Poprzedni temat «» Następny temat
Kopalnia Soli
Autor Wiadomość
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 22-01-2013, 21:44   

sprox napisał/a:
Wynika, ze nie umie rachowac :/
Najlepszy miesiac, czyli XII - 46 tys osob.
Zakladajac, ze miesiace I - XI tez przyjely po 46 tys - caly rok wychodzi,w max porywach, 12 x 46 tys = 552 tys osob.
Ta sama ona pisze beztrosko wyzej, ze w calym roku 2012 wielicka kopalnie odwiedzilo 1 milion 117 tys osob. :D


sprox - ale to Ty nie rozumiesz. Zdanie brzmi:

Rekordowy - najlepszy w historii kopalni - okazał się ostatni grudzień, kiedy solnymi podziemiami wędrowało prawie 46 tys. turystów.


Uznałeś - na podstawie tego zdania- że grudzień był NAJLEPSZYM MIESIĄCEM w 2012 roku.
Ale Pani Białek tego nie napisała - sam sobie to wykoncypowałeś (błędnie). Pani Białek akurat w pierwszych dwóch akapitach porównuje frekwencje grudniowe z kilku ostatnich lat i informuje, że ta w 2012 była najwyższa.
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 23-01-2013, 00:30   

Cos rzeczywiscie statystycznie malo w tym grudniu. Ale jak w wakacje nabija pod 200 tys to moze tak wyjdzie.
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 23-01-2013, 10:07   

Kozmicki napisał/a:
Rekordowy - najlepszy w historii kopalni - okazał się ostatni grudzień, kiedy solnymi podziemiami wędrowało prawie 46 tys. turystów.

Tylko po co porównywac grudnie z ostatnich lat jak z rachunków jasno wynika że to nie były rekordowe miesiące roku. Trzeba było tez porównac inne miesiące i wtedy tekst byłby zrozumiały i miałby jakikolwiek sens.
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 23-01-2013, 11:48   

Dokladnie. Tak jak na stronie kopalni mowi sie o najlepszym dniu; bylo cos ponad 7 tys.
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 23-01-2013, 14:04   

Tomek73 napisał/a:
Tylko po co porównywac grudnie z ostatnich lat jak z rachunków jasno wynika że to nie były rekordowe miesiące roku. Trzeba było tez porównac inne miesiące i wtedy tekst byłby zrozumiały i miałby jakikolwiek sens.


A to inna sprawa :)
W każdym razie, liczyć p.Redaktor umie. A co do sensu...
Trzeba zrozumieć dziennikarzy, też ludzie. Czasem dostają zlecenia od swoich szefów, odrzucić ich nie można, więc ... :)
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 23-01-2013, 16:12   

Kozmicki napisał/a:
Trzeba zrozumieć dziennikarzy, też ludzie. Czasem dostają zlecenia od swoich szefów, odrzucić ich nie można, więc ...

Własnie sie staram zrozumieć. Tylko ze ta pani sie kształciła w tym kierunku (chyba) i powinna pisac tak aby ja wszyscy zrozumieli.
Czy jak Cie prąd popieści to powiesz, ze elektryk tez człowiek i sie mylic moze ? Kazdy ktodostaje kase ze prace powinien ja wykonywac zgodnie z zasadami. Tym bardziej że w redakcji siedzi jeszcze osoba od korekty. A przynajmniej kiedyś siedziała.
 
 
     
sprox
Mina


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2011
Posty: 1256
Wysłany: 23-01-2013, 16:42   

Kozmicki napisał/a:
W każdym razie, liczyć p.Redaktor umie

No, nie wiem skad Ty to wiesz. :)
Ja wiem np. ze o ile paly z matmy to moze i nie miala, ale miala zapewne z geografii.
Napisala ostatnio, ze Wieliczka i Niepolomice to najwieksze miasta w poblizu Krakowa :D
Tu dowod: http://www.wieliczka24.in...90224.htm#90224
_________________
Unión Europea nos trae por la calle de amargura.
European Union brings us down the street of bitterness.
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 25-01-2013, 19:44   

sprox napisał/a:
Napisala ostatnio, ze Wieliczka i Niepolomice to najwieksze miasta w poblizu Krakowa :D Tu dowod: http://www.wieliczka24.in...90224.htm#90224


Ja widzę, że to nie ona napisała, tylko zacytowała wypowiedź niejakiego Piotra Hamarnika. A to różnica.
Widzę, że Pani Białek nie cieszy się tutaj dobrą prasą :)
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 25-01-2013, 22:02   

Kozmicki napisał/a:
Widzę, że Pani Białek nie cieszy się tutaj dobrą prasą

nie, a dlaczego tak uważasz?
napisałem dawno temu chyba 2 lub 3 maile do P. Białek - odpowiedzi ...... nie uzyskałem
p.s.
znam kilku dziennikarzy - są trochę "inni"
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-02-2013, 08:46   

http://www.dziennikpolski...odziemiach.html

Dziennik Polski napisał/a:
Kościół w podziemiach

WIELICZKA. Pierwsza na świecie podziemna kaplica poświęcona polskiemu papieżowi powstanie w Kopalni Soli. Sacrum będzie ulokowane w muzealnej części podziemi.

JOLANTA BIAŁEK

Kaplice, krzyże, wizerunki świętych i inne symbole wiary umieszczone na solnych ociosach...

W Kopalni Soli w Wieliczce różnorodnych "znaków", dokumentujących religijność górników, jest około 40, a kaplice stanowią ponad połowę z nich. W głębi ziemi przybędzie jeszcze jedno takie sacrum, wyjątkowe z kilku powodów.

Kaplica pw. bł. Jana Pawła II projektowana w muzealnej części kopalni będzie jedynym na świecie miejscem kultu polskiego papieża ulokowanym pod ziemią. Trwają też starania, by było to sacrum ekumeniczne. A wśród 26 kaplic znajdujących się w podziemnej Wieliczce na razie nie ma miejsca łączącego ludzi różnych wyznań.

Sacrum dzięki Unii

Papieska kaplica powstaje tuż przy podszybiu Daniłowicza, w rejonie "punktu", gdzie turyści oczekują na wyjazd windą na powierzchnię. Na novum zagospodarowywane są komory Aleksandrowice I oraz Aleksandrowice II, każda o powierzchni ok. 160 metrów kwadratowych.

- W komorze znajdującej się bezpośrednio przy "Daniłowiczu" będzie wystawa poświecona tematyce sakralnej, w tym polskiemu papieżowi, a drugą komorę zajmie kaplica pw. bł. Jana Pawła II - mówi o szczegółach projektu prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Zaznacza, że nowa kaplica będzie sacrum nowoczesnym, oddającym atmosferę XXI wieku, tak by po latach miejsce to mogło być dla następnych pokoleń świadectwem naszych czasów.

Komory Aleksandrowice, wydrążono w zielonej soli na przełomie XIX i XX wieku. Obie groty są wyjątkowo ciekawe, nie tylko z uwagi na walory historyczne, ale także geologiczne i przyrodnicze. Zachowały się tam m.in. charakterystyczne uskoki pokazujące poszczególne warstwy eksploatacyjne, ślady sprzed lat po wydobyciu soli metodą ręczną oraz tzw. techniką strzałową. Na zagospodarowanie Aleksandrowic dla zwiedzających muzeum pozyskało ponad 2 mln zł dotacji unijnej, co pokryje ok. 60 proc. wszystkich kosztów realizacji papieskiego projektu.

- Prowadzone w Aleksandrowicach prace górnicze są na finiszu. Następne miesiące to czas aranżacji tych grot na nowe potrzeby. Planujemy, że papieska kaplica oraz wystawa otwarte zostaną pod koniec tego roku lub na początku roku 2014 - informuje prof. Jodłowski.

Wiadomo już także, że nowa kaplica włączona zostanie do podziemnego szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże", otwartego w wielickiej Kopalni Soli przed trzema laty.

Magiczne pozdrowienie

Praca pod ziemią zawsze niosła zagrożenie dla życia ludzi. Dlatego górnicy budowali podziemne kaplice, do których udawali się codziennie rano na mszę świętą. Wystawieni na ciągłe niebezpieczeństwo, zawierzali swe życie i zdrowie opiece świętych patronów. Nadzwyczajnym kultem, oprócz głównej patronki - świętej Kingi, darzono także świętych: Antoniego Padewskiego, Klemensa i Barbarę.

- Tradycje te przetrwały w kopalni do dziś, a niejako ich wyznacznikiem jest górnicze pozdrowienie "Szczęść Boże", którym witają się i żegnają wszyscy ludzie przebywający pod ziemią. Pierwsze "Szczęść Boże" rozbrzmiewa w kopalni z chwilą zjazdu do podziemi. Ostatnie - gdy wydostajemy się na powierzchnię, czyli na świat - opowiadają pracownicy biura prasowego kopalni.

Jedyny na świecie szlak pielgrzymkowy - wyznaczony w głębi ziemi - wiedzie przez najpiękniejsze i najważniejsze z miejsc sakralnych podziemnej Wieliczki. Po zwiedzeniu kaplicy św. Antoniego, jednej z najstarszych w kopalni, turyści przechodzą m.in. do kaplicy św. Krzyża, będącej fundacją wotywną za uratowanie w XIX wieku solnych podziemi przed zalaniem wodą, oraz do kaplicy św. Kingi. To miejsce powstało także w XIX wieku i z uwagi na rozmiary oraz wyjątkowej urody wystrój nazywane jest podziemnym kościołem.

Szlak kończy się w kaplicy św. Jana, która na trasie turystycznej znajduje się dopiero od kilku lat. Sacrum to było ulokowane niegdyś na pierwszym poziomie kopalni, w komorze Lipowiec i przez lata było nieco zapomniane. Do jego renowacji przystąpiono w 2005 r. Niedługo potem przeniesiono sacrum na trzeci poziom kopalni, gdzie dziś na głębokości 135 metrów można podziwiać tę kaplicę.

Papieskim szlakiem

Otwarcie w kopalni kaplicy im. bł. Jana Pawła II może przyczynić się do wyznaczenia tam podziemnego szlaku imienia polskiego papieża. W głębi wielickiej ziemi jest bowiem tak dużo miejsc i symboli z nim związanych, że już dziś niektórzy z turystów mówią, że wędrowali po kopalni szlakiem Jana Pawła II.

Trudno się temu dziwić, bo tylko w kaplicy św. Kingi znajdują się trzy pamiątki związane z papieżem z Polski. Są to: pomnik Jana Pawła II wykuty w soli przez górników rzeźbiarzy w 1999 roku, krzyż wzorowany na papieskim pastorale, a wykonany z soli ze wszystkich polskich kopalń z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II oraz ampułka z krwią papieża.

Chodnik Jana Pawła II znajduje się na głębokości 101 metrów i jest fragmentem trasy, którą zwiedzają kopalnię m.in. turyści niepełnosprawni. W tej części podziemi jest również tablica poświęcona pamięci polskiego papieża, wykuta przez Stanisława Anioła w 2005 roku. W kaplicy św. Jana można natomiast oglądać wystawę fotograficzną "Nasze spotkania z Ojcem Świętym", ilustrującą związki górników oraz mieszkańców ziemi wielickiej z Janem Pawłem II, oraz wmontowany w solny ocios witraż, przedstawiający polskiego papieża udzielającego błogosławieństwa.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 28-04-2013, 13:48   

znaleziono w sieci
http://poznajpolske.onet....nesco,1238.html

Cytat:
Zamek Żupny w Wieliczce i Kopalnia Soli w Bochni mają szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO - powiedział PAP współautor wniosku w tej sprawie dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoni Jodłowski.

Zamek Żupny w Wieliczce został zaproponowany do wpisu na listę UNESCO w ramach poszerzenia pierwszego wpisu z 1978 roku, związanego z Kopalnią Soli w Wieliczce.

Wniosek taki został przygotowany i w ubiegłym roku złożony do siedziby UNESCO w Paryżu. Dotyczy on także Kopalni Soli w Bochni, jako że było to jedno wspólne przedsiębiorstwo królewskie w czasach przedrozbiorowych, składające się przede wszystkim z kopalni i warzelni w Wieliczce oraz w Bochni, a siedzibą przedsiębiorstwa był Zamek Żupny.

Decyzja ma nastąpić na plenarnym posiedzeniu UNESCO, które odbędzie się w czerwcu br. w Kambodży. Wniosek został bardzo dobrze oceniony przez specjalistę z Florencji prof. Massimo Preite, który gościł w Wieliczce we wrześniu ubiegłego roku.
(PAP)

Założenia obronne Zamku Żupnego w Wieliczce stanowią budowle usytuowane w północnozachodniej części miasta lokacyjnego, które od końca XIII w. do 1945 r. były siedziba zarządu krakowskich żup (salin), tj. kopalni i warzelni soli w Bochni i Wieliczce.
Stanowią one jedyny tego typu obiekt w kraju, będąc równocześnie znakomitym przykładem architektury średniowiecznej i z czasów nowożytnych, związanej z rozwojem górnictwa solnego w Europie.

Zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz... łodziami.


Czekamy zatem na Kambożę, a na razie wielicki zamek na głównej stronie onetu
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 28-04-2013, 14:44   

Wielicki zamek na liscie UNESCO to obciach :< Co on ma wspolnego z lista UNESCO ? nie wiem nie ogarniam
A o Bochni piszą prawdę :)
_________________
 
     
Tsubasa 



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 13 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 3871
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 28-04-2013, 18:48   

przemo napisał/a:
Wielicki zamek na liscie UNESCO to obciach :< Co on ma wspolnego z lista UNESCO ? nie wiem nie ogarniam
A o Bochni piszą prawdę :)


zamek najlepiej w komplecie z bohomazem..
_________________
Czy to prawda, że w Polsce już widać na horyzoncie dobrobyt?
Prawda - horyzont według definicji to wyimaginowana linia, która oddala się w miarę zbliżania
--------------------------------------------------------
www.nano-reef.pl - bo małe jest piękne
 
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 29-04-2013, 20:31   

bohomaz się rozleci na przyszłą wiosnę :)
_________________
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 23-06-2013, 15:45   

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. Dzisiaj zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sztolnie w Bochni i wielicki Zamek Żupny uzupełniły na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r. Wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują teraz na liście pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".

[...]

http://wiadomosci.gazeta....html#BoxWiadTxt
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 17