Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
26-01-2011, 13:32
Kącik kulinarny
Autor Wiadomość
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 20:28   

Zachęcam Was do wypróbowania tego przepisu. Doskonale się prezentuje na talerzu odpowiedni na zbliżającą się kolację Walentynkową :)
Składniki
- 60 dag piersi z indyka
- ser mozzarela
- olej do smażenia
- kilka listków pietruszki
Zalewa do mięsa
- 6 łyżek miodu
- 6 łyżek ketchupu
- łyżka startego imbiru ( polecam świeży gdyż przyprawa nie odda tego smaku
)
- łyżka sosu sojowego
- pól łyżeczki mielonej chili (jak ktoś lubi na ostro i akurat może ma strąk świeżej drobno pokrojonej)
- ząbek czosnku
- 1 większa cebula pokrojona w drobną kostkę
Wykonanie
Przygotowujemy zalewę wg. pdanych składników. Mięso kroimy w plastry nie większe niż 2 cm. Najlepsze takie do 1,5 cm. Mięso wrzucamy do zalewy i odstawiamy na jakieś 30 min. Po tym czasie lekko oczyszczamy
mięso z cebulki i papryki chilli jeśli dodaliśmy świeżą. Rozgrzewamy na patelni olej i wrzucamy plastry indyka, Na początku smażymy na dużej temperaturze, póżniej zmniejszamy gaz. Doprowadzamy indyka do lekkiego zarumienienia. Gdy indyk bedzie upieczony wlewamy do niego zalewę i smażymy tak około 10 minut, nie więcej od czasu do czasu mieszając.
W tym czasie kroimy ser mozzarela w cieńkie plastry najlepiej zrobić to nożem lekko zwiżonym w zimnej wodzie.
Plastry indyka układamy na talerzu, kładąc na nich plaster sera, na jego środek kładziemy po łyżeczce tłuszczyku z patelni najlepiej z przewagą cebulki, dekorujemy listkiem zieleninki jaką tam akurat mamy ja dodałam pietruszkę.

Moje uwagi

Przepis się moim autorskim przepisem publikowanym na innych forach pod różnymi nickami :): ):) Mięso z indyka jest ciekawym tematem do obróbki gdyż zawiera specyficzny aromat który nie każdemu odpowiada. W podanej przeze mnie zalewie poznacie nowy smak i aromat mięsa indyczego bez specyficznego posmaku typowego dla tego gatunku mięsa.

Smacznego
_________________
Pozdrawiam
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 20:40   

Do indyka polecam wam Sałatkę z smażonymi pieczarkami

Składniki
Mieszanka sałat
30 dag pieczarek
4 pomidory lub pomidorki koktajlowe ( ja daję pół pudełka)
4 łyżki sera żółtego startego na tarce na grubych
oczkach ja daję gołdę
Przyprawy: sól,bazylia, oregano ( ja daje świeże), zielona pietruszka ( łyżka)
Sos winegret

Wykonanie

Z pieczarek odparowujemy wodę ja to robię na patelni teflonowej bez dodatku tłuszczu. Dodając szczyptę soli.
Gdy woda zostanie odparowana jakieś 5 minut trzymam pieczarki na patelni do czasu aż się lekko zarumienią .Chodzi o to aby nabrały takiego specyficznego smaku
, który uzyskujemy kładąc pieczarkę na prawdziwym piecu. Mam nadzieję, że są jeszcze osoby wśród które pamiętają ten samak.
Odstawiamy pieczarki do wystygnięcia.
W tym czasie kroimy pomidorki jeśli to są koktajlowe to na pół, duże w ćwiartki.
Przystępujemy roboty :): )
Sałata jak nie umyta- myjemy i wsadzamy do wirówki. Następnie ląduje w naszym ulubionym naczyniu, miseczce - sami wiecie w czym. Pomidorki, starty ser, wystudzone pieczarki - wskakują do niej. Dodajemy bazylię, oregano, natkę pietruszki.
Wszystkie składniki polewamy 15 minut przed podaniem sosem winegret.

Moje uwagi: Sałatka powstała dzięki naddatkowi pieczarek jakie miałam w lodówce. Polecam Wam ją gdyż smażone i odparowane pieczarki w taki sposób jaki podałam dodają jej specyficznego i oryginalnego smaku.
Sałatę podałam z tostami :) Jak na pierwszy raz zrobiłam z pół paczki
sałaty i było malizną czuć :): )
Myślę że mieszankę sałat można spokojnie zastąpić samą lodową.

Życzę smacznego

Przepis również mojego autorstwa
_________________
Pozdrawiam
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 20:46   

lub przepis znaleziony na puszce kukurydzy firmy Bonduelle moim zdaniem godny wypróbowania. Ja nie za bardzo lubie sery pleśniowe ale w tym połączeniu miodzio :): )
Składniki

- 1 nieduża główka sałaty lodowej
- kawałek sera pleśniowego ( wg upodobania) pokrojonego w kostkę
- 1 puszka kukurydzy ja daję Bonduell
- garść orzechów włoskich pokrojonych w kostkę
- sos winegret

Wykonanie


Sałatę umyć, odwirować ( bądź osuszyć). Porwać na nieduże kawałki,
dodać odsączoną z wody kukurydzę, ser, orzechy. Całość wymieszać i dodać sos winegret.
Uwaga :sos najlepiej dodać 10 minut przed podaniem
Moja osobista uwaga: Jestem osoba która nie przepada za serem pleśniowym ale ser w połączeniu z kukurydzą orzechami i sosem winegret w tej sałatce dla mnie miodzio :)

Smacznego
_________________
Pozdrawiam
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 21:22   

Ja polecę jeszcze jedno z moich ulubionych dań, mianowicie arroz rellende, czyli "pełno ryżu" - danie z Ameryki Południowej (Kolumbia?).
Potrzebujemy około 0,7 kg mielonego mięsa wieprzowego + tłuszcz do smażenia i przyprawy (dobra jest mieszanka chilli)
dwie szklanki ryżu ugotowanego z bulionem
i sos:
duża papryka pokrojona w drobną kostkę
posiekana średnia cebula
pokrojone dwa ugotowane na twardo jajka
puszka groszku zielonego
pół szklanki rodzynek
pół szklanki śmietany
mały przecier pomidorowy
przyprawy (ja z reguły doprawiam na ostro)
Wysmarowaną tłuszczem brytfankę napełniamy połową ryżu, lekko uklepujemy, wykładamy połowę mięsa, a na wierzch połowę sosu. Czynność powtarzamy i zapiekamy w 180 stopniach przez 30-40 minut. Wino czerwone jako dodatek niezbędne.
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 30-01-2011, 22:15   

Proste, szybkie spaghetti z krewetkami (teraz na wage w Tesco za 34 zł / kg).

http://pyszny.blox.pl/200...krewetkami.html

_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 30-01-2011, 22:23   

A parmezan jest do kupienia w Wieliczce?
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 30-01-2011, 23:10   

Jest sypki w paleo. W lodówce z nabiałem obok zapiekanek. Widziałam też w Kindze
Jakby ktoś miał jakiś sprawdzony przepis na sałatkę z dodatkiem krewetek to ja poproszę :): )
_________________
Pozdrawiam
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 31-01-2011, 12:17   

Jak ktoś robi chleb w piekarniku, to warto wykorzystać jak jest nagrzany. :)
Moje dzisiejsze śniadanko:


http://zapytaj.com.pl/Cat...ny_jadalne.html

Kasztany jadalne też są do kupienia w Tesco za 13 złotych za kilo.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-01-2011, 15:54   

Solniak trzeba było mówić zostało mi trochę kasztanów z jesieni, a i żołędzie by się znalazły.. i taniej jak w Tesco.. ;)

agga:

wrzuciłabyś tu jakiś przepis na dżem albo marmoladę.. te od Ciebie to nie wiem czy wytrzymały u mnie tydzień.. codziennie zjadałem :)
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 31-01-2011, 15:58   

Tsubasa napisał/a:
wrzuciłabyś tu jakiś przepis na dżem albo marmoladę


... z kasztanów i żołędzi ;)
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 31-01-2011, 16:03   

z mchu i paproci :P
To juz wolalbym jakby ktos mial przepisy na ciekawe nalewki
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 31-01-2011, 17:11   

coś mi się przypomina że już kiedyś tu wrzucaliśmy przepisy na nalewki..

ja dziękuję.. wyszedł mi spirytus o smaku wiśniowym.. wieliccy żule byliby zachwyceni :D
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 31-01-2011, 17:41   

wisnioweczka mi wychodzi super. tyle, ze robi sie z pol roku
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 31-01-2011, 19:55   

Tsubasa, Jak będziesz przejeżdżać to zaglądnij bo coś tam jeszcze jest. Robiłam w zeszłym roku na jesieni coś takiego jak sos śliwkowy do mięs dostaniesz na spróbowanie :): )
Przepis na konfitury
u mnie były z samych śliwek i śliwki, jabłka, gruszki. 1/2 kg cytryn Do tego Cukier kryształ i cukier żelujący 1 op na 5 l garnek. Śliwki umyć, wydrylować . Jak dodatkowo dajemy jabłka i gruszki należy je obrać i pokroić w ćwiartki wycinając gniazda nasienne. Śliwki gotujemy/smażymy na małym ogniu często mieszając, gdy puszczą sok dodać cukier wg uznania. Zacząć od 1 kg i próbować czy nas to zadowoli. Do tego dodać sok w wyciśniętych cytryn.Smażyć tak codziennie przez 2-3 godzinki, często mieszając przez 3 dni.
Na trzeci dzień pod koniec smażenia dodać cukier żelujący. Stosuję 3 w 1 gdyż zapobiega pleśnieniu. Gorące wkładać do słoików i układać do góry dnem. Trzymać tak do wystygnięcia.
_________________
Pozdrawiam
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 31-01-2011, 20:16   

Chciałam abyśmy wymienili się swoimi doświadczeniami co do zakupu mięsa i wędlin w naszym pięknym mieście. Które miejsca omijać które polecacie i jakie gatunki wędlin np.

Ja kiedyś robiłam zakupy na Sienkiewicza koło piekarni ale moim zdaniem bardzo popsuła się tam jakość i mięsa i wędlin. Mięso dostałam parę razy zamrożone. Wędliny po 1 dniu zaczynały brzydko pachnieć. Dlatego teraz omijam tamto miejsce. Tak samo ze sklepem mięsnym na przeciw naleśnikarni w rynku. Bardzo popsuł się asortyment i świeżość. Jedyne co tam mogę polecić obecnie to kabanosy wieprzowe. W Delikatesach Centrum są bardzo dobre frankfurterki. Ostatnio kupiłam parę razy wędliny w Paleo i jak na razie to były najświeższe że wszystkich miejsc w których ostatnio robiłam zakupy. Polecę Wam tez z czystym sercem masarnie na targu w Wieliczce (pierwsza obok ryb po schodkach się wchodzi). Mięso wieprzowe, wołowe, cielęce najświeższe Zawsze ! Ceny też dużo niższe. Gdy kupujemy schab z kością i poprosimy o wycięcie kości to schab jest ważony bez kości. Wszelkie rosołowe są ważone bez kości. Płaci się za mięso a kości dostaje na życzenie gratis :): ) Wędliny robione staropolską metodą jeśli ktoś kiedyś u Was w rodzinie wyrabiał wędliny to jest właśnie ten smak. Jedyny minus to pan nie kroi krajalnica ale nie ma problemu zawsze z uśmiechem na ustach ukroi tyle ile sobie życzymy. Ostatnie moje odkrycie to sklep drobiowy na przeciwko Praxi Cedrob.
Jedyne miejsce w Wieliczce które znam gdzie piersi z kurczaka sprzedaje się bez kości i chrząstek. Wędliny zamierzam wypróbować w najbliższym czasie.
Ja z miłą chęcią dowiedziała bym się gdzie kupić dobrą kiełbasę szynkowa bo coś ostatnio nigdzie nie trafiłam dobrej.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 18