Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od drogi
Autor Wiadomość
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 11-07-2014, 17:06   Podatek od drogi

Witam
Jako że jeszcze nie wiem wiele co w trawie Wielickiej pisczy mam takie oto pytanie do szanownego grona.

Pytanie brzmi:
Czy w Gminie Wieliczka w jakiejś wsi w której zapragne wybudować drogę dojazdową do swojej działki to czy muszę zapłacić od tejże drogi PODATEK. ?

Pytam bo już słyszałem o dwóch przypadkach gdzie po wykorytowaniu i zasypaniu drogi dojazdowej która to wykonał Pan Kowalski musiał od tego zapłacić sowity podatek.

Ze podobno tylko w Wieliczce jest taki jakiś podatek od drogi dojazdowej jak ktoś sobie teraz robi do działki budowlanej czy budowy.

Będę wdzięczny za jakieś odpowiedzi.

Pozdrawiam
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 11-07-2014, 23:32   

Na decyzji podatkowej możesz mieć trzy "rodzaje" podatku od nieruchomości: rolny, nieruchomości, inne.
Droga/dojazd nie jest rodzajem "nieruchomości" ani rodzajem "rolnym" tylko "innym".
Stąd:
albo 1.Jeśli teren, na którym będzie znajdować się droga/dojazd do tej pory był "rolnym" to musisz po pierwsze wystąpić o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej a po drugie upewnić się, że wydział podatkowy gminy dostanie o tym poinformowany; podstawa wyliczenia podatku za "inne" jest wyższa niz za "rolne" i stąd różnica w podatku. Nie jest to więc żaden dodatkowy podatek tylko zwiększenie go wraz ze zmianą użytkowania działki.
albo 2. Jeśli część działki na drogę/dojazd była już wyłączona z produkcji rolnej to ta część liczona jest wg stawek "inne" i podwyżki nie będzie.
Ważne: wyłączenie gruntu z produkcji rolnej to nie to samo co zmiana przeznaczenia działki w Planie Zagospodarowania z "rolnej" na "budowlaną".
U mnie na początku w Planie Zagospodarownia ok 1/4 mojej działki byla przeznaczona na cele budowlane a reszta "rolna", ale podatek od nieruchomości był liczony w 100% wg stawek rolnych, bo to było zwykłe pole. Przed budową należało wykroić bodajże trzy ary i wyłączyć z produkcji rolnej, by na tym kawałku mógł powstać dom, przyłącza, taras,etc. Po oddaniu budynku były już trzy składniki podatku: od nieruchomości (dom), inne (trzy ary minus powierzchnia domu) oraz rolne (pozostała część działki). Kwota podatku znacznie wzrosła. Po ostatniej ewaluacji operatu geodezyjnego wyłączono mi z produkcji rolnej dalsze 10 arów (odjęto oczywiście z rolnego). Kwota podatku od tego roku jest dużo wyższa, bo pozycja "inne" znacznie się powiększyła.

Jeszcze jedno - wyłączyć z produkcji rolnej można było bez problemu małe aerały (do kilku arów - trzy czy pięć, nie pamiętam); każdy ar powyżej tej normy wymagał wniesienia sowitej opłaty ( kilka lat temu rzędu 1-2 tysięcy złotych za ar). Przy aktualizacji operatu opłaty nie trzeba było wnosić mimo wyłączeń dużych powierzchni. Koniecznie sprawdź czy nadal istnieje ten limit na darmowe wyłączanie z produkji rolnej! Opłatę wnosiło się jednorazowo i była neizależna od wszelkich podatków.
Wyłączenie z produkcji rolnej załatwiał Powiatowy Wydział Geodezji (wtedy jeszcze Zakład Uzgadniania Dokumentacji, teraz nie wiem), podatkami oczywiście zajmuje się Wydział Podatkowy Gminy.

Ostatnia rzecz: pamietaj o upewnieniu się czy na budowę wystarczy zgłoszenie czy potrzebne jest pozwolenie na budowę.
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16