Poprzedni temat «» Następny temat
Pomniki w Wieliczce
Autor Wiadomość
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 21-01-2012, 11:16   

ArturSosin napisał/a:
A to nie idzie z OC w takim przypadku?


Może nie miał ubezpieczenia
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 21-01-2012, 11:20   

Wtedy placi fundusz gwarancyjny
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 20-11-2012, 08:28   

http://www.wieliczka.eu/p...h_Wielkich.html

wieliczka.eu napisał/a:
Budowa pomnika ZWZ-AK w Koźmicach Wielkich

Dnia 13 listopada 2012 r. odbyło się spotkanie w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą powstania Armii Krajowej, a także z okazji zakończenia pierwszego etapu budowy pomnika, upamiętniającego działalność Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej AK usytuowanego w Koźmicach Wielkich.

Jednym z inicjatorów powstającego tam pomnika jest dr. Piotr Kurek, który oddał prywatną działkę pod budowę pomnika, chcąc w ten sposób upamiętnić swojego ojca ppor./kpt. Józefa Kurka urodzonego w Koźmicach Wielkich -żołnierza AK, który zmarł w 1997 roku.
W spotkaniu udział wzięli Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ZWZ-AK,
m.in.: burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł, ppor. AK / por. Ryszard Jakubowski - żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, Koło Wieliczki ŚZŻ AK, żołnierz AK, mjr adwokat Ryszard Brodowski - Prezes Okręgu Małopolska ŚZŻ AK, żołnierz AK por. Tadeusz Piotrowski - Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Piotr Kurek - Zarząd Główny ŚZŻ AK w Warszawie, Piotr Kaczor - Koło Wieliczka, Zarząd Okręgu Małopolska ŚZŻ AK. Na pomniku widnieje Symbol Armii Krajowej - Polska Walcząca, a także na cokole pomnika w ostatnich dniach zamieszczono symbol Państwa Polskiego - Orzeł Biały. W dalszym toku budowy na pomniku mają pojawić się również, m.in. tablice upamiętniające poległych żołnierzy AK. Planowane zakończenie budowy oraz uroczyste odsłonięcie pomnika ma nastąpić 2 maja 2013r.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-11-2012, 08:53   

Krzysztof P. też walczył w AK ?
_________________
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 20-11-2012, 13:15   

Cytat:
Na pomniku widnieje Symbol Armii Krajowej - Polska Walcząca, a także na cokole pomnika w ostatnich dniach zamieszczono symbol Państwa Polskiego - Orzeł Biały.

- taką informację podał internetowy portal wielicki.



Tymczasem...
Cokołem jest podstawa, na której posadowiony jest pomnik, w tym przypadku obelisk. I to na obelisku umieszczony jest orzeł.
Symbolem Polski Walczącej jest "Kotwica", a na pomniku jest ona tylko elementem wizerunku Krzyża Armii Krajowej.
.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 21-11-2012, 13:11   

www.wieliczka.eu/pl po korekcie napisał/a:
Na pomniku widnieje Krzyż Armii Krajowej – Polska Walcząca, a także na zwieńczeniu obeliska w ostatnich dniach zamieszczono symbol Państwa Polskiego – Orzeł Biały.

Tak juz jest lepiej.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 21-11-2012, 15:11   

Czytaja forum czytaja :)
I dlatego kaza kasowac posty ktore pieka w pupe :)
_________________
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 27-01-2013, 13:41   

Unikatowy polodowcowy głaz ma być ozdobą Wieliczki

Dziennik Polski, 06-10-2012 napisał/a:

Pomników przyrody i historii jest bardzo dużo, ale nie wszystkie takie pamiątki są otoczone należytą ochroną

"Wieliczka to nie tylko kopalnia, miasto i jego zabytki. W gminie napotkać można również pomniki przyrody. Tej ożywionej i martwej. Są też pomniki zapomniane. Przykładem jest między innymi polodowcowy głaz, którego przed milionami lat lądolód pozostawił w rejonie obecnych zbiorników wodnych w Sierczy. Przez współczesnych uznany został za pomnik przyrody. Staruszkowi zakłóciła spoczynek budowa rurociągu "Raba", której budowniczowie wypożyczyli za rewersem olbrzymi eratryk dla ozdobienia swojej siedziby w Dobczycach. Proponuję odzyskać dla gminy ten wyjątkowy głaz narzutowy, który mógłby stanowić zaczątek planowanego niegdyś w Parku Mickiewicza lapidarium geologicznego" - pisze w liście przesłanym do naszej redakcji mieszkaniec Wieliczki, przewodnik turystyki górskiej.

W Dobczycach tylko czasowo
Skandynawski głaz zawędrował do podwielickiej Sierczy przed milionami lat za sprawą ruchów lodowcowych. Bezcenny eratyk barwy żółto-ziemistej mający 6 metrów w obwodzie i 1,5 metra wysokości, który został uznany za pomnik przyrody był ozdobą wsi przez wieki, ale przed kilkunastu laty po raz kolejny wyruszył "na wędrówkę".
W latach 90. ubiegłego głaz został znów przeniesiony. Tym razem nie siłami przyrody, ale przez pracowników MPWiK SA w Dobczycach, którzy budując w Sierczy wodociąg natrafili na wyjątkowy obiekt i zabrali go do swej siedziby. Polodowcowy głaz stał się ozdobą głównej alei na terenie dobczyckiego przedsiębiorstwa, ale Wieliczka upomniała się o pomnik przyrody. Skutkiem tego spółka z powiatu myślenickiego wystawiła podkrakowskiemu miasto rewers, świadczący, że ogromny kamień został tylko wypożyczony i w każdej chwili może wrócić do Wieliczki.

Przed kilkoma laty zapowiadano, że głaz zostanie ulokowany w miejskim parku Mickiewicza. "Gmina wyszła z pomysłem zebrania różnorodnych okazów geologicznych i stworzenia lapidarium geologicznego wkomponowanego w zieleń miejską na terenie parku Adama Mickiewicza. Zgromadzone tam obiekty geologiczne będą stanowiły część ścieżki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży prezentującej bogactwo Ziemi Wielickiej. Skansen geologiczny nie tylko urozmaici park, ale będzie dodatkową atrakcją turystyczną" - informowano w 2008 roku na stronie internetowej gminy Wieliczka.

- Głaz z Sierczy na pewno wróci do Wieliczki, ale dopiero po zakończeniu kompleksowej rewitalizacji parku. Chodzi miedzy innymi o to, że trzeba stworzyć tam odpowiednie miejsce, by go wyeksponować. Kiedy to się stanie? W 2013 roku raczej nie, ale w późniejszym czasie ten zabytek przyrody powinien być już w parku - powiedziała nam wczoraj Magdalena Golonka z Biura Prasowego wielickiego UMiG.
[...]

Dąb jest, ale pamięci brak
"Zapomnianym pomnikiem historii jest Dąb Tysiąclecia, posadowiony z okazji jubileuszu chrztu Polski. Maleńka wówczas sadzonka stała się potężnym drzewem, które rośnie na plantach po lewej stronie alejki będącej przedłużeniem schodków od ulicy Zamkowej. Wkrótce' będzie pomnikiem przyrody, lecz nade wszystko jest pomnikiem pamięci. Zapomnianym. W trudnych latach, gdy Tysiąclecie walczyło z Millenium, o jubileuszu informowała skromna tabliczka. Ząb czasu sprawił, że tabliczka znikła, a dziś tylko nieliczni pamiętają o wydarzeniu" - pisze czytelnik. I zaznacza, że "wskazane byłoby pamięć tę odświeżyć przez ufundowanie odpowiedniej informacji".

W wielickim magistracie zapewniono nas, że historyczny dąb zostanie wkrótce zaopatrzony w odpowiednią tabliczkę. Pod jednym jednak warunkiem - jeśli uda się odnaleźć właściwe drzewo. Zasadzony przed laty dąb zdążył już bowiem znacznie urosnąć i trudno odróżnić go od innych drzew na miejskich plantach.

- Dąb przy schodkach zostanie oznaczony podobną tabliczką, jaka widnieje przy dębie katyńskim zasadzonym przed kilku laty na także na plantach. Które to drzewo ustalimy we współpracy z pracownikami wydziałów ochrony środowiska i gospodarki komunalnej - zapowiada Magdalena Golonka.
JOLANTA BIAŁEK

Lokalizacja historycznego dębu może być niezwykle trudna tym bardziej, że czytelnik wskazał miejsce jego posadowienia i jest on jedynym, oprócz katyńskiego, dębem rosnącym na wielickich plantach.
.
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 27-01-2013, 17:03   

No tak, ale masz wyraznie napisane
Cytat:
trudno odróżnić go od innych drzew
Ktoz wie jak taki dab wyglada :D
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 27-01-2013, 19:05   

ArturSosin napisał/a:
No tak, ale masz wyraznie napisane
Cytat:
trudno odróżnić go od innych drzew
Ktoz wie jak taki dab wyglada :D

Odróżnienie dębu od innych drzew jest bardzo proste. Jest on drzewem szpilkowym, o długich, rozłożystych liściach, obfitym kwiatostanie utrzymującym się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wielkie niebieskie i purpurowe kwiaty zwabiają do siebie roje owadów, głównie szerszeni, które powodują zagrożenie dla przebywających w pobliżu ludzi i zwierząt. Owoce, podobne do ogórków, zachowują się przez całą zimę i stanowią cenny pokarm dla ptactwa i zwierzyny płowej. Kora dębu jest znakomitym materiałem służącym do wyrobu desek snowboardowych, zaś drewno służy do zabarwiania samogonu. Twarde szpilki dębu nasi pradziadowie używali do zszywania skurzanych okryć. Nadto, każdy wiekowy dąb charakteryzuje się przybitym na wysokości 3m znaczku: „Pomnik przyrody, prawem chroniony”.

Gdyby pracownicy Zespołu ds Informacji oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska mieli dalsze wątpliwości – służę szerszą informacją.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-01-2013, 08:07   

Wracając do głazu narzutowego.
Cieszy mnie, że ktoś się w końcu o niego upomniał, choć zdaje się u nas na forum już o tym dawno było.
Tylko czemu do Parku Mickiewicza? A może na grabówki, albo do Sierczy na Bazę ;)
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 28-01-2013, 21:03   

master7 napisał/a:
Wracając do głazu narzutowego.
Cieszy mnie, że ktoś się w końcu o niego upomniał, choć zdaje się u nas na forum już o tym dawno było.
Tylko czemu do Parku Mickiewicza? A może na grabówki, albo do Sierczy na Bazę ;)

Było, było.

Piękną kompozycję stanowiłby w towarzystwie bohomaza i górników udających się po szychcie do karczmy piwnej.
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 04-05-2013, 10:17   

Ten pomnik poszedł w świat
Cytat:
HISTORIA. Mimo wielkiej ulewy na odsłonięcie pomnika upamiętniającego oficerów AK z placówki "Sosna-Las" przybyły tłumy. Uroczystość, zorganizowana w Koźmicach Wielkich w Dniu Flagi, była transmitowana na żywo... do Kanady.


"Wojenny" pomnik powstał na granicy trzech wielickich sołectw FOT. JOLANTA BIAŁEK

"W latach 1940-1945 w domu Koźmice Wielkie 131 znajdował się ukryty skład broni ZWZ-AK, którego opiekunem był kpr. Władysław Kurek Mocarny" - napisano m.in. na pomniku odsłoniętym 2 maja na niewielkim wzniesieniu przy drodze powiatowej, na granicy trzech miejscowości: Koźmic Wielkich, Koźmic Małych i Pawlikowic.

- Skład broni znajdował się na posesji położonej około 100 metrów od miejsca, gdzie stanął pomnik. Tamtego domu już nie ma, ale do dzisiaj na tym terenie znajdowane są pociski i broń z czasów wojny - mówi Piotr Kurek, syn kpt. Józefa Kurka, który podczas II wojny światowej był żołnierzem wielickiej placówki AK, o kryptonimie "Sosna-Las".

[…]Na pomniku umieszczono nazwiska 14 oficerów AK. - Wszyscy oni działali na terenie gminy Wieliczka i kończyli wielickiego "Matejkę" (tak nazwano dawne gimnazjum w Wieliczce; dziś w budynku tym mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki - przyp. jol.). Wybór był trudny. Umieściliśmy na pomniku nazwiska żołnierzy, którzy byli najściślej związani z rejonem wielickim. Ale na pewno nie są to wszyscy którzy walczyli w placówce "Sosna Las" - stwierdza Piotr Kurek.
JOLANTA BIAŁEK
więcej: http://www.dziennikpolski...dl-w-swiat.html
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 04-05-2013, 11:59   

Dziennik Polski napisał/a:
...kończyli wielickiego "Matejkę" (tak nazwano dawne gimnazjum w Wieliczce; dziś w budynku tym mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki - przyp. jol.).

Zawiłe to i błędne.
Cytat:
W 1910 r. w Wieliczce powstała Cesarsko-Królewska Szkoła Realna, która dała początek Liceum Ogólnokształcącemu. W latach 1921 – 1937 była gimnazjum, a od 1937 r. liceum. W 1925 r. szkole nadano imię Jana Matejki. Pierwotnie jej siedzibą był Pałac Przychockich w Rynku Górnym, od 1960 r. szkoła mieści się budynku przy ul. Piłsudskiego 18.”
źródło: http://www.biblioteka.wie...1747/undefined/
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 23-06-2013, 15:53   

Cytat:
Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. Dzisiaj zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sztolnie w Bochni i wielicki Zamek Żupny uzupełniły na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r. Wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują teraz na liście pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".
(...)

http://wiadomosci.gazeta....akow#BoxWiadTxt
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 17