Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: master7
18-06-2008, 10:13
W obronie Parku Mickiewicza

Czy popierasz budowę szkoły wyższej w Parku Mickiewicza?
Tak
26%
 26%  [ 18 ]
Nie
72%
 72%  [ 49 ]
Nie wiem, nie mam zdania
1%
 1%  [ 1 ]
Głosowań: 68
Wszystkich Głosów: 68

Autor Wiadomość
wieliczka24.info
Redakcja portalu



Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 150
  Wysłany: 30-09-2007, 22:23   W obronie Parku Mickiewicza

Na terenie Parku im. A. Mickiewicza planowana jest budowa Wyższej Szkoły Europejskiej i kampusu nawet dla 4000 studentów. Jak przekonują osoby protestujące przeciwko lokalizacji, inwestycja oznacza nieodwracalną zmianę dotychczasowego charakteru jedynego w Wieliczce parku miejskiego, a w najgorszym przypadku jego powolną degradację.

Przypomnijmy: Park Miejski Adama Mickiewicza został założony w roku 1835 wg proj. Garszczyńskiego. Jest to drugi miejski park założony w Polsce w tym okresie. Tworzy wyodrębniony od otoczenia obszar o powierzchni 9 ha o wewnętrznym układzie kompozycyjnym i komunikacyjnym. Jest to miejsce spędzania czasu wolnego dla sporej części mieszkańców Wieliczki, miejsce które chętnie odwiedzają rodzice z dziećmi, młodzież i osoby starsze. Jest to także jedyny miejski park w Wieliczce.
W ekspertyzie wykonanej na zamówienie Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka w 1988 roku dla konserwatorskiej wizji rewaloryzacji Parku Mickiewicza czytamy: Park stanowi w obecnej postaci wyjątkowy obiekt narodowej kultury i cenny zespół przyrodniczy oraz pierwszorzędnej wagi element zabytkowego centrum Wieliczki.
Na jakim obszarze władze miasta widzą kampus szkoły im. Tischnera? Chodzi o teren obecnych kortów tenisowych oraz przylegającą do nich łąkę przed biegnącą wzdłuż Parku aleją kasztanową - łącznie obszar ok. 1 ha z 9 ha obecnego parku. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego teren ten jednoznacznie był zaznaczony jako "obszar zabudowy usługowej o znaczeniu gminnym i ponadlokalnym, związanej z zielenią". Aby wpuścić szkołę wyższą radni musieli zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, zrobili to 26 lipca 2007 roku Uchwałą nr X/103/2007. Następnie Burmistrz wydał obwieszczenie "o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wieliczka obszar A – miasto Wieliczka obejmującej działki ewidencyjne nr 227/2, 227/4, 227/5 i 1888 położone w Wieliczce obręb 1. Celem zmiany planu jest umożliwienie na terenie objętym zmianą lokalizacji szkoły wyższej".
Jeszcze we wrześniu Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł i Rektor WSE Jarosław Gowin mieli podpisać umowę o budowie szkoły na tym terenie.

Przeciwko lokalizacji szkoły wyższej w Parku Adama Mickiewicza zgodnie wystąpili mieszkańcy okolicznych osiedli. Rada Osiedla "Kościuszki, Szymanowskiego, Przyszłość" 26 września 2007 roku podjęła uchwałę w sprawie: ratowania Parku im. A. Mickiewicza jako dobra narodowego i jednocześnie poparcia budowy obiektów Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w innej lokalizacji. W międzyczasie trwała intensywna korespondencja przewodniczącej Zarządu Osiedla Haliny Sinkunas z Burmistrzem.
"Zamiana skąpych w tym rejonie terenów zielonych na zabudowane, bez względu na szlachetną intencję edukacji, jest barbarzyństwem [...]
Wydaje się, że nie stać nas na to by burzyć coś, co przez lata funkcjonowało i może funkcjonować dalej, bo zburzenie wcale nie oznacza, że Miasto wybuduje lub założy podobne obiekty w innym miejscu. Park i korty bezpowrotnie zginą" - pisała w jednym z listów.

Na list Haliny Sinkunas w imieniu Burmistrza odpowiedział Józef Lasota, pełnomocnik ds. inwestycji. "Wyrażona w przesłanym piśmie dezaprobata i niezadowolenie z planowanej lokalizacji wyższej szkoły w geodezyjnie określonym obszarze Parku Mickiewicza może także wynikać z niepełnej wiedzy w sprawie lokalizacji. Planuje się bowiem wykorzystanie tylko tej części, która jest przestrzenią wolną od jakiegokolwiek zadrzewienia, co zawsze jest istotą każdego parku. Jest to obszar łąkowy, a w jednej części urządzone są korty tenisowe. Realizacja planowanego przedsięwzięcia nie spowoduje więc żadnych ubytków w drzewostanie, a park nie zostanie okrojony".

Dla uściślenia podajemy definicję parku:
a) Encyklopedia PWN: park, duży ogród; nazwa wprowadzona we fr. sztuce ogrodowej XVII i XVIII w. na oznaczenie naturalnych partii regularnego ogrodu, przyjęta także na określenie ogrodów krajobrazowych w Anglii, a następnie w całej Europie na oznaczenie dużego ogrodu.
b) Słownik Języka Polskiego PWN: park: duży ogród z alejkami i ścieżkami spacerowymi.

W obu definicjach nie znajdujemy sformułowania, że "istotą każdego parku jest zadrzewienie". Najwyraźniej Pan Lassota pomylił park z lasem.

Poniżej publikujemy materiały dotyczące tej sprawy.

Uchwała Nr X/103/2007 Rady Miejskiej w Wieliczce
Załącznik graficzny do Uchwały

List Haliny Sinkunas z 21 sierpnia 2007 roku do Burmistrza Artura Kozioła
Odpowiedź Józefa Lassoty, str. 1
Odpowiedź Józefa Lassoty, str. 2

Odpowiedź Haliny Sinkunas z 12 września 2007 roku, str. 1
Odpowiedź Haliny Sinkunas z 12 września 2007 roku, str. 2

List Haliny Sinkunas z 22 sierpnia 2007 roku do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

Prasa o inwestycji:

"Miejsce dla »Tischnera«, Dziennik Polski z 22 września 2007 roku
"Nie oddamy płuc", Gazeta Krakowska z 28 września 2007 roku


Czy popierasz budowę szkoły wyższej w Parku Mickiewicza? Zapraszamy do dyskusji.

Do tematu wkrótce wrócimy.

park
Plik ściągnięto 14282 raz(y)
24,63 KB
Aleja Kasztanowa
Plik ściągnięto 25 raz(y)
89,49 KB
Aleja Kasztanowa
Plik ściągnięto 14 raz(y)
81,27 KB
Łąka i korty
Plik ściągnięto 24 raz(y)
57,26 KB
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 01-10-2007, 09:02   

Czy Wieliczka jest "Protestancka" w każdej kwestii

Dziennik Polski z 29 wrzesnia :
... Artur Kozioł : To jest inwestycja o historycznym znaczeniu dla Wieliczki, to jest uczelnia, a nie supermarket! Obserwując reakcje ludzi, dochodze do wniosku, że gdyby w obecnych czasach zaproponować w miescie budowę kopalni soli, to tez powiedzieliby, że sobie tego nie życzą ....

wyłaczenie z ruchu rynku - nie bo nie zyczą sobie handlowcy i mieszkańcy
przebudowa bednarki - nie bo protestuja handlowcy
stok pod baranem - nie bo protestuja mieszkańcy
galeria wielicka - nie bo protestuja handlowcy
strefa gospodarcza - nie bo protestują mieszkańcy
szkoła wyzsza - nie bo protestuja mieszkańcy
domy komunalne - nie bo protestuja mieszkańcy
nowe rozwiązania komunikacyjne - nie bo protestuja mieszkańcy
itp. itd.

..... Panie Burmistrzu proponuje stworzenie dla Wieliczki "Second life" w wirtualnym świecie bedzie mozna zrobic więcej .... :<
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 01-10-2007, 09:36   

Nord napisał/a:
szkoła wyzsza - nie bo protestuja mieszkańcy

Proszę nie podawać nieprawdziwych informacji. Nikt przy zdrowych zmysłach nie protestuje przeciwko szkole wyższej w Wieliczce. Przeciwko czemu zatem protestują mieszkańcy?

Cytat:
Jak przekonują osoby protestujące przeciwko lokalizacji, inwestycja oznacza nieodwracalną zmianę dotychczasowego charakteru jedynego w Wieliczce parku miejskiego, a w najgorszym przypadku jego powolną degradację.


Cytat:
Rada Osiedla "Kościuszki, Szymanowskiego, Przyszłość" 26 września 2007 roku podjęła uchwałę w sprawie: ratowania Parku im. A. Mickiewicza jako dobra narodowego i jednocześnie poparcia budowy obiektów Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w innej lokalizacji.
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-10-2007, 09:45   

hmmm, no cóż.
Nord, masz rację i jej nie masz.
To że nie można się dać zdominować takiemu zaściankowo-lokalnemu myśleniu to prawda. Czasami interes społeczny nie idzie w parze z interesem najbliższych mieszkańców.

Jednakże zastanawia mnie pewna rzecz:

Dlaczego praktycznie nic nie było i nie ma na ten temat na stronie Gminy :?:
Nie było też nic w Panoramie Powiatu, która przecież tak dzielnie prezentuje i relacjonuje wszystkie plany i dokonania władz Gminy i Powiatu.
Przecież gdyby wszystko było w jak najlepszym porządku z tą inwestycją to by trąbili o tym wszem i wobec i chwalili się tym na każdym kroku.
A tu widać jakby sprawa była wstydliwie skrywana. Może jednak jakaś ingerencja poważniejsza w park będzie i do tego jeszcze likwidacja kortów :?:
Trochę tak jakby władze gminy bały się publiczne konfrontacji z protestującymi mieszkańcami, jakby bały się nagłaśniania sprawy...

I jeszcze parę pytań, które mnie nurtują:

1. Co w takim razie z kortami tenisowym:?:
Zostaną zlikwidowane :?: - Bo jeśli tak to oznacza to że Wieliczka nie będzie miała własnych kortów. Mają powstać na Psiej Górce :?: A o ile drożej tam będzie :?: Poza tym to już nie jest teren gminny.

2. Jak rozumiem zaraz koło tej "szkoły" będzie basen. Czyli pomiędzy szkołą a kopalnia :?:
To kto tak naprawdę będzie się tam kąpał :?: Żeby się przypadkiem nie okazało że przeciętny mieszkaniec Gminy będzie na szarym końcu chętnych.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Sid 
Kierat konny



Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 411
Wysłany: 01-10-2007, 11:04   

Cytat:
1. Co w takim razie z kortami tenisowym:?:
Zostaną zlikwidowane


Tak, korty zostaną zlikwidowane - dzierżawca kortów otrzymał już wypowiedzenie.

Cytat:
Mają powstać na Psiej Górce


Z tego co się orientuje, Kopalnia przewiduje otwarcie kortów na Psiej Górce w roku 2010 .

Smutne to wszystko ...
Ostatnio zmieniony przez Sid 01-10-2007, 13:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Nord 
Kierat konny


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 377
Wysłany: 01-10-2007, 12:23   

[quote="Tardas"][quote="Nord"]

Oczywiście uprosciłem sprawę, ale chodziło mi o pokazanie "protestanckiego" charakteru w naszej gminie.
Natomiast wypowiedź zarządu osiedla w dzisiejszym Dzienniku na temat umiejscowienia szkoły wyższej w poblizu pętli MPK na os. W. Pola, jest chybiony bo sa to tereny powiatu nie gminy. Powiat prowadzi tam prace mające na celu budowe w tym miejscu zespołu szkół m.in. ekonomik, oraz szkoły specjalnej nr 5.
Powiat realizuje ta inwestycje jako strategiczną bo sam wtedy mógłby sie przenieść do pałacu przychockich i oddać gminie sztygarówkę.

Wierze, że czas i rozmowy dadza pozytywny rezultat co do lokalizacji szkoły wyższej. Zanajdzie sie równiez miejsce na korty i zieleni w gminie nie ubędzie.
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-10-2007, 14:46   

czy oni żywcem wszyscy zgłupieli?! Co jak co ale Park Mickiewicza to w tym momencie jedyne miejsce gdzie można iść spokojnie się przejśc czy pojezdzić na rowerze nawet dzieci w tym miejscu mają swoj plac zabaw (nbowa inwestycja) i dodatkowo jest tam cisza... wiec gdy opiekunowie z małymi dziećmi które potrzebują powdychać świeżego powietrza zazwyczaj idą do parku Mickiewicza!
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Jurkovia 
Poprzecznia


Wiek: 38
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 133
Wysłany: 01-10-2007, 15:01   

A ja jestem !!! Ja uważam ze to tylko ożywi park !!! Więcej ludzi więcej życia. A uczelnia zwiększy prestiż miasta i może samo miasto też sie ożywi !!!
 
     
oseczka 
Zawalisko



Osiedle: Lekarka
Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 926
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 01-10-2007, 15:03   

jasne :/ ale nie musi sie ozywiac kosztem innych ludzi! jak to wybuduja to chyba na spacer z dzieckiem czy pojezdzic sobie na rowerze to w srodku budynku chyba ;/
_________________
Nadeszło w pore lato powiedz mi co Ty na to? Słoneczko ładnie tańczy ma kolor pomarańczy przy Tobie zaraz płone Twe ciało opalone całuje kiedy tańczy bo smak ma pomarańczy....
 
     
Nankaa 
Kopacz


Wiek: 39
Dołączyła: 28 Mar 2007
Posty: 9
Skąd: Okolice
Wysłany: 01-10-2007, 17:22   

A mnie się w Parku Mickiewicza mój Men oświadczył, bo ten Park ma dla nas dużą wartość sentymentalną... chyba bym się zapłakała ;( :( :543:
 
 
     
aizuk
[Usunięty]

Wysłany: 01-10-2007, 17:48   

Ja jestem za wszystkim co ożywi Wieliczke ,da jej rozwojowego tzw kopa ,jestem jak najbardziej za ta szkołą ale...
Jak dla mnie lokalizacja jest nie do przyjęcia , nie można kosztem parku jako jednego z nielicznych takich miejsc w Wieliczce ,kosztem kortów - jedynych w Wieliczce budować obiektów szkoły. Jeśli są to tereny łąkowe może należało by je zadrzewić i poszerzyć park o jeszcze jedną alejke korzystając z sytuacji ze nie ma tam żadnych budynków.
Zastanawia mnie dlaczego postawiono na tą lokalizacje jeśli mamy naprawde pare terenów pustych i to bliżej centrum - teren wyburzonych budynków na kopalni przy parkingu , teren za parkingiem gdzie rozkładają się kramy i cyrk,w końcu sam parking dla mnie to o wiele lepsze miejsca ,dojazd, infrastruktura, podłączenia mediów i prawie w centrum.
Nie podoba mi się też dziwny skrót myślowy który utworzył się w mojej głowie:
korty - wobec planowanych na psiej górce , konkurencja jest niepotrzebna ?
basen - basen przyszkolny ?
mam nadzieje ze burmistrz zmieni lokalizacje.
 
     
Nankaa 
Kopacz


Wiek: 39
Dołączyła: 28 Mar 2007
Posty: 9
Skąd: Okolice
Wysłany: 01-10-2007, 19:17   

aizuk napisał/a:
mamy naprawde pare terenów pustych i to bliżej centrum - teren wyburzonych budynków na kopalni przy parkingu

No właśnie słyszałam na własne uszy jak pewien kierownik z Kopalni powiedział, że w tym wielkim remontowanym obecnie budynku za nowym parkingiem kopalni ma powstać Wyższa Szkoła Europejska Tischnera...
A było to może miesiąc temu. Obecnie prace remontowe tam ciągle trwają, więc ogromnie mnie zdziwił pomysł budowy kampusu w parku... Chyba że ma to być aż tak wielki teren, po dwóch stronach ulicy Matejki??? :027:
 
 
     
agga 
Mina


Osiedle: Zadory
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Lip 2007
Posty: 1461
Skąd: wieliczka
Wysłany: 01-10-2007, 19:26   

Cytat:
nie można kosztem parku jako jednego z nielicznych takich miejsc w Wieliczce ,kosztem kortów - jedynych w Wieliczce budować obiektów szkoły.
zgadzam się z aizuk,
Wydaje mi się że ten teren powinien być powiększony i spełniać funkcje wypoczynkowo-rekreacyją tu znów zacytujeaizuk,
Cytat:
Jeśli są to tereny łąkowe może należało by je zadrzewić i poszerzyć park o jeszcze jedną alejke korzystając z sytuacji ze nie ma tam żadnych budynków.

Nie jestem przeciwna podobnie jak aizuk ożywieniu Wieliczki postawiłam sobie pytania czy kiedy powstanie szkoła to będzie dalej park czy będzie można w ciszy i spokoju spacerować i wypoczywać. Park Mickiewicza jest bardzo mały ja osobiście nazwała bym go skrawkiem zieleni należało by go powiększyć stworzyć możliwość rozwoju młodzieży nie wiem może jakiś mały skyte park na tamtym terenie miejsce gdzie można pograć w kosza, małe boisko. Widziałam kiedyś małą siłownie w parku wszystko było zrobione z niezniszczalnego materiału nawet po tylu latach stoi nie naruszona to było niesamowite darmowa siłownia w samym parku . Poszukam fotek. Wydaje mi się że właśnie temu powinien służyć park
 
     
Debris 
Bałwan solny



Dołączyła: 02 Mar 2007
Posty: 236
Wysłany: 02-10-2007, 08:04   

a powiedzcie mi tak szczerze kto o zdrowych zmyslach mogac studiowac w Krakowie na publicznych szkolach wyzszych, a atakze prywatnych (w tym samego Tischnera) bedzie chcial studiowac w wieliczce? Po drugie semestr w tej szkole kosztuje 3500 zl., w wtym oplaty za dyplom-500, egzamin- 500 i kazdorazowa oplata z apowtorke. Po 3 latach jak mi dziewczyna opowiadala z 70 osob zaczynajacych zostalo 20 os. na roku. Jest to najdrozsza szkola nie tylko prywatna ale ogolnie najdrozsza szkola wyzsza i stad zastanawia mnie- skoro w Krakowie nie ma wielu chetnych (z kwestii finansowych wlasnie) to skad sie tlumy wezma w Wieliczce?
Naprawde nie widze zadnego sensu budowy takiej szkoly, a tym bardziej w parku. Istotnie jedyne miejsce gdzie mozna spokojnie sobie posiedziec i odpoczac zniknie...nie jest więc ta szkoła warta takiego poświęcenia w żadnym stopniu. Już naprawdę (choc uważałam to także zagłupotę i zagrywkę chyba pod pracowników kopalni, którzy dostaną wymóg dokształcenia się) lepszym pomyslem byla ta Wyzsza Szkola Turystyki, jakos bardziej pasuje do miasta takiego jak Wieliczka.
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 02-10-2007, 08:09   

Debris napisał/a:
powiedzcie mi tak szczerze kto o zdrowych zmyslach mogac studiowac w Krakowie na publicznych szkolach wyzszych, a atakze prywatnych (w tym samego Tischnera) bedzie chcial studiowac w wieliczce?

Nie nam tak do końca oceniać sensowności takiej inwestycji. Powiem jedno - skoro WSE chce zainwestować na nowy kampus w Wieliczce 5 mln euro to znaczy, że wyszacowali sobie że im się to opłaca.
W kwestii sensowności przeniesienie WSE do Wieliczki proszę dyskutować w temacie:
http://www.wieliczka24.in...iczce-vt290.htm
Tutaj proszę się skupić na lokalizacji inwestycji oraz na propozycjach ewentualnych innych miejsc.
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 22