Poprzedni temat «» Następny temat
Kopalnia Soli
Autor Wiadomość
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 10-09-2009, 22:05   

Ja tam nie namawiam do leżenia w odchodach, jeno przykład podaję że tabliczki "szanuj zieleń" to komuszy przeżytek. Zieleń się szanuje najlepiej specjalnie jej nie przeszkadzając.
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 11-09-2009, 07:23   

Cytat:
co do "XXX" psów w parku to jestem zdania że ludzie powinni się nauczyć po psach sprzątać, choć przyznam że wcale nie jest tak łatwo się do tego przemóc i mimo że "zakosiłem" z orlena dużo jednorazowych rękawiczek to jakoś się tego sprzątania brzydzę ;)
ale pomimo tego sprzątasz i to się chwali :) Wiem że nie jest to nic przyjemnego.
Jak moje dzieci wchodziły w wiek tzw chodzenia i wlazły w kupę, bądź wywróciły się pobrudziły ubranie bądź raczki to był dramat dla mnie jak musiałam to wszystko myć. Przeklinałam właścicieli psów. Już pomijając jakie zagrożenie to niesie dla zdrowia dziecka.
Zresztą Tsubasa, czas leci szybko niedługo sam się przekonasz :D
_________________
Pozdrawiam
 
     
Jacek Niemczyk 
Skrzat
Jacek


Osiedle: Park Kingi
Wiek: 61
Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 30
Wysłany: 11-09-2009, 16:35   

Wczoraj chyba przesadziłem. Dopiero w dzisiejszm Dzienniku Polskim przeczytałem ile kosztowała ta trawa. Ponieważ są tu i inne zwierzęta mogące ja zanieczyścić polecam zajęcie się tym problemem i ustawienie kolejnych znaków zakazu.
Swoja drogą miezkam tu od 47 lat i nigdy dotąd tak tutaj nie śmierdziało, tak że można tego międzynarodowego smrodu dotknąć ( to uczestników wypowiadających sie na forum)
_________________
Jacek
 
     
Jacek Niemczyk 
Skrzat
Jacek


Osiedle: Park Kingi
Wiek: 61
Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 30
Wysłany: 19-09-2009, 16:20   Prawo na manowcach

Polecam pdwiedzenie bloga: www.prawo-na-manowcach.blog.onet.pl wpisywac w górnym pasku.
_________________
Jacek
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 19-09-2009, 19:33   

dubel
_________________
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 29-09-2009, 08:20   

http://miasta.gazeta.pl/k...ampaign=4807058

Gazeta.pl napisał/a:

25-lecie Seksmisji w Kopalni Soli w Wieliczce

Specjalną wystawą i spotkaniem z twórcami uhonorowana zostanie w Kopalni Soli w Wieliczce 25. rocznica powstania filmu Seksmisja Juliusza Machulskiego - poinformowała w poniedziałek PAP Marta Kuehl-Kurowska z wielickiej kopalni.

W kopalni kręcono część zdjęć do filmu, m.in. komora Margielnik użyczyła plenerów Obozowi Dekadencji, a z komory Dworzec Gołuchowskiego odjeżdżały filmowe pociągi. 9 października, podczas urodzinowego spotkania z udziałem twórców w komorze Drozdowice III, nastąpi uroczyste "odhibernowanie" wystawy z okazji 25-lecia komedii wszechczasów. W ekspozycji "Nasi tu byli" zaprezentowane zostaną oryginalne filmowe pamiątki i rekwizyty. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie hibernatorów, peryskopu czy charakterystycznych białych taboretów, "świętej jabłoni", a także kalosza, który dostarczył niepodważalnego dowodu na to, że "nasi tu byli". Wystawę do końca listopada będą mogli oglądać wszyscy turyści zwiedzający kopalnię.

Zaproszenie do udziału w towarzyszącym otwarciu wystawy jubileuszowym spotkaniu przyjęli już Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stryjkówna, Dorota Stalińska, Bogusława Pawelec, producent filmu Andrzej Sołtysik i kompozytor Henryk Kuźniak. Podczas urodzinowego spotkania zostaną wyświetlone najsłynniejsze fragmenty "Seksmisji, a zespół jazzowy przypomni muzykę, którą można było usłyszeć w Obozie Dekadencji. Nie zabraknie dialogów, zabawnych scen oraz wspomnień z podziemnego planu filmowego. Jak informują gospodarze kopalni, do dziś w podziemnej Wieliczce można natrafić na elementy scenografii, fragmenty taśmy filmowej czy wagoniki kolejki, którą uciekali główni bohaterowie.

Film Juliusza Machulskiego "Seksmisja", kręcony w 1983 roku, został zaprezentowany Polsce i światu kolejno w maju i wrześniu 1984 roku. Opowiada o przygodach dwóch zahibernowanych w 1991 roku mężczyzn, którzy budzą się w roku 2044 w świecie rządzonym przez kobiety. W role Maksa i Alberta wcielili się Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz. Film wszedł do kanonu polskiej komedii filmowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 03-10-2009, 19:32   Kopalniane wątpliwosci

Nepotyzm polityczny w wielickiej kopalni
Gazeta Krakowska napisał/a:
Zatrudnienie dwóch członków Platformy Obywatelskiej w spółce córce Wielickiej Kopalni Soli rozgrzało emocje wśród załogi. Pracownicy tego państwowego przedsiębiorstwa nie mają wątpliwości, że doszło do politycznego nepotyzmu.

Jakub Czerwiński, Marcin Andrukowicz i Kajetan d'Obyrn znają się od wielu lat. Wszyscy mają legitymacje Platformy Obywatelskiej. W wielickiej kopalni najpierw (maj 2009) pojawił się d'Obyrn - wygrał konkurs na prezesa i zrezygnował z mandatu radnego Krakowa. Minęły trzy miesiące i ściągnął do pracy dwóch partyjnych kolegów. Czerwiński i Andrukowicz zostali członkami zarządu Trasy Turystycznej - spółki córki kopalni soli w Wieliczce.

Kajetan d'Obyrn jednak nie widzi nic nagannego w zatrudnieniu partyjnych kolegów. W rozmowie z Gazetą Krakowskąszczerze przyznaje, że to on sprowadził Czerwińskiego i Andrukowicza do spółki. - Jeżeli odpowiadam za całokształt tego ogromnego przedsiębiorstwa, w którym pracuje około 700 osób, mam prawo dobrać sobie współpracowników, do których mam zaufanie i wiem, czego się po nich spodziewać - wyjaśnia prezes d'Obyrn.

Według prezesa kopalni jego koledzy nieprzypadkowo znaleźli się na tych stanowiskach. - Spełniają wszystkie kryteria, mają odpowiednie kwalifikacje i co najważniejsze - doświadczenie w branży turystycznej - podkreśla szef kopalni soli w Wieliczce.

Przypomnijmy, że gdy Kajetan d'Obyrn zasiadł w fotelu prezesa kopalni, Trasą Turystyczną jednoosobowo rządził prezes Marian Leśny. Ale zgodnie ze statutem spółki córki, w zarządzie powinny zasiadać trzy osoby. Prezes kopalni uzupełnił więc wakaty, zatrudniając kolegów z Platformy.
Dlaczego nie został ogłoszony konkurs. - W przypadku spółek córek nie mamy obowiązku organizować konkursów - zaznacza d'Obyrn. - Nie doszło więc do złamania prawa.

Argument ten nie przekonuje pracowników kopalni. - W takiej sytuacji prezes powinien dmuchać na zimne. I choć nie ma obowiązku, ogłosić konkurs - przekonują.
Nowi członkowie zarządu mają wykształcenie ekonomiczne. Czerwiński jest absolwentem krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Andrukowicz - Uniwersytetu Gdańskiego.

Czerwiński chwali się ponad dziesięcioletnim stażem w branży turystycznej. Pracował w agencjach reklamowych, biurach turystycznych, był menedżerem w Czeskich Liniach Lotniczych, prowadził własne biuro podróży. - Czuję się profesjonalistą i pracę w kopalni traktuję jako nowe wyzwanie. Mam pomysły, jak wzmocnić i przyspieszyć rozwój turystyki podziemnej.

Marcin Andrukowicz, zanim dostał posadę w kopalni, przez sześć lat był zastępcą dyrektora ds. administracyjno-technicznych w teatrze Bagatela - Mam spore doświadczenie zawodowe i myślę, że to właśnie zdecydowało o moim zatrudnieniu - podkreśla. [Anna Górska]
źródło: http://www.polskatimes.pl...palni,id,t.html

z wikpedii: Nepotyzm (łac. nepos wnuk, bratanek) – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.

W polityce i biznesie jest ogólnie przyjęte, by otaczać się ludźmi godnymi zaufania. Zaś ocenić ich pracę będzie można po sukcesach lub porażkach KSWTT.
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 04-10-2009, 09:44   

No cóż, typowe TKM.
 
     
amigo
Kopacz


Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 1
Wysłany: 04-10-2009, 10:10   

Brawo za refleks. Dziennik pisal o tym pod koniec lipca, a potem jeszcze powtarzal w sierpniu. ;)
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-10-2009, 12:10   

Jakos mnie to nie dziwi ze ktos z zewnatrz wsedl do KSWTT bo marian mial zbyt duzo swobody :)

Jak zobacyzlem ostatnio cene biletu rodzinnego 177 PLN to mi nogi opadly :<
Ale hotel i park trzeba z czegos splacic :)
_________________
 
     
raphalsky 
Mina



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 05-10-2009, 11:50   

Unikat na skalę światową; trafił na listę UNESCO "w pierwszym głosowaniu"; 1 mln turystów rocznie - dlaczego cena miałaby być niższa? (gdyby była - dlaczego cena biletów miałaby być sponsorowana z moich podatków? - bo do tego się to sprowadza).
_________________
Przy okazji uprzejmie informuję, że wbrew temu co twierdzą użytkownicy przemo, nacomito i kszpakik nie jestem Burmistrzem Wieliczki.

Pozdrawiam,
raphalsky
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 05-10-2009, 12:24   

To zależy czy traktujemy to tylko i wyłącznie jako biznes, czy jako dziedzictwo narodowe z którego możemy być dumni. Sam mam mieszane uczucia, jednak trochę to dla mnie nienormalne, że wycieczki dzieciaków przyjeżdżające do Krakowa omijają Wieliczkę ze względu na ceny biletów. Może dobrym wyjściem by było, gdyby bilety ulgowe/szkolne były rzeczywiście ulgowe..
 
     
Oliwa
Groty kryształowe


Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 104
Wysłany: 02-11-2009, 10:05   Zgadzam się z Prezesem Zarębskim

Zbigniew Zarębski przyznaje:
Podniosło się zwierciadło wody poza poprzecznią Mina


Na łamach "Kuriera Wielickiego" nr 10(34) z października 2009 r. (str. 2) ukazał się tekst red. Janusza Miki pt.: "Kopalnia jednak bezpieczna", w którym zamieszczono niżej przytoczoną wypowiedź Pana Zbigniewa Zarębskiego:

"Jestem mile zaskoczony, choć okazało się dokładnie to, co wiedzieliśmy już wcześniej - mówi Zbigniew Zarębski, były prezes kopalni. - Przez kilkanaście lat ludzie pracowali, aby efekt bezpieczeństwa kopalni był zadowalający. Liczni fachowcy, również z AGH i WUG potwierdzali właściwą drogę działania. Pytanie brzmi: po co istnieją te wszystkie instytucje, skoro zdanie jednego eksperta wywołało nagonkę medialną? Koniec końców okazało się, że to my mieliśmy rację. Różnice zdań w łonie Komisji wynikają z tego, że niektórzy naukowcy nie zapoznani się porządnie z problemem. Natomiast fakt podniesienia się zwierciadła wody poza poprzecznią jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Woda wróciła do swojego normalnego poziomu, sprzed zamknięcia "Miny" i nie ma w tym nic dziwnego, ani niepokojącego."

Podejmując postawione przez Pana Zarębskiego zapytanie, mianowicie; po co istnieje Wyższy Urząd Górniczy, cytujemy fragment protokołu Nr 31/08/G/DM/WUG z inspekcji zakładu górniczego Kopalnia Soli "Wieliczka" S.A. przeprowadzonej w dniach 19, 20 i 21 sierpnia 2008r. (a więc w czasie gdy Pan Zbigniew Zarębski pełnił funkcję dyrektora kopalni) str. 9/12 lit. h:

"z podłużni Lill poprzez komorę Lebzeltern do komory Budryk Zachodni wykonany został chodnik dojściowy o długości około 41 m. 34 metry chodnika wykonano w filarze między podłużnią Lill a ociosem południowym komory Lebzeltern, pozostałe 7m poza filarem między podłużnią Lill a ociosem południowym komory Lebzeltern. Według planu ruch wyrobisko to zostało wykonane [w] filarze ochronnym dla miasta (Zarządzenie OUG z dnia 24.04.1957 r. Nr K.IV.2.1-2/73/1/37).".

W cytowanym protokole, jak również innych dokumentach upublicznionych na internetowej stronie PFA, można znaleźć jeszcze inne, liczne nieprawidłowości i uchybienia jakich dopuściło się kierownictwo kopalni. Zatem uprzejmie wyjaśniamy byłemu dyrektorowi kopalni Panu Zbigniewowi Zarębskiemu, że Wyższy Urząd Górniczy powołano m.in. w celu czuwania nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasad sztuki górniczej w kopalniach.

Równocześnie podzielamy wyrażoną przez Pana Zarębskiego opinię, iż niektórzy naukowcy uczestniczący w pracach Komisji ds. opiniowania stanu zagrożenia wodnego i zawałowego oraz podjęcia niezbędnych działań profilaktycznych dla zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. w Wieliczce nie zapoznali się porządnie z problemem i to właśnie jest przyczyną różnicy zdań w łonie Komisji. Dla przykładu pozwalamy sobie zacytować fragment, a dokładnie pkt. 5, Stanowiska prof. dr hab. inż. Andrzeja Szczepańskiego (Stanowisko to jest załącznikiem Nr 8 do Sprawozdania Komisji):

"W 'Sprawozdaniu końcowym …' oparto się, w spornych kwestiach (wzrost zagrożenia wodnego i naruszenie przepisów prawa) na opiniach prof. M. Rogoża (poz. 31) i prof. A. Lipińskiego z 2009 oraz na wizjach terenowych członków Zespołu w wyrobiskach wskazanych przez służby kopalniane i na powierzchni. Obydwie opinie zostały opracowane na podstawie materiałów dostarczonych przez Zarząd Kopalni, bez analizy materiałów zawartych np. we wspomnianym "Raporcie …" oraz protokołach KZ ds. RiZZN wskazanych w pkt. 3 mojego stanowiska oraz bez wizji lokalnej."

Istotnie, wydanie opinii wyłącznie na podstawie materiałów wyselekcjonowanych przez Zarząd Kopalni, o czym wspomina prof. A. Szczepański, bez wątpienia upoważnia Pana Zbigniewa Zarębskiego do stwierdzenia, że ich autorzy nie zapoznali się porządnie z problemem.

Natomiast z naciskiem zaznaczamy, że jesteśmy od szeregu miesięcy zaniepokojeni z powodu podniesienia się zwierciadła wody poza poprzecznią Mina. Nasz niepokój budzi również trwająca obecnie medialna kampania, w której przewijają się niczym nieuzasadnione zapewnienia, że kopalnia jest bezpieczna (np. teksty: "Kurier Wielickiego" nr 10(34) z października 2009 r. "Kopalnia jednak bezpieczna" i Dziennik Polski z 10 września 2009 r. "Kopalnia soli: bez zagrożenia" i Dziennik Polski z 11 września 2009 r. "Wieliczce nie grozi katastrofalna powódź"), a co jest sprzeczne ze Sprawozdaniem Komisji WUG, które potwierdza występowanie zagrożeń. Aby nie być gołosłownym przywołamy pkt. 2 wniosków końcowych rzeczonego Sprawozdania:

"Dla rejonów Kopalni Soli 'Wieliczka' S.A. wskazanych w niniejszym opracowaniu, jako rejony o najwyższym stopniu zagrożenia wodnego i zawałowego, z możliwością zaistnienia zdarzeń o charakterze katastrofalnym włącznie, należy opracować metodykę postępowania, celem przeciwdziałania im i ograniczania skutków intensyfikacji tych zagrożeń."

Na marginesie naszych uwag przywołujemy rozmowę z Panem Adamem Suślikiem, dyrektorem pionu inwestycji Kopalni Soli "Wieliczka" zamieszczoną również w "Kurierze Wielickim" nr 10(34) z października 2009 r. (str. 9) pt. "'Seksmisja' - moje pamiętam - Jak można było zwieźć do kopalni tyle kobiet? Zastanawia się prof. Stuhr podczas swej styczniowej wizyty w kopalni. Aktor zachodził w głowę, jakim sposobem duża filmowa ekipa znalazła się 135 metrów pod ziemią. Otóż, w kopalni wszystko jest możliwe, nawet jeśli projekt wydaje się nieprawdopodobny. Kolejowy dworzec. Obóz Dekadencji? Czemu nie? Pracę na planie filmowym wspomina Adam Suślik (…):":

" (…) Realizacja była dużym przedsięwzięciem logistycznym. Zdjęcia były realizowane w rejonie komory Głuchowski, komory Margielnik, w podłużni Hauer i w poprzeczni August, a więc w wyrobiskach dość odległych od szybu."

i dalej:

"(…) Czy były problemy z ekipą [filmową]. Jakże mogło by ich nie być. Należy sobie zdać sprawę, że w komorze Margielnik oraz w jej otoczeniu było niejednokrotnie ponad 100 ludzi, dla których pojęcie dyscypliny górniczej było raczej trudne do akceptacji."

Mając na uwadze cytowane wyżej wspomnienia Pana Adama Suślika, zasadne jest pytanie:
Z jakich powodów Zarząd Kopalni uniemożliwił Zespołowi pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Zdzisława Kłeczka przeprowadzenie wizji lokalnej m.in. w komorze Margielnik?

Bogusław Goleń
Koordynator Ponadpartyjnego Forum Antykorypcyjnego
w Krakowie
Kraków, dn. 2 listopada 2009r.


Zgadzam się z Prezesem Zarębskim
 
     
adam
Solanka


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 45
Wysłany: 03-11-2009, 09:38   

Oliwa napisał/a:
Według planu ruch wyrobisko to zostało wykonane [w] filarze ochronnym dla miasta (Zarządzenie OUG z dnia 24.04.1957 r. Nr K.IV.2.1-2/73/1/37)."


A jednak w Filarze ochronnym Zarębski grzebał a przecież się zapierał że nie
 
     
lasota 
Żupnik


Wiek: 45
Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 78
Wysłany: 06-11-2009, 23:00   

ściągnięte z pfa

Plik ściągnięto 6146 raz(y)
38,25 KB
_________________
pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 19