Poprzedni temat «» Następny temat
Kanony piękna w architekturze a Wieliczka
Autor Wiadomość
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 18-11-2010, 20:02   

Jak zobaczyłem tytuł tego wątku, to się poturlikałem ze śmiechu.
Muszę przyjść do siebie...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
pan_jacek 
Bałwan solny


Osiedle: W.Pola/Krzyszkowice
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 06 Sie 2010
Posty: 292
Wysłany: 18-11-2010, 21:09   

master7 napisał/a:
pan_jacek napisał/a:
Pamiętajcie moi mili że kiedyś to był kanon piękna...

Tu zaprotestuję, nie o to zdaje się chodzi w tej figurce. Zresztą poczytaj sobie http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus_paleolityczna


Spokojnie, wiem trochę na temat sztuki i historii sztuki :) Szukałam czegoś skrajnego...


Tzw "Kobiety Rubensa" moim zdaniem są bardzo urokliwe.
Szkoda tylko że przez całe życie stać go było jedynie na te same modelki które mimo zmian naniesionych przez wiek nadal umieszczał na płótnie w pełnym negliżu i dość realistycznie...


Panowie... nie chcielibyście móc położyć w zimowy wieczór głowy na takim mięciutkim i cieplutkim brzuszku?!
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 18-11-2010, 21:42   

solniak napisał/a:
poturlikałem ze śmiechu

Specjalnie dla Ciebie mój drogi, żebyś miał się gdzie wyżyć ;)
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 18-11-2010, 22:45   

G.N napisał/a:
Postaram się zobrazować, co mam do przekazania. Może cokolwiek to przemówi do kogoś:)
4 domy w skali od najbrzydszego do najpiękniejszego:


Nie zgodzę się z Tobą.

1) Dom ten jest okazałą rezydencją nawiazującą bodaj do francuskich zamków. Trochę słabo widzę przez te kraty, ale nie wydaje mi się, by był tam jakiś mezalians wynikający z użycia kiepskich materiałów, kiepsko dopasowanych kolorów. Nie ma też tu kontekstu otoczenia, bo taki dom śmiesznie by wyglądał koło bloków, czy domów takich jak zdjecia 3 i 4, ale w podmiejskiej dzielnicy willowej będzie ok.
Oczywiście możesz nie lubić tego stylu, ale w samym domu nie ma nic złego...

Dom 2) Dwójka mi się nie podoba, bo po prostu nie lubię takich domów katalogowych, ale generalnie wokół mnie powstaje wiele gorszych. Ten na zdjeciu ma przynajmniej pewien rytm okein i drzwi oraz dobre proporcje.

Dom 3)
Dom bardzo polski z wyglądu i nieźle będzie wyglądał na wsi, ale w dzielnicy willowej pod miastem, byłby zgrzytem.
Rozumiem, że lubisz minimalizm, ale nie każdy musi. :)
Jeśli chciałbyś tym domem wyrazić swój status (prosze sie nie śmiać, ale domy tez taką funkcję mają przecież), to ten dom się nie nadaje.

Dom 4) Widzę też, ze lubisz modernistyczną architekturę. Ja też, ale nigdy nie chciałbym w niej mieszkać, bo lubię bardziej tradycyjną architekturę.
No i znowu wyobraźmy sobie ten dom na polskiej wsi, w otoczeniu katalogowych standardów - śmiech...
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 18-11-2010, 22:58   

G.N napisał/a:
ale istnieją pewne uniwersalne kanony piękna, do których będzie się je przywoływać....

Zauważ, że te kanony się zmieniają historycznie i nie jest tak, że z pojawieniem się modernizmu przestano budować tak jak robiono to wcześniej. "Uniwersalne" okazuje się być ograniczone nie tylko czasowo, ale również obszarowo. No i zauważmy, że ludzie wciąż zachwycają się budowalmi romańskimi gotykiem, itp., mimo, że w nie buduje sie już katedr czy kościołów w tych stylach. To razem, właściwie każe wątpić w "uniwersalizm" kanonów piękna.

Uniwersalna pozostaje zasada złotego podziału, może teoria barw dopełniających się, może jeszcze coś, ale kanony piękna bynajmniej nie.

pan_jacek napisał/a:
Panowie... nie chcielibyście móc położyć w zimowy wieczór głowy na takim mięciutkim i cieplutkim brzuszku?!


Boże broń! :559:

master7 napisał/a:
Specjalnie dla Ciebie mój drogi, żebyś miał się gdzie wyżyć

Doceniam, doceniam. :)
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
Ostatnio zmieniony przez solniak 18-11-2010, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
raphalsky 
Mina



Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 1129
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 18-11-2010, 22:59   

A tak w ogóle to Maja Ostaszewska nie mieści się w przedmiotowym kanonie o którym mówimy - wg mnie oczywiście. Ale to rzecz gustu :)
 
     
pan_jacek 
Bałwan solny


Osiedle: W.Pola/Krzyszkowice
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 06 Sie 2010
Posty: 292
Wysłany: 18-11-2010, 23:21   

skoro już jesteśmy przy klasycznych kanonach...
Jolanta Rutowicz ma tzw "klasyczny typ urody" i nie ma zagłębienia między czołem a nosem :D
 
     
cepeen 
Komora



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 197
Skąd: D.E.V.A. Stacja
Wysłany: 19-11-2010, 08:40   

Moim zdaniem ten pierwszy może chciał nawiązywać do stylu zamków francuskich ale wyszedl koszmar architekta moim zdaniem. Poza tym takie budownictwo kojarzy mi się z naszymi braćmi Romami, obwieszonymi złotem.

Parę przykładów dla porównania(trzeba pamiętać że to zamki królewskie/książęce i jako takie muszą być okazałe):

1. mój ulubiony, pewnie przez umiejscowienie:


tutaj już mega przepych, ale wciąz z gustem:
 
     
G.N 
Groty kryształowe
spoźniony:)


Osiedle: Sienkiewicza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 117
Wysłany: 08-01-2011, 21:54   

ah, dopiero teraz zauważyłem tutaj kontynuację naszej rozmowy! Teraz muszę uciekać, ale jak się jutro zadekuję w domu na dłużej to obiecuję wszystko uważnie przeczytać i wrócić do tematu!

Pzdr :)
 
     
andrzej2011
Komora


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 197
Wysłany: 14-04-2011, 11:36   

Są gusta i guściki, co do kobiet i do budynków również. Kanonem piękna jest szkoła na Rynku Górnym z super elewacją i zielonymi oknami !!! OBŁĘD!
 
     
Aleksander
Bałwan solny


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 240
Wysłany: 23-04-2011, 20:15   

O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE, ALE RYNEK TO TRAGEDIA I POMYŁKA
 
     
Piotrex 
Mina
Obiezyswiat



Osiedle: wies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 96
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 1447
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 24-04-2011, 01:19   

solniak napisał/a:
Panowie... nie chcielibyście móc położyć w zimowy wieczór głowy na takim mięciutkim i cieplutkim brzuszku?!


nie doceniacie pieknych obłych piekności a dlaczegoż to ?

W zimie cieplutko może się wtulić
W lecie dadzą cień
 
     
soltown 
Żupnik


Dołączyła: 03 Mar 2011
Posty: 78
  Wysłany: 25-04-2011, 09:33   

mam teorie ,ze kolory fasady zostaly dobrane przez daltoniste
 
     
solniak 
Gallus gallus



Pomogła: 2 razy
Wiek: 24
Dołączyła: 18 Lip 2007
Posty: 3238
Skąd: z internetu
Wysłany: 25-04-2011, 12:18   

To jest optymistyczna teoria. Ja w tym niestety widzę celowe działanie.
_________________
Tadeusz Kościuszko:"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. "
 
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 25-04-2011, 13:22   

Jak mawiaja daltonisci, zycie jest jak tecza. Raz czarne, raz biale.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 16