Poprzedni temat «» Następny temat
Naczelny architekt miasta
Autor Wiadomość
dębol 
Sztygar


Osiedle: Sienkiewicza/Lednica Górna
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 66
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 14:34   Naczelny architekt miasta

Chodząc po Wieliczce zastanawiam się czy w naszym mieście isnieje etat naczelnego architekta (ew. plastyka) miasta?
Zastanawiam się dlatego,że denerwująca (przynajmniej dla mnie,ale myślę,że dla innych też) jest sprawa sklepowych szyldów reklamowych montowanych w Wieliczce.
Rozumiem,że im większy szyld, im bardziej rzucający się w oczy tym więcej klientów itd., ale czy wszystko musi iść w ilolść, a nie w jakość? Wystarczy wejść na Rynek Górny,żeby ręce opadły.Szyld na szyldzie, każdy innej wielkości, w innej kolorystyce (często nie pasującej do elewacji kamienicy). A co do kamienic, zwłaszcza tych wyremontowanych w ostatnim czasie- to chyba nie chodzi o to,aby co dopiero odnowioną elewację, która jako tako się prezentuje zasłonić w dużej części reklamami?
Kolejną kwestią, nad którą powiniem zapanować ww. architekt ( o ile oczywiście takowy istnieje w Wieliczce) jest sprawa "ulicy parkingów"(jak nazywam wjazd do Centrum od strony Krakowa). Tam również panuje totalna samowola w sprawie reklam.

Podnosząc ten temat chciałem zwrócić uwagę,że gdyby władze miasta chciały, to prawdopodobnie mogłyby zapanować nad tym jarmarkiem kształtów,kolorów itd.
Wystarczyłoby stworzyć stanowisko naczelnego architekta czy plastyka miasta (chyba, że już istanieje??), który może unormowałby tą kwestię.
Chyba w Krakowie zrobili coś na kształt tego,że jak właściciel wykarze skłonność do zmainy reklam na "zaproponowany" przez miasto, to dostaje darmową reklamę na stronach miasta (mogę się mylić?).
Może warto by pomyśleć o czymś podobnym w Wieliczce, a wtedy byłoby ładniej i dla nas mieszkańców i dla turystów.
 
 
     
Grzesiek
Gość
Wysłany: 31-10-2007, 15:02   

Masz absolutna racje, niestety nie jest to problem Wieliczki, ale całej Polski. Polacy sa wyjatkowo kiepsko uczuleni na estetyke i stad niestety Polska jest brzydka, a planowanie przestrzenne i mala architektura u nas po prostu leżą....

Nie wiem czy to sie powiedzie w Wieliczce, skoro nie udalo sie w Krakowie. Stare Miaso mialo byc objete specjalna strefa ochronna ujednolicajaca szyldy i pozbywajaca sie obciachowych i paskudntych reklam...

Niestety jest jak jest. Bylbym przeszczesliwy, gdyby w Polakach narodzil sie dobry gust...

Dla przykladu nowy budynek w Kielcach, porazka na skale swiatowa:)

[img]http://file012a.bebo.com/1/large/2007/08/14/17/354360019a5274246512l.jpg[/img]
 
     
G.N 
Groty kryształowe
spoźniony:)


Osiedle: Sienkiewicza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 117
Wysłany: 31-10-2007, 15:03   

prawda...
Ostatnio zmieniony przez G.N 14-02-2008, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 31-10-2007, 15:04   

zgadzam się co do wyglądu szyldów
w Wieliczce przez długie lata nie było stanowiska "architekta miejskiego"
obecny burmistrz powołał komisję architektoniczną, która ma się zajmować poprawianiem i utrzymaniem architektonicznego porządku w Wieliczce
 
     
dębol 
Sztygar


Osiedle: Sienkiewicza/Lednica Górna
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 66
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 15:16   

Nord napisał/a:
...w Wieliczce przez długie lata nie było stanowiska "architekta miejskiego"
obecny burmistrz powołał komisję architektoniczną, która ma się zajmować poprawianiem i utrzymaniem architektonicznego porządku w Wieliczce


W takim razie należy mieć nadzieję, że władze, które "inwigilują" to forum (co dało się zauważyć chociażby przy okazji tematu o ochydzie roku), zwrócą również uwagę na ten temat i coś się zacznie dziać.
 
 
     
brzeziniak
Poprzecznia


Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 132
Wysłany: 31-10-2007, 16:47   

I koniecznie samochód dla Naczelnego Architekta Miasta żeby się biedak na piechotę nie nachodził i koniecznie dwóch strażników miejskich po architekturze do pomocy. I może jeszcze kilku pełnomocników. W końcu Wieliczka to 18 tysięcy mieszkańców.
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-10-2007, 22:34   

Największe reklamy od jakiegoś roku mają wielickie, kopalniane parkingi. Ale i prywatni właściciele nie ustępują. Pojedynek na wielkość trwa, a wjazd od strony Krakowa to szyldo koszmar parkingowy
 
     
ruda 
Warzelnik



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2007
Posty: 28
Wysłany: 01-11-2007, 09:50   

Z drugiej strony, coż się dziwić- obiekt taki, jak kopalnia potrzebuje zaplecza parkingowego, zaś każdy właściciel takowego chce być zauważony, a najprostszą na to metodą jest zaopatrzyć się w tablice, banner, poster większy i bardziej krzykliwy niż u konkurencji.

Mnie osobiście dość podoba się za to nowy parking kopalni, powstały obok warzelni.
 
     
sal city 
Siuda Baba
.............


Dołączyła: 03 Sty 2007
Posty: 55
Wysłany: 01-11-2007, 12:48   

dla mnie najohydniej wyglada ten odcinek Biedronka ,Cora i pasaż ,ciagle remontowany( ?) ,cos trzeba z tym zrobic.
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-11-2007, 21:51   

dębol napisał/a:
Podnosząc ten temat chciałem zwrócić uwagę,że gdyby władze miasta chciały, to prawdopodobnie mogłyby zapanować nad tym jarmarkiem kształtów,kolorów itd.


formalnie panuje - o czym świadczy zapis w uchwale nr LXIII/512/06 Rady Miejskiej w Wieliczce z dnia 23 X 2006, w sprawie zmian planu zag. przestrzennego wyczytałem w par 28 pkt. 30 "w celu zachowania ładu przestrzennego i estetyki zabytkowego miasta ustala się obowiązek uzgadniania ze służbami architektonicznymi miasta elementów małej architektury typu: tablice reklamowe, lampy uliczne, fontanny, ławki, rzeźby itp."
pogrubienie dodałem od siebie
 
     
G.N 
Groty kryształowe
spoźniony:)


Osiedle: Sienkiewicza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 117
Wysłany: 02-11-2007, 02:09   

Nowy parking jest w porządku


No ale niestety...





No jak dla mnie to straszny obciach, często w znacznie mniej 'cywilizowanych' krajach bardziej dba się o 'główne atrakcje'...
Ostatnio zmieniony przez G.N 14-02-2008, 17:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-11-2007, 08:47   

Temat jak najbardziej słuszny.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się także nad tym. Z tym że bardziej interesuje mnie kwestia ewentualnych pozwoleń na budowę/przebudowę w centrum miasta.
Chociażby podawany przez solniaka przykład budynku naprzeciwko DH Kinga albo niedawno wybudowany budynek przy ul. Kilińskiego - taki koszmarek przesłaniający stary pałacyk/kamienicę.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
dębol 
Sztygar


Osiedle: Sienkiewicza/Lednica Górna
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 66
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-11-2007, 12:23   

almayer napisał/a:
dębol napisał/a:
Podnosząc ten temat chciałem zwrócić uwagę,że gdyby władze miasta chciały, to prawdopodobnie mogłyby zapanować nad tym jarmarkiem kształtów,kolorów itd.


formalnie panuje - o czym świadczy zapis w uchwale nr LXIII/512/06 Rady Miejskiej w Wieliczce z dnia 23 X 2006, w sprawie zmian planu zag. przestrzennego wyczytałem w par 28 pkt. 30 "w celu zachowania ładu przestrzennego i estetyki zabytkowego miasta ustala się obowiązek uzgadniania ze służbami architektonicznymi miasta elementów małej architektury typu: tablice reklamowe, lampy uliczne, fontanny, ławki, rzeźby itp."
pogrubienie dodałem od siebie


Uchwała, uchwałą-ale przydało by się, żeby ktoś zaczął realizować przepisy tych uchwał.
Niestety to chyba kolejny przykład martwego prawa.
 
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-11-2007, 13:23   

Cytat:
Niestety to chyba kolejny przykład martwego prawa
wystarczy dobra wola i mała przebieżka naszej SM, niech sprawdzą czy reklama była uzgadniana, bo jeżeli była to na pewno nie "na gębę" tylko jest jakiś papier. Może przy okazji jakiś mandacik by mogli wlepić.
 
     
dębol 
Sztygar


Osiedle: Sienkiewicza/Lednica Górna
Wiek: 42
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 66
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-11-2007, 13:30   

almayer napisał/a:
Cytat:
Niestety to chyba kolejny przykład martwego prawa
wystarczy dobra wola i mała przebieżka naszej SM, niech sprawdzą czy reklama była uzgadniana, bo jeżeli była to na pewno nie "na gębę" tylko jest jakiś papier. Może przy okazji jakiś mandacik by mogli wlepić.


No i właśnie o to chodzi :)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16