Poprzedni temat «» Następny temat
Finansowanie prac wokół obiektów kościelnych
Autor Wiadomość
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
  Wysłany: 21-07-2008, 11:45   Finansowanie prac wokół obiektów kościelnych

Przejeżdżając wczoraj koło Kościoła w Gorzkowie zauważyłem tablicę o remoncie elewacji kościoła parafialnego współfinansowanego z budżetu Gminy. O ile mi wiadomo kościół w Gorzkowie nie jest obiektem zabytkowym (ma około 100 lat). Prace wykonywane wokół kościoła sugerowały raczej remont nawierzchni i położenie kostki brukowej - na elewacji nie zauważyłem nic szczegónie nowego. Czy wie może ktoś na jakich zasadach odbywa sie finansowanie inwestycji sakralnych z budżetu gminy? Sam jestem wierzacy, ale finansowanie tego typu inwestycji z budżetu gminy to chyba lekka przesada. Chyba ze mieszkańcy Gorzkowa zrezygnowali z chodnika przy drodze (miał byc w tym roku) i przeznaczyli środki na wybrukowanie obejścia kościoła. Z tego co wiem to kwota dofinansowania wynosi 200 000 zł - a więc nie jest to mało - z 500 m chodnika by było.
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
Pretekst 
Bałwan solny


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 222
Wysłany: 21-07-2008, 12:08   

kiotari napisał/a:
Chyba ze mieszkańcy Gorzkowa zrezygnowali z chodnika przy drodze


Mieszkańcy mogą sobie rezygnować, ale to nie oni decydują o chodniku tylko samorząd, w tym przypadku powiatowy i gminny, który partycypuje w kosztach. Budowa chodnika rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 21-07-2008, 12:20   

kiotari napisał/a:
O ile mi wiadomo kościół w Gorzkowie nie jest obiektem zabytkowym (ma około 100 lat). Prace wykonywane wokół kościoła sugerowały raczej remont nawierzchni i położenie kostki brukowej - na elewacji nie zauważyłem nic szczegónie nowego. Czy wie może ktoś na jakich zasadach odbywa sie finansowanie inwestycji sakralnych z budżetu gminy? Sam jestem wierzacy, ale finansowanie tego typu inwestycji z budżetu gminy to chyba lekka przesada.


Kościół jest chyba jednak obiektem zabytkowym:

http://wieliczka.eu/piekn...zej-gminie.html

wieliczka.eu napisał/a:
Z kolei 30 czerwca 2008 r. rozpoczęły się prace remontowe kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Gorzkowie, na które Gmina przeznaczyła 200 tys. zł, a pozostałą część niezbędnych funduszy ofiarowują parafianie. Pierwszy etap prac to zerwanie betonowej płyty wokół kościoła, wywóz ziemi oraz skucie tynku z dolnej części kościoła i odkrycie fundamentów. Niezbędne jest też wykonanie odwodnienia wokół kościoła, do którego od lat wkrada się wilgoć i niszczy zabytkowe wnętrze.


Jest też strona parafii na której można znaleźć zdjęcia i opisy również z remontu:

http://www.gorzkow.michalici.pl/
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 21-07-2008, 12:47   

Nie wiem, gdzie można zobaczyc rejestr zabytków i uzasadnienie, na podstawie którego dany obiekt staje sie obiektem zabytkowym. W samej wsi Gorzków znajdę kilkanaście obiektów znacznie starszych niz w/w kościół i znacznie ciekawszych pod względem architektonicznym, historycznym, artystycznym i estetycznym - jak choćby kilka nagrobków na cmentarzu w tejże wsi. W tejże samej wsi znajdę kilkadziesiąt rzeczy wymagających pilnych dotacji i dofinansowań z budżetu gminy. Dla mnie to tania akcja kupowania elektoratu. O ile dofinansowanie remontu Św. Klemensa w Wieliczce było moim zdaniem jak najbardziej uzasadnione, o tyle ten projekt ma wątpliwe uzasadnienie. A jak się to ma do innych parafii, gdzie za brukowanie płacili parafianie z własnych dotacji? Czy nie tak powinno byc wszędzie?
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
gość
Gość
Wysłany: 21-07-2008, 13:02   

Ze Studium cz II str 99 (niestety brak na stronie Miasta i Gminy);
Zabytki:
GORZKÓW
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. MB CZĘSTOCHOWSKIEJ: nr w rejestrze -A-277
mur. 1910-1914

Z WPI str.13
Ochrona zabytków 2008 - 600 tys.
Renowacja kapliczek 2008 - 100 tys.

kiotari napisał/a:
Sam jestem wierzacy, ale finansowanie tego typu inwestycji z budżetu gminy to chyba lekka przesada.

Tu się z Tobą zgadzam, ale takiego Burmistrza i taką Radę wybraliśmy w demokratycznych wyborach. Do końca kadencji tego nie zmienimy.
 
     
kiotari 
Mina



Osiedle: Waldorf&Statler
Pomógł: 2 razy
Wiek: 110
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1911
Skąd: Muppet Show
Wysłany: 21-07-2008, 14:02   

Znalazłem stronę z listą zabytków : http://www.kobidz.pl/app/site.php5/getFile/9103
faktycznie w/w kosciół się na niej znajduje, ale lista nie posiada wyszczególnienia "za co" dany obiekt został uhonorowany. Ciekawe czy można wystąpić o wpisanie własnego domu na taka listę - np. za unikalne w skali europejskiej wykonanie odwodnienia domu, a następnie wystąpić o dotacje gminną na wykonanie prac renowacyjnych ponieważ wadliwe wykonanie odwodnienia domu narusza substancje zabytkową? :diabel:
_________________
Why do we always come here
I guess we'll never know
It's like a kind of torture
To have to watch this show
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 21-07-2008, 14:13   Pod patronatem Burmistrza

Najważniejszy jest szyld. Przykład z kościoła św. Klemensa:
"Remont finansowany z ofiar wiernych i dotacji budżetu Miasta i Gminy Wieliczka pod patronatem Burmistrza."
Burmistrz patronuje wielu przedsięwzięciom. Wystarczy przeglądnąć treść tablic informacyjnych w specyfikacjach przetargów ogłaszanych przez Gminę Wieliczka.
 
     
żywokost 
Skarbnik
żywokost


Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 89
Skąd: 49.90N 20.00E
Wysłany: 22-07-2008, 09:57   

gość napisał/a:
Tu się z Tobą zgadzam, ale takiego Burmistrza i taką Radę wybraliśmy w demokratycznych wyborach. Do końca kadencji tego nie zmienimy.

Pisząc takie rzeczy warto pamiętać o jednym. Za Dudy i poprzedniej Rady na inwestycje przeznaczano niecałe 10 mln (1/8 budżetu gminy), a obecnie to ok. 50 mln, a to ponad 1/3 budżetu. A wracając do dofinansowania, podkreślam dofinansowania, a nie finansowania, remontu obiektów zabytkowych, to trzeba podkreślić, że każdy kto jest właścicielem zabytku w ramach konkursu może wystąpić o dofinansowanie, a w Wieliczce mamy obiektów zabytkowych "od groma", również w rękach prywatnych. Warunkiem jest oczywiście dobry projekt i wkład własny. Problemem Wieliczki jest jednak struktura własnościowa choćby zabytkowych kamieniczek w centrum. W większości należą do "biednych" osób. Czy skromna emerytka z renty 800 zł dofinansuje remont kamienicy?! Według mnie to jest chore!!! Bo te kamienice warte są miliony!!!
 
     
żywokost 
Skarbnik
żywokost


Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 89
Skąd: 49.90N 20.00E
Wysłany: 22-07-2008, 12:22   

master7 napisał/a:
Zwracam wam uwagę, że daleko odbiegliście od głównego tematu

Masz rację. Jeżeli parafie stać na wkład własny i spełniają wszystkie warunki konkursowe to niech remontują obiekty zabytkowe będące w ich posiadaniu. W tym roku podobno z tych pieniędzy skorzystał Klasztor w Wieliczce na remont zabytkowych i unikalnych stacji Drogi Krzyżowej.
Ostatnio zmieniony przez żywokost 22-07-2008, 12:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nacomito 
Nadszybie



Osiedle: Bulwar Zachodzącego Słońca
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 3812
Wysłany: 01-08-2008, 21:55   Wielicka Porcjunkula

Cytat:
Wiele jest pięknych miejsc w Wieliczce, które warto odwiedzić w ciepłe, wakacyjne dni. Niewątpliwie jednym z nich są ogrody klasztoru Ojców Franciszkanów-Reformatów i znajdująca się tam Porcjunkula - wierna i jedyna w świecie kopia kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. […]

Pomysł przeniesienia budowli na wielicką ziemię zrodził się przed 14 laty, podczas pielgrzymki do Włoch w czasie, której Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił korony Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Pomysłodawcami budowli byli: o. Ludwik Kurowski, Artur Kozioł i Zbigniew Zarębski. Pątnicy odwiedzili Rzym, a w drodze powrotnej wstąpili do Asyżu, na grób św. Franciszka. Wtedy postanowili wybudować podobny kościół w Wieliczce. Kolejna wyprawa, którą kierował Roman Koszyk, wykonawca wielickiej Porcjunkuli, miała na celu stworzenie odpowiedniego projektu.
więcej: http://www.wieliczka.eu/p...orcjunkula.html

BIP: Artur Kozioł w latach 1994-1998 - radny Miasta i Gminy Wieliczki , Przewodniczący Komisji Kultury, Turystyki i Sportu, Członek Komisji Praworządności. BIP. W latach 1993-1996 pełnił funkcję wiceprezesa Klubu Sportowego "Górnik". Pochodzi z rodziny z tradycjami religijnymi.

ZZ był posłem dopiero w latach 1997-2001.

Do trójcy dołączył obecny radny powiatu z ramienia PiS Roman Koszyk, którego firma budowlana odnawia elewację kościoła św. Klemensa.

Postanowili wybudować. Mocne postanowienie. Za czyje pieniądze? Za dotację na remont po katastrofie Miny? A może a własnego kieszonkowego?
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 02-08-2008, 22:27   

nacomito napisał/a:
Postanowili wybudować. Mocne postanowienie. Za czyje pieniądze? Za dotację na remont po katastrofie Miny? A może a własnego kieszonkowego?

A moze ze skadek wiernych?
 
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 03-08-2008, 06:19   

Tak tak z takich samych jak Radio M.
_________________
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 03-08-2008, 07:32   

przemo napisał/a:
Tak tak z takich samych jak Radio M.

Niekoniecznie - są jeszcze wierni którzy chodzą do kościoła a z Toruniem nie maja nic wspólnego ( i jest ich wielu).
A radyjko z Torunia z prawdziwym Kosciołem też ma niewiele wspólnego.
Remont Klemensa w wiekszości byl finansowany ze składek wiernych - czy byli to tylko ludzie zwiazani z Radiem M.?
 
 
     
przemo 
Żupa solna



Osiedle: 500m od rynku
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 6286
Skąd: 49.991 N, 20.060 E
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 03-08-2008, 07:40   

W Wiekszosci byl finansowany z miasta i wojewodztwa a nie skladek wiernych :)
Wez nie kituj prosze
_________________
 
     
Tomek73 
Mina



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 1407
Skąd: Niewielka Wioska
Wysłany: 03-08-2008, 15:39   

Miasto i województwo szczególnie dokładało się w ostatnim czasie (patrz baner na elewacji). Remont trwa juz kilka ladnych lat - wczesniej finansowany był ze skladek i ze sprzedazy ziemi, która nalezala do parafii. A nawet jezeli nie tylko wierni sie na ten remont skladali to co w tym zlego ( zreszta kasa z miasta i województwa to tez kasa ludzi, tyle ze oddana poprzez podatki)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 16