Poprzedni temat «» Następny temat
nieodpłatne przekazywanie działek na rzecz UMiG
Autor Wiadomość
Jaco 
Warzelnik


Osiedle: Środmieście
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 26
Wysłany: 02-01-2009, 15:23   Praktyki przejmowania gruntów stosowane przez UMiG

Mam do Was pytanie wieliccy internauci.
Czy zetknęliście się z sytuacją gdzie UMiG Wieliczka uzależnia utwardzenie ulicy kamieniem (nie ma na niej asfaltu) od przekazania przez mieszkańców nieodpłatnie na rzecz gminy fragmentów swoich działek ?
Droga wg map ma szerokość 1,8 metra a droga faktycznie ok 3 metrów i przebiega przez działki mieszkańców ( droga która ma 1,8 metra szerokości to raczej chodnik) Gmina nigdy nie składała wniosków i propozycji o uregulowanie stanu prawnego lub zmiany nazwy z ulicy na np alejkę (notabene Aleja Jana Pawła II jest dwa razy szersza od tej drogi)
Czy na samorządzie (a droga jest gminna) nie ciąży obowiązek utrzymania dróg (nasza nie była utwardzana przez 15 lat).
Czy uzależnienie tego od przekazania i to nieodpłatnego części działek jest działaniem
zgodnym z prawem?
Nie jestem prawnikiem ale uzależnienie wykonania działań statutowych gminy działań od otrzymania korzyści w postaci nieodpłatnego otrzymania gruntów jest szantażem i chyba jest karalne.
Jestem w posiadaniu pisma z UMiG w tej sprawie
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 02-01-2009, 15:32   

Chyba wszędzie tak jest. Jak u mnie robili drogę była taka sama sprawa, jeżeli chcemy drogę musimy odstąpić teren i większość się zgodziła. Były 2 osoby które nie chciały, tak więc było powiedziane w przypadku jednej że droga zostanie poprowadzona tylko do połowy, potem jednak zgoda została podpisana, kwestia drugiej osoby która się nie zgodziła do tej pory była taka, iż odtworzone zostały mapy archiwalne tak więc droga została zwężona minimalnie i poprowadzona wedle prawnego zapisu archiwalnego - 1 metr obok dotychczasowej w kilku miejscach,

ale czasem lepiej jest odstąpić od swojej strony 50cm sąsiad drugie 50cm bo i tak z tego kawałka nic nikomu nie przybędzie a asfalt pod domek będzie i w zimie odśnieżanie, ogrodzenie od drogi takiej nieutwardzonej powinno byc ok 70 cm od asfaltu 1m bynajmniej tak było jakieś 2 lata temu
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Jaco 
Warzelnik


Osiedle: Środmieście
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 26
Wysłany: 02-01-2009, 15:41   droga

Tak wiem że jest to najprostsze i rozsądne. Ale na naszej drodze o ktorej pisałem aslaltu nie będzie chodzi 3 ciężarówki tłucznia!
Moje wątplwości budzi sposów załatwienie tego problemu.
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 02-01-2009, 15:47   

jeśli chodzi o nawiezienie kamienia, to o ile się nie mylę gmina daje wszystkim sołectwom limit przykładowo 6 ciężarówek kamienia do rozdysponowania przez sołtysa, czy tam innego władnego. W jaki sposób i w jakie miejsca to już jest kwestia umowna z zarządzającym.
Możliwe że kwestia regulacji prawnej dotyczy przygotowań do asfaltu, bo przypominam sobie spotkanie z burmistrzem jakiś czas temu, gdzie była mowa o drogach, to było powiedziane, iż gmina będzie dążyć do regulacji prawnych dróg w których ma udział, po to aby w efekcie położyć tam asfalt. A w gminie jest bardzo dużo dróg, które należą do prywatnych właścicieli w połowie albo nawet całości.
Był tez apel do deweloperów, aby budując nowe osiedla budowali też drogi dojazdowe, bo potem mieszkańcy maja pretensje do gminy, która to musi wykładać pieniądze na ten cel i była mowa o tym, iż gmina nie będzie chętnie przyjmować takich terenów.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16