Poprzedni temat «» Następny temat
Cmentarz komunalny w Wieliczce
Autor Wiadomość
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-06-2007, 23:58   

a czy na nowym cmentarzu też zostanie wymienione ogrodzenie i zrobione wreszcie normalne alejki np asfaltowe czy jakieś a nie sypane z kamienia??:> czy tylko ta "odnowa" dotyczy starego cmentarza?
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
przecinek
Gwarek


Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 17
Wysłany: 01-07-2007, 11:45   

Na początek chciałam wszystkich przywitać (mój pierwszy post).

Wczoraj przeszłam się po cmentarzu i zrobiłam kilka zdjęć pomnikom, jeśli ktoś ma ochotę to można je zobaczyć tutaj.
Z pewnością nie dotarłam do wszystkich ciekawych obiektów, ale to co udało mi się utrwalić w większości jest w stanie dramatycznym. Dwa nagrobki odrestaurowane zostały z funduszy kopalni. A co z resztą? Przecież to zabytki!
We Wszystkich Świętych w tym roku, a być może także w poprzednich latach, odbywały się kwesty na rzecz renowacji. Czy coś w tym kierunku zostało zrobione?
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 29-08-2007, 16:12   

Dalsza część dyskusji w osobnym wątku aby nie mieszać jednego cmentarza z drugim
http://www.wieliczka24.in...owski-vt771.htm

Przecinek, możesz zawsze te zdjęcia dodać też u nas, najlepiej do albumu
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-01-2008, 02:08   

i cmentarz został powiększony..

zastanawia mnie jedna rzecz dlaczego już tam chowają ludzi a nie wykorzystują "starej" części..

Miało być wejście od os Lekarka (chodzi mi o tą ścieżkę asfaltową) i brama się zbyła..

Doszły mnie też słuchy że mają likwidować ogródki działkowe pzy cmentarzu na rzecz cmentarza nie wie ktoś czy to prawda?
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 22-01-2008, 11:25   

Ostatnio spotkałem się z opinia, że na parkingu przy cmentarzu powinno się równiez wprowadzić pałatne parkowanie, bo masa ludzi zostawia tam auta i jedzie MPK do Krakowa a gdy jest pogrzeb to nie ma gdzie zostawić auta .....
ciekawi mnie opinia gremium forumowego w tej sprawie
 
     
aizuk
[Usunięty]

Wysłany: 22-01-2008, 13:55   

Jak udowodni ktoś że nie zostawia auta i jedzie MPK do Krakowa , tylko idzie na cmentarz odwiedzić rodzinę.Nie popadajmy w paranoje.Przedewszystkim jeśli w mieście brak jest miejsc parkingowych to obowiązkiem władz jest je stworzyc a nie wysyłać szwadrony straży miejskiej czy innych ludków w celu kasowania niewinnych mieszkańców który nie mają gdzie zaparkować.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 22-01-2008, 15:58   

Nord napisał/a:
Ostatnio spotkałem się z opinia, że na parkingu przy cmentarzu powinno się równiez wprowadzić pałatne parkowanie, bo masa ludzi zostawia tam auta i jedzie MPK do Krakowa a gdy jest pogrzeb to nie ma gdzie zostawić auta .....
ciekawi mnie opinia gremium forumowego w tej sprawie

Nie jestem zwolennikiem płatnych parkingów, jednak parking przy wielickim cmentarzu powinien być płatny. Płatny w sposób selektywny tak, by spełniał swoje przeznaczenie. Wybudowany został dla żałobników i odwiedzających groby swych bliskich. Tymczasem stanowi wygodne miejsce przesiadkowe do BUS-ów.
Proponuję: Pierwsze dwie godziny parkowania - bezpłatne, następne - 5 zł. za godzinę.
Sądzę, iż pokryje to koszt wynagrodzenia parkingowego, zmniejszy bezrobocie, a do kasy miasta też coś kapnie. Powyższą propozycję przedłożyłem ustępującemu burmistrzowi. Miał jednak wtedy większe zmartwienia.
 
     
Mie
Gość
Wysłany: 22-01-2008, 17:49   

oraz zablokuje wszystkie pobliskie ulice wtym sienkiewicza ktora juz wyglada nieciekawie.
Parking powinien tam byc bezplatny ewentualny pokrywany przez MPK w stylu "Park&Ride"
A co do bezrobocia to nie widze zwiazku w jego zmniejszeniu przez jedna osobe.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 22-01-2008, 18:32   

Mie napisał/a:
... zablokuje wszystkie pobliskie ulice wtym sienkiewicza ...

Wieliczka już jest zablokowana, a istniejące parkingi są nastawione jedynie na turystów. Czy potencjalny interesant może bez problemów zaparkować przy urzędzie, banku, sklepie ...? Pozostaje wędrówka ludów lub parkowanie w sposób urągający kodeksowi drogowemu. A samochodów przybywa...
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 23-01-2008, 11:44   

a ja mam pytanie to temat o pargingach czy o cmentarzu?! :P

jak by tak postawić kogoś z kamerą przy tym cmentarzu i zeby nagrywał każdego kto wiedzie i wyjedzie i w ogole to by były dowody na to iż zostawiaja tam auta i ida albo do miasta albo jada do krk ;]
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Ehhh
Gość
Wysłany: 23-01-2008, 14:33   

Oseczka postw( postaw ? ) se ( ??) kamre( kamerę) w domu i puszczja( odtwarzaj?) na zywo ( żywo)swoja ( swoją) osobe( osobę) .
A nie pis ( pisz)glupot ( głupot) , bo naprawde twoje pomysly sa( są) iscie ( iście) z Korei PŁN

ech , eech , kier, kupiec itd itp
Proszę nie obrażać zarejestrowanych członków forum swoją łamaną polszczyzną
.


 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 02-02-2008, 23:59   

Tak wracając do sprawy malowideł na murze cmentarnym, owszem jest metoda, ale z tego co mi wiadomo kosztowna, ale skuteczna.
Mianowicie istnieje coś takiego jak bezbarwna farba antygraffiti,
Jest ona przeznaczona właśnie do malowania elewacji budynków a działanie ma bardzo interesujące.
Opierając się na przykładzie, gdy jakiś gagatek pomaluje ścianę pokrytą wcześniej specyfikiem wystarczy jedynie wężyk albo dobry zamach wiadrem z wodą po czym cale masze grafiti spława ze ściany. Koszt takiego specyfiku to ok. 50zł/litr

Swego czasu interesowałem się tematyką i tutaj spis przydatnych specyfikow:

Preparaty do zabezpieczania przed graffiti AGS® - 3502/10/12
przeznaczone są do wszystkich typów powierzchni elewacyjnych i innych - więcej ... patrz "PREPARATY"
AGS® 3502, 3510, 3512 jest bezbarwną dyspersją na bazie mikro wosków, która po nałożeniu pozwala na uzyskanie trzech efektów kosmetycznych tj.:
symbol 3502 - oznacza preparat, który po nałożeniu daje efekt półmatu (najczęściej stosowany),
symbol 3510 - oznacza połysk,
symbol 3512 - oznacza mat.
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-10-2011, 11:35   

http://www.dziennikpolski...ia-zabytki.html

Dziennik Polski napisał/a:
Kwesta: odnowią zabytki

WIELICZKA. Wszystkich Świętych to także okazja, aby wesprzeć akcję ratowania zniszczonych grobów. Datki na ten cel będzie zbierać ponad 100 wolontariuszy.

Dokładna liczba kwestarzy będzie znana 26 października. - Do tego dnia szkoły i stowarzyszenia mogą zgłaszać listy wolontariuszy. Z prośbą o udział w kweście zwróciłam się do uczniów wielickich szkół średnich oraz między innymi do członków grup artystycznych "Art Klub" i "W wolnej chwili", a także chórów "Lutnia" i "Camerata". Taki apel skierowałam też do wielickich radnych miejskich. Już teraz mogę jednak powiedzieć, że wolontariuszy będzie ponad 100. Ludzie sami do mnie przychodzą, informując, że będą do dyspozycji przez oba dni kwesty. Oczywiście, jak zawsze fundusze na ratowanie zabytkowych mogił będą zbierać również członkowie Klubu Przyjaciół Wieliczki - mówi Jadwiga Duda, szefująca stowarzyszeniu Klub Przyjaciół Wieliczki, przy którym powołano już po raz szósty - Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce.

Tegoroczną wielicką kwestę zaplanowano 30 października i 1 listopada w godz. 8-16. Wolontariuszy z puszkami z logo SKRZCK można będzie spotkać przy wszystkich - pięciu - wejściach na miejską nekropolię przy ulicy Piłsudskiego oraz przy Kwaterze Wojskowej. Każdy z gromadzących datki będzie wyposażony też w pamiątkowe "cegiełki", które otrzymają wszyscy przyłączający się do akcji.

W podkrakowskim mieście fundusze na ratowanie cmentarnych zabytków są gromadzone od 2006 roku. Efekt dotychczasowych kwest to prawie 70 tys. zł. Rekordową kwotę - 17,1 tys. zł - zebrano przed rokiem. Jednak pieniądze te nie wystarczyły na pokrycie wszystkich kosztów renowacji mogiły Anny Morawieckiej zmarłej w 1899 roku oraz pomnika nagrobnego Jana Zimlera, co wykonano w minionych dwunastu miesiącach. - Wszystko przez to, że wprowadzono 23 proc. VAT-u od prac konserwatorskich. Z podatkiem, który trzeba teraz odprowadzać tylko odnowa grobu Anny Morawieckiej kosztowała 19 tysięcy złotych. Dlaczego część funduszy zebranych podczas najbliższej kwesty będziemy musieli przeznaczyć na zapłacenie za prace, które zostały już przeprowadzone - tłumaczy Jadwiga Duda.

Jeśli odwiedzający wielicki cmentarz okażą się wystarczająco hojni, SKRZCK planuje wyremontować w następnych miesiącach także bardzo zniszczony, pochodzący z przełomu XIX/XX wieku nagrobek dziewięcioletniej dziewczynki o imieniu Jańcia.

Datki od mieszkańców sprawiły, że w minionych pięciu latach można było na miejskiej nekropolii odnowić również mogiły: notariusza, barona Kazimierza Przychockiego i przedwojennego kierownika Pospolitej Szkoły Męskiej w Wieliczce Antoniego Kossowskigo oraz grób Seweryna Junoszy Łempickiego, uczestnika powstania Styczniowego, asesora Sądu Powiatowego i miejskiego rajcy, który zmarł w 1931 roku. Dzięki kweście odrestaurowano też pomnik nagrobny Agnieszki z Iskierków Zimlerowej, zmarłej pod koniec XIX wieku.

Jolanta Białek

Nekropolia ma prawie 200 lat

Nekropolia przy ul. Piłsudskiego - niegdyś zwana "na Zadorach" - powstała w pierwszej połowie XIX wieku; najstarszy zachowany nagrobek - Józefa Lilla von Lilienbacha, pochodzi z 1834 r. Na cmentarzu komunalnym jest też wiele mogił z czasów powstań krakowskiego i styczniowego oraz I wojny światowej.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 02-11-2011, 13:28   

http://www.dziennikpolski...y-przodkow.html

Dziennik Polski napisał/a:
Kwesta ratuje ślady przodków

WIELICZKA. Setki wolontariuszy: uczniów, harcerzy, znanych gminnych osobistości - zbierało datki na cmentarzu. Przez dwa dni pracowali na rzecz odnowy zabytkowych grobów.

Najstarsze groby ludzi zasłużonych dla Wieliczki i okolic nie mają już opiekunów. Niszczeją cenne zabytki cmentarne, sypią się piaskowce z obelisków, odpadają głowy i ręce rzeźbionych aniołów. Dostrzegają to ludzie z Klubu Przyjaciół Wieliczki i odnawiają dawne nagrobki. Prezes Klubu Jadwiga Duda po raz szósty wyszła z inicjatywą organizacji Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego. Do współpracy zaprosiła wielickich uczniów, nauczycieli i ludzi, którzy kochają swoje miasto.

Klub Przyjaciół Wieliczki zorganizował dwudniową kwestę w poniedziałek i wtorek. Wolontariusze stali przy bramach cmentarnych i kwaterach wojskowych. - Musimy zadbać o najstarsze, zniszczone nagrobki, uszanować ślady naszych przodków - mówi Jadwiga Duda, prezes Klub Przyjaciół Wieliczki. Prowadzi przez cmentarz i pokazuje z daleka jasną postać anioła. - To pomnik 22-letniej Anny Morawieckiej, żony cesarsko-królewskiego adiunkta, budowniczego miejskiego, która zmarła w 1899 roku - mówi. Społeczny komitet wyremontował zabytek w tym roku. Za część prac jeszcze nie zapłacono, bo koszt renowacji to 19 tys. zł. - Konserwacja jest coraz droższa przez 23 proc. podatek VAT - wzdycha pani prezes. Opowiada też o innych wyremontowanych pomnikach z XIX wieku: rodziny baronów Przychockich, Antoniego Kosowskiego, Junoszy Seweryna Łempickiego, Agnieszki Zimlerowej i Jana Zimlera. Na jedne komitet wydawał kilka tysięcy złotych, na inne kilkanaście. - W ubiegłym roku na kweście padł rekord. Zebraliśmy 17 tys. zł. Teraz też liczymy na hojność wieliczan. Mamy już wybrany kolejny pomnik do renowacji - Janci Zwonarz. Jest tam rzeźba anioła trzymającego krzyż, postać została bez głowy i ręki, cały obelisk się sypie - mówi Jadwiga Duda.

Wieliczanie nie omijają kwestarzy. - Warto wspierać tę inicjatywę, bo efekty pracy komitetu widać. Obserwuję, jak ludzie wrzucają pieniądze do kilku puszek po 2 zł, 10 czy 50 - mówi Jan Macke, mieszkaniec miasta, który włącza się do kwesty.

Datków kwestującym nigdy nie szczędzi Aleksandra Pasławska. - Widzę ich każdego roku i zawsze wspieram, bo dzięki temu piękne rzeźby odzyskują blask. W ten sposób mamy okazję zadbać o pomniki, w których widać dawny kunszt artystów. Tu, na cmentarzu warto czasem spojrzeć na stare nagrobki i porównać z dzisiejszymi, zupełnie innymi, prostymi, może odzwierciedlającymi tempo życia - mówi Aleksandra Pasławska.

Akcję chwali również Krystyna Krajewska-Kobiałka, emerytowana nauczycielka. Wrzuca pieniądze do puszki. - Wsparcie kwestujących i tych, którzy odnawiają zapomniane już grobowce jest dla mnie wyrazem szacunku dla bliźnich. Przecież dzięki naszym datkom chronimy dawne pamiątki - uśmiecha się pani Krystyna.

W akcji biorą też udział nauczyciele wielickich szkół oraz chłopcy z "Solnej" Drużyny Harcerskiej ze swoimi opiekunami.

Barbara Ciryt
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Aleksander
Bałwan solny


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 240
Wysłany: 03-11-2011, 20:21   

super inicjatywa :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 16