Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
16-11-2010, 12:01
Jak to robią inni
Autor Wiadomość
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 03-06-2008, 18:09   

A teraz coś z innej beczki.

W Warszawie - Wilanowie, na 6-cio hektarowej działce, budowana jest Świątynia Opatrzności Bożej . Jest to trzecia próba zrealizowania tej idei. Koszt budowy szacowany jest na 100-110 mln zł. Prace do 2006 r. były finansowane z datków i pochłaniają 1-3 mln miesięcznie. Decyzję o wzniesieniu w Warszawie "Świątyni Świętej Bożej Opatrzności" podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Druga próba podjęta w latach międzywojennych również nie została zrealizowana - przeszkodził temu wybuch II wojny światowej. Obecnie konstrukcja osiągnęła połowę stanu surowego.
W dolnym kościele budowanej świątyni powstała krypta przeznaczona do pochówku zasłużonych Polaków. Pierwszą osobą w niej pochowaną został ks. Jan Twardowski - mimo iż on sam chciał być pochowanym na Powązkach. Znalazła się tu też dokładna replika grobu papieża Jana Pawła II w Watykanie jako grób symboliczny.

Cytat:
Świątynia Opatrzności Bożej dostała z budżetu 40 mln zł - zdecydował Sejm, przyjmując senacką poprawkę do budżetu na 2007 r. Pieniądze te zostały przesunięte z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Głosowanie nad poprawką poprzedziła burzliwa dyskusja, przerywana głosami z sali. Ostatecznie poprawkę poparło 329 posłów, 65 było przeciw, wstrzymało się 15. Zgodnie z poprawką, w budżecie powstanie nowa rezerwa celowa, pozwalająca na dofinansowane projektów muzealnych i bibliotecznych w ramach budowy świątyni.
2007-01-25, http://wiadomosci.gazeta....00,3875054.html

Tak więc w mojej statystyce powoli przybywa budżetowych fundatorów. Ci nie byli jednogłośni.
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 03-06-2008, 18:18   

Okazuje się jednak, że w Mokobodach pod Siedlcami istnieje już Świątynia Opatrzności Bożej.
Z własnych środków, ponad 200 lat temu, postawił ją Jan Onufry Ossoliński, poseł na Sejm Czteroletni i zwolennik Konstytucji 3 Maja.
Jan Onufry Ossoliński w niczym nie przypominał prymasa Polski Józefa Glempa. Nie przepadał za przepychem, jego pomysły nie przekraczały zdrowego rozsądku i zawsze finansował je z własnych, a nie publicznych pieniędzy.

Na podstawie: 25-03-2008, http://wiadomosci.wp.pl/k...aWiadomosc.html
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 11-06-2008, 11:07   

Pomniki kojarzą się nam zazwyczaj z wybitnymi osobistościami - politykami lub artystami. Ukraińcy postanowili w oryginalny sposób zaprzeczyć temu stereotypowi.
Cytat:
[…] W mieście Komsomolsk we wschodniej Ukrainie stanie pomnik pijanej świni. […] Świnka ma być przestrogą przed nadużywaniem alkoholu.
"Świnia ta będzie uosobieniem ludzi, którzy piją jak świnie" - wytłumaczył autor projektu Ołeh Riabo.
Pomnik stanie obok miejscowego baru o nazwie "Łasunka" (Łakomczucha). Rzeźba będzie przedstawiała zwierzę, leżące na brzuchu z rozłożonymi na boki nogami i ryjem w korycie.
Nie jest to pierwszy zaskakujący i oryginalny monument wystawiony w Komsomolsku. Miasto ma już pomniki: Świętego Mikołaja, Sprzedawczyni Pestek Słonecznikowych i Hydraulika (raczej nie polskiego).
http://www.skarzysko24.pl...atid,8/id,6802/
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 11-06-2008, 12:02   

Oto poszukiwań ciąg dalszy:
  W Szprotawie wzniesiono pomnik Ojca św. Jana Pawła II. Pomnik powstał ze składek społeczeństwa i przy zaangażowaniu szprotawskich firm.).

  Słowianie zza południowej granicy też są hojni.
  Prawie dwumetrowej wysokości Pomnik Jana Pawła II odsłonięto w niedzielę na placu jego imienia w Bratysławie, w miejscu, gdzie jesienią 2003 roku papież odprawił mszę świętą. Pomnik "niezapomnianego papieża, który już wkrótce stanie się świętym” ufundowali parafianie.

  Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich, którym OSOBA PAPIEŻA jest szczególnie droga i bliska, o współfinansowanie w miarę posiadanych możliwości jakże szczytnego, dla nas Polaków celu. Wszystkim z góry serdecznie dziękuję BARBARA SAMBORSKA BURMISTRZ Góry Kalwarii.

  W Inowrocławiu, w 27 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odsłonięty zostanł pomnik Jana Pawła II. Pomnik stanął na skwerze Jana Pawła II, a więc w bliskim sąsiedztwie monumentu Jana Kasprowicza. Powstał za pieniądze mieszkańców, ale tylko te, pochodzące z dobrowolnych datków na ten cel.

  Z inicjatywy Pawła Kanclerza, Wicestarosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz ks. Zygmunta Rutkowskiego, proboszcza ożarowskiej parafii, powstał Społeczny Komitet na rzecz Budowy Pomnika Jana Pawła II. Monument stanie przed sanktuarium w Ożarowie.

  Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się 16 października, 2005 roku w Nowym Sączu. Odczytany został specjalny Akt, który został wmurowany w cokół pomnika. Wcześniej podpisał go Ksiądz Biskup, włodarze miasta – Józef Antoni Wiktor i Jacek Chronowski, prepozyt Bazyliki ks. prałat dr Waldemar Durda i darczyńcy – fundatorzy pomnika, panowie Józef i Marian Koralowie.
Na podstawie: http://www.rilian.republika.pl/index_b.htm

W nieskończoność można przytaczać przykłady fundowania pomników. Mimo usilnych starań udało mi się znaleźć zaledwie dwa przykłady budowania pomników z budżetu gminy: Katowice i Wieliczka. Także Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie – dotacja z budżetu państwa w wys. 40 mln PLN.
W wielickim budżecie brakuje pieniędzy na drogi, przedszkola, utrzymanie czystości ... lecz radni lubią igrzyska. Więc bawmy się.
Zastanawia mnie, jaki podpis zostanie wykuty na cokole. Powinno nań zmieścić się wiele nazwisk i tytułów.
 
     
pablo 
MinaOsiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-07-2008, 22:01   

http://wyborcza.pl/1,7548...jest_nasze.html
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 11-07-2008, 22:47   

pablo, czy Wieliczan dałoby się ruszyć?

ww art. napisał/a:
Każde miejsce, które przynosi Łodzi wstyd, trzeba oznaczyć wielką czarną kropą (pochodna Kropiwnickiego, dop. wł.) - ogłosił podczas pikiety GPO przeciwko obskurnym budom i syfowi w mieście. - Jak te miejsca wypadków przy szosach. Żeby wszyscy widzieli, co i gdzie jest w Łodzi do duupy!

Odzywają się Osoby z innych miast. Grupa Pewnych Osób powstała w Stalowej Woli.

Jedni pracują anonimowo nocami, a inni ...

Cytat:
Aż 550 tys. 259 podpisów wiezie do Warszawy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu Ustawy o przywróceniu dnia wolnego w święto Trzech Króli. Listy trafią na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Na czele Komitetu stoi Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi. "Podpisów jest ponad pięć razy więcej niż wymaga tego ustawa" - podkreśla Kropiwnicki.

... zapomnieli, że Bozia kazał 6 dni pracować, w siódmym odpoczywać
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 17-07-2008, 17:15   Koryto dla burmistrza

Tygodnik Podchalański napisał/a:
Sprzątanie zaśmieconych koryt rzek i potoków to obowiązek gminy – twierdzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, odpowiadając na interpelacje rabczańskich radnych.

Prośby o posprzątanie brzegów rzek i potoków to stały punkt "interpelacji" podczas niemal każdej sesji miejskiej rady. Równie często w odpowiedzi na swe zapytania radni słyszą, że utrzymanie porządku w korytach rzek to zadanie RZGW.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, powołując się na zapisy ustawy o utrzymaniu czystości, twierdzi z kolei, że obowiązek sprzątania brzegów spoczywa na samorządzie lokalnym. Po stronie zarządcy cieku wodnego leży wykonanie najpotrzebniejszych prac pielęgnacyjnych, takich jak usuwanie porastających brzegi krzaków, regulacje koryta.

Wieliczka załatwiła sprawę polubownie. Nikt nie sprząta, nikt nie reguluje, nikt nie interpeluje. A w Serafie lub, jak kto woli, XXX znaleźć można wszystko. I ten fiołkowy zapach.
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 28-07-2008, 16:25   Wąchocki sołtys

Wąchocki sołtys
Cytat:
Wąchock nie jest wsią lecz gminą miejsko-wiejską. Posiada ryneczek, burmistrza, a wkrótce planowana jest budowa deptaku. By zadowolić wolę turystów spragnionych spotkania wąchockiego sołtysa, Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka wybrało Honorowego Sołtysa Wąchocka.

Honorowy Sołtys Wąchocka jest tak zajęty, że trudniej się z nim spotkać niż z pełniącym funkcje oficjalne burmistrzem. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak to było z rozporządzeniem, o którym rozpisywały się ogólnopolskie dzienniki. Konie w Wąchocku, zgodnie z zarządzeniem burmistrza mają chodzić w gumiakach! Kto by nie poparł takiego zarządzenia, gdyby jakieś zwierzę rysowało swoimi podkowami nowiutki asfalt przed jego domem?

Dowiedzieliśmy się również o najnowszym zamieszaniu jakie zaszło w Wąchocku – z terrarium burmistrza uciekły dwa krokodyle, które upodobały sobie zalew w Wąchocku i zamieszkały wśród wodnej roślinności, która bujnie tego lata obrodziła. Pracownicy wąchockiego urzędu z widłami z pontonu próbują schwytać pupile burmistrza.

Oczywiście udało nam się wreszcie spotkać z Honorowym Sołtysem Wąchocka. Gawędząc spacerowaliśmy po mieście. Sołtys opowiadał jak to się stało, że w Wąchocku osiągnięto stabilizację stopy życiowej (wszyscy mają płaskostopie).
na podstawie: http://polskajestfajna.wp...tml#czytajdalej

A ja sądziłem, że panowie pływający pontonem po stawie w Parku Mickiewicza usuwają glony.
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 11-08-2008, 20:30   Chińska robota

Cytat:
W chińskiej sztuce kochania wszystko powinno być podporządkowane mężczyźnie i jego... niespełnieniu. Dzięki powstrzymaniu się od seksualnej satysfakcji wkraczamy bowiem na ścieżkę doskonałości

Mistrzowie tao obiecują orgazmy wielkie jak Mount Everest. W ich ustach nadorgazm przypomina zdobywanie kilkutysięcznika, podczas gdy zwykły orgazm to zaledwie trzystumetrowe wzniesienie. Wspinaczka na seksualne wyżyny wymaga jednak wielu lat ćwiczeń. W chińskim tao seksualność traktuje się jak skarb. To rezerwuar sił życiowych, który stwarza ogromne możliwości.
więcej: http://www.polskatimes.pl...obota,id,t.html

Brakuje Polakom sukcesów na olimpiadzie, a Wieliczce stadionów. Zamiast "zaboiskowywać" Wieliczkę niech nasi radni wezmą przykład z Chińczyków. Zdrowo. tanio i przyjemnie.
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 17-08-2008, 14:59   Ulgowe parkowanie

W Krakowie osoby niepełnosprawne mają prawo do ulgi w opłacie za parkowanie w strefie płatnego parkowania
Osoby niepełnosprawne mogą wykupić ulgowy Abonament Postojowy na okres od 1 do 12 miesięcy. Koszt takiego abonamentu to 2,5 zł za miesiąc. Abonament jest wydawany wyłącznie na pojazd będący własnością lub współwłasnością osób niepełnosprawnych bądź opiekunów prawnych nieletnich osób niepełnosprawnych.
Źródło: www.krakow.pl
A w Wieliczce o Nich zapomniano.

Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie
Uchwała Nr XX/349/2003 Rady Miasta Stołecznego Warszawy
§ 3 1. Wprowadza się zerową stawkę opłaty dla: […]
2) osób legitymujących się orzeczeniem o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności będących właścicielami pojazdu samochodowego […] oznaczonego kartą "N+" ,
3) osób, których niepełnosprawność jest spowodowana upośledzeniem narządów ruchu, powodującym trudności w poruszaniu się, potwierdzonym w orzeczeniu o niepełnosprawności, będących właścicielami pojazdu samochodowego […]oznaczonego kartą "N+",

Uchwała nr XV/190/2008 Rady Miejskiej w Wieliczce z dnia 4 marca 2008 roku w sprawie : ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Wieliczki nie przewiduje ulg ani zwolnień dla niepełnosprawnych.

Przecież wśród włodarzy miasta nie ma niepełnosprawnych.
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 17-08-2008, 16:30   

nacomito, po co w tylu wątkach ??????
_________________
Pozdrawiam
 
     
żywokost 
Skarbnik
żywokost


Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 89
Skąd: 49.90N 20.00E
Wysłany: 18-08-2008, 11:47   

http://www.wieliczka24.in...20,15.htm#17300
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 20-08-2008, 10:15   Kraków mandatu nie daruje

Cytat:
Krakowski Zarząd Komunalny bezlitośnie egzekwuje kary za nieopłacone parkowanie w strefie. Mandaty są nawet sprzed pięciu lat i opiewają na niebotyczne sumy. Urzędnicy wysłali już 21 tysięcy upomnień wzywających do zapłaty. Oburzeni kierowcy nie zamierzają jednak poddać się bez walki. Zapowiadają, że będą kierować sprawy do sądu. Wielu właścicieli aut ma na koncie nawet kilkanaście przewinień związanych z parkowaniem "na dziko", a do zapłaty nawet parę tysięcy złotych.

[...]Świadkami wykroczenia jest zawsze dwóch kontrolerów, to oni podpisują się na wezwaniu, na którym widnieje też numer rejestracyjny wozu. To wystarczające dowody - tłumaczy Jacek Bartlewicz, rzecznik KZK. - Do dokumentacji od dwóch lat dodatkowo dołączane jest też zdjęcie, na którym widać, że samochód zaparkowano w strefie - dodaje. [...]
więcej: http://www.polskatimes.pl...t.html#material
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 09-09-2008, 20:33   Kolektory słoneczne i przydomowe oczyszczalnie

Mieszkańcy gminy Dobczyce będą mogli oszczędzić na ogrzewaniu wody i budowie małych oczyszczalni ścieków.
Cytat:
Władze samorządowe postanowiły zdobyć pieniądze unijne na instalację kolektorów słonecznych do podgrzewania wody oraz na budowę małych, przydomowych oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie idealne głównie dla mieszkańców pagórkowatych terenów, na których budowa gminnej sieci kanalizacyjnej jest niezwykle kosztowna.

Burmistrz zapewnia, że inwestycje te mogą być nawet w połowie dotowane przez UE. Dlatego proponuje gospodarzom udział w projekcie. Gmina będzie zabiegała o pieniądze wraz z całym Związkiem Gmin Dolnej Raby.

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmują sołtysi. Wystarczy zgłosić się do swojego sołtysa i zdeklarować chęć inwestowania w kolektory lub oczyszczalnie. Zgłoszenia przyjmowane są także w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce w Biurze Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 15.

Związek Gmin Dolnej Raby planuje złożyć wniosek na dotacje jeszcze we wrześniu. Jego szefowie liczą, że instalacja urządzeń będzie możliwa w czwartym kwartale przyszłego roku.
http://polskatimes.pl/gaz...oncem,id,t.html
 
     
nacomito 
NadszybieOsiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 13-10-2008, 18:06   Zadaj pytanie burmistrzowi

Jeżeli chcesz zapytać Burmistrza o ważną dla Ciebie sprawę związaną z działalnością Urzędu nie musisz już przychodzić do Urzędu Miasta. Możesz zadać pytanie korzystając z naszego serwisu internetowego.

Regulamin formularza

  * Dostęp do serwisu "Pytanie do Burmistrza" posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
  * Aby zadać pytanie burmistrzowi należy wypełnić formularz, który jest dostępny pod TYM adresem.
  * Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
  * Nie będą publikowane pytania:
  - ponaglające,
  - na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  - obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  - naruszające dobra osobiste, oraz wolność obywatelską osób, których dotyczą,
  - nie dotyczące spraw służbowych.
  * Burmistrz ocenia, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu.
  * Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych pytań.
  * Pytania będą publikowane tylko z odpowiedzią Burmistrza.
  * Regulamin obowiązuje od momentu opublikowania. Burmistrz zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.
http://www.um.jaslo.pl/in...id=56&Itemid=50

Tak można w wielu miastach w Polsce, np w Jaśle. Niestety Wieliczka leży na innej planecie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 12