Poprzedni temat «» Następny temat
Centrum Społeczno-Kulturalne z Biblioteką
Autor Wiadomość
GN
Gość
Wysłany: 20-02-2010, 15:54   

Nowa biblioteka i taka sala multimedialna to zdecydowanie świetny, prospołeczny pomysł!
Mam nadzieję, że architektonicznie będzie przedstawiać wysoką wartość.

Dla poglądu nowa biblioteka w Jaworznie:
 
     
rebus
Gość
Wysłany: 20-02-2010, 16:42   

Nord napisał/a:
Natomiast, by wznieść bibliotekę i kino potrzeba 5,1 mln zł. Wedle zamierzeń inwestycja ta ma ruszyć w przyszłym roku, a jej finał zaplanowano w 2013 roku.


Dlaczego w przyszłym roku NORD ????

odp. Ano dlatego ze już będzie po wyborach.

Jak widać każdy przyboczny Kozła ma wymyślić pomysł nie koniecznie realny byle wybory wygrać gminę zadłużyć to się tylko liczy oczywiście w imię Boże a Ludwik firmuje
 
     
czytelnik
Gość
Wysłany: 20-02-2010, 17:28   

GN napisał/a:
Nowa biblioteka i taka sala multimedialna to zdecydowanie świetny, prospołeczny pomysł!


Tylko po co nowa, jeśli stara jest kiepska jako instytucja?

Próbowałem zostać czytelnikiem tej biblioteki, ale poziom merytoryczny zasobów, przynajmniej w dziale naukowym jest zwyczajnie żenujący. Skąpe materiały dotyczące np. historii Wieliczki. Personel nie dysponował nawet wiedzą o tych rzeczach o Wieliczce, które można znaleźć w MBC. Brak profesjonalnego katalogu w dziale naukowym uniemożliwia dotarcie do jakichś cennych, pozycji (o ile tam są). Personel nic nie wie, nie umie poradzić ani zasugerować, opędza się od czytelnika niczym od natrętnej muchy.

Może więc najpierw trzeba: wymienić personel, zainwestować w ciekawe, interesujące zasoby drukowane i elektroniczne w przypadku tych, które dotyczą Wieliczki a nie są już dostępne w wersji papierowej. Postawić jedno- dwa stanowiska z dostępem do tych materiałów.
To nie wymaga takich gigantycznych nakładów, tylko, że... nie jest tak medialne. I nie bardzo jest co ogłaszać w prasie.

Ponieważ idą wybory, obiecujmy ludziom szklany pałac, do którego i tak nikt nie chodzi, więc nie sprawdzi, że za piękną fasadą kryje się żenująca bryndza.
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 20-02-2010, 17:56   

Czytając to co piszesz zastanawiam się czy faktycznie byłeś w naszej bibliotece czy w jakiejś innej.

czytelnik napisał/a:

Próbowałem zostać czytelnikiem tej biblioteki, ale poziom merytoryczny zasobów, przynajmniej w dziale naukowym jest zwyczajnie żenujący. Skąpe materiały dotyczące np. historii Wieliczki. Personel nie dysponował nawet wiedzą o tych rzeczach o Wieliczce, które można znaleźć w MBC


Hmm ciekawe te stwierdzenia, gdyż pisząc pewną pracę swego czasu zbiory jakie tam znalazłem były bardzo obszerne i interesujące. Nie interesowała mnie jedynie historia, gdyż moje poszukiwania były ukierunkowane w stronę geologii, złóż i ogólnie nauki o ziemi naszego regionu. Z rezultatów byłem bardzo zadowolony.
Drugi przykład z ubiegłego tygodnia gdzie poszukiwałem informacji o swojej miejscowości o której mało można ogólnie znaleźć.
Mimo to udało się z kuluarów piwnicznych wydobyć wspaniałe i naprawdę obszerne opracowanie dokumentujące zabytki i region którym byłem zainteresowany.

To wszystko udało się właśnie dzięki niekompetencji i niewiedzy Pań tam pracujących, które tak strasznie się odganiają od pracy, a o których piszesz.
czytelnik napisał/a:
Personel nic nie wie, nie umie poradzić ani zasugerować, opędza się od czytelnika niczym od natrętnej muchy.


Gdyby to była prawda to zapewne nie udało by się mi uzyskać tak nietypowych informacji.

czytelnik napisał/a:
Postawić jedno- dwa stanowiska z dostępem do tych materiałów.


A wiesz że na samej górze jest nawet dostęp do skanera. Wiem wiem to niesamowite.

czytelnik napisał/a:

Ponieważ idą wybory, obiecujmy ludziom szklany pałac, do którego i tak nikt nie chodzi, więc nie sprawdzi, że za piękną fasadą kryje się żenująca bryndza.


Ja chodzę. A ty będziesz kandydował ??
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 20-02-2010, 19:15   

w moim odczuciu duzo i coraz wiecej ludzi korzysta z biblioteki. i nie jest do wielicka specyfika. niekoniecznie dlatego, ze mamy swietlejsze spoleczenstwo tylko kupuje sie mniej ksiazek (ceny?). widac to po nakladach. nie uwazam rowniez, zeby kazda biblioteka miejska musiala obfitowac w wysokospecjalistyczne dziela.
 
     
Józek
Gość
Wysłany: 20-02-2010, 19:57   

czytelnik napisał/a:

Tylko po co nowa, jeśli stara jest kiepska jako instytucja?

Próbowałem zostać czytelnikiem tej biblioteki, ale poziom merytoryczny zasobów, przynajmniej w dziale naukowym jest zwyczajnie żenujący. Skąpe materiały dotyczące np. historii Wieliczki. Personel nie dysponował nawet wiedzą o tych rzeczach o Wieliczce, które można znaleźć w MBC. Brak profesjonalnego katalogu w dziale naukowym uniemożliwia dotarcie do jakichś cennych, pozycji (o ile tam są). Personel nic nie wie, nie umie poradzić ani zasugerować, opędza się od czytelnika niczym od natrętnej muchy.

Może więc najpierw trzeba: wymienić personel, zainwestować w ciekawe, interesujące zasoby drukowane i elektroniczne w przypadku tych, które dotyczą Wieliczki a nie są już dostępne w wersji papierowej. Postawić jedno- dwa stanowiska z dostępem do tych materiałów.
To nie wymaga takich gigantycznych nakładów, tylko, że... nie jest tak medialne. I nie bardzo jest co ogłaszać w prasie.

Ponieważ idą wybory, obiecujmy ludziom szklany pałac, do którego i tak nikt nie chodzi, więc nie sprawdzi, że za piękną fasadą kryje się żenująca bryndza.


No to masz problem, przyjacielu, albowiem tak światłemu umyłowi jak Twój to i Jagiellońska nie dogodzi, jak mniemam.
 
     
GN
Gość
Wysłany: 08-03-2010, 18:18   

Myślę, że @czytelnik ma trochę racji.

Cóż, ja znam biblioteki takie jak funkcjonują chociażby w Wielkiej Brytanii czy Finlandi, bo w tych krajach mieszkałem min.

Pełnią tam one rolę niejako centrum danej społeczności, jej życia kulturalnego i oświatowego.

Idąc tym modelem należałoby instytucję biblioteki w naszym rozumieniu nie tyle zreforomować, co całkowicie przemodelować.
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 08-03-2010, 18:59   

GN napisał/a:
Pełnią tam one rolę niejako centrum danej społeczności, jej życia kulturalnego i oświatowego.

takie nasze koscioly tyle, ze swieckie?
 
     
pablo 
Mina



Osiedle: Lekarka
Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 2646
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 08-03-2010, 21:42   

Cytat:
takie nasze koscioly tyle, ze swieckie?

które?
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 08-03-2010, 21:54   

GN napisał/a:
Cóż, ja znam biblioteki takie jak funkcjonują chociażby w Wielkiej Brytanii czy Finlandi, bo w tych krajach mieszkałem min.
Pełnią tam one rolę niejako centrum danej społeczności, jej życia kulturalnego i oświatowego.
Idąc tym modelem należałoby instytucję biblioteki w naszym rozumieniu nie tyle zreforomować, co całkowicie przemodelować.


Do pewnego stopnia jest to prawda. Tyle że do pełni obrazu potrzeba jeszcze znać wysokość nakładów finansowych na biblioteki tu i tam.
Dla przykładu nasza biblioteka była do niedawna jedną z ostatnich, jeśli nie ostatnią, z nieskomputeryzowanych bibliotek o statusie powiatowym w Małopolsce - upraszczając sprawę chodzi o brak zintegrowanego oprogramowania wraz z katalogiem on-line tzw, OPAC.
Nikt wcześniej na to nie dał pieniędzy, a i może poprzednia dyrekcja się nie starała.
Tak czy siak nie są to tanie sprawy.

Z drugiej strony zaściankowość i zacofanie też ma miejsce w wielu bibliotekach, ale przyczyn tego jest wiele i wiele można by o tym pisać.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
anhelli 
Kierat konny



Osiedle: Kshyshcovice
Dołączył: 26 Wrz 2007
Posty: 373
Skąd: znienacka
Wysłany: 09-03-2010, 08:53   

Za pewne to też problem finansowania placówki (niekoniecznie braku nowości wydawniczych) i płac personelu, ale jeśli zbierze się kilku zawodowców-zapaleńców i bibliotekarzy-miłośników małych ojczyzn, to naprawdę można wiele, bez wielkiej kasy.
Ostatnio zmieniony przez anhelli 26-03-2010, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
T
Kierat konny


Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 331
Wysłany: 09-03-2010, 17:00   

anhelli napisał/a:
Problem jest złożony [...] praktycznie żadna działalność regionalna.
Za pewne to też problem finansowania placówki (niekoniecznie braku nowości wydawniczych) i płac personelu, ale jeśli zbierze się kilku zawodowców-zapaleńców i bibliotekarzy-miłośników małych ojczyzn, to naprawdę można wiele, bez wielkiej kasy.


Problem z całą pewnością jest złożony. Na pewno chodzi w dużej mierze o finansowanie - nie udawajmy, że w miejskiej czy powiatowej kasie tak pojęta kultura stoi wysoko na liście. Przy ograniczonym zatrudnieniu pewnie wszystkimi kwestiami zajmuje się jedna osoba z doskoku i po prostu nie daje rady. Młodzi ludzie, którzy mogliby pomagać społecznie, nie garną się do tego typu zajęć. Za kilka godzin ciężkiej nieraz pracy dostaliby "dziękuję" i reklamowy długopis. Czas zawodowców-zapaleńców i bibliotekarzy-miłośników małych ojczyzn mija. Kto dziś za darmochę i w swoim prywatnym czasie to będzie robił? (ok, wiem kto, ale następców brak).
Czy mogłoby być lepiej - pewnie. Natomiast warto zauważyć kolosalną poprawę: niektóre wydawnictwa regionalne trafiają do Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, jest kilka osób, które te regionalne tematy opracowywuje i wydaje czasem własnym sumptem; liczę na pana Żyznowskiego, że jeszcze coś opublikuej, brawa należą mu się za wydanie albumu pana Henryka Kozubskiego (znacie jego prace?) i oczywiście za fotografie Wieliczan.
Dzięki bibliotece lokalne grupy artystyczne (mamy takie w powiecie) mają gdzie prezentować swoje prace większej grupie osób niż tylko własnym znajomym.
Byliście kiedyś na jakimś spotkaniu w bibliotece? Niektóre są trafione, zwłaszcza te, dotyczące regionu, lokalnych twórców i historii. Wybierzcie się kiedyś na Wieliczka-Wieliczanie - współorganizowane przez bibliotekę.
Mnie zdziwiło, że w tym mieście żyją ludzie z pasją oraz grupka takich, którzy te pasje podziwiają.
 
     
nietopesh 
Nadszybie



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 3098
Skąd: Pawlikowice
Wysłany: 09-03-2010, 19:22   

T napisał/a:
Młodzi ludzie, którzy mogliby pomagać społecznie, nie garną się do tego typu zajęć. Za kilka godzin ciężkiej nieraz pracy dostaliby "dziękuję" i reklamowy długopis. Czas zawodowców-zapaleńców i bibliotekarzy-miłośników małych ojczyzn mija. Kto dziś za darmochę i w swoim prywatnym czasie to będzie robił?


Może z ogólnego rozeznania to właśnie tak wygląda, ale gdyby tak zrobić dogłębny rekonesans to mogło by to trochę wyglądać inaczej. Ja widzę tę sprawę trochę od zaplecza i muszę powiedzieć że jednak są takie osoby zainteresowane własnym regionem i jest ich całkiem sporo.

Stronę Pawlikowice.info wspieram technicznie, ale współtworzą ja jeszcze 4 osoby - 2 maturzystów i 2 gimnazjalistów. Coś tam sobie skrobią.
Przy kościele działa grupa teatralna licząca ponad dwadzieścia osób. Organizują liczne przedstawienia w sali teatralnej, a wszystko to za darmo.

Stronę Koźmic też tworzą pasjonaci i miłośnicy, a wychodzi im to świetnie. Jest ich spora grupka - popatrz na autorów publikacji.

anhelli - z tymi kuluarami to było tak że faktycznie nie było tego w spisie, początkowo szukałem sam w dostępnych materiałach, potem pytałem, aż Pani wpadła na pomysł że gdzieś w magazynie może coś znajdzie i okazało się że mają takie coś co nazywało się opracowanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - czy jakoś tak. Tego jest z kilka tomów dotyczących wszystkich sołectw i znajdują się tam zdjęcia z przed ok. 30 lat wraz z opisami terenu i historią regionu. Można z tego korzystać wyłącznie w czytelni, gdyż jest tylko 1 sztuka ;) .
_________________
www.pawlikowice.info - Lokalny portal informacyjny
 
     
ArturSosin 
Nadszybie



Pomógł: 20 razy
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 4295
Wysłany: 09-03-2010, 22:10   

a teraz beda audiobooki w naszej bibliotece. jest postep? :)
 
     
master7 
Hysinbold



Osiedle: Zdrojowe
Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 3885
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 10-03-2010, 13:17   

T napisał/a:
Wybierzcie się kiedyś na Wieliczka-Wieliczanie - współorganizowane przez bibliotekę.

To może biblioteka jako współorganizator zaproponowałaby wreszcie zmianę godziny tych spotkań.
Osobiście bardzo chętnie bym się wybrał.
Tylko pytam się jak się wybrać, skoro takie spotkania robi się we środy o godz. 16:00, kiedy to przeciętny pracujący mieszkaniec albo kończy pracę, albo zmierza do domu, lub też jeszcze jej nie skończył. Niejako z góry zatem jest automatycznie wykluczana część potencjalnych uczestników.
_________________
www.wieliczka24.info
www.master7.rowerpower.org
Hosting Dedykowany | Wirtualizacja | Profesjonalny Hosting | Serwery Gier
 
  master771
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 17