Poprzedni temat «» Następny temat
Czy wspierać wielickie organizacje pozarządowe
Autor Wiadomość
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 12-03-2007, 19:57   Czy wspierać wielickie organizacje pozarządowe

Chcesz mieć wpływ na to, jak wydawane są pieniądze z twoich podatków? Od kilku lat masz możliwość decydowania na co pójdzie niewielki procent haraczu, który oddajesz państwu. Może warto wspierać organizacje pożytku publicznego z Wieliczki?

Zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie każda osoba fizyczna płacąca podatki w RP, za wyjątkiem płatników podatku liniowego, może przekazać 1% podatku na statutową działalność wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Organizacje pożytku publicznego to niewielka część tzw. trzeciego sektora (organizacje pozarządowe, NGO), które uzyskując odpowiedni status, jednocześnie zobowiązują się do ścisłej kontroli finansów i corocznej sprawozdawczości z wykorzystania pieniędzy z 1%.
Organizacje pożytku publicznego to różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia, prowadzące i wspierające hospicja, stołówki i noclegownie dla biednych i bezdomnych, pomagające osobom niepełnosprawnym, finansujące leczenie osób których na to nie stać, czy też prowadzące schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz wspierające działania na rzecz ochrony środowiska.
W powiecie wielickim, zgodnie z informacjami uzyskanymi w Starostwie Powiatowym, zarejestrowanych jest 10 organizacji pożytku publicznego. Niektóre OPP działają już szereg lat a ich akcje są w Wieliczce powszechnie znane. Inne z kolei status organizacji pożytku publicznego uzyskały niedawno i, jak mówi Marian Pajdak, inspektor d.s. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Starostwie Powiatowym, trudno stwierdzić, czy prowadzą jakąkolwiek działalność.


-> Jak przekazać 1% swojego podatku OPP?
-> Lista powiatowych OPP

------


:!!: Czy warto zatem wspierać lokalne organizacje pozarządowe :?:
:!!: Które organizacje zasługują na zaufanie Wieliczan :?:
Zapraszam do dyskusji :-)


logo akcji MPiPS i Stowarzyszenia Klon/ Jawor
Plik ściągnięto 16217 raz(y)
8,05 KB
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
B.Czyżowska
Bałwan solny


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 258
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-03-2007, 21:15   sama nie wiem.

Witam
Jak się jeżdzi samochodem to co jakiś czas jest mandat. Potem się nie płaci jest wezwanie na kolegium... postanowienie sądowe. Mnie też się tak trafiło. Miałam nakaz zapłaty na Krakowskie Hospicjum. Poszłam z propozycją, że odpracuję(dokumenty mam do wglądu). Nie wyrażono zgody mają być pieniązki tyle.
 
     
Gość

Wysłany: 21-03-2007, 22:53   

Pan Pajdak,pomija prace Zarządu Powiatowego Wieliczka ,Stowarzyszenia Pomocy Szkole"Małopolska".Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego od
roku 2005,pracuje na rzecc wielu placówek powiatu wielickiego.Zarządem kieruje radna
Powiatu Wielickiego pani Ania Rachwalik.W roku 2006 ,1% odpis na rzecz wybranych pla-
cówek zrealizowało 83 podatników z naszego powiatu.W roku bieżącym liczba ta jest zde-
cydowanie wyższa i przewyższy ubiegłorączną kwotę 4196.35zł.Pomijanie informacji o
pracy Zarządu Powiatowego SPSM Wieliczka,nie świadczy o braku wiedzy informatora,tylko
o braku dobrej woli,by podać to mieszkańcom Powiatu Wielickiego do wiadomości.
mgr Bohdan Piotrowicz
p-cy Zarządu Woj.SPSM
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 22-03-2007, 09:38   

mgr Bohdan Piotrowicz napisał/a:
Pan Pajdak,pomija prace Zarządu Powiatowego Wieliczka ,Stowarzyszenia Pomocy Szkole"Małopolska"

Nic nie zostało pominięte. Zgodnie z waszym statutem: "Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Pomocy Szkole "Małopolska" z siedzibą w Krakowie." Skoro w Krakowie to nie w powiecie wielickim. Informację pisałem o OPP z powiatu wielickiego a nie o tych, które mogą potebncjalnie prowadzić działalność w powiecie wielickim.
Cieszę się, że prowadzicie aktywną działalność oraz, co więcej, że w terminie publikujecie pełne sprawozdania z działalności :)
Jeśli ktoś ma cheć przeczytac:
-> Bilans_SPSM_2006.xls
-> Rach_Wyn _SPSM_2006.xls
-> spr_finans_SPSM_2006.doc

Panie Bohdanie! Chętnie przeczytamy na tym portalu o akcjach, które prowadzi wasze stowarzyszenie. Zapraszam :)
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
bohpiot@neostrada.pl
Gość
Wysłany: 22-03-2007, 19:52   1% odpis , odpowiedż p.Pajdakowi !

Atr.20.1 Ustawy prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz.U.01.79.855
z póżn.zm.2003.06.29,2004.05.01 brzmi:Zarząd terenowej jednostki organizacyjnej
stowarzyszenia jest obowiązany,w terminie 14 dni od chwili jej powołania,zawiadomić
o tym organ nadzorujący w ł a ś c i w y z e w z g l ę d u n a s i e d z i b e t e j
j ed n o s t k i ,oraz doręczyć statut stowarzyszenie.
Wchodząc na stronę niewielkiej mieściny jaką jest miasto Łódż zauważy
pan arkusze,które składa się w takim przypadku dotyczące jednostek terenowych.
Ustawa o pożytku publicznym nakłada o b o w i ą z e k (Słown.j.pol.)..konieczność
zrobienia...powinność,zobowiązanie w s p ó ł p r a c y a d m i n i s t r a c j i
publicznej z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych,określonych
w ustawie.Stowarzyszenie stosowne dokumenty przekazało ,jeszcze organowi
nadzoru w poprzedniej kadencji,liczymy że zdoła je pan odszukać.
 
     
B.Czyżowska
Bałwan solny


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 258
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 22-03-2007, 20:12   

Witam

Panie Bogdanie proszę zobaczyć, co po powiedział burmistrz w wywiadzie cytuję: ''Chciałbym, aby w Wieliczce były organizowane imprezy kulturalne, koncerty, na ten cel przeznaczyliśmy w tegorocznym budżecie 160 tys. - każde stowarzyszenie, fundacja z ciekawym pomysłem na wydarzenie kulturalne może starać się o grant i dofinansowanie z tej puli środków przeznaczonych w naszym budżecie'''
oraz
pkt. 14 na VII Sesjie Rady Miasta
14.Uchwała w sprawie konkursów na najlepsze prace poświęcone Gminie Wieliczka

ja jestem optymistką .
 
     
Tardas 



Osiedle: Szymanowskiego
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 722
Skąd: Magnum Sal
Wysłany: 22-03-2007, 20:55   Re: 1% odpis , odpowiedż p.Pajdakowi !

bohpiot@neostrada.pl napisał/a:

1% odpis , odpowiedż p.Pajdakowi !

tekst pisałem ja. Pana Pajdaka prosiłem tylko o informacje nt. wielickich OPP. Aby uniknąć nieporozumień ustaliliśmy, że rzecz będzie dotyczyć OPP mających siedzibę na terenie powiatu wielickiego.
W informacji nie podałem żadnej nazwy organizacji, aby nie być posądzonym o kryptoreklamę. Chociaż z drugiej strony ciekawe przedsięwzięcia każdego NGO chętnie wesprę :-)
bohpiot@neostrada.pl napisał/a:
Ustawa o pożytku publicznym nakłada o b o w i ą z e k (Słown.j.pol.)..konieczność zrobienia...powinność,zobowiązanie w s p ó ł p r a c y a d m i n i s t r a c j i publicznej z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych,określonych w ustawie.Stowarzyszenie stosowne dokumenty przekazało ,jeszcze organowi nadzoru w poprzedniej kadencji,liczymy że zdoła je pan odszukać.
.
Sugeruje Pan, że jednostka administracji publicznej nie wypełnia swoich obowiązków? A to ciekawe :!: Poproszę o szczegóły :P
_________________
http://www.wieliczka24.info - niezależna strona miasta
 
 
     
B.Czyżowska
Bałwan solny


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 258
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 27-03-2007, 14:53   idzie nowe...będzie strona internetowa.

Witam
Dzisiaj dowiedziałam się , że Powiatowy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Wieliczce będzie miał za tydzień działającą stronę internetową.
Pracownicy powiedzieli, że są zainteresowani współpracą.
Na odwrocie wizytówki którą dostałam , jest pozycja - imprezy sportowe, wycieczki, spotkania towarzyskie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 20