Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana zasad wywozu śmieci
Autor Wiadomość
Piotr Ptak 
Groty kryształowe


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 112
Wysłany: 11-12-2012, 17:19   

Witam.
sprox napisał/a:
Worek smieci 120-litrowy kosztuje 14.50. Konia z rzedem temu, kto wyrobi sie w jednym worku na tydzien. Kwartal ma srednio 14 tygodni. Nauczac tabliczki mnozenia nie bede.

Kogo interesuje, czy masz dwa czy dziesięć worków na miesiąc, skoro to nie będą Twoje śmieci. To Gmina będzie właścicielem śmieci i będzie odbierać od Ciebie wszystkie śmieci, oprócz odpadów niebezpiecznych. Twoja uczciwość, będzie wyznacznikiem, czy deklarując się na segregację, będziesz segregował, czy wpiszesz do deklaracji prawdziwą ilość osób wytwarzających śmieci w Twojej zabudowie, czy nie.
solniak napisał/a:
Za likwidowanie konkurencji i wprowadzanie monopolu, czego skutkiem jest wzrost cen usługi, DUŻY minus dla PO.
sprox napisał/a:
PO ma duzy plus dodatni za to, ze tak ladnie obiecuje; a duzy plus ujemny za to, ze co obieca, to nic nie spelni :D

Radni ustalają stawkę za odbiór śmieci. Jaka ona będzie? Kilku forumowiczów próbuje merytorycznie dyskutować, nawet zadając pytania, a wielu myśli przez pryzmat marszu 13.
Pozdrawiam.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 11-12-2012, 19:41   

Piotr Ptak napisał/a:
Kilku forumowiczów próbuje merytorycznie dyskutować, nawet zadając pytania, a wielu myśli przez pryzmat marszu 13.

To nie tak do końca. Ja nie mam nic przeciwko podwyżce rzędu 10-20% pod warunkiem, że znikną te kupy śmieci w pobliskim lesie i rowie. Ale trudno mi będzie przełknąć podwyżkę 100 czy 200%. I doprawdy nie wiem czy winna tu jest indolencja władz centralnych (ustawa) czy indolencja władz gminnych (ustala stawki), czy jedno i drugie.
Nieszczęściem obecnych czasów jest to, że każdą krytykę PO pojmuje jako pójście na barykady za Jarosławem Zbawcą. Innej optyki PO nie przyjmuje. A jeśli już przyjmuje to nie potrafi swoich racji przekazać. To grzech, który pogrążył kiedyś Unię wolności. Nie można sie na społęczeństwo obrazać, że ma swoje poglądy. A oskarżanie o sympatyzowanie z Jarosławem Zbawcą jest po prostu żałosne.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-12-2012, 19:57   

bo jak się to mówi kto nie z nami ten przeciwko..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
Abrakadabra 
Zawalisko



Osiedle: Szymanowskiego
Wiek: 45
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 891
Skąd: Przemyśl / Wieliczka
Wysłany: 12-12-2012, 00:12   

U mnie w bloku (wspólnota mieszkaniowa) opłaty są od osoby i zmieniały się następująco:

2010 rok: 4 osoby x 6,63 = 26,52 PLN
2011 rok: 4 osoby x 7,61 = 30,44 PLN
2012 rok: 4 osoby x 8,64 = 34,56 PLN

rzecz jasna miesięcznie
_________________
Wyrażam wyłącznie prywatne poglądy, do czego mam prawo, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-12-2012, 07:27   

Ja w domku wraz z rodziną używam 240 l kubła, wywóz raz na miesiąc oraz sortowaniem ( 3-4 worki miesięcznie ) płacę w Miki 90 zł brutto.
_________________
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 12-12-2012, 08:53   

Piotr Ptak napisał/a:
Radni ustalają stawkę za odbiór śmieci. Jaka ona będzie? Kilku forumowiczów próbuje merytorycznie dyskutować, nawet zadając pytania, a wielu myśli przez pryzmat marszu 13.


Nie wiem jak bardziej merytorycznie ubrać w słowa to, że działania monopolizujące rynek rodzą wyższe ceny usług. Nie wiem też, jak bardziej merytorycznie powiedzieć, że jako wyborca PO, czuję się w tym aspekcie oszukany.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 12-12-2012, 10:05   

Nie do końca rozumiem, dlaczego (podobnie jak przy zimowym utrzymaniu dróg) nie zorganizować kilku przetargów na wywóz śmieci dla określonych rejonów?
Czy Ustawa tego zabrania? - czy też jest to minimalizm Gminy?
Dlaczego w przyszłości - gdyby były takie podziały na rejony, w przypadku niezadowolenia z usług mógłbym się przenieść do innej Firmy obsługującej sąsiedni rejon?
Panie Piotrze Ptak - Pana partia wprowadziła tą ustawę, może Pan udzielić informacji na zadane pytania.
Jeżeli Ustawa nie zabrania powyższych rozwiązań (a tak zakładam) - to co Państwo zrobili na lokalnym terenie, aby nie było monopolu? Tylko proszę nie mówić, że jesteście w mniejszości i nic nie możecie - to nie było tematem pytania.
Dla wyjaśnienia - nie należę do zwolenników teorii spiskowo/zamachowych
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 12-12-2012, 10:44   

To ja zadam jeszcze jedno niemerytoryczne pytanie.

Skoro i tak tworzy sie bazę danych mieszkańców, to czy nie można było ograniczyć się do samej rejestracji umów mieszkańców z firmami wywożacymi śmieci? Pozwoliłoby to wyegzekwować legalna wywózkę, a nie ograniczałoby konkurencji.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
Piotr Ptak 
Groty kryształowe


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 112
Wysłany: 12-12-2012, 13:25   

Witam.
Abrakadabra napisał/a:
2012 rok: 4 osoby x 8,64 = 34,56 PLN

rzecz jasna miesięcznie

Burmistrz na dzień dzisiejszy nie podał stawki od osoby za śmieci. Jednak założenia są takie, że:
jeżeli zadeklarujesz, że nie segregujesz śmieci to zapłacisz nie więcej niż 40 zł. na miesiąc za cztery osoby,
jeżeli zadeklarujesz, że segregujesz śmieci to zapłacisz nie więcej niż 32 zł. na miesiąc za cztery osoby,
Podkreślam, że śmieci oddajesz bez ograniczeń, edukacja (kultura) gospodarowania śmieciami czyli segregacja będzie powodować mniejsze opłaty lub utrzymanie stawek.
Oczywiście, na dzień dzisiejszy radni nie znają stawki od osoby, taką stawkę przedstawia burmistrz radnym.
greg napisał/a:
Nie do końca rozumiem, dlaczego (podobnie jak przy zimowym utrzymaniu dróg) nie zorganizować kilku przetargów na wywóz śmieci dla określonych rejonów?
Czy Ustawa tego zabrania? - czy też jest to minimalizm Gminy?
Dlaczego w przyszłości - gdyby były takie podziały na rejony, w przypadku niezadowolenia z usług mógłbym się przenieść do innej Firmy obsługującej sąsiedni rejon?

nikt z mieszkańców nie przeniesie się do żadnej inne firmy, mieszkaniec płaci za śmieci Gminie. Umowa jest z gminą a nie z firmą.
Burmistrz ogłaszając przetarg ma prawo podzielić Gminę na rejony i ogłosić przetargi na rejony.
solniak napisał/a:
Nie wiem jak bardziej merytorycznie ubrać w słowa to, że działania monopolizujące rynek rodzą wyższe ceny usług.

Jeżeli, będę płacić mniej lub tyle samo, nie firmie tylko Gminie i będę miał odebraną każdą ilość śmieci w jednej cenie a w lasach i rzekach będzie mniej śmieci to mniej mnie interesuje kto wygra przetarg. Bardziej mnie interesuje jeżeli jakieś firmy nie wygrają przetargu, proponując wyższe stawki za usługi, jaki będzie los ich pracowników i tych firm. Sam biorę udział w przetargach od 1999 roku w Tauronie i wiem jaki jest to ciężar.
greg napisał/a:
to co Państwo zrobili na lokalnym terenie, aby nie było monopolu?

Monopol będzie jeżeli Gmina nie ogłosi przetargu i zleci to swojej firmie. Na ten moment będzie przetarg i każdy ma prawo udziału w nim, jeśli spełni wymogi specyfikacji.
Cytat:

Powtarzam, nie PO nie PiS, nie PSL czy SLD to ustaliło i nie ustawa tylko dyrektywa unijna, przekazuje kontrolę nad śmieciami Gminom a mieszkańcom proponuje się edukację (zwał jak chciał - osoba nie mająca kultury zawsze wyrzuci śmieci do w miejsce nie do tego przeznaczone). Płacisz podatek od śmieci, wrzucasz je do kubłów, masz czysto i jest porządek. Ustawa o odpadach weszła w życie 1996 roku, kto zawinił, kto czegoś nie dopilnował, ja nie myślę sprawdzać, ale przed głosowaniem będę znał argumenty za i przeciw.
Przepraszam za błędy, i mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu wyjaśniłem wątek.
Pozdrawiam.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 12-12-2012, 14:08   

W myśl założeń to gmina będzie właścicielem śmieci. Wszystkich śmieci. Tych złożonych do kubłów, kontenerów, posegregowanych, a także porzuconych w rowach, potokach, lasach. No pięknie, ale... Do tej pory ta sama gmina nie potrafi się wywiązać z obowiązku utrzymania porządku w rowach, potokach, lasach będących w jej zarządzie. W narodzie zawsze byli, są i będą śmierdziele i brudasy, którym będzie wygodniej i bliżej do potoka, niż do pojemnika. W dodatku nie będą to ich śmieci lecz gminy. Czy i jak rozważany jest ten problem? W jakim terminie można się spodziewać uprzątnięcia dotychczasowych dzikich wysypisk? Czy ich sprzątanie będzie w obowiązkach firmy wyłonionej z przetargu, czy też na dodatkowe zlecenie i wskazanie palcem?

Pytań i wątpliwości rodzi się mnóstwo. Odpowiedzi i rozwiązania na większość z nich należy przygotować jak najwcześniej.

Kto w gminie odpowiada za jej przygotowanie do wprowadzenia ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw?
 
     
gonzo 
Gwarek


Osiedle: Piłsudskiego
Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 12-12-2012, 15:15   

Co to znaczy, że mogę oddawać śmieci "bez ograniczeń"? Kiedy chcę tzn. kiedy mi się zapełni kubeł? I co śmieciarka będzie kursować na telefon? A jeśli mi się nie spodoba narzucona przez gminę częstotliwość wywozu odpadów? teraz mam wybór 1x lub 2x na miesiąc. I to ja decyduję portfelem z jaką częstotliwością chcę żeby mi odbierali odpady.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 12-12-2012, 15:22   

Piotr Ptak napisał/a:
Jeżeli, będę płacić mniej lub tyle samo, nie firmie tylko Gminie i będę miał odebraną każdą ilość śmieci w jednej cenie a w lasach i rzekach będzie mniej śmieci to mniej mnie interesuje kto wygra przetarg.

nacomito napisał/a:
Do tej pory ta sama gmina nie potrafi się wywiązać z obowiązku utrzymania porządku w rowach, potokach, lasach będących w jej zarządzie. W narodzie zawsze byli, są i będą śmierdziele i brudasy, którym będzie wygodniej i bliżej do potoka, niż do pojemnika.


Moim zdaniem obecnie jest taka sytuacja:
- w wielu domach są jeszcze piece węglowe, albo ogród, więc jest gdzie spalać śmieci,
- wiele osób "oszczędza" mając za małą wywózkę w stosunku do wytwarzanych śmieci, są pewnie i tacy co w ogóle nie mają umów,
- śmieci palą lub wyrzucają gdzie popadnie właśnie głównie ci "oszczędni"

Za tych "oszczędnych" płacimy my wszyscy, a to przez porządkowanie dzikich wysypisk, a to zdrowotnie przez zatruwania środowiska itd... tak czy siak płacimy za to pośrednio z naszych podatków.

Wbrew tym opiniom i obawom, które zdaje się tutaj dominują, uważam, że generalnie dobrze się stało że takie zmiany wchodzą. Rozumiem, że samo założenie zmian jest słuszne. nacomito, oczywiście, że zawsze tacy będą co wyrzucą śmieci nie tam gdzie trzeba. Teoretycznie jednak z upływem czasu zmusi to jednak ludzi do segregacji śmieci (bo będzie taniej), do wyrzucania do kubła (bo skoro będzie opłata od np ilości osób w domu to po co je nosić do przysłowiowego lasu?), do niepalenia śmieci w piecu (bo po co skoro, a wartość grzewcza jest znikoma). Oczywiście ten proces będzie trwał latami bo siła przyzwyczajeń jest ogromna...

Zresztą podam wam przykład.

Jest sobie miejscowość, a właściwie cały obszar. Park krajobrazowy, obszar natura 2000, w koło masa rezerwatów przyrody. Piękne widoki, brak przemysłu w okolicy... tylko ten popołudniowy smród palonego plastiku unoszący się w powietrzu...
Brak tez w miejscowości jakiegokolwiek wywozu śmieci. Jak myślicie co oni robią z tymi śmieciami? Ano palą co się da, a reszta do ziemi.
Dla tych ludzi, nierzadko biednych i ubogich, to to dramat, kolejny "podatek" narzucony przez władzę. Przecież oni z dziada pradziada tak robili, tyle że wcześniej nie było tworzyw sztucznych.

W tym kontekście można zrozumieć bardzo duży opór tych "oszczędnych" przed taką zmianą. Nagle będą musieli płacić za coś za co głównie płacili za nich inni.

Reasumując jestem skłonny nawet i dopłacić więcej do tego interesu, byleby tylko ten proceder zaniknął.
Inna sprawa czy za tym idzie odpowiednia edukacja ekologiczna w szkołach, ale tu nie wypowiadam się bo tego nie wiem.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-12-2012, 15:58   

Master ale większość ludzi, którzy palą śmieciami nie pali nimi z powodu, że nie ma co z nimi zrobić tylko dlatego, że np lepiej one rozpalaja w piecu, szybciej robi się ciepło, itd itp.
Niestety mentalności ludzi nie zmienisz, to tak jak z nazwą ekogroszek - tyle w nim eko co nic :)
_________________
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 12-12-2012, 20:34   

Idą bardzo istotne poprawki do ustawy śmieciowej.
Dziś zajmował się nimi senat RP.
Uchwały w gminach, które je przyjęły będą do poprawki.
Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który daje samorządom więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami. Debata nad nim odbyła się w środę.
Więcej istotnych szczegółów w tym linku: http://www.portalsamorzad...dami,42290.html
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 12-12-2012, 21:41   

master7 napisał/a:
skłonny nawet i dopłacić więcej
Pytanie tylko ile wiecej.
Patrzac na swoja sytuacje widze, ze majac np 2 domy weekendowe mam zakontraktowana minimalna ilosc smieci, wytwarzam tego polowe a i tak sa miesiace, ze tam nie bywam i nie ma ich w ogole. Teraz zaplace jakbym tam mieszkal ciagle plus stale lokum. Czyli oplata moze wzrosnac kilkukrotnie a to chyba nie fair.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 17