Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: master7
16-11-2010, 11:43
Czy w Wieliczce powstanie wielka galeria handlowa?

Czy jesteś za powstaniem "Galerii Wieliczka" na "Polach Półchłopka"?
Tak
69%
 69%  [ 87 ]
Nie
25%
 25%  [ 32 ]
Nie wiem, trudno powiedzieć
4%
 4%  [ 6 ]
Głosowań: 125
Wszystkich Głosów: 125

Autor Wiadomość
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 03-03-2018, 15:31   

Wielicka Izba Gospodarcza protestuje przeciwko inwestycji na Polach Półchłopka od jesieni 2016 roku. Kierowane w tej sprawie protesty m.in. do wojewody oraz prokuratury (oskarżające burmistrza Wieliczki o przekroczenia uprawnień; sprawa została umorzona) nie przyniosły efektu. Przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że powstanie dużego kompleksu handlowego na granicy Wieliczki i Krakowa będzie równoznaczne z upadkiem wielu miejscowych, rodzinnych firm i sklepów, wciąż nie składają broni.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski...iczka,12977010/

Patrząc z boku, sprawa budowy wydaje się być przesądzona. Zatem te działania WIG mogą jedynie napsuć krwi i narobić kłopotów inwestorowi - budowy nie powstrzymają. Nie szkoda na to energii? Chyba, że prezes Śmigielski zamierza kandydować na burmistrza Wieliczki i właśnie obserujwemy start kampanii wyborczej. ;)
 
     
markoantonio 
Kierat konny
markoantonio


Pomógł: 3 razy
Wiek: 47
Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 328
Wysłany: 04-03-2018, 11:18   

Galeria i tak powstanie choćby Ś. stanął na głowie i napisał 1000 skarg .
Rzeczywiście klientela kupująca obecnie ceraty i dywaniki do łazienki w jego sklepie zaraz poleci do galerii wydać 20 zł w Leroy Merlin :D , ktoś kto ma kupić drobiazg pójdzie do Śmigielskiego, konkretny remont i zakupy to do Leroy, prosta sprawa.
_________________
markoantonio
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 04-03-2018, 12:41   

Wydanie pozwolenia na budowę wcale nie zamyka drogi administracyjnej. Wiele przypadków już było (szczególnie w Krakowie) gdzie decyzje administracyjne (pozwolenia na budowę czy warunki zabudowy) zostały wydane z naruszeniem prawa. W tym konkretnym przypadku chyba źle nie będzie jeżeli wszystko zostanie sprawdzone i zweryfikowane. Budowy nie zatrzyma, ale będzie swego rodzaju batem na urzędników, bo ktoś decyzję wydał i przy kolejnej kontrowersyjnej decyzji staną "na uszach", żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 05-03-2018, 13:17   

Pod artykułem pojawił się komentarz Śmigielskiego. XXX od tego jakie ma intencje to fakty, które przedstawia, o ile są prawdziwe, są dość ciekawe:
1. Gmina nie egzekwowała od dzierżawców wyroku sądu nakazującego wypłatę kar umownych w wysokości 3 mln (7mln z odsetkami)!
2. Wszystkie uzgodnienia dotyczące estakady zostały załatwione w ekspresowym tempie. My ciągle słyszymy ile to potrzeba uzgodnień, pozwoleń, analiz na wykonanie podobnej inwestycji na skrzyżowaniu Krakowskiej z DK94 (w jednym i drugim przypadku skrzyżowanie drogi gminnej i krajowej) a przede wszystkim kasy. A tam raptem 3 mln załatwiło sprawę.
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 05-03-2018, 13:53   

Darek napisał/a:
W W tym konkretnym przypadku chyba źle nie będzie jeżeli wszystko zostanie sprawdzone i zweryfikowane. Budowy nie zatrzyma, ale będzie swego rodzaju batem na urzędników, bo ktoś decyzję wydał i przy kolejnej kontrowersyjnej decyzji staną "na uszach", żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.


Pełna zgoda dla transparentności. Zastanawiam się tylko czy to nie za późno? I na ile merytoryczny jest charakter tych skarg a na ile "polityczny". Mnie się z kolei przypomina nagonka na Kracika pozornie związana z nieprawidłowościami przy organizacji strefy ekonomicznej w Niepołomicach a faktycznie mająca na celu utrącenie jego kandydatury na prezydenta Krakowa.
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 05-03-2018, 18:44   

Na zatrzymanie budowy zapewne już szans nie ma, chyba, ze inwestor coś nakombinował przy dokumentach niezbędnych do wydania pozwolenia, wtedy wszystko jest możliwe. Kraków szczególnie zna takie przypadki, w których budowy budziły wiele kontrowersji.
Niczego nie można wykluczyć, również walki politycznej, ale:
Po pierwsze primo, Śmigielski i WIG od dawna sprzeciwiali się budowie centrum handlowego.
Po drugie primo, nie będąc stroną postępowania (w sprawie budowy centrum handlowego) zapewne nawet nie dostąpili zaszczytu spotkania z burmistrzem, więc dla zasady chcą go przeczołgać czepiając się rzeczy bezpośrednio niezwiązanych z budową.
Po trzecie primo, sprawy w sądzie odnośnie dzierżawy tego kawałka ziemi były, ale jakie wyroki zapadły?
 
     
Joshua
Bałwan solny


Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 228
Wysłany: 05-03-2018, 20:51   

Tu macie różnicę estakada z galerii budują kowale więc szybko poszło uzgodnienie. A wyjazd z Wieliczki to wszyscy chcą by to gddkia na swój koszt zrobiła i tu zaczynają się schody.
Ale przy całej nagonce na ta galerię uważam że dobrze ze powstaje. Dlaczego my mamy utrzymywać lokalnych oligarchów z wywindowanymi cenami? Jeśli ktoś chce kupować u smigielskiego kupować nikt mu tego nie zrobi. Poza tym w jednym miejscu mamy wszystkie sklepy nawet gabinety lekarskie i jak z własnego doświadczenia spojrze na zakupy to chodzę czy jeżdżę od sklepu do sklepu tu nie ma tego tu już zamykają tu mają to czego nie potrzebuje. Co do zaległości finansowych to uważam że skoro taki Śmigielski to wie to prokuratura też i sądzę że to zagrywka z jego strony i strzałami na oślep jak z tym co.pisal w tym artykule w komentarzu że nie ma możliwości przebudowy wyjazdu z Wieliczki bo przepisy tego zabraniają. A ja aie pytam jakie? Poza tym gdy słyszę słowo galeria Wieliczka to od razu Śmigielski jakoś nie widzę żeby inni tak walczyli. Czy ten człowiek boi się o na klientów czy o własna sakwe? Wątpię w jego uczciwość
_________________
Joshua
 
     
LZK
Kierat konny


Dołączył: 16 Sty 2015
Posty: 313
Wysłany: 05-03-2018, 21:24   

Ma ktoś plan jak ma wyglądać ta estakada przy galerii?
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 05-03-2018, 23:55   

Prawo budowlane określa minimalne odstępy między węzłami drogowymi, ale skoro już wjazd do Wieliczki jest to zbudowanie estakady (nowego węzła drogowego) w żaden sposób nie wpłynie na jego przebudowę (estakada w miejsce starego skrzyżowania) i w sumie ten zarzut jest bezzasadny.
Co do tych wyroków sądowych coś takiego istnieje:
https://bip.malopolska.pl/umigwieliczka,a,173403,uchwala-nr-v212007-rady-miejskiej-w-wieliczce.html
Lektura ciekawa, aczkolwiek niewiele wyjaśniająca. Bo niby gmina daje sobie spokój z rozwiązaniem umowy dzierżawy, bo sąd przedłużył warunek zabudowy o 5 lat (ale od 2003 roku, czyli do 2008) a dalej co? Cisza, przynajmniej w dokumentach.
Moim zdaniem cały ten szum tylko oczyści atmosferę, niech to sprawdzają na wszelkie możliwe sposoby, bo w sumie chodzi o dochody gminy.
Co do sensowności budowy galerii to mam mieszane uczucia, bo mimo wszystko artykuły spożywcze, a przynajmniej wędliny, owoce i warzywa wolę kupować w małych sklepach. Powstanie tak dużej galerii może wyciąć w pień wszystko w Wieliczce. Zostanie Kopalnia z otoczeniem, fakt, że teraz też niewiele jest, ale po powstaniu galerii na pewno żaden normalny sklep, restauracja czy cokolwiek innego nie powstanie. Wieliczka to będzie Kopalnia, galeria, hub komunikacyjny i sypiania Krakowa. I tu pytanie do władz gminy: jak się ma powstanie takiego obiektu, który jak pokazuje doświadczenie innych centrów handlowych ma ogromny wpływ na otoczenie, do strategi rozwoju gminy (bo przecież takowa istnieje)
To, że wszystko będzie na miejscu to fakt, ale co w rzeczywistości powstanie to czas pokaże (kolejne kino ?).
 
     
Kozmicki 
ZawaliskoPomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 06-03-2018, 12:38   

Darek napisał/a:
Powstanie tak dużej galerii może wyciąć w pień wszystko w Wieliczce. Zostanie Kopalnia z otoczeniem, fakt, że teraz też niewiele jest, ale po powstaniu galerii na pewno żaden normalny sklep, restauracja czy cokolwiek innego nie powstanie. [..] jak się ma powstanie takiego obiektu, który jak pokazuje doświadczenie innych centrów handlowych ma ogromny wpływ na otoczenie, do strategi rozwoju gminy (bo przecież takowa istnieje)


Moim zdaniem - oficjalny plan rozwoju gminy nie istnieje - ale o tym rozmawialiśmy już przy innych okazjach. Stos kartek z luźnymi, skopiowanymi często z przypadkowych, innych dokumentów, ogólnikowymi i gołosłownymi deklaracjami trudno nazwać "planem". ;)

Nie demonizowałbym wpływu galerii na otoczenie. W szczególności nie myślę, że "wytnie w pień wszystko". Nie wiem jak Ty, ale ja z oferty handlowej Wieliczki i tak nie jestem w stanie skorzystać, skoro sklepy zamykają się o 16 czy 17. Oferta gastronomiczna - wybacz, ale jest różnica między lokalem sieci Smażony Kurczak z Kentucky a sympatyczną knajpką. Oferta gastronomiczna w galeriach to kategoria Szybkie Gorące Żarcie - takie lokale raczej nie konkurują z restauracjami. Rozumiem Twoje obawy, ale ja raczej widziałbym tu szansę na pojawienie się nowych lokali i usług w Wieliczce dopasowanych do potrzeb mniej tradycyjnie nastawionych mieszkańców miasta i gminy. Zamiast sklepu z żelastwem - salon kosmetyczny czynny do 22 albo tajska czy gruzińska restauracja? Albo butikowa kawiarenka czynna od 6 do 21.

Gdyby ktoś dopatrywał się na siłę stronniczości w mojej argumentacji: mnie ta galeria ani ziębi ani grzeje. Nie bywam. Chodzę do konkretnych sklepów gdy czegoś potrzebuję. Że do sklepu w galerii jest mi łatwiej dotrzeć - bo jest parking - to już inna sprawa.
 
     
Joshua
Bałwan solny


Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 228
Wysłany: 06-03-2018, 18:42   

Kozmicki w pełni się z Tobą zgadzam szczególnie z tym czasem otwarcia. Poza tym czasem już mam dość oglądania w Wieliczce co drugi sklep seconghandu. Taka galeria jednak troszkę ożywi tą Wieliczke.
_________________
Joshua
 
     
Joshua
Bałwan solny


Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 228
Wysłany: 06-03-2018, 18:43   

Poza tym może też wpłynie na rozwój tych sklepików w centrum. Bo w końcu będzie jakąś konkretną konkurencją.
_________________
Joshua
 
     
Darek
Szyb


Dołączył: 30 Cze 2017
Posty: 171
Wysłany: 07-03-2018, 00:39   

Kozmicki napisał/a:

Nie wiem jak Ty, ale ja z oferty handlowej Wieliczki i tak nie jestem w stanie skorzystać, skoro sklepy zamykają się o 16 czy 17. Oferta gastronomiczna - wybacz, ale jest różnica między lokalem sieci Smażony Kurczak z Kentucky a sympatyczną knajpką. Oferta gastronomiczna w galeriach to kategoria Szybkie Gorące Żarcie - takie lokale raczej nie konkurują z restauracjami. ...

Pełna zgoda. Póki co Wieliczka nie oferuje za dużo, wręcz niewiele.
W pełni podzielam również podejście do wizyt w centrach handlowych: też tylko wtedy gdy muszę i traktuje to prawie jak karę.
Strategia rozwoju to faktycznie tylko majaki a nie jakakolwiek wizja....
Sam fakt powstania centrum dla mnie też jest w zasadzie obojętny, jaki będzie miało wpływ na otoczenie to dopiero czas pokaże. Gdyby tam nawet wybudowano skocznię narciarska albo kosmodrom to dla mnie żadna różnica.
Natomiast kulisy całej inwestycji są dla mnie już bardziej interesujące bo pokazują mechanizmy działania urzędników. W tej sprawie ciągnącej się od lat działania gminy powinny być do bólu transparentne. A wygląda, że nie do końca są (sprawa wyroków sądowych, terminów, itp). Gdyby chodziło o tereny, które są zbędne gminie to niech sobie robią co chcą, ale dochód z dzierżawy terenów miał zasilić budżet gminy, który i tak jest dziurawy jak szwajcarski ser. Więc jeżeli zaniechano jakichkolwiek działań, które mogłyby zwiększyć dochody gminy to już sam ten fakt powinien być napiętnowany.
 
     
greg
Mina


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 1254
Wysłany: 09-03-2018, 14:16   

Kozmicki napisał/a:
Nie demonizowałbym wpływu galerii na otoczenie


100% racji - w uzupełnieniu Twojego postu:
z galerii najdalej w konkretnym celu Bonarka - bo tam jest np. P&C, second hand mnie nie interesuje
duże zakupy - najdalej TESCO, czasem MarketPoint, rzadko Lidl
gwoździe śrubki - OBI lub Castorama, na pewno nie w Wieliczce (o 16 godzinie jak zamykają to ja jestem w pracy).

Dlaczego tak robię - z prostego powodu, jadę zawsze w bardzo konkretnym celu, parkuję, wchodzę, kupuję, wychodzę. A nie szukam parkingu w wąskich uliczkach, szukam słupka do zapłaty, wracam do auta, dymam na piechtę do sklepu, szukam w pojedynczych sklepikach tego co potrzeba, wracam z powrotem na piechtę do auta - w tym samym czasie (albo krócej jak jadę prosto po pracy) załatwiam wszystko w dużym sklepie w KRK.

A tak na marginesie - dla mnie w niedzielę mogą być zamknięte wszystkie sklepy (w wielu krajach tak jest), w sobotę zresztą też można zamknąć - mam dużo fajniejszych rzeczy do robienia w życiu niż galeria, sklep, KFC - jest rower, dom, ogród, pies, spacer, wypoczynek. A że babcia na melinie/mecie będzie miała jak za dawnych czasów taniej niż na Orlenie - no cóż, taki mamy życie.
 
     
Joanna Kulawik
Sztolnia


Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 159
Wysłany: 12-03-2018, 10:26   

A że babcia na melinie/mecie będzie miała jak za dawnych czasów taniej niż na Orlenie - no cóż, taki mamy życie.[/quote].

W pełni zgoda.
Żeby tylko babcia na mecie nie miała żadnych wynalazków, co m. in. na oczy szkodzą ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 15