Poprzedni temat «» Następny temat
Rada Miejska
Autor Wiadomość
Pretekst 
Bałwan solny


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 222
Wysłany: 01-04-2011, 09:51   

nacomito napisał/a:
Tymczasem zwołuje się sesję z przeładowanym programem, do którego radni nie mają możliwości się przygotować. Ile czasu przewodniczący przewiduje na podjęcie jednej uchwały? Domyślam się, że każda z nich powinna być zaprezentowana, przedyskutowana i dopiero wtedy podejmowana.


Niepotrzebnie się tak podniecasz. Projekty uchwał są przedmiotem dyskusji podczas obrad komisji. Każdy radny ma wtedy czas na zapoznanie się z tematem, dopytanie właściwych osób itp. W czasie sesji nie muszą być one oddzielnie prezentowane. Tyle że radni albo nie chodzą na posiedzenia komisji, albo też wiedzą, że tam nie zabłysną.
Sesja jest właściwie po to, żeby przyjąć wypracowane w komisjach projekty uchwał. Taka jest jej kompetencja. Gdyby komisje dobrze pracowały, to nawet tak przeładowany program sesji nie byłby problemem.

Jeszcze raz podkreślę, sesja nie jest po to żeby roztrząsać projekty uchwał. Od tego są posiedzenia komisji.

Opozycja jest liczna, ale słaba merytorycznie. I tyle w temacie.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 09:52   

Po briefingu w Magistracie, burmistrz zaproponował prezesowi i towarzyszącej delegacji spacer urokliwymi wądołami do "Wielickich Delikatesów", celem dokonania zakupów. Okazało się, że "koszyk Kaczyńskiego" jest znacznie tańszy w Wieliczce. W sklepie, niestety, zabrakło ziemniaków. Niepocieszony prezes po konsultacji zakupił zastępczo kaszę jaglaną.

Na pożegnanie obiecał złożyć, pierwszą po objęciu teki premiera, wizytę w Solnym Mieście. Burmistrz zapewnił, że do tego czasu Wieliczka zmieni się nie do poznania. Na pożegnanie delegacja wielickich kupców wręczyła prezesowi wypchaną kaczkę krzyżówkę odstrzeloną w Parku Mickiewicza z życzeniami, by długo zdobiła gabinet przyszłego premiera.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 01-04-2011, 10:02   

Słyszałem, że prezes zapowiedział równiez stworzenie ministerstwa polskiego gorzelnictwa - aby ratowac polską tradycję. Pierwszym ministrem będzie poseł Karski, który jednak wolałby zajmować się produkcją wózków golfowych w Polsce - wszak w ich uzywaniu w krajach południwoych ma duże doświadczenie. :D
http://wiadomosci.gazeta....ikowski_po.html
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 10:42   

Pretekst napisał/a:
Niepotrzebnie się tak podniecasz. Projekty uchwał są przedmiotem dyskusji podczas obrad komisji. Każdy radny ma wtedy czas na zapoznanie się z tematem, dopytanie właściwych osób itp.

Masz bogate doświadczenie samorządowe. Nic więc dziwnego, że studzisz mój temperament.
Obszerne dokumenty dotyczące zaskarżonej uchwały radni otrzymali w ostatniej chwili. By się z nimi zaznajomić nie wystarczą dobre chęci. Potrzebny czas i wiedza. Tej wiedzy brakowało autorom planu, burmistrzowi i radnym poprzedniej kadencji. By rzetelnie odnieść się do zarzutów wojewody trzeba dogłębnie zaznajomić się z przynajmniej częścią planu. Jeżeli, będąc laikiem jak większość radnych, potrafisz tego dokonać w ciągu paru dni – gratuluję sprawności intelektualnej. Innym wyborem jest głosowanie „cieląt”. Nie wszystkim to odpowiada.

Pretekst napisał/a:
Sesja jest właściwie po to, żeby przyjąć wypracowane w komisjach projekty uchwał. Taka jest jej kompetencja. Gdyby komisje dobrze pracowały, to nawet tak przeładowany program sesji nie byłby problemem.

Komisje zdominowane są przez kompetentnych(?) ludzi burmistrza. Komentarz zbyteczny.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 01-04-2011, 14:37   

Pretekst napisał/a:
Gdyby komisje dobrze pracowały, to nawet tak przeładowany program sesji nie byłby problemem.

No nie jestem pewien. Przedstawienie sprawozdania komisji w danej sprawie - to co najmniej kilka minut - i potem czas na pytania ze strony radnych. Te 15 minut na punkt to absolutne minimum w "normalnej radzie". Faktycznie przygotowanie takiego planu zakłada, że Rada to stado baranów.....
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Pretekst 
Bałwan solny


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 222
Wysłany: 01-04-2011, 19:03   

nacomito napisał/a:

Masz bogate doświadczenie samorządowe. Nic więc dziwnego, że studzisz mój temperament.


Pracuję jako dziennikarz. Obsługiwałem sesje właściwie większości rad wokół Krakowa, stąd wiem co nieco w tematyce samorządowej i mam porównanie, jak to wygląda.

kiotari napisał/a:
Przedstawienie sprawozdania komisji w danej sprawie - to co najmniej kilka minut

Bywa że trwa to kilka minut. Z reguły jednak przewodniczący wygłasza formułę: komisja na posiedzeniu w dniu takim a takim zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

kiotari napisał/a:
i potem czas na pytania ze strony radnych.
Tych pytań nie powinno być w czasie sesji, dlatego że komisje opiniują projekty uchwał, a w tych komisjach są przecież radni - a więc powinni być w temacie.

Są też ustawowe terminy dostarczenia materiałów radnym, mają czas na zapoznanie się z nimi. Zgadzam się, że nie powinno się wprowadzać uchwał przed samą sesją. Ale czasem tak się zdarza, bo coś wypadnie w ostatniej chwili.

kiotari napisał/a:
Rada to stado baranów.....
Właściwie trudno znaleźć jakąś pointę do tego stwierdzenia.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 19:43   

kiotari napisał/a:
Przedstawienie sprawozdania komisji w danej sprawie - to co najmniej kilka minut - i potem czas na pytania ze strony radnych. Te 15 minut na punkt to absolutne minimum w "normalnej radzie". Faktycznie przygotowanie takiego planu zakłada, że Rada to stado baranów.....

Aby nie było wątpliwości:
Uchwały (numeracja wstępna) nr 3-4-5-6-11-13-14-15-18-21(pakiet 4 uchwał)-27-28-29 tj 16 szt. były rozpatrywane i podejmowane w czasie 2-3 min. Składało sie nań: odczytanie nazwy uchwały, sprawozdanie, zapytanie przewodniczących komisji o stanowisko, wyrażenie stanowiska (jednym słowem), głosowanie i wynik.
Przyjmijmy, że te uchwały były bezproblemowe i nie było nad nimi dyskusji.

Natomiast, gdy uchwała budziła wątpliwości, sprawozdawca i przewodniczący komisji wykazywali sie dyletanctwem.

Przewodniczący Rady, mający doświadczenie gdyż w poprzedniej kadencji był zastępcą, ma problemy proceduralne. Np. na zapytanie radnego dlaczego sesja odbywa się po trzymiesięcznej przerwie z przeładowanym programem odpowiada, że tak przewiduje regulamin. Nie sprostawał tego radca prawny. Tymczasem par. 4.1.Regulaminu Rady Miejskiej w Wieliczce „Rada odbywa sesje zwyczajne w liczbie niezbędnej do wypełnienia zadań i obowiązków Rady, przy czym nie mniejszej niż raz na kwartał”. Nic dodać, nic ująć.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 01-04-2011, 20:43   

Pretekst napisał/a:
kiotari napisał/a:
Rada to stado baranów.....

Jako dziennikarz nie powinieneś stosować selektywnego cytowania ;-) . Mój stosunek do Rady jest ambiwalentny - ale tego co Ty włożyłeś w moje usta nie napisałem. Napisałem natomiast:
przygotowanie takiego planu zakłada, że Rada to stado baranów.....
Tyle tytułem dziennikarskiej rzetelności ;-)
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 20:55   

Pretekst napisał/a:
Pracuję jako dziennikarz. Obsługiwałem sesje właściwie większości rad wokół Krakowa, stąd wiem co nieco w tematyce samorządowej i mam porównanie, jak to wygląda.

Wnioskuję z tego, że rani wszystkich szczebli, które odwiedziłeś spotykają się na sesjach w celach towarzysko-poborczych. Pobierają diety za udział. Ciekaw jestem Twych relacji z tych imprez.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 21:05   

Pretekst napisał/a:
Zgadzam się, że nie powinno się wprowadzać uchwał przed samą sesją.

Zwłaszcza, gdy rozpatrywana ma być tak poważna sprawa, jak odpowiedź na trudne do obalenia zarzuty wojewody.
Raduje mnie Twoje zdanie.
 
     
maciejsporysz 
Groty kryształowe
Maciej Sporysz


Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 100
Wysłany: 01-04-2011, 21:54   

Ale się obrywa użytkownikowi Pretekst ;)
_________________
http://www.maciejsporysz.eu
 
     
Pretekst 
Bałwan solny


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 222
Wysłany: 01-04-2011, 21:58   

kiotari napisał/a:
Rada to stado baranów.....
Czy to nie jest część zdania, które napisałeś? :P a więc nie włożyłem Ci nic, czego wcześniej w Twoich ustach nie było :D
A tak poważnie, było to celowe działanie, na które mogłem sobie tutaj pozwolić.

nacomito napisał/a:
Wnioskuję z tego, że rani wszystkich szczebli, które odwiedziłeś spotykają się na sesjach w celach towarzysko-poborczych. Pobierają diety za udział.

Powiem to ostatni raz, gdyby radni rzetelnie pracowali w komisjach, w czasie sesji przyjęliby to, co zostało tam wypracowane. Bo tylko rada w swoim ustawowym składzie ma takie kompetencje. A rada w całości zbiera się na sesjach.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 22:05   

Na temat udzielenia odpowiedzi na skargę do WSA – po kolei:

Przewodniczący Rady rozpoczynając sesję zakomunikował, iż burmistrz wycofał z porządku sesji rozpatrywanie kilku uchwał, m.in. pkt. 24.: Uchwała w sprawie udzielenia odpowiedzi na skargę do WSA w Krakowie. Zaskoczeni radni pytali o przyczyny takiego posunięcia. Burmistrz odpowiedział, że po konsultacji z wojewodą minęło zagrożenie unieważnienia MPZP w całości, a szerszej informacji ten temat udzieli po głosowaniach, w dyskusji. Tymczasem, w trakcie rozpatrywania uchwał o nieruchomościach bezpowrotnie opuścił sesję.

W dyskusji burmistrza zastąpił J. Lassota. Przedstawił genezę studium i planu. Na ich sporządzenie rozpisano przetarg. Wygrała doświadczona firma. Dłużej zatrzymał się na problemie zablokowania przez min. rolnictwa wniosków o odrolnienie 300ha ziem w gminie mimo, że nie było to przedmiotem skargi wojewody. Sprawa ta czeka w NSA na rozpatrzenie.

Biuro Rozwoju Krakowa, będące autorem studium i planu, sporządziło 30-stronicową odpowiedź na skargę. Po konsultacjach z biurem prawnym wojewody część wyjaśnień uznano za zasadne, a gminie nie grozi powtórzenie całej procedury od początku. Zdaniem burmistrza nie ma potrzeby, by Rada uchwałą dała odpowiedź na skargę.

Przewodniczący Rady stwierdził, że wynajęta do pomocy kancelaria prawna podpowiedziała, iż wystarczy, by pismo w sprawie z podpisem burmistrza wystosował przewodniczący.

Jednym słowem radni = bezradni, zbędni.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-04-2011, 22:36   

Pretekst napisał/a:
Powiem to ostatni raz, gdyby radni rzetelnie pracowali w komisjach, w czasie sesji przyjęliby to, co zostało tam wypracowane. Bo tylko rada w swoim ustawowym składzie ma takie kompetencje. A rada w całości zbiera się na sesjach.

Podpowiem Ci jeszcze raz, że prace radnych reguluje Regulamin Rady Miejskiej w Wieliczce. Spośród grona radnych powołano szereg kierunkowych komisji. Zdominowane są przez członków jednej opcji, a ich kompetencje nie zawsze są zgodne z profilem komisji. Komisja na swoje posiedzenia zapraszać może ekspertów i doradców, a także za zgodą burmistrza przedstawicieli UMiG.

Procedura podejmowania uchwał zbliżona jest do sejmowych prac nad ustawami. Nie wyobrażam sobie głosowania nad ustawą bez dyskusji. To na sali sejmowej dokonuje się korekty, nie zawsze trafionej, projektu ustawy. A ty chcesz radnych ubezwłasnowolnić i zrobić z nich maszynkę do bezmyślnego głosowania, bo „komisje wypracowały”. Smutne, że obrady obserwowane przez Ciebie w ten sposób się toczą. Radni nie ryby, nie odbieraj im głosu.
 
     
maciejsporysz 
Groty kryształowe
Maciej Sporysz


Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 100
Wysłany: 01-04-2011, 22:58   

Pretekst napisał/a:
Opozycja jest liczna, ale słaba merytorycznie

Pretekst napisał/a:
Pracuję jako dziennikarz.

Czy dziennikarz nie powinien być obiektywny ?? Bo pierwsza cytowana wypowiedź nie wydaje mi się taka.
_________________
http://www.maciejsporysz.eu
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 17