Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: master7
04-02-2009, 18:46
Debata o spalarni śmieci w Baryczy
Autor Wiadomość
Tardas Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 12-05-2007, 15:06   Debata o spalarni śmieci w Baryczy

14 maja o godz. 18.40 w regionalnym programie TVP3 odbyła się debata w sprawie spalarni śmieci w Baryczy. Szczegółowe sprawozdanie z debaty przedstawił Jacek Oczkowski ze stowarzyszenia Zielona Barycz. Zapraszamy do czytania
Przypomnijmy: od kilku lat jest pomysł wybudowania spalarni śmieci w Krakowie. Dwa lata temu dzięki protestowi radnych i ekologów zrezygnowano z pomysłu budowy takiej spalarni na terenie nowohuckiego kombinatu. Pod koniec zeszłego roku pojawiły się sygnały o budowie spalarni na obszarze wysypiska śmieci w Baryczy.
Przeciwko temu pomysłowi występują mieszkańcy tamtego rejonu, reprezentowani przede wszystkim przez stowarzyszenie "Zielona Barycz". O postulatach stowarzyszenia tak mówi Jacek Oczkowski: "chcemy doprowadzić do zrealizowania programu rewitalizacji zdegradowanych terenów wysypiska Barycz i kopalni soli i przekształcenia ich w tereny rekreacyjno - turystyczne, wskazując na realne, konkretne źródła finansowania tego projektu. Aby się to powiodło, chcemy wymusić na władzach miasta określenie terminu zamknięcia wysypiska (jak najszybszego) i nie dopuścić do lokalizowania na tym terenie nie tylko spalarni śmieci ale również zadnych innych inwestycji związanych z gospodarką odpadami, co jest zamiarem miasta.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.barycz.krakow.pl .
O dyskusji Wieliczan na ten temat można przeczytać tutaj

barycz
Plik ściągnięto 16792 raz(y)
15,17 KB
Ostatnio zmieniony przez Tardas 21-05-2007, 10:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Zielona Barycz
Gość
Wysłany: 18-05-2007, 21:40   po debacie

Poniedziałkowa debata telewizyjna nie mogła przynieść żadnych ustaleń, jej otwarta dla publiczności formuła sprzyja raczej emocjonalnemu prezentowaniu nie tyle nawet opinii, co pretensji.
Jesteśmy jednak zadowoleni, bo po pierwsze, problem został nagłośniony a poza tym ustaliliśmy natychmiast po programie terminy spotkań z radnym Sularzem i dyrektorem Natkańcem.

Dotychczasowa komunikacja z władzami miasta była fatalna, czuliśmy, że trochę się nas boją a trochę lekceważą.
Teraz jest szansa, aby to zmienić. Szczególnie dużo obiecujemy sobie po rozmowach z panem Natkańcem. To dzięki niemu Małopolska Agencja Energii i Środowiska mogła przygotować znakomity, profesjonalny program rewitalizacji terenów zdegradowanych przez wysypisko śmieci i kopalnię soli. Zgodziliśmy się z nim co do konieczności wdrażania tego programu do realizacji już teraz, jeszcze w trakcie rozmów z władzami miasta o „wygaszaniu” działania wysypiska i o dacie jego definitywnego zamknięcia.

Dwie rzeczy pozostają dla nas poza dyskusją:
- termin zamknięcia wysypiska Barycz nie może przekroczyć daty czterdziestolecia jego uruchomienia (wypadnie to w 2014 roku),
- na terenach przyległych do wysypiska nie mogą powstać ŻADNE nowe inwestycje związane z gospodarką odpadami. Już dwa pokolenia przyszły na świat w cieniu hałdy gnijących odpadków.

W czasach, gdy nasz kraj należał do dziesięciu największych potęg ekonomicznych świata, umiano skutecznie rozwiązywać problemy z odpadami:
- towarzyszu sekretarzu, bo to wiecie, w naszym kombinacie nagromadziło się trochu odpadów, takich, wiecie, bardziej szkodliwych, no co tu dużo gadać, to jest jedna wielka toxa i bomba ekologiczna,
- towarzyszu dyrektorze, co wy mi wyjeżdżacie z takimi..., władza i bez tego ma od XXX na głowie, spuścić to świństwo natychmiast do rzeki, popłynie z Wisłą do Gdańska a w Bałtyku, to niech się już o to król szwedzki martwi!

Właśnie tak rozpoczęto zasypywanie śmieciami zapadliska, które powstało po wybraniu soli przez wielicką kopalnię.

Barycz przypominała wówczas Las Wolski i Wolę Justowską z dawnych lat. To było prawdziwe uroczysko: zagajniki, sady, jeziorka z wodą czystą jak w Kryspinowie. Do Soboniowic i Kosocic krakowianie przyjeżdżali nie tylko na spacery ale nawet na wakacje! Jeszcze na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, były to podmiejskie rolnicze osiedla, wieczorami, ulicą Kuryłowicza i Drużbackiej wracały z pastwisk krowy i autobus 101 musiał czekać na wolny przejazd.

Zewsząd słychać, że miastu brakuje terenów pod budownictwo mieszkaniowe; w naszej okolicy długo ich nie zabraknie, trzeba tylko trochę wyobraźni i odwagi, żeby zamknąć wysypisko!
Piękna okolica pomiędzy uzdrowiskiem swoszowickim, łagiewnickim sanktuarium i Wieliczką, okolica pełna wzgórz i dolinek, z widokami na Babią Górę i Tatry, nie będzie więcej truta i szpecona.
Właśnie zaczynamy ją odzyskiwać!

W trakcie debaty padł argument, że wiedeńska spalarnia śmieci działa w centrum miasta i nikt się tam niczego nie obawia. Spodziewaliśmy się tego argumentu. Stowarzyszenie wysyła do władz Wiednia zapytanie, dotyczące kosztów zaprojektowania, zainstalowania i funkcjonowania systemu filtrów spalin. Odpowiedź przekażemy władzom Krakowa, które będą mogły zdecydować o lokalizacji spalarni w Śródmieściu.

Nie uzyskaliśmy jasnej odpowiedzi na pytanie o alternatywne dla Baryczy miejsce pod przyszłe wysypisko lub składowisko pyłów i popiołów ze spalarni. Także tutaj oferujemy swoją pomoc i podejmujemy się znaleźć odpowiednie tereny. Skoro jednak mamy wyręczać miasto, to prosimy o rozliczenie przynajmniej kosztów paliwa.

Władze miasta muszą mieć świadomość tego, że drugi raz nie pozwolimy potraktować się tak, jak na początku lat dziewięćdziesiątych: poinformowano nas o zamknięciu wysypiska po zapełnieniu drugiego etapu a po cichu zadecydowano o uruchomieniu etapu trzeciego i wprowadzono go do realizacji.

Stowarzyszenie Zielona Barycz ma pozytywny plan współpracy z władzami miasta w realizowaniu unijnego projektu RELEMCOM
(więcej za kilka dni na stronie www.zielonabarycz.pl ), chcemy pomagać w zdobyciu poważnych funduszy unijnych na ten projekt.
Domagamy się jednak poważnego traktowania i dotrzymywania obietnic. Nawiązaliśmy współpracę z kancelarią adwokacką wyspecjalizowaną w sprawach dotyczących sporów pomiędzy administracją a lokalnymi społecznościami. Z jej pomocą oprotestujemy każdą decyzję o inwestycjach „śmieciowych” w naszej okolicy, pójdziemy do wszystkich sądów i trybunałów!

Naszą siłą jest też poparcie mieszkańców kilku osiedli: Rajska, Soboniowic, Krzyszkowic, Grabówek. To parę tysięcy, coraz bardziej zdesperowanych ludzi. Proszę pamiętać także o mieszkańcach Wieliczki.
Jeżeli nie będziemy się mogli porozumieć z władzami miasta, to szykują się duże kłopoty.


Jacek Oczkowski
 
     
aizuk
[Usunięty]

Wysłany: 19-05-2007, 08:17   

POPIERAM ,jak można urządzać takie wysypisko czy spalarnie w miejscu gdzie w okolicy 3 km2 mieszka tyle ludzi .
 
     
Tardas Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 19-05-2007, 09:58   

Stowarzyszenie Zielona Barycz ma już swoją stronę internetową. Polecam dział Uroczysko - zobaczcie, że Barycz to nie tylko największy śmietnik Galicji
http://www.zielonabarycz.pl/
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-05-2007, 09:56   

Tardas napisał/a:
Polecam dział Uroczysko - zobaczcie, że Barycz to nie tylko największy śmietnik Galicji

Zgadza się. Kiedyś tam były piękne miejsca. A i pamiętać należy że przebiegały tamtędy nawet dwa szlaki turystyczne...
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Kazelot
Gość
Wysłany: 21-05-2007, 11:47   zbieranie podpisów

Witam, reprezentuje mieszkańców przyszłego osiedla w Kosocicach www.klinek.pl byłem również uczestnikiem w/w programu w TVP3. Wspolnie z mieszkańcami okolic Baryczy przymierzamy się do zbierania podpisów, przeciwko spalarnii, zlewnii scieków i jak najszybszym wygaszeniem wysypiska. Kontakt do nas. www.klinek.pl mamy nadzieje że sąsiedzy zza miedzy również się do nas przyłączą.
Tomasz Paradecki
kazelot@poczta.fm
602-225-141
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-05-2007, 12:45   

Widzę, że akcja się rozkręca.

Swoją drogą zastanawia mnie brak stanowiska w tej sprawie przedstawicieli Miasta i Gminy Wieliczka typu Burmistrz czy Przewodniczący Rady Miasta.
Problem się robi głośny i jakby nie było Barycz jest blisko, a tu cicho sza...
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Kazelot
Gość
Wysłany: 21-05-2007, 15:46   

Nie może być tak że wszyscy produkują śmieci a nikt nie chce wysypiska, spalarni itp.
Miała być spalarnia w hucie to czyżyny zaprotestowały i nie będą mieli, nie będziemy gorsi.
To my od kilkudziesiącu lat znosimy wysypisko najwyższy czas na zakończenie tego tematu. Bede informował na bieżąco co jak gdzie.
Pozdr
 
     
aizuk
[Usunięty]

Wysłany: 21-05-2007, 18:46   

Jakby trzeba było jakąś liste podpisać daj znać :) ZIELONA BARYCZ
 
     
almayer 
Kierat konny


Osiedle: Szymanowskiego
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 382
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-05-2007, 21:16   

również obiema rękami podisze sie pod petycją aby coś zmienić w kwestii tego wysypiska i jestem pewien ze większość mieszkańców oś Szymanowskiego będzie za tym aby to wysypisko zamknąć, niestety czasem odczuwamy jego obecność.
Nie należy zaominać że to właśnie w Baryczy były pierwsze źródła solankowe i od tego zaczęła sie "przygoda" z wydobyciem soli w Wieliczce
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 21-05-2007, 21:50   

Argumenty mieszkańców i stowarzyszenia "zielona barycz" uwazam za słuszne.

Mam pytanie z innej strony jak Kraków zamknie to wysypisko to gdzie będą składowane odpady krakowskie ?
Co z odpadami z gminy Wieliczka, jak nie bedzie baryczy ?

moze ktos wie jakie są plany w tej dziedzinie ?
 
     
master7 
HysinboldOsiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-05-2007, 10:34   

almayer napisał/a:
Nie należy zaominać że to właśnie w Baryczy były pierwsze źródła solankowe i od tego zaczęła sie "przygoda" z wydobyciem soli w Wieliczce

Najstarsze źródła to może nie, ale za to "najstarsze ... obiekty warzelnicze". (A. Jodłowski, "Wieliczka", Arkady, Warszawa 1986)
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Tardas Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 22-05-2007, 12:38   

aizuk napisał/a:
Jakby trzeba było jakąś liste podpisać daj znać

Ja też chętnie się podpiszę - oraz mogę kilku ludzików zebrać z osiedla :)
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
Zielona Barycz
Gość
Wysłany: 28-05-2007, 22:55   konsultacje

W najbliższą środę, 30. maja, w godzinach od 15.00 do 18.00, w Klubie Osiedlowym w Soboniowicach przy ul. Kuryłowicza, odbędą się konsultacje z mieszkańcami osiedli sąsiadujących z Baryczą.
Mieszkańcy, ci obecni, jak i przyszli, mogą wnosić swoje uwagi i propozycje do projektu zagospodarowania terenów po wysypisku i przyległych.
Projekt został przygotowany przez Stowarzyszenie Zielona Barycz i Małopolską Agencję Energii i Srodowiska i dotyczy obszaru około 150 ha. Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych o przedstawienie swoich uwag i pomysłów.
 
     
KRYSIA
Gość
Wysłany: 17-06-2007, 12:35   BARYCZ.... i co dalej?

witam wszystkich;

Bardzo prosze osoby którym bliski jest problem ochrony terenów przyległych do Baryczy oraz wszystkich którzy nie zgdzają się na dalszą dewastację tych pięknych miejsc o w miarę szybki kontakt pod e-mailem k.t.krok@wp.pl.

Celem byłoby wspólne ustalenie możliwości i form przemówienia jednym głosem w tej sprawie a także wytypowania instytucji i ciał które mogłyby nam pomóc.Pozdrawiam wszystkich
licząc na szeroki odzew
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 16