Poprzedni temat «» Następny temat
Podłączenie wody i kanalizacji - zwrot opłat
Autor Wiadomość
beksia 
Solanka
beksia


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 45
Skąd: gmina Wieliczka
Wysłany: 24-10-2013, 10:12   

ygrek napisał/a:
News (czyli nowe informacje).
Z jednej strony się cieszę, bo sąd podzielił mój punkt widzenia i zasądził od gminy zwrot opłaty adiacenckiej. Ale z drugiej strony mam duże zastrzeżenia do postawy urzędników. Skoro WSA wydał wyrok jednoznacznie stwierdzający o braku podstaw prawnych do naliczania opłaty za podłączenie do sieci wodociągowej, to dlaczego urzędnicy zamiast ograniczyć koszty obsługi prawnej i koszty sądowe i zwrócić co im nienależne
art. 405 KC napisał/a:
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
narażają gminę na przegrane z góry procesy sądowe? Czy to jest brak odpowiedzialności za nie swoje pieniądze czy chłodna kalkulacja, zakładająca wycofanie się części pokrzywdzonych w obliczu zetknięcia się z Temidą? A może arogancja władzy (co prawda lokalnej, ale jednak władzy)?


W urzędach wielickich dominuje ignorancja przepisów bo zatrudniani są, jak wszędzie w Polsce "krewni i znajomi" a nie ludzie znający ustawy. Przekonałam sie o tym, starając sie o pozwolenie na budowę. Troche postudiowałam przepisy budowlane i udowodniłam urzędniczce, wygadanej i wyglądającej na znającą się na temacie, że nie ma racji, wskazując palcem w Dzienniku Ustaw na przepis szczegółowy.
Urzędnikom trzeba generalnie wytykać paragrafy, wstawiać cytaty z oficjalnych dokumentów i domagać się ich respektowania. Nie wierzę, że uczą sie sami, a przepisy zmieniają się przeciez niemal z dnia na dzień. Żaden urzędnik państwowy takiego, czy innego szczebla niczego sam nie podpisze, a zaczyna działać dopiero jak dostanie "kopa" od przełożonego, żeby zaczął działać. Tak jest i w tym przypadku - po co ograniczać koszty Gminy, jak nikt go do tego nie goni i z tego nie rozlicza? Żaden z nich nie poniesie odrobiny odpowiedzialności, chocby i tej społecznej. Pieniędzmi publicznymi się szasta a nie rządzi :(:
 
     
ygrek 
Mina



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1160
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-07-2014, 16:18   

Jeśli ktoś myślał, że moja sprawa się zakończyła w wielickim sądzie to był w błędzie. Gmina złożyła apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Wieliczce i sprawa trafiła do II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Krakowie. Z litości dla osób odpowiedzialnych za wniesienie apelacji pominę jej treść ale sąd bez żadnych wątpliwości oddalił ją na dzisiejszym posiedzeniu. Co ciekawe na rzeczonym posiedzeniu zabrakło przedstawiciela Gminy, co sugeruje że za jej złożeniem przemawiała myśl pt. "A nuż się uda". Szkoda tylko, że Gmina poniesie dodatkowe koszty procesowe (zgadnijcie z czyjej kieszeni). Nie mam 100% pewności ale w dniu dzisiejszym zostały wyczerpane możliwości zmiany wyroku, choć nie wykluczam pomysłów o zaskarżeniu wyroku do Trybunału Europejskiego (wtedy zapewne chętnych do reprezentowania Gminy w sądzie nie zabraknie i UMiG musiałby robić zapisy na wycieczkę do Strasburga :D ).
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 11-07-2014, 16:50   

W kolejnej kadencji Rada Gminy wprowadzi obowiązek chodzenia w krawatach, bo "klient w krawacie mniej awanturujący się jest". Oprócz tego zostanie wprowadzony "podatek od wyjątkowo upierdliwych obywateli". ;)
Jak możesz swoimi pomysłami zakłócać spokojny sen wielickiej klasy próżniaczej? :D
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
kmc 
Kierat konny



Osiedle: Krzyszkowice=>Os. Bogucice
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Cze 2009
Posty: 330
Wysłany: 11-07-2014, 16:53   

Bravo :564:

Mnie także kazano zbudować wodociąg za swoje i oddać go za darmo.
_________________
Panie, strzeż mnie od przyjaciół... Z wrogami jakoś sobie poradzę.
 
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 11-07-2014, 17:11   

Podziwiam za wytrwałość. Gratuluję.
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-07-2014, 08:03   

Cytat:
"podatek od wyjątkowo upierdliwych obywateli"

No to mnie wykończą :)
_________________
 
     
Kozmicki 
Zawalisko



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 834
Wysłany: 15-07-2014, 16:49   

przemo napisał/a:
Cytat:
"podatek od wyjątkowo upierdliwych obywateli"

No to mnie wykończą :)


E tam, dla Ciebie będzie taryfa ekstra :)
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 15-07-2014, 19:06   

Cytat:
E tam, dla Ciebie będzie taryfa ekstra

VIP :diabel:
_________________
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16