Poprzedni temat «» Następny temat
Skrzyzowanie E40 i 964 (na Niepołomice)
Autor Wiadomość
christinio 
Kopacz


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 6
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 05-09-2009, 07:20   Skrzyzowanie E40 i 964 (na Niepołomice)

Czesc. Ostatnio wystosowalem ponizszego maila i chcialbym, byscie wypowiedzieli sie w tym temacie.

Cytat:
Witam serdecznie,

Jestem mieszkańcem Wieliczki, który każdego dnia jeździ do Niepołomic.
Przecinam w tym celu skrzyżowanie drogi E40 (obwodnica Wieliczki) z
drogą 964 w kierunku Niepołomic.
Kolejność jazdy na tym skrzyżowaniu dyktuje sygnalizacja świetlna.
Najpierw włączone jest zielone dla poruszających się prosto drogą E40,
następnie dla skręcających z niej w drogę 964, a na końcu - dla
jadących drogą 964. Z drogi E40 w kierunku Niepołomic skręcają niemal
zawsze tiry, jadące do fabryki Coca-Coli lub na budowę autostrady przy
Podłężu. Za nimi jadą samochody osobowe wyjeżdżające z Wieliczki drogą
964. Z powodu wzniesienia zaraz za skrzyżowaniem, samochody ciężarowe
rozpędzają się wolno. Pierwsza okazja do wyprzedzenia (linia
przerywana) pojawia się za wzniesieniem i większość kierowców stara
się ją wykorzystać. Ustawiono tam jednak fotoradar. Wyprzedzający
kierowca widzi go niemal zawsze zbyt późno i jest zmuszony do
hamowania w trakcie wyprzedzania! Powoduje to ogromne
niebezpieczeństwo. Dodam także, że na tej samej wysokości jest
przystanek, a przy drodze nie ma chodnika.
Aby zniwelować to niebezpieczeństwo i upłynnić ruch, wystarczy
najpierw dać zielone drodze 964, a dopiero później skręcającym z drogi
E40 (głównie tirom).
Czy jest szansa na takie zmiany?

Nie jestem pewien poprawnego adresata tego listu, wysyłam go więc do
GDDIKA Kraków i Policji oraz Straży Miejskiej w Wieliczce. Będę
wdzięczny za przekazanie listu właściwemu adresatowi.


List wysłany 26 sierpnia. Odpowiedź Policji z 4 września:
Cytat:
W odpowiedzi na Pana pismo przesłane drogą elektroniczną do Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce w dniu 26 sierpnia 2009 roku informuję, że zgodnie z art. 10 ust. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, ruchem na drogach krajowych zarządza Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Wszelkie uwagi zatem ma Pan prawo przekazać do GDDKiA Oddział w Krakowie z siedzibą przy ulicy Mogilskiej 25

Informuję ponadto, że zarówno oznakowanie jak i sygnalizacja świetlna w rejonie opisanego przez Pana skrzyżowania zgodne są z obowiązującym projektem organizacji ruchu. Biorąc pod uwagę jednak bardzo duże natężenie ruchu kołowego w tym miejscu, nie jest możliwym uniknięcie utrudnień w ruchu zwłaszcza w okresie wzmożonych wyjazdów i powrotów.

W poruszonej przez Pana kwestii podejmowanych przez kierujących samochodami osobowymi manewrów wyprzedzania pojazdów ciężarowych informuję, że zgodnie z art. 24 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, kierujący wykonujący taki manewr obowiązany jest spełnić szereg warunków przed i podczas trwania manewru, jak również zachować szczególną ostrożność. Sytuacje opisane przez Pana nie są zatem wynikiem złej organizacji ruchu.

Maszt fotoradaru na ciągu drogi wojewódzkiej nr 964 w miejscowości Zabawa umiejscowiony został po analizie stanu bezpieczeństwa w tym miejscu i służyć ma jego poprawie, gdyż w rejonie skrzyżowania znajdują się dwa sklepy oraz przystanki komunikacji zbiorowej. Obserwuje się ponadto w tym rejonie wzmożony ruch pieszych i jak wynika z pomiarów średniej prędkości pojazdów poruszających się tą drogą, prędkość dopuszczalna jest często przez kierujących przekraczana.


Ja na to:
Cytat:

Dziękuję za odpowiedź (pozostawiam załącznik by utrzymać płynność rozmowy).
Oczywiście nie kwestionuję kwestii lokalizacji lub sensowności fotoradaru - nie mam co do tego zastrzeżeń. Nie uważam także, by układ świateł na skrzyżowaniu był winien natężeniu ruchu w tym miejscu. Nic także nie usprawiedliwia wyprzedzania i hamowania po ujrzeniu fotoradaru w tym miejscu.
Chciałbym natomiast odnieść się do kwestii płynności ruchu, o którą głównie mi chodziło, a która nie została poruszona w odpowiedzi.
W skrócie: jeśli najpierw zielone światło dostaną samochody jadące drogą 964 (Niepołomice - Wieliczka, więc głównie samochody osobowe), a dopiero potem samochody skręcające w tą drogę z drogi E40 (głównie samochody ciężarowe jadące obwodnicą), to:
- samochody osobowe z drogi 964 pojadą szybciej (nie będą mieć przed sobą samochodów ciężarowych)
- mieszkańcy Zabawy nie będą doświadczać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez osobowe, które zawsze stwarza pewne niebezpieczeństwo
- samochody ciężarowe z drogi E40 pojadą swoim tempem, nie ponaglane "sznurem" samochodów osobowych za nimi.

Zdaję sobię sprawę, że zmiana sygnalizacji nie leży w kompetencjach Policji. Nie wątpię jednak, że Policja współpracuje z GDDKiA w Krakowie, aby zapewnić lepsze rozwiązania w ruchu. Mój list do tej instytucji nie doczekał się jeszcze odpowiedzi. Z pewnością jeśli to Policja by złożyła taki wniosek, miałby on większy priorytet i "siłę przebicia". Z tego względu proszę o ponowne rozpatrzenie tej kwestii.


Co o tym myślicie?
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 05-09-2009, 07:29   

Do momentu aż tam nie powstranie estakada, o której sie kiedys mówiło, to nic tam się nie zmieni.
Jedynie jest spora szansa na to, że po zakończeniu budowy A4 częśc ruchu ciężarowego przeniesie sie na DK75.

Ale inicjatywe popieram :)
_________________
 
     
Dzidek
Poprzecznia


Wiek: 48
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 127
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 05-09-2009, 15:07   

Ja skrecam w lewo kolo Urzedu Gminy w Tomaszkowicach i dalej przez Sułków.
Dopoki nie ruszy A4 na Szarów będa korki i blokada E40
 
     
christinio 
Kopacz


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 6
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-09-2009, 12:33   

Odpowiedz z GDDIKA:
Cytat:
W odpowiedzi na Pana maila w sprawie prawidłowości funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w m. Wieliczka na skrzyżowaniu DK4 z DW 964 uprzejmie informuję, że w celu rozpatrzenia Pana wniosku odbyło sie spotkanie z Komendą Powiatową Policji w Wieliczce i ustalono:
- sygnalizacja działa prawidłowo zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu
- Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce nie widzi potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian .


No, to pozamiatane :/
 
     
Brodaty
Gość
Wysłany: 22-09-2009, 13:11   

christinio napisał/a:
Odpowiedz z GDDIKA:
Cytat:
W odpowiedzi na Pana maila w sprawie prawidłowości funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w m. Wieliczka na skrzyżowaniu DK4 z DW 964 uprzejmie informuję, że w celu rozpatrzenia Pana wniosku odbyło sie spotkanie z Komendą Powiatową Policji w Wieliczce i ustalono:
- sygnalizacja działa prawidłowo zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu
- Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce nie widzi potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian .


No, to pozamiatane :/



Christinio jak tak lubisz pisać to napisz do Policji w sparwie poprawy bezpieczęństwa ruchu rowerowego na tym odcinku DW964.

Jazda rowerem tam to masakra gdy co chwilę ktoś cie wachluje lusterkiem :zly2: bo nie w głowie mu wyprzedzanie zgodnie z przepisami.

Tak nawiasem mówiąc to ile jadą km/h te ciężarówki a ile Ty byś chciał tam jechać gdyby ich tam nie było ?
 
     
christinio 
Kopacz


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 6
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-09-2009, 13:14   

Juz mi sie odechcialo. W odroznieniu od mojego zagadnienia, Twoje nie ma prostej solucji, wiec jest tym bardziej skazane na porazke.

Ciezarowki jada pod gore zazwyczaj 20km/h. Pagorkow do Podleza nie brakuje.
 
     
Brodaty
Gość
Wysłany: 22-09-2009, 15:18   

christinio napisał/a:
Juz mi sie odechcialo. W odroznieniu od mojego zagadnienia, Twoje nie ma prostej solucji, wiec jest tym bardziej skazane na porazke.

Ciezarowki jada pod gore zazwyczaj 20km/h. Pagorkow do Podleza nie brakuje.


Na Lednickiej pod góre jada zazwyczaj 60-70 sporadycznie ponizej 30 (przy ograniczeniu do 40 ).
 
     
christinio 
Kopacz


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 6
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-09-2009, 15:34   

Nie o tym skrzyzowaniu mowimy.
 
     
brodaty
Gość
Wysłany: 22-09-2009, 16:27   

christinio napisał/a:
Nie o tym skrzyzowaniu mowimy.


Wiem że nie o tym, ale górka na Lednickiej jest dosyć spora , a jednak ciężarówki jeżdżą tu (na Lednickiej ) po górkę o wiele szybciej niż 20km/h.

Czyżby na Niepołomskiej były jakieś żyły wodne i silniki traciły moc czy może wieje tam silny przeciwny wiatr ? ;)
 
     
Dzidek
Poprzecznia


Wiek: 48
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 127
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-09-2009, 18:11   

brodaty napisał/a:
Czyżby na Niepołomskiej były jakieś żyły wodne i silniki traciły moc czy może wieje tam silny przeciwny wiatr ? ;)


Zalezy od auta nie zadko tzw. patelnie budowlane jezdza tamtedy ok. 70km/h a z góry i 90km/h.
Jesli auto jest slabe silą rzeczy bedzie sie "meczyc" pod górke a jesli dochodzi do tego ladunek jest jeszcze gorzej.

Ja tam nie mam do tego skrzyzowania zastrzezen jak i do sygnalizacji swietlnej ale rowerzysci i piesi maja "pod górke" :-)

pozdrawiam
 
     
christinio 
Kopacz


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 6
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-09-2009, 18:50   

Widze ze niektorzy beda sie zawsze upierac, ze skoro pod jedna gore auto jedzie 70, to pod zupelnie inna gore inne auto z innym ladunkiem tez tyle pojedzie. Macie racje, samochody osobowe przeciez zawsze jezdza spokojnie za tirami. Brawo.
 
     
Dzidek
Poprzecznia


Wiek: 48
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 127
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 22-09-2009, 19:22   

christinio napisał/a:
Macie racje, samochody osobowe przeciez zawsze jezdza spokojnie za tirami. Brawo.


Generalnie tak ale wariatów i nerwusów nie brakuje.
Zeby wyprzedzac tira trzeba miec naprawde spory zapas mocy albo kawał drogi przed sobą.

Ja od siebie polecam objazd przez Zabawa zwlaszcza dla rowerzystów przejezdzamy pod E40 i wypadamy kolo petli autobusowej.

pozdrawiam
 
     
Zabawianin
Gość
Wysłany: 23-09-2009, 09:42   

Panie Christinio, jak się Panu śpieszy to proszę wyjechać 10 min. wcześniej.
Fotoradar w Zabawie jest właśnie przeciw niebezpiecznemu wyprzedzaniu tirów. Przez opisane skrzyżowanie przejeżdżam kilka razy dziennie i jedyne prawdziwe ułatwienie to wiadukt. Co do wolnych tirów to naprawdę 3 min. Pana nie zbawią, a przytaczana przez Pana prędkość 20km/h dotyczy chyba pierwszych 5 metrów bo potem jada one znacznie szybciej. Sygnalizowane przez Pana ułatwienia nie wprowadzają dużo bo Ciężarówki jeżdżą tam z każdej strony skrzyżowania. DW 964 od Wieliczki do Niepołomic biegnie przez tereny zabudowane, wzniesienia i zakręty i przez cały czas jest tam ograniczenie 50km/h jak Pan te tiry wyprzedza to jest Pan po prostu piratem drogowym łamiącym przepisy i stwarzającym niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Naprawdę proponuje wyjechać nawet 15 min. wcześniej a nie nadganiać prędkością po "naszej drodze" gdzie nie ma jeszcze chodnika - niestety.
 
     
Brodaty
Gość
Wysłany: 23-09-2009, 10:44   

Zabawianin napisał/a:
Panie Christinio, jak się Panu śpieszy to proszę wyjechać 10 min. wcześniej.
Fotoradar w Zabawie jest właśnie przeciw niebezpiecznemu wyprzedzaniu tirów. Przez opisane skrzyżowanie przejeżdżam kilka razy dziennie i jedyne prawdziwe ułatwienie to wiadukt. Co do wolnych tirów to naprawdę 3 min. Pana nie zbawią, a przytaczana przez Pana prędkość 20km/h dotyczy chyba pierwszych 5 metrów bo potem jada one znacznie szybciej.


Gdyby faktycznie poruszały się tam 20 km/h to przy cyklu świateł około 3 minuty jadąc 40 km/h doganiałby je już po 3 minutach, a gdyby jechał szybciej to jeszcze wcześniej.

Więc taka zmiana kolejności świateł niczego specjalnego w zasadzie by nie poprawiła w takim przypadku.
Bardziej bliższe rzeczywistości jest że one jadą średnio 50km/h a on chciałby 60 km/h wtedy doganiałby je dopiero po 15 minutach.
Więc rozchodzi się tu o oszczędność czasu rzędu jednego cyklu świateł - nie więcej.
[/fade][/list]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 17