza tym uwalnia możliwości twórcze, likwiduje ogłupiająca samokontrole.

Gazeta prawdziwie niezależna przyciąga czytelników, bo ludzie znakomicie wyczuwają - zwłaszcza po latach cenzorskich ograniczeń - autentyzm i nie chcą być poddawani „propagandzie sukcesu” lansowanej w gazecie finansowanej w takiej czy innej formie z budżetu, a wiec uzależnionej od władzy.

Gazeta prawdziwie niezależna odgrywa olbrzymia role w kształtowaniu polityki społecznej.
Ujawnia wszelkie niesprawiedliwości, przedstawia istotne fakty i docieka prawdy, która często nawet demokratycznie wybrani przedstawiciele chcieliby ukryć przed wyborcami.
Takie działania są niezmiernie ważne. Władza jest przecież niebywale nęcąca i dlatego często prowadzi do korupcji.


I właśnie wolna prasa nie pozwala nadużywać władzy powierzonej przez ludzi.
……………………………….
Władza lokalna zaś powinny ograniczyć się do wydawania własnymi siłami czegoś w rodzaju
dziennika urzędowego, zawierającego tylko i wyłącznie uchwały, zarządzenia, zawiadomienia o przetargach i informacje o rozstrzygnięciu przetargów, zawiadomienia o posiedzeniach rady, komisji rady, porządków obrad. I niech nie miesza się do wolnej prasy!

Tygodnik „Wspólnota” 2001
[/b]
_________________
Staram sie rzetelnie przekazywać informacje które posiadam lub które uzyskałem.
przedstawiam swoja opinie i przypuszczenia na różne tematy.
jeśli kogoś uraziłem to przepraszam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 16