Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
24-05-2011, 12:15
Rewitalizacja dworców PKP i terenów przy torach kolejowych
Autor Wiadomość
LZK
Kierat konny


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 313
Wysłany: 30-11-2016, 23:08   

@up Ciężko powiedzieć skąd przyjeżdżają, ale skąd by nie byli, to wtłaczanie ich do centrum miasta jest ostatnią rzeczą, jaka powinna się wydarzyć. Bardzo dobrze przyjął się autobus dowożący ludzi do pociągu i w tą stronę można by rozwijać ofertę komunikacji.
Co do Winnickiej to będzie ona w niedalekiej przyszłości rozbudowana, oraz wytyczony nowy przebieg wzdłuż torów z normalnej szerokości jezdnią i chodnikami więc problem nieprzejezdności odpadnie.
 
     
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 01-12-2016, 09:09   

Nie rozumiem co ma piernik do wiatraka. Parking przy stacji Wieliczka-Park jest w systemie park&ride. Dedykowany dla ludzi którzy chcą się przesiąść na pociąg. Parking na Dembowskiego ma inne przeznaczenie - jest bliżej centrum więc ma w założeniu służyć turystom i tym, którzy mają do załatwienia sprawy centrum Wieliczki a nie mogą zaparkować w innym miejscu.
Czyli nie jest dedykowany dla podróżujących pociągiem.

.....
Zatem nie jest rozwiązaniem kierowanie podróżnych na płatny parking poza systemem P&R.[/quote]

Do mnie przemawia nie "dedykowanie" temu czy innemu celowi, a zdrowy rozsądek. Popatrz sobie ilu kierowców tam parkuje w ciągu dnia, niezależnie od pory roku? I sam sobie odpowiedz, czy nie jest to marnotrastwo miejsca, a w niedalekiej przyszłości pieniędzy, gdy gmina wybuli kolejne miliony na budowę kolejnych P&R a mogłaby zamiast tego zainwestować np. w chodniki na terenach wiejskich, gdzie dzieciaki w zimie brodzą w błocie i śniegu, żeby nie wpaść pod samochód....
Poza tym ile można zarobić na ok 20 kierowcach stale parkujących na Dembowskiego? Ja osobiście, choć jeżdże do Wieliczki ani razu nie skorzystałam z tego "błogosławieństwa" dla turystów, którzy parkują bliżej Kopalni, nawet na parkingach prywatnych. Jeżeli coś się nie sprawdza, to może trzeba poszukać lepszych rozwiązań, a tkwić w przyzwyczajeniach i nakazach urzędników, którym na zmianach nie specjalnie zależy?
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 01-12-2016, 09:28   

beksia napisał/a:
Jeżeli coś się nie sprawdza, to może trzeba poszukać lepszych rozwiązań?


Ale co się nie sprawdza? Płatny parking przy Dembowskiego? Jak każda własność publiczna nie musi być zyskowny. Z moich obserwacji wynika, że jego głównym celem jest trzymanie w szachu cenowym prywatnych dzierżawców sąsiednich parkingów.
Właściciel - czyli gmina musiałaby się wypowiedzieć jaki był (jest) główny cel istnienia takiego właśnie parkingu. Może w wyniku takiej dyskusji okazałoby się, że można chociaż część parkingu zamienić na P&R. Tylko że, ponieważ system biletowy P&R nie działa to idea by się nie sprawdziła. Parking zamiast służyć podróżującym koleją stałby się darmowym parkowiskiem dla tych, którzy nie chcą płacić za parkowanie na ulicy.
 
     
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 01-12-2016, 11:11   

Kozmicki napisał/a:
beksia napisał/a:
Jeżeli coś się nie sprawdza, to może trzeba poszukać lepszych rozwiązań?


Ale co się nie sprawdza? Płatny parking przy Dembowskiego? Jak każda własność publiczna nie musi być zyskowny. Z moich obserwacji wynika, że jego głównym celem jest trzymanie w szachu cenowym prywatnych dzierżawców sąsiednich parkingów.
Właściciel - czyli gmina musiałaby się wypowiedzieć jaki był (jest) główny cel istnienia takiego właśnie parkingu. Może w wyniku takiej dyskusji okazałoby się, że można chociaż część parkingu zamienić na P&R. Tylko że, ponieważ system biletowy P&R nie działa to idea by się nie sprawdziła. Parking zamiast służyć podróżującym koleją stałby się darmowym parkowiskiem dla tych, którzy nie chcą płacić za parkowanie na ulicy.


OK, niech sobie trzyma w szachu prywaciarzy. Nie mówię o systemie 0 opłaty, tylko o obniżeniu abonamentu do np. 20-25 zł, tak aby parking zapełnił się płacącymi miesiąc w miesiąc pasażerami Kolei Małopolskich, a nie czekał na przygodnych i nielicznych chętnych do zaparkowania na godzinę czy dwie. Parking został wybudowany z gminnych funduszy, a więc naszych pieniędzy i oburza mnie to, że jest wykorzystywany w 1/10 swoich mozliwości, a mógłby być zyskowny jak mało która własność publiczna. :!: Można na nim zarobić, ale tylko zwiększając liczbę parkujących. Problemem w tej chwili jest też to, że zapewne nawet na siebie nie zarabia i gmina musi dopłacac do utrzymania olbrzymiego parkingu w środku miasta... :(:
Jeżeli system biletowy P&R nie działa, to nie jest to wina pasażerów i mieszkańców Gminy, ale potencjalnie zainteresowanych spółek, które nie mogą albo nie próbują się dogadać. Obie strony reprezentują urzędnicy, a ci sami z siebie nic nie zrobią, bo po co, gdy nikt ich nie "kopie w kostkę". Nie podam gotowego rozwiązania, bo nie jestem urzędasem, mającym dostęp do kalkulacji, ale sądzę, że sprawa jest prostsza niż się wydaje, a jeżeli nie wiemy o co chodzi to chodzi o... wcale nie tak wprost o pieniądze.. ale o układy. :027:
 
     
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 01-12-2016, 11:15   

Kozmicki napisał/a:
Ale co się nie sprawdza? Płatny parking przy Dembowskiego? Jak każda własność publiczna nie musi być zyskowny.


Jeszcze na marginesie poprzedniego postu - taki sposób myślenia towarzyszy nam od czasów władzy ludowej. Mam nadzieję, że "kpisz, a nie o drogę pytasz", mości Kozmicki.
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 01-12-2016, 13:58   

beksia napisał/a:
Kozmicki napisał/a:
Ale co się nie sprawdza? Płatny parking przy Dembowskiego? Jak każda własność publiczna nie musi być zyskowny.


Jeszcze na marginesie poprzedniego postu - taki sposób myślenia towarzyszy nam od czasów władzy ludowej. Mam nadzieję, że "kpisz, a nie o drogę pytasz", mości Kozmicki.


Naprawdę? A jaki zysk przynoszą szkoły gminne ? Albo drogi?
 
     
LZK
Kierat konny


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 313
Wysłany: 01-12-2016, 18:21   

Kozmicki napisał/a:

Naprawdę? A jaki zysk przynoszą szkoły gminne ? Albo drogi?

Bardzo duże. Bez wykształconego społeczeństwa możesz mieć gospodarkę co najwyżej taką jak w republice bananowej, a o drogi to już chyba pytanie retoryczne. To, że nie wrzuca się bezpośrednie przy wejściu nie znaczy, że coś dochodu nie przynosi!
 
     
snejk04 
Bałwan solny
<<---->>



Osiedle: W.Pola/Kraków, os.Widok
Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 241
Wysłany: 01-12-2016, 21:55   

LZK napisał/a:
skąd by nie byli, to wtłaczanie ich do centrum miasta jest ostatnią rzeczą, jaka powinna się wydarzyć. Bardzo dobrze przyjął się autobus dowożący ludzi do pociągu i w tą stronę można by rozwijać ofertę komunikacji.

Oczywiście że tak, po prostu nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że ulokowanie P&R przy przystanku w Bogucicach, zamiast powiększeniu tego przy stacji WP zmniejszy ruch w centrum Wieliczki, bo to nie musi być prawda, z powodu o którym napisałem.
@beksia
Cytat:
50 zł za abonament miesięczny to jest za drogo dla przeciętnego Wieliczanina. Lepiej ryzykować karę wymierzoną za parkowanie na trawniku albo ostatecznie pojechac do Krakowa autem, co może kosztowac w obie strony ok. 20-30 zł

50zł za miesiąc parkowania to za dużo (swoją drogą naprawdę ok 2zł za dzień to tak drogo?), lepiej pojechać do Krakowa autem i wydać za jeden dzień 20? Mam nadzieję, że tak "inteligentnie" kalkulujących Wieliczan nie mamy za dużo :D

A tak na marginesie, to własność publiczna faktycznie nie musi przynosić zysków, ale to hasło niestety bardzo często jest powtarzane jako usprawiedliwienie niegospodarności i nieudolności władz samorządowych.
_________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 03-12-2016, 14:43   

LZK napisał/a:
Kozmicki napisał/a:

Naprawdę? A jaki zysk przynoszą szkoły gminne ? Albo drogi?

Bardzo duże.


A się wyrwał jak Filip z konopi. Beksi to tłumacz, ona ma zdaje się problem ze zrozumieniem, że pojęcie zysku finansowego nie ma zastosowania do własności publicznej. Mam wrażenie, że jej się kojarzy brak zysku z komunizmem. :)
Swoją drogą - naprawdę nie dostrzegłeś ironii w tych pytaniach? :zdziw:
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 15-12-2016, 15:13   

W sprawie parkingu płatnego - już któryś z kolei raz czytam o tych 20 samochodach i widzę jak się rodzą miejsko-wiejskie legendy! Ja parkuję tam (i płacę) odkąd jest płatna strefa na Kosiby. IMHO cena jest jaka jest - jeśli niemal codziennie jestem w Wieliczce samochodem w celach zarobkowych to się bardziej opłaca niż karmienie parkometru.
Wracając do parkingu: w sezonie turystycznym około dzisiątej wolne miejsca zostają (lub nie) tylko na samym końcu parkingu, poza sezonem (jak teraz) parking w miarę zapełniony (zapełnienie parkingu koreluje z ruchem turystycznym w kopalni i/lub imprezami w mieście; w ostatnią sobotę wszystkie miejsca były zajęte); wolne miejsca są często na części wyznaczonej dla autokarów; środkowy plac w tygodniu zapełnia się do 9:00-9:30 nawet teraz w grudniu; kilka firm turystycznych ma wykupione miejsca dla busików na stałe (po lewej od wjazdu); zawsze stoi też kilka dużych autokarów - rotacja jest w zależności od tego, jak długo turyści błąkają się po kopalni.
Karty abonamentowe mają kolejne numery - w tym miesiącu moja karta kupiona w pierwszym dniu dostepności abonamentu ma numer powyżej 40, kupiona na początku listopada - powyżej 60.
Z obserwacji własnych - dwie, niemłode osoby zatrudnione są jako parkingowi (żaden zarzut - może to dorabiający na śmieciówce rencisto-emeryci co by oznaczało, że pracują po taniości).
_________________
Zawsze wyorbrażałem sobie Raj jako bibliotekę; nigdy jako ogród.
Jorge Luis Borges
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 23-12-2016, 12:17   

Na tym parkingu na Dembowskiego widziałem taki cennik:
- pierwsza godzina parkowania - 2 zl
- kazda nastepna - 2 zl
Cena jak na dojazdy do pracy w Krakowie - nie do przyjęcia (10h - 20 zl dziennie).
Abonamentu nie zauwazylem.
Jesli jest po 50zl miesiecznie - to, wg mnie, jest to cena super.
20 dni roboczych - 2zl 50 groszy dziennie ;-)
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
snejk04 
Bałwan solny
<<---->>



Osiedle: W.Pola/Kraków, os.Widok
Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 241
Wysłany: 23-12-2016, 18:01   

http://solnemiasto.eu/poz...y-dembowskiego/
_________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 24-12-2016, 01:41   

Do mnie rozmawiasz? :D
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
snejk04 
Bałwan solny
<<---->>



Osiedle: W.Pola/Kraków, os.Widok
Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 241
Wysłany: 24-12-2016, 10:56   

Miałeś problem ze znalezieniem cen tego parkingu, mi udało się w jakieś 3.5sek, mam nadzieję, że pomogłem. Na przyszłość polecam taką fajną stronę .
Wesołych świąt.
_________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 26-12-2016, 00:48   

snejk04 napisał/a:
Miałeś problem ze znalezieniem cen tego parkingu

Czytaj, a nie zmyslaj.
Napisalem
Cytat:
Na tym parkingu na Dembowskiego widziałem taki cennik:
- pierwsza godzina parkowania - 2 zl
- kazda nastepna - 2 zl

A ze cen miesiecznych nie maja w zasiegu wzroku [obok tych powyższych]- to pewnie wina klienta, no przecież :D
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 17