Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana zasad wywozu śmieci
Autor Wiadomość
Piotr Ptak 
Groty kryształowe


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 112
Wysłany: 13-12-2012, 18:40   

Witam.
greg napisał/a:
o nie mówienie do mojej osoby przez "Wy"

To napisałem do osoby greg:
Piotr Ptak napisał/a:
greg napisał/a:
niestety - śmieci nie omówiliśmy i na razie nie omówimy, ze względu na fakt, że cała ta Ustawa to knot prawny.
Skoro rząd ustalając ustawę nie wiedział co czyni, to trudno na naszym poziomie robić dywagacje na ten temat.
Proponuję, jak będą jakieś nowe dane powrócić do tematu

18 lat jest mało to powrócimy do tematu w 2020 roku.


Potem jest spacja i prośba do "WY"
Mam nadzieję, że zostałem dobrze zrozumiany.
Pozdrawiam.

Ps. Przed 18.00 byłem uczcić pamięć wydarzeń 13 grudnia, miło było spotkać tych, którzy w tej dacie wspominają ból i ciężkie chwile. Nie miłe jest to, że w Wieliczce 13 grudzień kojarzy się z jarmarkiem, nawet jednej flagi przy pomniku.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 14-12-2012, 07:41   

Za dzisiejszym Dziennikiem Polskim :
Cytat:
Gdów jest pierwszą gminą powiatu wielickiego, gdzie uchwalono opłaty za wywóz odpadów, które mają obowiązywać od połowy 2013 roku. Gdowscy samorządowcy zaaprobowali "śmieciowe" stawki jednogłośnie.

Wójt Gdowa Zbigniew Wojas twierdzi, że kwoty wpisane w uchwale są realne. - Tyle faktycznie będą płacić mieszkańcy. Co ważne - śmieci będą wywożone u nas dwa razy w miesiącu, podczas gdy inne małopolskie gminy, które ustaliły podobne stawki będą usługę tę wykonywać tylko raz w miesiącu - twierdzi Zbigniew wójt Wojas.

Można powiedzieć, że gdowski samorząd wykazał się odwagą, bo w pozostałych gminach powiatu wielickiego trwa teraz głównie przyglądanie się i analizowanie, co zrobią w tej sprawie inni.

- Mamy wyliczenia, także projekty uchwał w tej sprawie są już właściwie gotowe, ale jeszcze poczekamy z poddaniem ich pod głosowanie Rady Gminy. Obserwujemy, co robią w tej kwestii inne gminy. Widać, że większość samorządów stara się jak najbardziej zejść z ceny, najczęściej na życzenie radnych. Jeszcze kilka tygodni temu była wersja, że stawka wyniesie ok. 10 zł, dziś mówi się, że będzie to 1-2 zł mniej. Poczekamy więc, czym to wszystko się skończy - twierdzi Roman Wcisło, dyrektor ds. organizacji i nadzoru w Urzędzie Gminy Biskupice, gdzie przed miesiącem proponowano 10 zł od osoby, a w przypadku, gdy śmieci nie będą segregowane - 16 zł.

Pewne jest tylko jedno - we wszystkich gminach opłaty za wywóz śmieci będą liczone od liczby domowników (ustawa dopuszcza również określenie stawek na podstawie ilości zużytej wody oraz od powierzchni mieszkalnej). Samorządowcy z powiatu wielickiego są jednomyślni także w opinii, że "nowa ustawa została fatalnie przygotowana i będzie z niej więcej zła niż pożytku". I dla mieszkańców, i dla gmin.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi wprost, że gmina nie uchwali swych stawek wcześniej, niż zrobi to Kraków, gdzie z kolei nadal jest to trzymane w tajemnicy. - Nasze śmieci będą wożone na Barycz, tym samym jesteśmy zależni od cen ustalonych przez MPO, do którego należy to wysypisko. Dlatego nie widzę sensu określania wielickich śmieciowych stawek wcześniej, niż zrobi to Kraków - uważa Artur Kozioł.

Gdy zapytaliśmy go o wstępne propozycje opłat dla Wieliczki, stwierdził, że teraz nie ma sensu o nich mówić. - To jest bezcelowe i tak naprawdę nie ma czego konsultować z mieszkańcami, bo w tej sprawie nic nie wiadomo. Uchwalimy stawki w terminie narzuconym przez ustawę, bo na dziś innego wyjścia nie ma. Uważam jednak, że mieszkańcy nie powinni ani trochę przejmować się kwotami, które wyjdą z tych wyliczeń. To będą liczby wzięte "z kosmosu", ponieważ realnie nie mamy ich z czego wyliczyć. To, ile mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci, okaże się dopiero wiosną przyszłego roku, gdy rozstrzygnięty zostanie przetarg na te usługi - twierdzi burmistrz Wieliczki.

Rada Gminy Kłaj miała głosować nad "śmieciowymi" uchwałami w ostatni wtorek, ale rzecz przesunięto na 28 grudnia.

- Projekty uchwał są gotowe już od kilku tygodni. Zdecydowano jednak, że lepiej poczekać z ich przyjęciem na wprowadzenie poprawek do nowej ustawy, które zostały już przyjęte przez Senat, a teraz trafiły do Sejmu - informuje Michał Łuczkiewicz, z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Kłaju.
Wyjaśnia on, że sejmowe poprawki dotyczą wprowadzenia innych możliwości naliczania opłat w przypadku gospodarstw wielorodzinnych. - Chodzi o to, by stawki można było określić w widełkach - na przykład dla rodzin 3-5 osobowych, 6-10 itp. Chodzi o to, by liczne rodziny nie płaciły wielkich kwot za wywóz śmieci. Jakie stawki zaproponowaliśmy w projekcie naszej "śmieciowej" uchwały? Ma to być od 8 zł od osoby, a w przypadku śmieci niesegregowanych - 12 zł - mówi urzędnik.

W NIEPOŁOMICACH: wstrzymali oddech

- W sprawie stawek za wywóz śmieci wstrzymujemy oddech i czekamy na nowelizację ustawy. Nasze uchwały podejmiemy prawdopodobnie do połowy stycznia, bo ma być taka możliwość - mówi Szymon Urban, kierownik Referatu Promocji UMiG w Niepołomicach. Niepołomice, gdzie wcześniej mówiono o śmieciowych opłatach rzędu 10-15 zł od osoby, czekają na możliwość zróżnicowania w uchwale stawek dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Planują także zróżnicować miesięczną ilość wywozów śmieci, w zależności od typu budynków. - Jeśli odpady z osiedli byłyby odbierane dwa razy w miesiącu, utonęłyby one w śmieciach. Konieczny jest wywóz śmieci częściej i znowelizowana ustawa ma dać taką możliwość - twierdzi Szymon Urban.


Warto zwrócić uwagę na głębokie przemyślenia burmistrza oraz sposób wypowiedzi - bezcenne.Ciekawe jest również to gdzie inne gminy wywożą śmieci ??? tylko Wieliczka i Kraków korzystają z wysypiska w Baryczy ?
_________________
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 14-12-2012, 07:49   

przemo napisał/a:
Widać, że większość samorządów stara się jak najbardziej zejść z ceny, najczęściej na życzenie radnych.


Nie przekonacie mnie, że to dobra ustawa.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 14-12-2012, 10:01   

solniak napisał/a:
Nie przekonacie mnie, że to dobra ustawa.

Ja nie wiem, czy ustawa jest dobra czy zła. Oczekuję, że partia, która ja uchwaliła - mnie do niej przekona. Obecnie płacę 70 zł z groszami na kwartał za duzy kubeł (chyba ma to 180 l) - wywóz raz w miesiącu + segregacja + kompostowanie. Przy 5 osobach wystarcza, zdarzyło mi się raz wywozic większe odpady na Barycz, gdzie zapłaciłem chyba 20 albo 30 zł.-
Licząc 10 zł na osobę - wychodzi mi że bedę płacił na kwartał 150 zł - czyli 2 razy więcej niż obecnie. Nie bardzo rozumiem dlaczego - i czy temu jest winna ustawa, czy burmistrz. Skoro ZGK było w stanie ode mnie odbierac smieci za 70 zl na kwartał - to ja w imie ochrony lasów i rowów jestem w stanie dorzucic 10-15 zł kwartalnie, aby rózne boooce nie rzucały worków w lesie. Zakładając, że te boooce tez będa obłożone opłatami (dotychczas nie płacili, bo jakby płacili, to by nie wyrzucali worków do rowów) - oznacza to raczej zwiększenie dochodów z tytułu wywozu smieci - niz zmniejszenie.
Zakłądając, że burmistrz ustali stawki na 10 zł - czy to oznacza, że skok na moja kase wykona burmistrz, czy sejm (czyli partia rzadząca)? Naprawde nie wiem, jaka jest prawidłowa odpowiedź. Ale podejrzewam, ze z tych pieniedzy PO nie zobaczy nic - a jedynie ZGK, ktore pewnie u nas w gminie wygra przetarg.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
wieliczanin 
Siuda Baba


Dołączył: 09 Wrz 2011
Posty: 56
Wysłany: 14-12-2012, 10:35   

kiotari napisał/a:
a jedynie ZGK, ktore pewnie u nas w gminie wygra przetarg.


To akurat jest pewne.
Ciekawi mnie jedynie to czy były jakiekolwiek kontrole gospodarstw w kwestii posiadania umów na wywóz śmieci. Chyba to nie byłoby trudne. I myslę że rozwiązałby się problem śmieci w rowach. Mieszkańcy bloków koszt śmieci mają wliczony do czynszu. Niektóre domy moga nie mieć umowy. A są takie. I (przykładowo) właściciele tłumaczą się tym że są zameldowani w bloku, tam płacą i tam śmieci wywożą.
 
     
Anelka42 
Gwarek


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 19
Wysłany: 14-12-2012, 11:26   

No właśnie , mam pytanie ( tylko nie wiem do jakiego urzędu je skierować ) w jaki sposób sprawdza się czy w danym gospodarstwie ( domu ) są wywożone śmieci ? Czy ktoś to w ogóle sprawdza ? Mam kilka przykładów w najbliższej okolicy: sąsiedzi nie maja żadnego kubła na śmieci ani nie segregują odpadów ( nie wystawiają worków ) kiedy jest odbiór na naszej ulicy, z komina codziennie śmierdzacy dym, w wydziale ochrony środowiska olali i skierowali do straży miejskiej, strażnik nie mógł skontrolować czy sąsiad ma umowę na wywóz śmieci bo..... nie został wpuszczony do domu, dyżurny SM powiedział mi że może kiedy indziej spróbują, nagminne jest też podrzucanie śmieci do kosza na przystanku autobusowym.
Może ktoś wie gdzie sprawdzić czy dany dom ma umowę na wywóz śmieci bo jak widać strażnikom trzeba podać wszystko na tacy :?: .
 
     
pt_kozlowski
Skarbnik


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 85
Wysłany: 14-12-2012, 12:08   

Za podwyżkę cen za śmieci nie jest odpowiedzialna gmina ani sam burmistrz!!! Jest to nowa ustawa uchwalona przez naszych rządzących a wymagana przez Unię Europejską!
Niestety, każdego dopadnie dość dotkliwa podwyżka. Odnośnie osób mieszkających w blokach a przyjeżdżających do domów letniskowych, czy jak to zwał. Taka osoba( rodzina) ma obowiązek wykupić worek, pojemnik na czas pobytu!!! To nie ma nic do rzeczy, że mieszka w bloku.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 14-12-2012, 13:38   

Okazuje się, że nie wszyscy czekają do „za pięć dwunasta”. Stawki też nie muszą być wygórowane.

Jeśli ktoś nie będzie segregował, to za wywóz śmieci zapłaci więcej
Cytat:
GORLICE. Do 15 października mieszkańcy Gorlic zobowiązani byli do złożenia deklaracji dotyczących odpadów komunalnych.

Jak się okazuje z obowiązku tego nie wywiązało się około 700 właścicieli posesji w mieście. Jeśli nie złożą stosownych dokumentów w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego do końca roku, będzie im naliczana wyższa stawka za wywóz odpadów komunalnych.

W deklaracji chodziło o określenie woli co do segregowania śmieci. Jeśli mieszkańcy zadeklarowali, że osobno będą składować szkło, plastik i papier, od osoby miesięcznie za wywóz odpadów płaciliby 5 zł 70 gr. Przy oddawaniu odpadów niesegregowanych zapłacą 8 zł 32 gr. od mieszkańca miesięcznie.

- Do tej pory deklaracje przedstawiły wszystkie zarządy osiedli oraz około 2800 właścicieli prywatnych posesji, firm, zakładów pracy. Pozostałej grupie, która się nie określiła, decyzją administracyjną, będziemy naliczać wyższą stawkę. […]
więcej: http://www.dziennikpolski...aci-wiecej.html
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 14-12-2012, 13:41   

kiotari napisał/a:
aby rózne boooce nie rzucały worków w lesie
Tylko wez pod uwage, ze juz placimy na sluzby, ktore powinny tego pilnowac.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 14-12-2012, 14:09   

Cytat:
Za podwyżkę cen za śmieci nie jest odpowiedzialna gmina ani sam burmistrz!!! Jest to nowa ustawa uchwalona przez naszych rządzących a wymagana przez Unię Europejską!

gmina = burmistrz ponieważ 13 pisaków zwanych parszywą trzynastką przegłosuje wszystko co jaśnie Pan każe w obawie przed utratą stołków :)
Cytat:
Niestety, każdego dopadnie dość dotkliwa podwyżka. Odnośnie osób mieszkających w blokach a przyjeżdżających do domów letniskowych, czy jak to zwał. Taka osoba( rodzina) ma obowiązek wykupić worek, pojemnik na czas pobytu!!! To nie ma nic do rzeczy, że mieszka w bloku.

I zapewne w Twoim mniemaniu śmieci wywożą ze sobą ?
Gratulacje.
_________________
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 14-12-2012, 14:15   

ArturSosin napisał/a:
Tylko wez pod uwage, ze juz placimy na sluzby, ktore powinny tego pilnowac.

Biore pod uwagę - dlatego piszę, że do tego co płacę moge dorzucić 10-15 zł na kwartał, aby lasy i rowy były czyste. uważam, że ta kwota rozsądnie zagodpodarowana z naddatkiem wystarczy na to, aby ktoś sie tymi smieciami zaopiekował - i jeszcze zapewni mu godziwy zysk.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 14-12-2012, 14:46   

kiotari napisał/a:
do tego co płacę moge dorzucić 10-15 zł na kwartał,
Nie o to chodzi. Juz placimy za sluzby, ktore nie radza sobie z problemem. Skoro sobie nie radza to mozna im taka sume odjac razem z obowiazkami.
Poza tym, dlaczego chcesz placic co kwartal wiecej na czyste lasy? Przeciez Ty nie wywozisz. Wystarczy ze tak jak my, beda placic ci co teraz wywoza.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 14-12-2012, 15:21   

ArturSosin napisał/a:
Juz placimy za sluzby, ktore nie radza sobie z problemem.

Istnieje jeszcze taka możliwość, że płacimy im za mało...
Zakładając, że tak może być - dobrowolnie jestem w stanie dorzucić parę złociszów, aby las koło mnie był wolny od dzikich wysypisk. Zdaję sobie sprawę, że nawet jak opodatkujemy wszystkich - banda booców nadal będzie woziła śmieci do lasu bo nie bedzie wiedziała, że za wywóz tych smieci spod domu (spod mostu, gdzie mieszka?) - juz zapłaciła. Ludzi po prostu takie sprawuy nie interesują. Skoro dziad za Franza Josefa wywoził - to i on za Herr Tuska ;) tez wywozi, bo przecież nic sie od 100 lat nie zmieniło.
Te smieci z lasów ktos będzie musiał wywieźć i na ten cel ja moge sie zgodzic na podwyżkę.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 14-12-2012, 18:24   

kiotari napisał/a:
dobrowolnie jestem w stanie dorzucić parę złociszów, aby las koło mnie był wolny od dzikich wysypisk.

Sadze, ze spelni sie pierwsze Twoje zyczenie, drugie juz nie :D
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 14-12-2012, 19:28   

Do zagospodarowania będą jeszcze wypracowane wersalki, łyse opony, zużyte części karoserii z dziupli i stodół fachowców samochodowych. Przecież właściciele tych zabytków nie skorzystają z wystawek ani nie oddadzą do utylizacji. Do rowu lub lasu bliżej, taniej i bezpiecznej.

Do dzisiaj gminy nie poradziły sobie z utylizacją wszędobylskiego eternitu. A gdzie będzie lądował styropianowy złom, który nie jest zakwalifikowany jako tworzywo sztuczne?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 17