Poprzedni temat «» Następny temat
Jak założyć firmę w Wieliczce?
Autor Wiadomość
cepeen 
Komora



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 197
Skąd: D.E.V.A. Stacja
Wysłany: 24-05-2010, 09:11   Jak założyć firmę w Wieliczce?

Witam

Mam następujący problem, potrzebuję w ramach projektu na uczelni założyć firmę (fikcyjną), w sensie przeprowadzić cały proces legislacyjny. W związku z tym potrzebny mi jakiś wykaz wszystkich papierków i czynności jakie muszę spełnić żeby taką firmę zarejestrować. Czy ktoś wie gdzie takiego czegoś szukać?
 
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 24-05-2010, 09:53   

Ja się przylacze do tego pytania bo tez obecnie mysle jak ugryźć temat i przebrnac przez administracyjne bagno ...
Podobno adepci maja jakies znizki przez 2 lata
 
     
cepeen 
Komora



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 197
Skąd: D.E.V.A. Stacja
Wysłany: 24-05-2010, 10:02   

no jak jest to twoja pierwsza firma to masz chyba znizke w zusie, czy gdzieś ;) .
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 24-05-2010, 10:52   

W zusie zdaje sie na 2 lata. Zalezy jaka forma prawna, czy firma jednoosobowa, czy spolka, jaka spolka. Z o.o. rejestrujesz w sadzie - KRS. Spolke zgloszenie o dzialalnosci w UM, NIP w US, REGON w statystyce. Konto w banku. No i ZUS. Chyba nic nie pomieszalem?
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 24-05-2010, 11:58   

stawki są preferencyjne przez 2 lata od pierwszego rozpoczęcia działalności.
dokładnie jest to na ten rok 233,32 składka zdrowotna i 117,11 składka na ubezpieczenia społeczne..

formalnie trzeba iść do urzędu miasta i gminy w wieliczce i dokonać wpisu ewidencyjnego, następnie trzeba zgłosić się jako płatnik składek do ZUSu (podlegamy pod ZUS na Zakopiańskiej), a także trzeba odwiedzić Urząd Statystyczny na Wyki w Krakowie.. można zdać się też na urząd wielicki który rozsyła zgłoszenia, ale jak się chce przyspieszyć to najlepiej samemu.

następnie do 30 dni trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym jaką przyjmujemy formę opodatkowania (jest to co prawda w formularzu EDG-1 w urzędzie miasta ale najlepiej to potwierdzić).. następnie w zależności od profilu działalności wypadałoby zgłosić się jako płatnik VATu w US..

oczywiście w zależności czy to będzie zwykła działalność jednoosobowa, czy spółka cywilna to rejestracji dokonuje się w Wieliczce. jeżeli sp.zoo lub inne wynalazki to trzeba zrobić wpis do KRS w sądzie..

żeby zarejestrować działalność jako spółka cywilna trzeba mieć spisaną umowę spółki..

to tak z tego co na teraz pamiętam.. ogólnie da się przeżyć ale się trzeba nachodzić.. ;)
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 24-05-2010, 12:23   Re: Jak założyć firmę w Wieliczce?

cepeen napisał/a:
Czy ktoś wie gdzie takiego czegoś szukać?


Jeśli tak się zabierasz do zrobienia projektu to marnie widzę Twoje szanse na znalezienie pracy. Ja bym cię z takim podejściem nie zatrudnił.
Gdzie Twoja praca i inicjatywa? Poszukaj najpierw sam, przygotuj się i dopiero wtedy ewentualnie sprawdź na właściwym forum (a są takie).
 
     
cepeen 
Komora



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 197
Skąd: D.E.V.A. Stacja
Wysłany: 24-05-2010, 14:03   

Kozmicki, dziekuję ci za motywacyjną mowę, ale nie to było celem mojego pytania, i swoje teoretyczne wywody zostaw dla siebie. Forum służy nie tylko do bluzgania na władzę, i innych użytkowników, ale również jako miejsce w któym można się poradzić i coś dowiedzieć. Napisałem na forum bo myślałem że ktoś z urzędu ma linka do wykazu potrzebnych dokumentów. Jak nikt nic takiego nie będzie miał to sam się rozejrzę. A pracę mam i w związku z tym i innymi obowiązkami lubię sobie ułatwić zadanie a nie dodatkowo utrudniać.
Tak czy siak miło że się odezwałeś (nie na temat ale..).
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 24-05-2010, 22:36   

Kozmicki napisał/a:
Jeśli tak się zabierasz do zrobienia projektu to marnie widzę Twoje szanse na znalezienie pracy. Ja bym cię z takim podejściem nie zatrudnił.
Gdzie Twoja praca i inicjatywa? Poszukaj najpierw sam, przygotuj się i dopiero wtedy ewentualnie sprawdź na właściwym forum (a są takie).

Poradził sobie bardzo dobrze - Tsubasa pisał mu z 5 minut, a on robił sobie w tym czasie kawę zamiast googlować. :D
Ma zadatki na managera.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 25-05-2010, 11:03   

A pamietacie obietnice przedwyborcze o ulatwieniach w tym zakresie? Ile z tego pozostalo?
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 25-05-2010, 11:06   

Ułatwienia wprowadzono. Zwykły człowiek o tym nie wie, ale jest to faktem. Chociażby zniesienie wielu opłat. Zapewne zostanie wykorzystane to politycznie, ale wiele racji w tym nie będzie.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 25-05-2010, 11:14   

Kurcz... jak zakładałem DG to jakiś szybko mi to poszło. W Wieliczce ze 2 godzinki (i nawet w okienku z panią wypełniałem część dokumentów) i później w Krakowie w Urzędzie Statystycznym. Jakoś to szybko szło... teraz jest gorzej?
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 25-05-2010, 11:17   

Teraz nie trzeba już jeździć do Statystycznego, sami przysyłają wszystko, choć trzeba dłuuugo czekać na nich.

Jedynie do skarbówki zadeklarować formę rozliczania. Reszta przyjdzie pocztą i do odebrania w tym samym okienku.

Opłaty zostały zniesione za rejestracje i poprawki.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
Bartek
Zawalisko


Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 615
Wysłany: 25-05-2010, 11:24   

No to jeszcze prościej niż kilka lat temu. Cóż, DG mam już za sobą, ale wydaj mi się, że samo jej założenie nie powinno być problemem dla kogoś kto chce prowadzić własny biznes.

W sumie powinni dać możliwość bez kosztowego prowadzenia DG przez osoby zatrudnione na etat... ale podejrzewam, że byłby spory opór społeczny.
_________________
http://about.me/bolivarinfo
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 25-05-2010, 11:33   

No to jedyne koszty jakie wtedy ponosisz to zapewne ubezpieczenie zdrowotne i coś tam jeszcze z 50 zł tego było.

Chociaż dla mnie z tym zdrowotnym to porażka, bo wszystko rozumiem, płacę 2 składki dostaje 2x więcej, a nie że płacę 2 składki i jeszcze się proszę żeby dostać to co się należy.

W związku z tym jestem za reformą służby zdrowia i wprowadzeniem ubezpieczenia dobrowolnego. Kto chce to zapłaci - za 160 zł można dostać full pakiet w prywatnej klinice, a nie za 233,32 zł łaskę Bożą.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 25-05-2010, 11:36   

nietopesh napisał/a:
jestem za reformą służby zdrowia i wprowadzeniem ubezpieczenia dobrowolnego.

Do trzech razy sztuka. Jeszcze jeden taki wyskok i wnioskuję o automatyczne umieszczanie Twoich postów w dziale "Dowcipy" :D
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 17