Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od nieruchomości
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 29-11-2012, 10:46   

Przeczytałem artykuł - i zrozumiałem, że będzie obniżka podatków.
Otwarłem tabelę - i zobaczyłem że będzie podwyżka.
Przeczytałem jeszcze raz artykuł i dochodze do wniosku, że albo ja jestem nie kumaty, albo już wszyscy dziennikarze (??) robią ludzi w bambuko i mają wyborców za półkret.ynów
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 29-11-2012, 10:53   

kiotari napisał/a:
Przeczytałem artykuł - i zrozumiałem, że będzie obniżka podatków.
Otwarłem tabelę - i zobaczyłem że będzie podwyżka.
Przeczytałem jeszcze raz artykuł i dochodze do wniosku, że albo ja jestem nie kumaty, albo już wszyscy dziennikarze (??) robią ludzi w bambuko i mają wyborców za półkret.ynów

No cóż, szczerze mówiąc, nie chciałem się wypowiadać w tej kwestii bo zaraz co poniektórzy by mi zarzucili że się czepiam na siłę. Po cichu więc liczyłem na Twoją analizę artykuł vs. tabelka ;)

Faktycznie można odnieść z tekstu takie wrażenie że "13 radnych burmistrza złożyło na sesji wniosek obniżenia stawek podatków na rok 2013". Ale dalej czytamy, że "Po raz pierwszy podczas sesji radni wspólnie przegłosowali wszystkie stawki podatków, obniżając prognozowany dochód gminy"

A zatem radni obniżyli planowaną/proponowaną przez burmistrza podwyżkę podatków. Zatem jednak wspólnie zagłosowali za podwyżką (tyle że mniejszą).

I co teraz? Powinniśmy zapytać lidera opozycji dlaczego zagłosowali "za"?
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 29-11-2012, 11:42   

Myślę, że dobrze byłoby usłyszeć rację wszystkich. O ile lider opozycji się tu czasami udziela - i może coś powie (mam taką nadzieję), to na druga stronę bym nie liczył.....
Pewne racje moge zrozumieć, że np. opozycja nie chciała "na złośc mamie odmrozic sobie uszu" - tylko pytanie, czy tym głsowaniem coś od burmistrza wytargowano - np. zaniechanie krety.ńskiej inwestycji na Psiej Górce lub inne ustępstwa w stdionowo - fontannowym tańcu chocholim obecnej ekipy.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 29-11-2012, 17:02   

kiotari napisał/a:
...pytanie, czy tym głsowaniem coś od burmistrza wytargowano - np. zaniechanie krety.ńskiej inwestycji na Psiej Górce lub inne ustępstwa w stdionowo - fontannowym tańcu chocholim obecnej ekipy.

Opozycja, mająca w sumie 10 mandatów, może co najwyżej mocno tupnąć, by postraszyć posiadającą bezwzględną większość parszywą, jak ją przemo dosadnie określił, trzynastkę.
W tym natomiast głosowaniu cały klub KW AK po raz pierwszy sprzeciwił się żądaniom burmistrza. Należałoby to zapisać złotymi zgłoskami w księdze pamiątkowej wielickiej rady.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-11-2012, 08:30   

http://www.dziennikpolski...jda-w-gore.html

Dziennik Polski napisał/a:
Podatki pójdą w górę

POWIAT. W 2013 roku mieszkańcy wszystkich gmin zapłacą większe podatki. Ich stawki podniesiono od 3 do nawet 60 procent.

JOLANTA BIAŁEK

We wszystkich gminach powiatu wielickiego prócz Niepołomic przyszłoroczne stawki podatków już uchwalono. W Wieliczce i Kłaju opłaty te podniesiono o stopień inflacji, a więc 3-4 procent.

[...]

GMINA WIELICZKA

Stawki ustalone


* grunty zajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej - 0,86 zł za m kw.

* budynki mieszkalne - 0,69 zł za m kw.

* budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zajęte na taką działalność - 19,67 zł za m kw.

* budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,44 zł za m kw.

* budynki zajęte na działalność w zakresie świadczeń zdrowotnych - 5,54 zł za m kw.

* podatek rolny - będzie liczony od ceny skupu żyta ustalonej na 65 zł za kwintal

[...]
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Jacek8 
Siuda Baba


Osiedle: Lekarka
Wiek: 49
Dołączył: 22 Lis 2011
Posty: 59
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-12-2012, 16:36   

wszystko idzie w górę, szkoda że pensje nie
_________________
Jacek
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 02-12-2012, 17:43   

Jacek8 napisał/a:
wszystko idzie w górę, szkoda że pensje nie

i ....?
wniosek.......?
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 02-12-2012, 17:52   

Jak to nie? Ja sobie place coraz wiecej.
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-12-2012, 19:55   

zatrudnij mnie ;) ja dla siebie taki dobry nie jestem..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 02-12-2012, 20:04   

Moze nie lubisz sie tak jak ja siebie :)
A moge Cie adoptowac? Bedzie kieszonkowe :D
 
     
MW 
Bałwan solny



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Wrz 2012
Posty: 256
Wysłany: 18-04-2013, 15:01   

Ja z innej beczki. Dzisiaj dostałem decyzję w związku ze zmianą przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy. Podatek 4,5 razy większy. Wobec tego pytam - w jakim stopniu gmina ma większe obciążenia z tytułu prowadzenia przeze mnie działalności w tym lokalu? Czy nie powinni się raczej cieszyć, że coś się dzieje w Wieliczce? Ale łatwiej zedrzeć. A potem zdziwienie i tłumaczenie, że w Wieliczce nie opłaca się prowadzić biznesu.
_________________
www.marekwozniak.com.pl
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 18-04-2013, 15:53   

Gmina i jej władze w ten sposób wspierają micro przedsiębiorstwa, zachęcając do przeniesienia się do Wielickiej Strefy Gospodarczej, w której zapewne któryś znajomy wybuduje biurowiec :)
_________________
 
     
Bronek 
Zawalisko



Osiedle: Boża Wola
Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Gru 2007
Posty: 717
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 18-04-2013, 17:45   

przemo napisał/a:
Wielickiej Strefy Gospodarczej


??
_________________
www.srodmiescie.wieliczka.eu
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 20-04-2013, 10:12   

Podatki przed rewolucją
Cytat:
GEODEZJA. Projekt aktualizacji ewidencji gruntów i budynków dla południowej części gminy Wieliczka jest już gotowy. Do końca roku 2014, budzące wiele kontrowersji przedsięwzięcie, obejmie cały powiat. Następne w kolejce są Niepołomice, a ostatni Gdów.

Aktualizacja map, polegająca na przekwalifikowaniu gruntów będących w starych dokumentach użytkami rolnymi, na zgodnie ze stanem faktycznym - tereny mieszkaniowe, oznacza że ich właściciele będą musieli wykładać na podatki kwoty o wiele wyższe niż obecnie.

Opłaty z tego tytułu mogą wzrosnąć nawet o 300-400 procent. Najszybciej doświadczą tego mieszkańcy miejscowości na południu gminy Wieliczka. Nowy operat dla tego rejonu jest już opracowany. Dokument powinien wejść w życie około połowy tego roku.

Będzie po równo
Obecnie wiele budynków stoi na działkach oznaczonych, jako rolne, więc ich właściciele płacą podatki od gruntów o takim oznaczeniu. Natomiast po wejściu w życie uaktualnionych map, będą musieli odprowadzać do kasy gminy kwoty znacznie wyższe - za działki budowlane, bo taki jest faktyczny status ich nieruchomości.

To, że powiat wielicki wywiązał się ze swego ustawowego zadania i wykonał aktualizację ewidencji geodezyjnej, odczuli w 2011 roku boleśnie mieszkańcy północnej części gminy Wieliczka. Sprawa ta wywołała burzę, ponieważ "podatki podzieliły gminę". Chodziło o to, że ewidencję gruntów i budynków odnowionowtedy tylko dla 11 sołectw podkrakowskiej gminy, co oznacza że mieszkańcy "północy" płacą od dwóch lat wyższe podatki, niż osoby zameldowane "na południu", a więc w pozostałych wielickich wsiach.

Aktualizację map dla: Byszyc, Chorągwicy, Dobranowic, Gol-kowic, Gorzkowa, Grabówek, Grajowa, Jankówki, Janowic, Koźmic Małych, Koźmic Wielkich, Mietniowa, Pawlikowic, Podstolic, Raciborska, Rożnowej, Sierczy i Sygneczowa, a więc 18 sołectw na południu gminy Wieliczka, prowadzono od lata ubiegłego roku. Prace te są na finiszu. Ich ostatnim elementem będzie wyłożenie projektu ewidencji do wglądu dla mieszkańców, co nastąpi w dniach 6-24 maja tego roku w siedzibie powiatowego Wydziału Geodezji przy ul. Kilińskiego 5 w Wieliczce.

- W tym czasie można zgłaszać uwagi do projektu. Zaraz potem operat ewidencji gruntów i budynków zostanie opublikowany - poza fragmentami, do których zgłoszono zastrzeżenia - w Dzienniku Urzędowym. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi, które będą rozpatrywane przez powiatowy Wydział Geodezji i Kartografii także jeszcze przez 30 dni od daty tej publikacji. Potem operat będzie już dokumentem obowiązującym - informuje Bogdan Pasek, rzecznik prasowy wielickiego starostwa.

Zaktualizowanie ewidencji gruntów i budynków dla tych kolejnych 18 wielickich wsi, będzie równoznaczne z tym, że mieszkańcy całej gminy zapłacą podatki od nieruchomości już wedle tych samych reguł.

Kiedy to nastąpi, zależy od daty wejścia w życie operatu "dla południa". Pewne jest jednak, że niekomfortowa dla mieszkańców sytuacja będzie mieć miejsce jeszcze w tym roku.
- Zmiany w naliczaniu podatków można wprowadzać co kwartał. Jeśli więc nowy operat zacznie obowiązywać w czerwcu, to podatki wzrosną od lipca tego roku. Natomiast jeśli ostateczna wersja zaktualizowanej ewidencji będzie gotowa po połowie roku, to będziemy naliczać według niej podatki począwszy od 1 października tego roku - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Zyskują gminy
Odnowaewidencji gruntów i budynków prowadzona jest w powiecie wielickim po raz pierwszy od ponad 30 lat. Prace te podzielono na etapy. Wcześniej odnowiono opracowania dla części Niepołomic (miasto), sołectwa Gdów, gmin Biskupice i Kłaj oraz dla Wieliczki i północnej części tej gminy. Teraz przyszedł czas na dostosowanie do rzeczywistości map dla kolejnych obszarów. W kolejce do wykonania takich prac są wszystkie sołectwa w gminie Niepołomice oraz część miasta, a także wszystkie - prócz Gdowa - wsie w tym rejonie powiatu.

Za przedsięwzięcie, które pochłonie ponad 2,7 mln zł zapłaci starostwo. - Powiat nic nie zyskuje na aktualizacji ewidencji. Ta operacja jest korzystna dla gmin, które potem pobierają większe podatki. Dlatego staraliśmy się, by gminne samorządy partycypowały finansowo w odnowie map, ale żaden z nich nie wyraził na to zgody - mówi Bogdan Pasek.
Przykładowo, dzięki aktualizacji ewidencji "dla północy" gmina Wieliczka ma teraz w ciągu roku o ponad 900 tys. zł więcej z tytułu podatku od nieruchomości.

"ODNOWA" W DATACH
* 24 maja 2013 roku, w Wydziale Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego przy ul. Kilińskiego 5 w Wieliczce wyłożony będzie do wglądu projekt operatu opisowo-kartograficznego ewidencji gruntów i budynków dla 18 sołectw na południu gminy Wieliczka. Dokument ten będzie dostępny w poniedziałki w godz. 8.30-16.30, a od wtorku do piątku w godz. 7.30-15. Można będzie zapoznać się z projektem, uzyskać odnośnie niego wyjaśnienia i zgłosić do ewentualne uwagi i wnioski w tej sprawie.
* Od stycznia 2013 roku do stycznia 2014 roku potrwa opracowywanie aktualizacji ewidencji dla 12 sołectw gminy Niepołomice oraz tej części miasta, która nie była objęta wcześniej tym projektem (chodzi o obszar wzdłuż autostrady). Nowy dokument ma być gotowy wiosną przyszłego roku.
* Od października 2013 roku do października 2014 roku prowadzone będą prace nad aktualizacją dla 28 wsi w gminie Gdów. Nowy operat ma być gotowy w grudniu przyszłego roku.
JOLANTA BIAŁEK
źródło: http://www.dziennikpolski...:2,0:pag:1#nav0
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-02-2014, 08:56   

No i mamy poślizg...

http://www.dziennikpolski...zgiem,id,t.html

Dziennik Polski napisał/a:
Ewidencja z poślizgiem

Geodezja. Powiat wypowiedział umowę firmie aktualizującej mapy gruntów i budynków dla gmin: Gdów, Niepołomice i Wieliczka
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 17