Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od nieruchomości
Autor Wiadomość
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 15-03-2011, 10:40   Podatek od nieruchomości

W sumie temat przewija się w kilku wątkach. Myślę że czas zacząć oddzielną dyskusję. No to na początek:

http://www.dziennikpolski...lily-gmine.html

Dziennik Polski napisał/a:
Podatki podzieliły gminę

WIELICZKA. Mieszkańcy miejscowości położonych na północy protestują przeciwko podwyżce stawek płaconych od nieruchomości. Wzrosły one nawet o 300-400 proc.

Władze Wieliczki tłumaczą, że podwyżka ta jest skutkiem aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, przeprowadzonej przez służby powiatu wielickiego.

Starostwo przyznaje, że tego rodzaju dokumenty rzeczywiście znowelizowano, ale samo wyznaczenie takich, a nie innych stawek podatków od nieruchomości, to już suwerenna decyzja wielickiej Rady Miejskiej. Mieszkańcy północy gminy - między innymi Węgrzc Wielkich - rozważają zorganizowanie przed magistratem akcji protestacyjnej. Zaś radni opozycyjni szukają sposobu, by gmina zadośćuczyniła "północy" za to, że jej mieszkańcy będą musieli przez jakiś czas płacić wyższe podatki od nieruchomości, niż osoby zameldowane na południu gminy.

"W związku z podniesieniem podatków, tylko w północnej części gminy mieszkańcy chcą zorganizować akcję pod urzędem burmistrza w Wieliczce. Dlaczego nie podniesiono podatków w całej gminie? Czy konstytucyjnie takie nierówne traktowanie podatników jest dopuszczalne? Apetyt gminy jest coraz większy, a w zamian - co dostajemy?" - to fragment informacji o podwyżce podatków, zamieszczonej w lokalnym serwisie internetowym: www.wegrzcewielkie.pl. Na wiadomości znajdujące się na tym portalu powołał się Czytelnik, który zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o zajęcie się sprawą. - Nikt nie rozumie, o co w tym chodzi, ludzie są zbulwersowani. Niektórzy będą musieli płacić teraz podatek nawet 400 procent wyższy niż do tej pory - mówił oburzony mieszkaniec Węgrzc Wielkich.

Sprawa dotyczy północy gminy Wieliczka. Na liście miejscowości, gdzie podatki od nieruchomości wzrosną, są: Brzegi, Czarnochowice, Grabie, Kokotów, Lednica Górna, Mała Wieś, Strumiany, Sułków, Śledziejowice, Węgrzce Wielkie oraz Zabawa. - Wysokość podatku uległa zmianie w związku z aktualizacją ewidencji gruntów i budynków przeprowadzoną przez wielickie starostwo. Modernizacja polegała na przekwalifikowaniu gruntów będących w starych dokumentach użytkami rolnymi, na zgodnie ze stanem faktycznym - tereny mieszkaniowe itp. Podatek od gruntów zabudowanych jest zazwyczaj wyższy niż płacony od działek rolniczych - tłumaczy Magdalena Golonka z Biura Prasowego wielickiego UMiG. Dodaje: - Ewentualne wnioski o weryfikację danych znajdujących się w zaktualizowanej ewidencji gruntów i budynków należy kierować do Starostwa Powiatowego w Wieliczce.

Bogdan Pasek, rzecznik prasowy wielickiego starostwa wyjaśnia, że aktualizacja ewidencji gruntów i budynków - dokumenty te nie były "odnawiane" od bardzo dawna - jest prowadzona sukcesywnie od kilku lat. - Zaktualizowane zostały już mapy dla gmin Niepołomice, Gdów i Biskupice oraz dla miasta Wieliczka, a ostatnio właśnie dla miejscowości na północy gminy - informuje Bogdan Pasek. Zaznacza, że to nie do starostwa mieszkańcy powinni mieć pretensje odnośnie wzrostu podatkowych opłat. - Aktualizacja to jedno, a wysokość stawek podatków to drugie. My musimy aktualizować ewidencję, ponieważ stare dokumenty nie odpowiadają rzeczywistości. Jeśli w nowej ewidencji faktycznie któraś z działek została źle zakwalifikowana - to można skorygować. Ale na to, jakie są stawki podatków od nieruchomości starostwo nie ma wpływu. O tym decyduje Rada Miejska - mówi rzecznik "powiatu"

W tym roku wysokość podatków w gminie Wieliczka wzrosła w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy o ok. 3 proc. Wielickie stawki od nieruchomości trudno nazwać małymi - są one obecnie wyższe niż te płacone przez mieszkańców Krakowa. Radny Miejski Piotr Ptak (PO) zaznacza, że opozycja była przeciwna podniesieniu podatków. Twierdzi też, że informacje o tym, że mieszkańcy północnej części gminy są oburzeni wysokością podatków od nieruchomości, jakie przyjdzie im płacić w tym roku, docierają też do radnych.

- Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej chcemy zaproponować, by część kwoty uzyskanej na północy gminy z tytułu wzrostu wysokości podatków, przeznaczyć wyłącznie na inwestycje w tym rejonie. Mieszkańcy tej części gminy czują się skrzywdzeni w stosunku do mieszkańców południa, gdzie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków jeszcze nie zrobiono, a tym samym tam podatki od nieruchomości płacone będą można powiedzieć - po staremu. Dlatego jesteśmy zdania, że pieniądze z podatków powinny nijako "wrócić" do tych, którzy będą musi je zapłacić - uważa Piotr Ptak.
Jolanta Białek
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 15-03-2011, 13:39   

master7 napisał/a:
będą musieli przez jakiś czas płacić wyższe podatki od nieruchomości, niż osoby zameldowane na południu gminy.


merytorycznie wysokość podatku powinna być też zależna np. od:
1. dojazd do aglomearacji KRK środkami komunikacji miejskiej - płn zdecydowanie wygrywa z płd
2. łatwość dojazdu samochodem - płn zdecydowanie wygrywa z płd
3. podłączenie do kanalizacji (teraz lub w trakcie robót) - płn zdecydowanie wygrywa z płd
4. aktualizacja działek rolnych zamienionych na budowlane - mam wrażenie, że można wystąpić o powrotne przekwalifikowanie
Tak rozważając, część mieszkańców w Wieliczce powinna wystąpić o obniżenie podatków ze względu na ciągłe roboty, rozkopane ulice itp. a na przykład południowa część gminy o obniżenie ze względu natrudności przedostania się przez miasto.
Reasumując - z artykułu nie wynikają jasne kryteria ustalania wysokości podatku w zależności od rejonu gminy. Bez tej wiedzy łatwo powiedzieć "ja byłem przeciw".
Uważam że master7 słusznie wywołał temat - być może ktoś posiada większą oficjalną wiedzę i się z nią podzieli.
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 15-03-2011, 13:48   

No co ty? Stawka podatku powinna byc stala. Naliczany jest od wartosci nieruchomosci. Czynniki, ktore wymieniles wplywaja na jaj wartosc, co reguluje wolny rynek, wiec i posrednio na wysokosc podatku.
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 15-03-2011, 13:56   

ArturSosin napisał/a:
No co ty? Stawka podatku powinna byc stala. Naliczany jest od wartosci nieruchomosci. Czynniki, ktore wymieniles wplywaja na jaj wartosc, co reguluje wolny rynek, wiec i posrednio na wysokosc podatku


Oczywiście masz rację - do tego dążyłem. Nazywa się to podatek katastralny - od wartości nieruchomości, którego nie chcemy w PL wprowadzić - opór społeczny.

Naturalnie na boku zostawiamy wysokość kwoty za różnicę pomiędzy działkąę rolną a budowlaną
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 15-03-2011, 14:19   

Artykuł DP jest trochę bałamutny.
Stawki podatku od nieruchomosci ustala Rada Ministrow (ich max poziom).
Wieliczka ustalila prawdopodobnie te stawki na tym najwyzszym dopuszczalnym poziome (jak wiekszosc gmin, zresztą).

Wysokosc podatku ( za m kw pow. budynku lub gruntu) jest na pewno taka sama, zarowno na poludniu, jak na polnocy gminy.

Ew. wzrost o 300 - 400% wynika tylko i wylacznie z tego, ze czesc dzialek utracila status dzialek rolnych (ktore, nota bene nie podlegaja podatkowi od nieruchomosci, lecz niskiemu podatkowi rolnemu).
Pech, ze ta 'utrata statusu rolnego" doknęłą tylko północną część, ale to stan przejściowy, dopóki weryfikacja gruntów nie obejmie całej gminy.
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
Tomek73 
MinaPomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 15-03-2011, 14:34   

greg napisał/a:
a na przykład południowa część gminy o obniżenie ze względu natrudności przedostania się przez miasto.

Ci z północy mają ta samo utrudniony przejazd przez miasto. Tylko w drugą stronę.
 
 
     
Tomek73 
MinaPomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 23-03-2011, 12:10   

Miasto nadal szuka pieniedzy.
http://www.dziennikpolski...-wieliczce.html
Inwestycji wiele rozpoczętych, wiele obiecanych a kasiora sie chyba kończy i dno w skarbonce widać. Trzeba zebrać od mieszkańców. Władza chyba liczy na krótką pamięć mieszkańców. Po takich podwyżkach chyba jednak nie zapomną.
 
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-03-2011, 12:43   

http://www.dziennikpolski...-wieliczce.html

Dziennik Polski napisał/a:
Szokująca podwyżka w Wieliczce

KONTROWERSJE. Sumy płacone przez instytucje i przedsiębiorstwa za wieczystą dzierżawę gminnych gruntów bardzo wzrosły. W ekstremalnych przypadkach nawet o 3000 procent!

Mieczysław Duda, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Wieliczce wprowadzoną w styczniu tego roku podwyżkę nazywa "szaloną".

- Opłatę podniesiono nam o 1800 procent! Do potężnej kwoty... - informuje. Dotychczas Spółdzielnia Mieszkaniowa - będąca wieczystym dzierżawcą gruntów gminnych o łącznej powierzchni ok. 9 hektarów, a znajdujących się na miejskich osiedlach: Kościuszki, Sienkiewicza, Szymanowskiego, Piłsudskiego i Wincentego Pola - płaciła z tego tytułu rocznie 11 130 tys. zł. Od stycznia ma to być - 198 770 tys. zł. Sprawą zajmuje się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie, gdzie wielicka spółdzielnia zaskarżyła decyzje gminy.

- Uważamy, że nowa wycena gruntów została zawyżona, dlatego zwróciliśmy się do SKO o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona lub - jest zasadna, ale w innej wysokości - mówi prezes SM w Wieliczce.

Zapłacą wieliczanie

Podniesienie opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie gminnych gruntów - podwyżki mieszczą się w widełkach od 300 do 3000 procent - to problem kilkudziesięciu miejskich instytucji i przedsiębiorstw. Sprawa SM jest najbardziej drastyczna, dotyczy bowiem ogromnej liczby osób. Wielickie osiedla należące do spółdzielni liczą ok. 5 tys. mieszkańców. Jeśli krakowskie SKO utrzyma w mocy stawki wyznaczone przez gminę, jedynym wyjściem, aby uzbierać wyznaczone prawie 200 tys. zł, będzie opodatkowanie na ten cel mieszkańców. - Spółdzielnia nie ma własnych dochodów, nie mamy skąd wziąć tych pieniędzy. W tej sprawie bardzo przykre jest, że decyzja gminy uderza tak naprawdę nie w samą spółdzielnię, ale tysiące mieszkańców miasta. Wzrost opłaty z tytułu dzierżawy będzie skutkował podwyżką czynszu na naszych osiedlach. Konieczne będzie stworzenie Funduszu Dzierżawy Wieczystej - mówi Mieczysław Duda.

Magdalena Golonka z Biura Prasowego wielickiego Urzędu Miasta i Gminy tłumaczy, że w ubiegłym roku gmina powołała rzeczoznawców majątkowych, aby wycenili wartość nieruchomości, znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Na podstawie opracowanych przez nich operatów szacunkowych ustalono nowe opłaty roczne dla wieczystych użytkowników. - Aktualizację wartości nieruchomości można przeprowadzać za każdym razem, gdy coś zmienia się w tym względzie, ale nie częściej niż raz w roku. W gminie Wieliczka ostatnia taka aktualizacja była przeprowadzona wiele lat temu, a w niektórych przypadkach nie była robiona od momentu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste - twierdzi Magdalena Golonka.

Zajmujący się tą sprawą w wielickim magistracie Krzysztof Pakuła informuje, że aktualizacja opłat z tytułu wieczystego użytkowania dotyczyła nieruchomości, które w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczono na cele usługowe i produkcyjne oraz podmiotów nie będących osobami fizycznymi. Aktualizacja objęła kilkadziesiąt nieruchomości; większość ich wieczystych użytkowników złożyła skargi do SKO w Krakowie.

- Same stawki opłat z tytułu wieczystego użytkowania nie uległy zmianie. Zmieniła się wyłącznie podstawa, od której obliczana jest kwota opłaty rocznej. Podstawę tę stanowi wartość nieruchomości szacowana przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Podwyżka opłat jest związana ściśle ze wzrostem wartości posiadanego majątku, a często jest znaczna, ponieważ dotyczy najczęściej nieruchomości zlokalizowanych w atrakcyjnej części miasta - twierdzi Krzysztof Pakuła.
60 tys. zł za ar

Samorządowe Kolegium Odwoławcze sprawdzi też zasadność podniesienia z 700 zł do 19,8 tys. zł - a więc o 3000 (!) proc. - wieczystej opłaty rocznej wyznaczonej dla Powiatowego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce. Organizacja, do której należy ponad 80 osób ma swoją siedzibę przy ul. Limanowskiego. - Uważamy, że nowa wycena została źle sporządzona. Powołaliśmy własnego rzeczoznawcę, który w operacie szacunkowym dla nieruchomości "Cechu" wykonanym dla gminy, znalazł kilkanaście błędów. Wskazane zostały one w naszym wniosku do SKO - mówi Piotr Ptak, wielicki radny miejski i przedsiębiorca.

Starszy wielickiego cechu Roman Koszyk liczy, że sprawę zamknie pozytywny dla jego organizacji werdykt SKO. - Wycena została wykonana wadliwie. Jak można policzyć za jeden ar aż 60 tysięcy złotych?! U nas tak właśnie zrobiono, a tym samym za użytkowanie wieczyste niespełna 11-arowej działki mamy płacić prawie 20 tysięcy złotych! - oburza się szef PCRiP w Wieliczce.

Dziewięć gminnych hektarów, których wieczystym dzierżawcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa to działki zajęte przede wszystkim na drogi i place zabaw oraz - łąki (grunty, na których stoją bloki - w sumie ok. 10 hektarów na trzech osiedlach - SM wykupiła od miasta w 2004 roku). Mieczysław Duda zaznacza, że dokonując nowej wyceny nie wzięto pod uwagę m.in. przeznaczenia gruntów, co zawsze decyduje o wartości działek. - Wszystko potraktowano można powiedzieć - hurtowo: na przykład za tereny rolnicze i budowlane wyznaczono podobne stawki - twierdzi prezes wielickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Na tym nie koniec

Władze Wieliczki planują aktualizację wyceny także gminnych nieruchomości, będących w wieczystej dzierżawie osób fizycznych. - Rozważamy to. Przeprowadzenie takiej operacji jest jednak skomplikowane z uwagi na ilość nieruchomości oraz koszty związane z przygotowaniem dokumentacji - stwierdza Krzysztof Pakuła.

Jolanta Białek
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23-03-2011, 13:02   

No trzeba mieć kasę na budowę Psiej Górki i innych super ważnych inwestycji
A sami w PiSie psioczą, ze rząd zabiera obywatelom :)

Czytałem o rano i uważam, że osoby odpowiedzialne za ten stan, a cytowane w tym artykule, powinni poważnie się zastanowić czy mogą pełnić taką funkcje.
Blamaż Magistratu na całej linii
_________________
 
     
raphalsky 
MinaDołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-03-2011, 13:06   

Przyznam, że nie znam cen gruntu w Wieliczce ale wydaje mi się, że na obrzeżach miasta to jakieś 20 tys./ar. W centrum miałoby być 3x drożej? Być może jest to zasadne.

Edit:

Sprawdziłem w serwisie wsn.pl - w Wieliczce jest jedna działka budowlana do sprzedania (na obrzeżach) - 19 tys./ar. W centrum działek brak co oznaczałoby, że wycena może mieć ręce i nogi. Mała podaż - wysokie ceny.
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23-03-2011, 14:14   

60 tysiecy za ar w centrum to według Ciebie wycena majaca ręce i nogi ?
_________________
 
     
raphalsky 
MinaDołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-03-2011, 15:22   

przemo napisał/a:
60 tysiecy za ar w centrum to według Ciebie wycena majaca ręce i nogi ?


Wyjaśnienia w poprzednim poście.

A co, wg Ciebie za mało?
 
     
przemo 
Żupa solnaOsiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 23-03-2011, 15:33   

Dedukcji moge tylko pozazdrościć :) Powiązania z ekipa rządzącą zobowiązują :)
_________________
 
     
raphalsky 
MinaDołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-03-2011, 16:17   

przemo napisał/a:
Dedukcji moge tylko pozazdrościć :) Powiązania z ekipa rządzącą zobowiązują :)


Nie ma co zazdrościć - to kwestia koncentracji ;)

Odnośnie powiązań - daleko posunięte twierdzenia (czyżby to wynik Twojego procesu dedukcji?)
 
     
ArturSosin 
NadszybiePomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 23-03-2011, 17:45   

raphalsky napisał/a:
A co, wg Ciebie za mało?
Na Reymonta bylo wystawione bodaj za 70 tys/a
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12